майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
21 травня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/273/26
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
секретар судового засідання: Бура Д.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Кирильчук І.В. (ордер серії АМ №1196867)
від відповідача: Рудзей Ю.В. (ордер серії АМ №1131103)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія"
про визнання угод недійсними, про стягнення 25855,14 грн .
Зміст позовних вимог та заперечень.
Позивач звернувся з позовом, у якому просить:
1. Визнати недійсною Додаткову угоду №1 від 01.08.2022 року до Договору №255-Т про закупівлю електричної енергії від 16.03.2022 року про збільшення вартості до 3,450492 грн. з ПДВ за 1 кВт/год. електричної енергії.
2. Визнати недійсною Додаткову угоду №2 від 01.09.2022 року до Договору №255-Т про закупівлю електричної енергії від 16.03.2022 року про збільшення вартості до 3,749207 грн. з ПДВ за 1 кВт/год. електричної енергії.
3. Визнати недійсною Додаткову угоду №3 від 13.09.2022 року до Договору №255-Т про закупівлю електричної енергії від 16.03.2022 року про збільшення вартості до 4,073648 грн. з ПДВ за 1 кВт/год. електричної енергії.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська енергопостачальна компанія" на користь Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області надмірно сплачених бюджетних коштів на загальну суму 25855,14 грн.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що спірними додатковими угодами безпідставно збільшено ціну на електроенергію, що потягнуло надмірну оплату у розмірі 25855,14 грн.
У відзиві на позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" позов не визнало. Заперечення грунтуються на тому, що позивач без заперечень розглядав та погоджував пропозиції щодо зміни ціни договору; умови договору виконані, тому зміна ціни договору після його виконання суперечить ст.632 ч.3 ЦК України (а.с.83).
У додаткових поясненнях Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія", зазначило, що Акт ревізії не впливає на правовідносини сторін договору та не є підставою для задоволення позову, а є підставою для притягнення до відповідальності посадових осіб; за умови ринкового коливання ціни у бік зростання , закон дозволяє збільшити ціну договору, однак таке збільшення не повинно перевищувати 10% від ціни договору; ринкове коливання у бік збільшення у вказаний період становило 23,63 %, з 2254,63 грн. до 2787,46 грн.Мвт/год, що стало підставою для зміни ціни договору (а.с.112).
Рух справи
09.03.2026 до суду надійшла вказана позовна заява.
Ухвалою від 09.03.26 позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з допущеними недоліками в її оформленні та надано строк для їх усунення.
Ухвалою від 17.03.2026 суд відкрив провадження у справі №906/273/26 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
01.04.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (а.с.83).
08.04.2026 до суду надійшли додаткові пояснення від Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (а.с.112).
Ухвалою від 27.04.2026 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 11.05.26.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та у письмових запереченнях.
У судовому засіданні 11.05.2026 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав його проголошення до 21.05.2026.
Встановлені судом обставини.
16 березня 2022 року, за результатами процедури публічних закупівельна UА- 2021-12-17-018088-с, між Станишівською сільською радою Житомирського району Житомирської області (споживач/позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (постачальник/відповідач) укладено договір №255-Т про постачання електричної енергії на загальну суму 3174768,00 грн. з ПДВ., в тому числі ПДВ 529128,00 грн. (а.с.11).
Пунктом 2.1. Договору, визначено, що за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб об'єктів Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії, згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до пункту 2.5. Договору, період постачання електричної енергії за Договором: з дня підписання, тобто з 16.03.2022 року, до 31.12.2022 року включно.
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що постачання електричної енергії Споживачу здійснюється Постачальником на підставі поданої Споживачем заявки, форма якої є додатком №1 до цього Договору.
Постачальник, згідно з пунктом 3.2. Договору, не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, окрім визначеної цим Договором та Комерційною пропозицією, що є Додатком №2 до цього Договору.
Додатком №2 до Договору зазначено, що ціна (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): за 1 кВт/год - 3,174768 грн. з ПДВ та врахуванням тарифу на передачу (а.с.24).
