Постанова від 27.01.2011 по справі 2а-6715/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2011 року Справа № 2а-6715/10/2370

09 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі -Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю від 01.12.2010р.),

представника відповідача -Нікітіної Н. Ю. (за довіреністю від 09.09.2010р. № 01-39/3859),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Черкаської митниці про визнання незаконною та скасування картки відмови у митному оформленні та зобов'язання здійснити пільгове митне оформлення автомобіля, суд -

ВСТАНОВИВ:

24.12.2010 до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_3, в якому просить визнати незаконною та скасувати картку відмови у митному оформленні № 902000013/0/00011 від 22.12.10 та зобов'язати відповідача здійснити пільгове митне оформлення автомобіля.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з березня 2008 року по грудень 2010 року проживав в Республіці Молдова, що підтверджується відміткою про консульський облік у паспорті громадянина України для виїзду за кордон та довідкою виданою управлінням у справах міграції МВС Придністровської Молдавської Республіки від 01.12.2010 № Я-867. За цей час ним було придбано легковий автомобіль марки «BENTLEY»кузов № НОМЕР_1, який позивач зареєстрував на своє ім'я за місцем свого проживання в м. Тирасполь. Даний факт підтверджується свідоцтвом про реєстрацію НОМЕР_3 від 29.03.2008 та довідкою УДАІ Придністровської Молдавської Республіки від 01.12.2010р. № 12/1-5710.

У зв'язку з переїздом на постійне місце проживання до м. Черкаси 02.12.2010 звернувся до відповідача із заявою про зміну митного режиму тимчасового ввезення на режим випуску у вільний обіг, а 22.12.2010 подав до Черкаської митниці вантажну митну декларацію № 902000013/2010/590389 для проведення митного оформлення ввезеного автомобіля з наданням пільг відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України».

Карткою відмови у митному оформленні № 902000013/0/00011 від 22.12.2010 відповідач відмовив в митному оформленні автомобіля на пільгових умовах у зв'язку з тим, що не надано документи на підтвердження заявленого пільгового оформлення відповідно до частини 2 статті 8 Закону України від 13.09.2001 № 2681 -III, а саме: документу, що підтверджує перебування транспортного засобу не менше року на обліку у країні попереднього місця проживання, а також роз'яснено, що документи, видані органами Придністровської Молдовської республіки, не можуть вважатись офіційними.

Позивач не погоджується з рішенням митного органу, вважає його таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, тому просить суд скасувати його та зобов'язати Черкаську митницю здійснити пільгове митне оформлення автомобіля.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач у судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечення зазначив, що позивачем при митному оформленні автомобіля не надано документа, передбаченого ст. 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України». Надані позивачем свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, видане МРЕВ ДАІ м. Тирасполь МВС ПМР 29.03.2008 НОМЕР_3 та довідку РРЕВ УДАІ МВС ПМР від 01.12.2010р. № Я-867 не можна вважати документами, що підтверджують право позивача на пільги в оподаткуванні, оскільки вони не мають юридичної сили, а лише тимчасово допущені до використання виключно на території Республіка Молдова.

Заслухавши пояснення та доводи представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Громадянин ОСОБА_3 з 25.03.2008 по 04.11.2010 перебував на консульському обліку в Посольстві України в Республіці Молдова, що підтверджується відміткою у паспорті громадянина України для виїзду за кордон від 18.01.2008 серії № НОМЕР_5.

Згідно довідки Управління у справах міграції Міністерства внутрішніх справ Придністровської Молдавської республіки від 01.12.2010р. № 12/1 -5713 позивач був постійно прописаний та проживав з 03.2008 до 01.11.2010 за адресою: АДРЕСА_1.

Під час проживання у Республіці Молдова позивач у березні 2008 року придбав у приватну власність легковий автомобіль марки «BENTLEY»модель «CONTINENTAL FLYING SPAR», 2006 року випуску, чорного кольору, кузов №НОМЕР_1, двигун № НОМЕР_2, який було поставлено на облік у МРЕВ ДАІ м. Тирасполь МВС ПМР 29.03.2008 з видачею свідоцтва про реєстрацію № НОМЕР_3 і державного номеру НОМЕР_2.

30.08.2010 зазначений автомобіль позивачем було ввезено на митну територію України через пункт пропуску «Успенка»митного поста «Амвросіївка»Східної митниці.

15.11.2010 на ім'я позивача Соснівським РВ ГУМВС України в Черкаській області видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 та зареєстровано за адресою АДРЕСА_2.

