номер провадження справи 7/229/25
20.05.2026 Справа № 908/3751/25
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Лєскіної Ірини Євгенівни, розглянувши матеріали заяви (зареєстрована в канцелярії суду вх. № 10219/08-08/26 від 07.05.2026) Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі № 908/3751/25
за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» (69076, м. Запоріжжя, вул. Козака Бабури, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40558500)
до відповідача: Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915)
про стягнення 8107,24 грн.
за участю представників учасників справи:
від позивача (заявника): не з'явився
від відповідача: не з'явився
У проваджені Господарського суду Запорізької області перебувала справа №908/3751/25.
До суду надійшла заява Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» (зареєстрована в канцелярії суду вх. № 10219/08-08/26 від 07.05.2026) про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі № 908/3751/25.
В обґрунтування поданої заяви стягувач посилається на те, що виконання судового рішення шляхом стягнення грошових коштів із Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради є неможливим, оскільки ні Територіальна громада міста Запоріжжя, ні Запорізька міська рада не мають в органах ДКСУ відкритих рахунків. Натомість, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів у м. Запоріжжі, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, зокрема щодо сплати коштів на виконання судового рішення.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 07.05.2026 заяву передано до розгляду судді Лєскіній І.Є.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 12.05.2026 вказану заяву прийнято до розгляду, судове засідання з розгляду заяви призначено на 20.05.2026 о 09 год. 15 хв., про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлено учасників справи.
У судове засідання 20.05.2026 представники сторін не прибули. Явка представників сторін судом не визнавалась обов'язковою.
Ураховуючи неявку представників сторін фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів фіксації не проводилась.
Заяву розглянуто судом за наявними матеріалами.
За результатами судового засідання суд постановив ухвалу про задоволення заяви стягувача, виходячи з такого.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі №908/3751/25 позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» до Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради задоволено повністю.
Стягнуто із Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» (69076, м. Запоріжжя, вул. Козака Бабури, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40558500) 8107 (вісім тисяч сто сім) гривень 24 копійок заборгованості зі сплати внесків на управління будинком, 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок судового збору.
На виконання рішення суду від 16.02.2026 у справі № 908/3751/25 01.04.2026 видано відповідний наказ.
Позивачем (Заявником) вказаний наказ суду від 01.04.2026 був пред'явлений до виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (надалі - Казначейська служба). До заяви додано копію листа Заявника від 15.04.26 № 28.
Листом вих. № 04-08.3-06/2620 від 17.04.2026 Казначейська служба повернула Позивачу (Заявнику) наказ суду про стягнення з Відповідача заборгованості та судового збору без прийняття до виконання. Підставою для повернення наказу суду без виконання Казначейська служба зазначила те, що боржник за наказом Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, Запорізька міська рада не мають в Казначействі відкритих рахунків, а рішення суду не містить положень про те, що стягнення повинно здійснюватись з відповідних рахунків Виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Із положень ч. 1 ст. 18 ГПК України слідує, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ч. 1 ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Відповідно до пп. 1 п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок №845), за змістом якого органами Державної казначейської служби України на підставі виконавчих документів виконуються рішення про стягнення коштів боржників, що обслуговуються в органах Державної казначейської служби України.
Пунктом 2 Порядку № 845 визначено: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів па підставі виконавчих документів; боржники визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в територіальних органах Державної казначейської служби України, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Частиною 1 статті 11 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 64 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет.
Видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Зі змісту п. 3 ч. 2, п. 3 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України слідує, що головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет).
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет (ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України).
Отже, бюджетне законодавство України не передбачає можливості Запорізької міської ради бути розпорядником бюджетних коштів, на відміну від її виконавчих органів.
З положень ч. ч. 1, 2 ст. 11 та ч. 8 ст. 51 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Згідно з п. 23 ч. 1 ст. 26 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень міської ради віднесено розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Відповідно до пп. 1 п. "а" ч. 1 ст. 28 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Отже, виконавчі комітети міських рад утворюються, в тому числі, для здійснення фінансування видатків з місцевого бюджету. Фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування.
Запорізькою міською радою прийнято рішення від 17.12.2025 № 62 «Про бюджет Запорізької міської територіальної громади на 2026 рік (код бюджету 0856200000)». Згідно з додатком 3 до вказаного рішення головним розпорядником бюджетних коштів визначено Виконавчий комітет Запорізької міської ради.
Отже, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів у місті Запоріжжі, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 331 ГПК України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вказана норма передбачає, що підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, які встановлені раніше.
Ураховуючи викладене, суд ухвалив задовольнити заяву стягувача про зміну порядку виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі №908/3751/25. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі № 908/3751/25 шляхом визначення його наступним чином: «Cтягнути з Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915) шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 02140892) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» (69076, м. Запоріжжя, вул. Козака Бабури, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40558500) 8107 (вісім тисяч сто сім) гривень 24 копійок заборгованості зі сплати внесків на управління будинком, 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок судового збору».
Керуючись ст.ст. 234, 235, 255, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі № 908/3751/25 задовольнити.
2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2026 у справі №908/3751/25, шляхом визначення його наступним чином: «Cтягнути з Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915) шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 02140892) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОЗАК БАБУРА» (69076, м. Запоріжжя, вул. Козака Бабури, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40558500) 8107 (вісім тисяч сто сім) гривень 24 копійок заборгованості зі сплати внесків на управління будинком, 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок судового збору».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду протягом десяти днів з набрання нею законної сили.
Повний текст ухвали складено та підписано 22.05.2026.
Суддя І.Є. Лєскіна