Постанова від 02.02.2011 по справі 2а-17501/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 лютого 2011 року < Час проголошення > № 2а-17501/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П., при секретарі судового засідання Крушеніцькому В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомФізичної особи -підприємця ОСОБА_1

до Київської міської ради

провизнання дій неправомірними, визнання позивача замовником комплексу земельно-кадастрових робіт по складанню технічної документації із землеустрою,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2

від відповідача: Шадевська Ж.Е.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 02 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської ради про визнання дій неправомірними, визнання позивача замовником комплексу земельно-кадастрових робіт по складанню технічної документації із землеустрою.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскільки відповідачем було порушено вимоги ч.6 ст.123 Земельного кодексу України, згідно з яким відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування, то позивач має право на поновлення порушених прав шляхом визнання дій Київської міської ради неправомірними та визнання позивача замовником комплексу земельно-кадастрових робіт по складанню технічної документації із землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку за оригіналом кадастрової справи А-5838 в будь-якій землевпорядній організації, що має відповідну ліцензію.

Представник відповідача проти позову заперечила, зазначивши, що оскільки проект землеустрою щодо відведення фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не затверджений рішенням відповідної ради згідно ч.9 ст.123 Земельного кодексу України, а тому відсутні підстави визначені ст.ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі»для одержання правовстановлюючих документів на земельну ділянку; вважає дії Київської міської ради правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства України.

В судовому засіданні 02.02.2011 року на стадії оголошення письмових доказів представником позивача заявлено клопотання про оголошення перерви у зв'язку з тим, що позивач має намір змінити предмет позову. В задоволенні зазначеного клопотання представнику позивача відмовлено з огляду на те, що статтею 137 Кодексу адміністративного судочинства України встановлена можливість змінити предмет позову тільки до початку судового розгляду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Даний спір виник у зв'язку із зверненням фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 до Київської міської ради з клопотанням від 02.02.2010 року № В-2087 щодо відведення земельної ділянки позивачу для реконструкції з подальшою реконструкцією та обслуговуванням закладу громадського харчування, що розміщується за адресою проспект АДРЕСА_1. Позивач зазначила, що дане звернення було залишено без розгляду, оскільки не вирішувались на пленарному засіданні, а тому позивач просив суд: 1) визнати втрату владних повноважень представницьким органом місцевого самоврядування м. Києва на розгляд пленарним засіданням ради кадастрової справи А-5838 для прийняття рішення в суворій відповідності до ч.6 ст.123 Земельного кодексу України такою, що неправомірно зупинила дії ОСОБА_1 на замовлення документації із землеустрою по підготовці документів, що посвідчують право на земельну ділянку; 2) визнати ОСОБА_1 замовником комплексу земельно-кадастрових робіт по складанню технічної документації із землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку за оригіналом кадастрової справи А-5838 в будь-якій землевпорядній організації, що має відповідну ліцензію.

Відповідно до ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 9 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин зокрема належать: розпорядження землями територіальної громади міста, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до Закону.

Відповідно до п.2 ст.22 Закону України «Про столицю України -місто-герой Київ»,у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, зокрема, встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Таким чином, Київська міська рада має право розпоряджатися земельними ділянками, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва.

Відповідно до ч.9 ст.123 Земельного кодексу України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюється, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, суд приходить до висновку, що повноваження щодо розгляду пленарним засіданням Київської міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастрової справи) визначені та гарантовані чинним законодавством, а тому твердження позивача про втрату владних повноважень представницьким органом місцевого самоврядування м. Києва на розгляд пленарним засіданням ради кадастрової справи є необґрунтованими та суперечать ст.140 Конституції України, п.34 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59, ст.71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.9,116,123 Земельного кодексу України.

Також позивач просить визнати ОСОБА_1 замовником комплексу земельно-кадастрових робіт по складанню технічної документації із землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку, за оригіналом кадастрової справи №А-5838 в будь-якій землевпорядній організації, що має відповідну ліцензію.