01.12.2010 автомобіль знято з обліку у МРЕВ ДАІ м. Тирасполь МВС ПМР, державні номерні знаки здані і видано транзитний номер серії НОМЕР_4.

22.12.2010 декларантом Слабій С.Л. до Черкаської митниці було подано вантажну митну декларацію № 902000013/2010/590389, якою декларувався легковий автомобіль марки «BENTLEY», модель «CONTINENTAL FLYING SPAR», 2006 року випуску, чорного кольору, кузов №НОМЕР_1, двигун № НОМЕР_2.

До вантажно-митної декларації було подано такі документи:

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, виданого МРЕВ ДАІ м. Тирасполь МВС ПМР 29.03.2008 НОМЕР_3;

- калькуляція транспортних витрат б/н від 21.12.2010;

- сертифікат відповідності від 10.12.2010 № UA1.173.0151563-10;

- висновок експертного автотоварознавчого дослідження від 20.12.2010 № А -665;

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий на ім'я ОСОБА_3 18.01.2008 серії НОМЕР_5 з відміткою про дату зняття з постійного консульського обліку;

- паспорт громадянина України, виданий 15.11.2010 серії НОМЕР_3 з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні ;

- довідку Управління у справах міграції МВС ПМР від 01.12.2010 № 12/1 -5713, щодо підтвердження місця проживання у ПМР;

- довідка РРЕВ УДАІ МВС ПМР від 01.12.2010 № Я-867 щодо реєстрації ТЗ в ПМР;

- лист Черкаської митниці від 03.12.2010 № 25-40/5554 щодо підтвердження факту ввезення транспортного засобу;

- довіреність від 01.12.2010 серії ВРД № 004817.

При проведенні митного контролю і митного оформлення встановлено, що надані позивачем паспорт громадянина України для виїзду за кордон від 18.01.2008р. серії НОМЕР_5 з відмітками про перебування на консульському обліку з 25.03.2008 по 04.11.2010 та довідка Управління у справах міграції МВС ПМР від 01.12.2010 №12/1-5713 підтверджують постійне проживання на території Республіки Молдова не менше одного року.

Натомість документи, які підтверджують перебування транспортного засобу на обліку в Республіці Молдова не менше року позивачем не надані.

На підставі вказаного висновку рішенням відповідача, оформленим карткою відмови від 22.12.2010р., позивачу відмовлено в прийнятті митної декларації, митному оформленні та пропуску через митний кордон України автомобіля марки «BENTLEY»кузов № НОМЕР_1 з наданням пільг, передбачених ст. 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України»від 13.09.2001 №2681-ІІІ та запропоновано надати документи відповідно до ч. 2 п. 6 Додатку до Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо порядку подання документів, які підтверджують право громадян на звільнення від оподаткування під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України, затвердженого наказом Держмитслужби від 25.11.2008р. №1302 або здійснити декларування транспортного засобу з нарахуванням та сплатою податків і зборів відповідно до вимог ст. 5 Закону України від 13.09.2001 №2613.

Ч. 2 ст. 252 Митного кодексу України передбачає звільнення від оподаткування під час митного оформлення предметів, що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну.

Згідно з п. 13 ст. 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України»від 13.09.2001 № 2681-ІІІ у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина дозволяється ввезення одного механічного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності у разі переселення на постійне місце проживання в Україну за умови, що він є власником такого транспортного засобу не менше року та за умови перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного місця проживання не менше року.

Таким чином, законодавством передбачена наявність двох умов звільнення від оподаткування транспортного засобу, ввезеного на митну територію України громадянами в разі їх переселення, а саме: перебування транспортного засобу у власності громадянина не менше року та перебування транспортного засобу на обліку в країні постійного місця проживання не менше року.

Відмовляючи в пільговому митному оформленні, відповідач виходив з того, що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 29.03.2008 та довідка від 01.12.2010 №Я-867 видані органами внутрішніх справ Придністровської Молдавської Республіки, тому не підтверджують факт реєстрації транспортного засобу в Республіці Молдова, і, відповідно, не підтверджують перебування транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року. Відповідачем з посиланням на ст. 15 Договору між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 13.12.1993, ст. 100 Конституції Республіки Молдова та ст. 3 Закону Республіки Молдова від 22.07.2005 №173 «Про основні положення правового статусу населених пунктів лівобережжя Дністра (Придністров'я)»зроблено висновок, що вказані документи не вважаються офіційними на території Республіки Молдова, тому не вважаються офіційними на території України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Конституції України, ст. 15, ч. 1 ст. 16, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України»від 29.06.2004 №1906-1У чинні міжнародні договори, які набрали чинності в установленому порядку, є частиною національного законодавства України та підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права; органи державної влади, до відання яких віднесені питання, що регулюються міжнародними договорами України, забезпечують дотримання і виконання зобов'язань, взятих за міжнародними договорами.