За пунктом 3.4. Договору, очікуваний обсяг постачання електричної енергії становить 1000 000 кВт/год. Прогнозовані обсяги споживання, згідно Додатку №4 до цього Договору.
Відповідно до пункту 5.5. Договору ціна за одиницю товару (1 кВт/год) може змінюватися виключно з підстав, передбачених ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У разі зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни (тарифу) електричної енергії (вартість передачі, інших регульованих цін (тарифів) та нормативів) ціна за одиницю товару (1 кВт/год) змінюється пропорційно зміні цих показників, сума договору змінюється пропорційно зміні цих показників, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
Згідно з пунктом 13.9. Договору, істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) Збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю,- не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару;
3) Покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) Продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримку фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) Погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості обсягу) та якості товару, у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) Зміни ціни в договорі про закупівлю, у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування- пропорційно до зміни таких ставок та /або пільг з оподаткування;
7) Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових, котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) Зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої ст. 41 Закону.
Відповідно до п.13.11. Договору, зміни до цього Договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та оформлюються в такій самій формі, що й договір про закупівлю, а саме у письмовій формі шляхом укладання додаткового договору.
В пункті 13.15. Договору зазначено, що зміна Договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено Договором або Законом. В той же час, Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення Договору другою стороною та в інших випадках, встановлених Договором або Законом.
У період з 01.08.2022 року по 13.09.2022 року між Станишівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" укладено 3 Додаткові угоди до Договору.
- Додатковою угодою №1 від 01,08.2022 року збільшено ціну за 1 кВт/год електричної енергії, як товару, з урахуванням витрат та вартості послуг Постачальника, пов'язаних з постачанням електричної енергії та встановлено ціну за 1 кВт/год- 3,450492 грн. з ПДВ. З урахуванням внесених змін, загальний обсяг товару зменшується у пропорційному співвідношенні загальної суми договору до ціни за 1 кВт/год., та становить 933593 кВт/год. Угода набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року (підвищено ціну, що була встановлена Договором за 1 кВт*год. на 8,69%).
22.07.2022 року за №1855-05 на адресу Позивача від Відповідача лист- попередження в якому зазначено, що підставою для підвищення ціни електроенергії по Договору є зростання середньозваженої ціни електричної енергії станом на 09.07.2022 року відносно 12.03.2022 року, що підтверджується Ціновою довідкою Житомирської ТПП, розрахунок якої здійснено згідно аналітичних матеріалів з сайту "Оператор ринку". За даними Цінової довідки від 22.07.2022 року №В-1905 середньозважена ціна на РДН в ОЕС України станом на 09.07.2022 року становила 2449,01 грн./МВт.год. та 2225,64 грн./МВт.год. станом на 12.03.2022 року. Відсоток зміни ціни+10,04%.
Згідно відомостей офіційного сайту ДП "Оператор ринку" www.oree.com.ua/index.php/indexes середньозважена ціна на електричну енергію ринку "на добу наперед" по ОЕС України станом на 16.03.2022 року (дата укладання Договору 255-Т) становила 2254,63 грн.*Мвт/год. та на 01.08.2022 року - 2787,46 грн.*Мвт/год. (дата укладення додаткової угоди №1).
Позивач зазначає, що у період з дня укладення сторонами Договору №255-Т постачання електричної енергії від 16.03.22 (3,174768грн. за 1 кВт/год) до дня укладення Додаткової угоди №1 від 01.08.22 (3,450492 грн. за 1 кВт/год) середньозважена ціна електричної енергії на ринку була меншою ніж вказана у Договорі та становила 2,25463 грн кВт/год. Тобто були відсутні підстави ініціювання ТОВ "ЖОЕК" внесення змін до Договору про збільшення ціни і укладання додаткової угоди №1, тому сторони не мали підстав для зміни істотної умови Договору від 16.03.2022 року, а саме збільшення ціни за одиницю товару, пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку.
- Додатковою угодою №2 від 01.09.2022 року збільшено ціну за 1 кВт/год електричної енергії, як товару, з урахуванням витрат та вартості послуг Постачальника, пов'язаних з постачанням електричної енергії та встановлено ціну за 1 кВт/год-3,749207 грн. з ПДВ. З урахуванням внесених змін, загальний обсяг товару зменшується у пропорційному співвідношенні загальної суми договору до ціни за 1 кВт/год., та становить 877309 кВт/год. Угода набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року (підвищено ціну, що була встановлена Договором за 1 кВт/год. на 18%).
11.08.2022 року за №2056-05 на адресу Позивача від Відповідача лист- попередження в якому зазначено, що підставою для підвищення ціни електроенергії по Договору є зростання середньозваженої ціни електричної енергії за 04.08.2022 року (дата коливання ціни) відносно 25.07.2022 року (попередня дата коливання ціни), що підтверджується Ціновою довідкою Житомирської ТПП, розрахунок якої здійснено згідно аналітичних матеріалів з сайту "Оператор ринку". За даними Цінової довідки від 09.08.2022 року №В-2072 середньозважена ціна на РДН в ОЕС України станом на 25.07.2022 року становила 2690,02 грн./МВт.год. та 2449,01 грн./МВт.год. станом на 09.07.2022 року. Відсоток зміни ціни+9,84%.
Згідно відомостей офіційного сайту ДП "Оператор ринку" www.oree.com.ua/index.php/indexes середньозважена ціна на електричну енергію ринку "на добу наперед" по ОЕС України станом на 01.09.2022 року (дата укладання додаткової угоди №2) становила 3330,91 грн.*Мвт/год.
Позивач зазначає, що не існувало об'єктивних, передбачених законодавством підстав, для зміни істотної умови Договору від 16.03.2022 року, а саме збільшення ціни за одиницю товару, пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку, але не більше 10%.
- Додатковою угодою №3 від 13.09.2022 року збільшено ціну за 1 кВт/год електричної енергії, як товару, з урахуванням витрат та вартості послуг Постачальника, пов'язаних з постачанням електричної енергії та встановлено ціну за 1 кВт/год - 4,073648 грн. з ПДВ. З урахуванням внесених змін, загальний обсяг товару зменшується у пропорційному співвідношенні загальної суми договору до ціни за 1 кВт/год. та становить 825525 кВт/год. Угода набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року (підвищено ціну, що була встановлена Договором за 1 кВт/год. на 28,3%).
12.08.2022 року за №2074-05 на адресу Позивача від Відповідача лист- попередження в якому зазначено, що підставою для підвищення ціни електроенергії по Договору є зростання середньозваженої ціни електричної енергії за 04.08.2022 року (дата коливання ціни) відносно 25.07.2022 року (попередня дата коливання ціни), що підтверджується Ціновою довідкою Житомирської ТПП, розрахунок якої здійснено згідно аналітичних матеріалів з сайту "Оператор ринку". За даними Цінової довідки від 09.08.2022 року №В- 2073 середньозважена ціна на РДН в ОЕС України станом на 25.07.2022 року становила 2690,02 грн./МВт.год. та 2951,86 грн./МВт.год. станом на 04.08.2022 року. Відсоток зміни ціни+9,73%.
Згідно відомостей офіційного сайту ДП "Оператор ринку" www.oree.com.ua/index.php/indexes середньозважена ціна на електричну енергію ринку "на добу наперед" по ОЕС України станом на 13.09.2022 року (дата укладання додаткової угоди №3) становила 3602,64 грн./Мвт/год.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 Цивільного кодексу України та п.2 ч.5. ст.41 Закону України №922-УІП, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Додатковими Угодами №1 від 01.08.22, №2 від 01.09.22 та №3 від 13.09.22 збільшено ціну електроенергії відповідно до 3,450492 грн за 1 кВт/год, 3,749207 грн за 1 кВт/год та 4,073648 грн за 1 кВт/год (а.с.31,32,33).