Проте, суд звертає увагу, що Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради15.07.2004 року N 457/1867 «Про Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві»(далі - Порядок) визначено загальні положення і встановлено особливості та процедуру надання в постійне користування, передачі в оренду та у власність земельних ділянок в м. Києві, оформлення права користування землею та посвідчення права власності на землю на підставі прийнятих Київською міською радою рішень.

Відповідно до ст. 2 Порядку, технічна документація із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою - вид документації із землеустрою, яка розробляється у випадку надання (передачі) земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення та коли законодавством не вимагається розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Однак, як вбачається з наявних в матеріалах справи копій висновку №05/310 Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, погодження проекту відведення Управлінням охорони навколишнього природного середовища м. Києва від 26.03.2007 року №071/04-4-22/1378, висновку №449 від 27.03.2007 року щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову, наданого Київською міською санепідемстанцією Міністерства охорони здоров'я України, висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (до справи №А-5838), наданого Головним управлінням земельних ресурсів, висновку до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.06.2008 року №04-03-5/863, на замовлення ОСОБА_1 розроблявся проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ст.12 Порядку, підставою для розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, є дозвіл на її розробку та видані Головним управлінням земельних ресурсів вихідні дані на розроблення такої технічної документації. Технічна документація із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, розробляється землевпорядною організацією, яка має ліцензію на виконання робіт із землеустрою, за замовленням зацікавленої особи. Умови і терміни розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, визначаються договором, укладеним між зацікавленою особою і землевпорядною організацією.

Таким чином, особа може вважатися замовником земельно-кадастрових робіт лише з моменту укладення договору з відповідною землевпорядною організацією.

Відповідно до ч.6 ст.12 Порядку, технічна документація із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, розробляється відповідно до вимог, визначених законодавством та цим Порядком.

Додатком №3 до рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 затверджено форму клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

Суд звертає увагу, що фізична особа -підприємець ОСОБА_1 не зверталася до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою та вихідні дані на розроблення такої Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не одержувало, а тому суд приходить до висновку про відсутність порушення прав, свобод та інтересів позивача на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Суд також звертає увагу, що відповідно до статті 19 Порядку, рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність), про приватизацію земельної ділянки видається секретаріатом Київради зацікавленій особі (за її зверненням), стосовно якої воно прийняте, для замовлення і розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та виготовлення документа, що посвідчує право на земельну ділянку, і направляється до Головного управління земельних ресурсів для видачі вихідних даних на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

Зацікавлена особа в місячний термін з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність), про приватизацію земельної ділянки зобов'язана звернутись до Головного управління земельних ресурсів з клопотанням (заявою) щодо організації робіт із землеустрою зі встановлення (відновлення) в натурі на (місцевості) меж земельної ділянки та складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

У разі наявності розробленої технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, та встановлення (відновлення) в натурі на (місцевості) меж земельної ділянки, зацікавлена особа звертається до Головного управління земельних ресурсів з клопотанням (заявою) щодо організації робіт зі складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

Виконання робіт зі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку, здійснюються землевпорядними організаціями за замовленням зацікавлених осіб на підставі укладеного договору.

Суд звертає увагу, що позивачем не надано доказів звернення до Головного управління земельних ресурсів з клопотанням (заявою) щодо організації робіт із землеустрою зі встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки та складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

Як вбачається зі змісту частин 3 та 4 статті 19 Порядку, звернення до Головного управління земельних ресурсів здійснюється після набуття чинності рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки у користування.

Оригінал кадастрової справи не є документацією, на підставі якої одержуються вихідні дані на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

Оскільки проект землеустрою щодо відведення фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не затверджений рішенням відповідної ради згідно ч.9 ст.123 Земельного кодексу України, а тому відсутні підстави визначені ст.ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі»для одержання правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Щодо посилань позивача на незаконність Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради15.07.2004 року N 457/1867 «Про Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві», оскільки, на думку позивача, даний Порядок прийнятий Київською міською радою з перевищенням владних повноважень, його положення суперечать Законам України, то суд звертає увагу, що станом на день вирішення справи у суді рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 є чинним, в судовому порядку недійсним (нечинним) не визнавалось.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П. Васильченко

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -07.02.2011 року.