73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
31 січня 2011 р. Справа № 2-а-7550/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Кравченко К.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
У грудні 2010 року Державна податкова інспекція у м. Нова Каховка Херсонської області (надалі - позивач) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду до приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення штрафних (фінасових) санкцій у сумі 5 256,74 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач має заборгованість зі сплати фінансових санкцій в розмірі 5 256,74 грн., які нараховані рішеннями від 08.11.2010р. №0012512301 на суму 3363,9грн.,№5Л/0153/21/02/23/НОМЕР_1 на суму 1888,9 грн., № 0012522301 на суму 3,94грн., що прийнятті на підставі акту перевірки від 25.10.2010 р. за № 0153/21/02/23/НОМЕР_1. Оскільки відповідач не сплатив вказані фінансові санкції у встановлені законодавством строки, дану суму заборгованості слід стягнути в судовому порядку.
Відповідач заперечень по суті позову не надавав.
Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.
25.10.2010 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка на підставі направлення на перевірку № 0221 від 25.10.2010 р., було здійснено перевірку з питань дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) у належній відповідачу господарській одиниці - магазину "Троянда", що знаходиться за адресою: вул. Коцюбинського, 29, м. Таврійськ, за результатами якої складено акт перевірки № 0153/21/02/23/НОМЕР_1 від 25.10.2010 року.
На підставі зазначеного акту позивачем прийняті рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій від 08.11.2010 р. № 0012512301, № 0012522301, №5Л/0153/21/02/23/НОМЕР_1.
Підставою для застосування до відповідача фінансової санкції згідно рішення від 08.11.2010 р. № 0012512301 стало порушення останнім п.1, 12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265/95-ВР), якими зобов'язано суб'єктів підприємницької діяльності: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1); вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (п.12).
Виявленні під час перевірки порушення полягають у наступному: проведення розрахункової операції без застосування РРО на суму 295,00 грн.; не забезпечення введення порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Відповідальність за данні порушення передбачена пунктом 1 ст.17 Закону №265/95-ВР, якими передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) (295 * 5 = 1475,00 грн).
Відповідно ст. 21 Закону №265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (944,45 * 2 = 1888,9 грн.).
Відповідно до ст. 25 Закону №265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно рішення від 08.11.2010 р. №5Л/0153/21/02/23/НОМЕР_1 відповідачем порушено ст.15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВP «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі-Закон №481/95-ВP) відповідно якої роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності в них ліцензій. Відповідачем здійснено реалізацію пачки цигарок "Гламур" по ціні 9,00 грн. без наявності відповідної ліцензії. Всього на місці здійснення розрахунків виявлено тютюнових виробів без наявності відповідної ліцензії на загальну суму 944,45 грн.
Відповідно до ст.17 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВP «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до відповідача застосована штрафна санкція у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень за здійснення роздрібної торгівлі тютюновим виробами без наявності відповідної ліцензії. Фінансова санкція складає: 944,45 грн. * 200% = 1888,9 грн.
Частинами 5 та 6 ст. 17 цього Закону також визначено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону № 481/95-ВР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 790 від 02.06.2003, також передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Також, підставою для застосування до відповідача фінансової санкції згідно рішення від 08.11.2010 р № 0012522301 в сумі 3,94 грн. стало порушення п. 1 ст. 3 Закону України від 23.03.1996 р. № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (далі Закон № 98/96-ВР) де зазначається, що патентуванню підлягають операції з роздрібної торгівлі, що здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах роздрібного продажу товарів.
Відповідальність за дане порушення передбачена ст. 8 Закону № 98/96-ВР, де вказано, що за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням. В даному випадку встановлено факт діяльності без патенту 1 день.
Отже, застосовані до відповідача розміри фінансових санкцій на підставі рішень від 08.11.2010 р. № 0012512301 на суму 3363,9 грн., №5Л/0153/21/02/23/НОМЕР_1 на суму 1888,9 грн., №0012522301 на суму 3,94 грн. відповідають положенням п. 1 ст. 17, ст. 21 Закону №265/95-ВР, ст. 17 Закону №481/95-ВP та ст. 8 Закону № 98/96-ВР.
Вище зазначені рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оспорювались, а тому вони є чинними та підлягають виконанню.
На час розгляду справи відповідачем суми фінансових санкцій до Державного бюджету не сплачені.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII, - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Порушень законодавства при проведенні перевірки, оформленні результатів перевірки та при застосуванні штрафних санкції за виявлені порушення, які б могли стати безумовною підставою для відмови у задоволені позову, судом не встановлено.
Приймаючи до уваги викладені обставини, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167, 182-2 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету (р/р 31119104700012 в ГУ ДКУ у Херсонській обл., код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 21080900) фінансові санкції у сумі 5 252,80 грн. (п'ять тисячь двісті п'ятдесят дві грн. 80 коп.), та до місцевого бюджету м.Нова Каховка на р/р 31415541700012 в ГУ ДКУ у Херсонській обл., код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 21080900 фінансові санкції у сумі 3,94 грн. (три грн. 94 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко К.В.
кат. 8.1.4