На виконання умов договору відповідач поставив відповідачу електроенергію в обсязі 224172 кВт/год, що підтверджується Актами приймання-передачі №4122 від 21.03.2022 року, №5242 від 07.04.2022 року, №2792 від 08.04.2022 року, №6758 від 09.05.2022 року, №3442 від 20.05.2022 року, №8372 від 31.05.2022 року, №4357 від 13.06.2022 року, №9894 від 30.06.2022 року, №5179 від 18.07.2022 року, №11628 від 12.08.2022 року, №6097 від 22.08.2022 року, №13529 від 15.09.2022 року, №7093 від 20.09.2022 року, №7953 від 30.09.2022 року, №14857 від 30.09.2022 року (а.с.34-54).
Позивач у повному обсязі розрахувався за поставлену електроенергію в обсязі 224172 кВт/год на суму 781634,27грн, про що не заперечили сторони.
Позивач вказує, що внаслідок укладання до Договору від 16.03.2022 року №255-Т трьох додаткових угод: №1 від 01.08.2022 року, №2 від 01.09.2022 року, №3 від 13.09.2022 року на збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії за відсутності коливання ціни електричної енергії на ринку у бік збільшення за договірну ціну, з перевищенням максимального ліміту понад 10% від ціни визначеної в Договорі за результатами процедури закупівлі та без документального підтвердження коливання ціни на ринку з моменту внесення змін до Договору попередніми додатковими угодами, якими збільшено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії, порушено вимоги п.2 ч.5 ст.41 Закону України 922-УІІІ, ст.526 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-ІУ, пунктами 13.2, 13.9 Договору та, як наслідок, сплачено Відповідачу завищену вартість електричної енергії на загальну суму 25855,14 грн.
Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що ринкове коливання у бік збільшення у вказаний період становило 23,63 %, з 2254,63 грн. до 2787,46 грн.Мвт/год, що стало підставою для зміни ціни договору (а.с.112).
Висновки суду та норми права.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі".
Метою Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з пунктами 6, 11, 22 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі": договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару; замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону. При цьому предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього передбачені ст. 41 Закону.
Згідно частин 4, 5 ст. 41 даного Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" зміна істотних умов договору можлива у разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Тобто положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" прямо передбачає, що обов'язковою умовою для збільшення ціни договору є наявність підтверджених обставин коливання цін на ринку щодо відповідного товару.
Чинне законодавство не передбачає, які саме документи мають підтверджувати факт коливання цін. Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що частина п'ята статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає можливість змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% та має на меті запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Разом з тим, ця норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Документи щодо коливання ціни повинні підтверджувати, чому відповідне підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні запропонованій замовнику на тендері, чому виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним, те що ціна була не прогнозованою (подібна за змістом позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, від 21.03.2019 у справі №912/898/18, від 25.06.2019 у справі №913/308/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18).
Суд зазначає, що постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для покупця самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо середньоринкових цін по Україні і які документи можуть це підтверджувати. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору.
Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
В даному випадку, відповідач при укладенні кожної з зазначених додаткових угод мав на меті змінити ціну за одиницю товару відповідно до її зміни на ринку у відсотковому відношенні, незалежно від реальної вартості товару на ринку порівняно з ціною договору.
Судом встановлено, що за Договором про постачання електричної енергії споживачу №255-Т від 16.03.22 ціна становила 3,174768 грн кВт/год.
Станом на день укладення договору середньозважена ціна на електричну енергію ринку "на добу наперед" по ОЕС України за даними сайту https://www.oree.com.ua/index.php/indexes становила 2,25463 грн кВт/год
Додатковою угодою №1 від 01.08.2022 сторони збільшили ціну до 3,450492 грн кВт/год.
Станом на день укладення додаткової угоди середньозважена ціна на електричну енергію ринку "на добу наперед" по ОЕС України за даними сайту https://www.oree.com.ua/index.php/indexes становила 2,78746 грн кВт/год.
Дійсно, ціна у додатковій угоді порівняно з ціною договору збільшилась менш ніж на 10%, однак слід звернути увагу, що навіть після підняття ринкової ціни, ціна за договором залишалась вищою, тому не було економічної необхідності піднімати ціну договору.
Головною метою статті 41 закону України "Про публічні закупівлі" - відновити баланс, щоб постачальник не працював у збиток, коли ціни на ринку збільшились порівняно з ціною договору. У даному випадку відповідач все ще продає товар позивачу дорожче, ніж на ринку. Його рентабельність зменшилася, але він не зазнає збитків через ринкові умови. До такої ситуації призвело початкове завищення ціни порівняно з ринковою.
