ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про залишення позовної заяви без розгляду
26 січня 2011 року № 2а-1044/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва
проскасування рішення № 0007912305 від 25.08.2010 року,-
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про скасування рішення № 0007912305 від 25.08.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій, надавши рішення ДПА України від 21.12.2010 року про результати розгляду скарги позивача на рішення відповідача.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для залишення її без розгляду.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів»від 7 липня 2010 року № 2453-VI (далі Закон № 2453-VI), який набрав чинності 30.07.2010 року, частину 4 статті 99 КАС України викладено у редакції, відповідно до якої якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Виходячи з вищенаведеного, обчислення строку звернення до суду на підставі ч. 4 ст. 99 КАС України (про досудовий порядок) можливе у випадку, якщо певним законом, а не підзаконним актом, передбачена така можливість.
При цьому, ч. 5 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
У взаємозв'язку з вищенаведеним, суд зазначає, що Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі -Закон про РРО), який є спеціальним законом щодо спірних правовідносин та не є законом з питань оподаткування, не передбачено можливості досудового оскарження рішень про застосування фінансових санкцій. Процедура оскарження податкових повідомлень-рішень, передбачена Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування, не поширюється на рішення про застосування фінансових санкцій у сфері застосування РРО, оскільки штрафи за порушення законодавства про РРО належать до неподаткових платежів (доходів) Державного бюджету України.
Більш того, прямою нормою Закону про РРО (стаття 25) передбачено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами господарювання до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій, що вказує на відсутність порядку досудового оскарження цих рішень, оскільки дане рішення є чинним з дня його ухвалення та позивач вправі його оскаржити в строк, встановлений ч. 5 ст. 99 КАС України.
Наявність в підзаконних актах права на оскарження у структурі ДПА рішень, щодо порушень у сфері застосування РРО та факт оскарження цих рішень у структурі ДПА, не впливає на відлік строку звернення до суду, встановлений процесуальним законом.
В даному випадку позивачем оскаржується рішення про застосування рішення про застосування фінансових санкцій за порушення у сфері застосування РРО, яке прийнято 25.08.2010 року.
Позивач звернувся до суду з позовом 24.01.2011 року, тобто з пропуском встановленого ч. 5 ст. 99 КАС України місячного строку звернення до суду.
З вимог Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що суд, оцінюючи обставини, що перешкоджали особі здійсненню права на своєчасне оскарження відповідних дій, бездіяльності та рішень органів владних повноважень (або його посадових, службових осіб) у публічно-правових відносинах, повинен виходити з оцінки та аналізу всіх наведених у заяві доводів. Якщо звернення до суду з відповідним позовом відбулося з недотриманням строку звернення до суду і воно пов'язане певними поважними причинами, наприклад несвоєчасне отримання оскаржуваного рішення, то така причина є поважною за умови наявності заяви про поновлення строку звернення до суду та підтвердження цього факту належними доказами.
В даному випадку позивач не подавав заяви з викладом поважних причин пропуску строку звернення до суду. Таких причин не наведено і у позовній заяві. Оскарження рішення у структурі ДПА України, як зазначено вище, не впливає на відлік строку оскарження рішення про застосування санкцій за порушення законодавства про РРО.
Частиною 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відтак, оскільки строк звернення до суду пропущений та позивачем не наведено поважних причин пропуску цього строку, суд приходить до висновку про залишення позовної заяви позивача без розгляду.
Керуючись положеннями ч. 2 статті 5, статей 99, ст. 100, 160, 165, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
Позовну заяву Хачатряна Араїка Вазгені до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про скасування рішення № 0007912305 від 25.08.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишити без розгляду.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили в строки, встановлені цим Кодексом. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А.Кармазін