Постанова від 28.01.2011 по справі 2а-11588/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 січня 2011 року 11:23 № 2а-11588/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Бескоровайній Н.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Міністерства економіки України (далі - позивач)

до "Marine Offshore Services Ltd" (далі - відповідач 1) "Whitesea Shipping & Supply Co (L.L.C.)" (далі - відповідач 2)

третя особа без самостійних вимог вимог на стороні позивача Служба

безпеки України в Одеській області

про подовження дії спеціальної санкції

Обставини справи

Позивач звернувся до суду з позовом до іноземних суб'єктів господарювання "Marine Offshore Services Ltd" (Сент-Вінсент і Гренадіни) та "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) (Об'єднані Арабські Емірати), в якому просить подовжити дію спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до них наказом Мінекономіки від 18 липня 2008 року № 102/331, до усунення ними порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме до погашення простроченої заборгованості за договорами фрахтування по бербоут-чартеру "Barecon-2001" морських буксирів "Гриф" та "Орел" (з додатковим угодами до них), укладеними 23 листопада 2003 року між ДП "Марс" та компанією "Marine Offshore Services Ltd" за посередництвом компанії "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) або до застосування практичних заходів, що гарантують виконання статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до відповідачів за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У зв'язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідачів згаданої санкції, ними не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідачів.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги просив їх задовольнити.

Відповідачі про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, однак своїх представників у судове засідання не направили, письмових пояснень щодо суті спору суду не надали.

Третя особа також не направила до суду свого представника, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином.

У відповідності до частини 4 статті 128 КАС України суд вважає за можливе вирішити справу за відсутності представників відповідачів та третьої особи на підставі наявних у ній доказів.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 28 січня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі -Закон) центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики за порушення цього або пов'язаних з ним законів України може застосувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 777, Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва з ЄС.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону спеціальні санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету , спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.

Ураховуючи подання Управління Служби безпеки України в Одеській області від 01 липня 2008 року № 65/3/2/2-6233 Мінекономіки виданий наказ від 18 липня 2008 року № 102/331 "Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземних суб'єктів господарської діяльності", згідно з Переліком додатку № 1 до якого до іноземних суб'єктів господарської діяльності "Marine Offshore Services Ltd" та "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) застосована спеціальна санкція -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції стали виявлені Службою безпеки України в Одеській області порушення компаніями "Marine Offshore Services Ltd" та "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) зовнішньоекономічного законодавства України.

Зазначені порушення полягають в тому, що всупереч статтям 203 та 212 Кодексу торговельного мореплавства України та умовам бербоут-чартерних контрактів від 23 листопада 2003 року, укладених за проформою "Barecon-2001" між державним підприємством "Морська аварійно-рятувальна служба" та офшорною компанією "Marine Offshore Services Ltd" за посередництвом компанії "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.), вказаними іноземними суб'єктами господарювання не проведено оплату фрахту за оренду морських буксирів "Гриф" та "Орел", що призвело до виникнення заборгованості перед згаданим державним підприємством та свідчить про порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року).

Згідно з указаною нормою Закону виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності -з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з них законів України.

Згідно з частиною 7 статті 37 Закону подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування цієї санкції звертається з позовною заявою до суду.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4.9 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Мінекономіки від 17 квітня 2000 року № 52, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю за зовнішньоекономічною діяльністю разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом правового захисту інтересів Міністерства в судових та інших органах готують відповідну позовну заяву до суду.

Листом від 26 вересня 2008 року № 102-30/1433 Мінекономіки звернулося до Управління Служби безпеки України в Одеській області - ініціатора тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності іноземних суб'єктів господарювання "Marine Offshore Services Ltd" та "WhiteseaShipping @ Supply Co" (L.L.C.) щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції, застосованої до цих компаній наказом Мінекономіки від 18 липня 2008 року № 102/331.

Листом від 15 жовтня 2008року № 65/3/2/2-9796 Управління Служби безпеки України в Одеській області повідомило Мінекономіки про доцільність подовження дії спеціальної санкції, застосованої до відповідачів, з огляду на те, що порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року) не усунуті, оскільки існуючу перед державним підприємством "Морська аварійно-рятувальна служба" заборгованість не погашено.

Доказів усунення відповідачами порушень вимог статті 1 України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року) суду не надано.

За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідачів санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з частиною 9 статті 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Відповідно до частини 2 статті 251, частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосовану до відповідачів наказом Міністерства економіки України від 18 липня 2008 року № 102/331, до погашення ними простроченої заборгованості за договорами фрахтування по бербоут-чартеру on-2001»морських буксирів "Гриф" та "Орел" (з додатковими угодами до них), укладеними 23 листопада 2003 року між державним підприємством "Морська аварійно-рятувальна служба" та "Marine Offshore Services Ltd" за посередництвом "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) або до застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" і статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року) за договорами фрахтування по бербоут-чартеру "Barecon-2001" морських буксирів "Гриф" та "Орел" (з додатковими угодами до них), укладеними 23 листопада 2003 року між державним підприємством "Морська аварійно-рятувальна служба" та "Marine Offshore Services Ltd" за посередництвом "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.).

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Подовжити дію спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована на території України компаній-нерезидентів "Marine Offshore Services Ltd" та "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) наказом Міністерства економіки України від 18 липня 2008 року № 102/331, до усунення порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року), а саме до погашення "Marine Offshore Services Ltd" та "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.) простроченої заборгованості за договорами фрахтування по бербоут-чартеру "Barecon-2001" морських буксирів "Гриф" та "Орел" (з додатковими угодами до них), укладеними 23 листопада 2003 року між державним підприємством "Морська аварійно-рятувальна служба" та компанією "Marine Offshore Services Ltd" за посередництвом "Whitesea Shipping @ Supply Co" (L.L.C.), або до застосування практичних заходів, що гарантують виконання статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 01 січня 2008 року).

Постанова набирає законної сили у порядку і строки, встановлені статтею 254 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова