Ухвала від 22.05.2026 по справі 320/18733/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 травня 2026 року справа № 320/18733/26

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку, оголошення в розшук та направлення звернення до органу поліції про доставлення як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомості про порушення правил військового обліку та оголошення в розшук ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомити органу поліції (шляхом направлення звернення) про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне провопорушення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на таке.

Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Отже, суб'єктний склад учасників справи має бути чітко визначений позивачем, з метою визначення того суб'єкта, до якого адресовані позовні вимоги.

У позовній заяві як відповідача позивач вказує ІНФОРМАЦІЯ_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

При цьому, у прохальній частині позовних вимог позивач просить суд визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку, оголошення в розшук та направлення звернення до органу поліції про доставлення як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів відомості про порушення правил військового обліку та оголошення в розшук ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомити органу поліції (шляхом направлення звернення) про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне провопорушення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України найменування відповідача у позовній заяві має бути викладено чітко, із зазначенням конкретного органу державної влади (або його посадової особи), наділеного адміністративною правосуб'єктністю, рішення, дії або бездіяльності якого оспорюються позивачем. У зв'язку з цим, не допускається викладення у позовній заяві найменування відповідача із зазначенням у дужках іншого органу чи зазначення одного органу в особі іншого.

Правовий висновок щодо невідповідності процесуальним вимогам КАС України позовної заяви, у якій в якості учасника процесу вказано суб'єкта в особі іншого суб'єкта, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2025 у справі № 990/299/24.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити суб'єктний склад учасників процесу та уточнити прохальну частину позову.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати уточнену позовну заяву, з урахуванням вказаних судом зауважень, в якій чітко визначити відповідача (чів) по справі та уточнити прохальну частину позову.

3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.