Відповідно до положень ст. 13 Договору про добросусідство, дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Молдова від 23.10.1992 правовий режим майна громадян однієї сторони, що знаходиться на території іншої сторони, регулюється законодавством сторони місцезнаходження майна та нормами міжнародного права.

Порядок реєстрації транспортних засобів у Республіці Молдова визначений постановою Уряду Республіки Молдова від 08.11.1999 №1047 «Про перетворення автоматизованої інформаційно-пошукової системи «Автомобіль»в Державний Регістр Транспорту та ведення тестування автомобілів і причепів до них», відповідно до якої державній реєстрації підлягають всі транспортні засоби, що експлуатуються на території Молдови, яка здійснюється Міністерством інформаційного розвитку Республіки Молдова в Державному Регістрі Транспорту.

З огляду на зазначені приписи перебуванням транспортного засобу на обліку в Республіці Молдова слід вважати його державну реєстрацію в Державному Регістрі Транспорту, а офіційними слід вважати документи про державну реєстрацію транспортного засобу, видані Міністерством інформаційного розвитку Республіки Молдова та його територіальними відділеннями.

Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону Республіки Молдова «Про основні положення особливого правового статусу населених пунктів лівобережжя Дністра (Придністров'я)»Придністров'є є невід'ємною складовою частиною Республіки Молдова і в межах повноважень, визначених Конституцією та іншими законами Республіки Молдови, вирішує питання, віднесені до її компетенції.

Таким чином, дія постанови Уряду Республіки Молдова від 08.11.1999 №1047 «Про перетворення автоматизованої інформаційно-пошукової системи «Автомобіль»в Державний Регістр Транспорту та ведення тестування автомобілів і причепів до них»поширюється і на територію Придністров'я.

Переліком документів, поданих для митного оформлення автомобіля та зазначених у картці відмови, поясненнями представника позивача, наданими у судовому засіданні та листом ДП «Центр державних інформаційних ресурсів «REGISTRU»від 03.01.2011 №03/05 підтверджено, що інформація про реєстрацію автомобіля марки «BENTLEY», кузов №НОМЕР_1 в Державному регістрі транспорту відсутня.

За вказаних обставин відмова в пільговому митному оформленні автомобіля марки «BENTLEY», кузов №НОМЕР_1, є правомірною.

Суд вважає, що відповідачем обґрунтовано не прийнято до уваги свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 29.03.2008 та довідка від 01.12.2010р. №Я-867, видані органами внутрішніх справ Придністровської Молдавської Республіки, з огляду на зазначене.

Згідно ст. 13 Закону України «Про міжнародне приватне право»документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачене законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ст. 15 Договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах між Україною та Республікою Молдова від 13.12.1993р. документ, який підготував або засвідчив відповідний орган однієї із Договірних Сторін, скріплений гербовою печаткою і підписом уповноваженої особи, має силу документа на території іншої Договірної Сторони без потреби будь-якого іншого засвідчення.

Беручи до уваги, що складовою частиною Республіки Молдова є Придністров'я, а не Придністровська Молдавська Республіка, суд приходить до висновку, що документи, видані Придністровською Молдавською Республікою, під дію вказаного Договору не підпадають.

Відповідно до ноти Міністерства закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Молдова від 11.06.2007 № 11140 щодо визнання документів про реєстрацію транспортних засобів, які видані компетентними органами Молдови, документи про реєстрацію транспортних засобів, оформлені у Придністровському регіоні Республіки Молдова, не мають юридичної сили, але тимчасово допущені до використання виключно на території Республіки Молдова. Мешканці Придністровського регіону мають можливість зареєструвати свої транспортні засоби у відповідності з національним законодавством Республіки Молдова.

За вказаних обставин громадяни - мешканці Придністровського регіону не позбавлені права зареєструвати свої транспортні засоби у відповідності з національним законодавством Республіки Молдова в Державному Регістрі Транспорту та, у разі виїзду на постійне місце проживання в Україну, скористатись правом пільгового оформлення транспортного засобу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ч. 3 ст. 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За встановлених обставин суд приходить до висновку, що правомірність свого рішення відповідачем доведена, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 04 лютого 2011 року.

Суддя А.В. Руденко