Таким чином, укладання додаткової угоди № 1 до договору про закупівлю товарів № 255-Т про збільшення ціни за одиницю товару з одночасним зменшенням кількості товару, є безпідставним, оскільки за цей період ціна на ринку була нижчою за ціну у Договорі №255-Т.
Разом з тим, Додаткові угоди №2 та №3 є неправомірними, так як останніми в сукупності допущено перевищення максимального ліміту щодо збільшення ціни товару, на 28.3 %, а обсяг зменшився на 17,45 %. , що є порушенням норм п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Враховуючи викладене вище, для визначення вартості спожитої електричної енергії в обсязі 224172 кВт/год застосуванню підлягає ціна товару, погоджена сторонами у Договорі у розмірі 3,1748 грн. на загальну вартість спожитої електроенергії в сумі 755779,13 грн.
Як наслідок, на виконання неправомірних додаткових угод споживачем були зайво сплачені кошти за товар в сумі 25855,14 грн. (781634,27-755779,13=25855,14).
Статтями 1, 8 Конституції України також визначено, що зміст правочину не повинен суперечити положенням також інших актів цивільного законодавства, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції України.
Підвищення сторонами договору ціни, шляхом укладання додаткових угод, суперечить меті Закону України "Про публічні закупівлі". Зокрема, такі дії нівелюють інститут публічних закупівель, як засіб забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у цій сфері, запобігання проявам корупції та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки якщо пристати на тлумачення сторонами п. 2 ч. 5 статті 41 Закону, то при укладанні додаткових угод ціну за товар можна збільшувати необмежену кількість разів.
Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.09.2019 зі справи № 915/1868/18).
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу.
Статтею 203 ЦК України зазначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Таким чином, оспорювані додаткові угоди завідомо суперечать вимогам Закону України "Про публічні закупівлі". Сторони правочину, укладанням оспорюваних додаткових угод, необґрунтовано, без відповідної правової підстави збільшили ціну за вищевказаний товар, що фактично призвело до незабезпечення потреб сільської ради в обсязі, визначеному договором та заявленому у тендерній документації.
За приписами ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
За встановлених судом обставин, відповідно до ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі, ч. 1 ст. 215 ЦК України, додаткові угоди №1, № 2 та №3 до договору №255-Т від 16.02.2022 є недійсними.
Оскільки спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, відтак, підстава для оплати товару за встановленою такими угодами ціною фактично відпала, відповідач зобов'язаний повернути позивачу грошові кошти в розмірі 25855,14 грн., як надміру сплачені.
Заперечення відповідача спростовуються викладеним вище.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються доказами і підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись статтями 129, 236,237,238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1.Позов задовольнити.
2. Визнати недійсною Додаткову угоду №1 від 01.08.2022 року до Договору №255-Т про закупівлю електричної енергії від 16.03.2022 року про збільшення вартості до 3,450492 грн. з ПДВ за 1 кВт/год. електричної енергії.
3. Визнати недійсною Додаткову угоду №2 від 01.09.2022 року до Договору №255-Т про закупівлю електричної енергії від 16.03.2022 року про збільшення вартості до 3,749207 грн. з ПДВ за 1 кВт/год. електричної енергії.
4. Визнати недійсною Додаткову угоду №3 від 13.09.2022 року до Договору №255-Т про закупівлю електричної енергії від 16.03.2022 року про збільшення вартості до 4,073648 грн. з ПДВ за 1 кВт/год. електричної енергії.
5.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирська енергопостачальна компанія" (10003, м. Житомир, майдан Перемоги, 10, код ЄДРПОУ 42095943) на користь Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (12430, Житомирська область, Житомирський район, с. Станишівка, вул. Кооперативна, 3, код ЄДРПОУ 04348444) - 25855,14 грн. надмірно сплачених бюджетних коштів, 13312,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише скорочене рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 21.05.26
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
- сторонам до ЕК