Постанова від 03.02.2011 по справі 16463/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" лютого 2011 р. № 2-а-16463/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання М'ясникова Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області

до Комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Лозівська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради, в якому просив суд стягнути з Комунального підприємства «Теплові мережі»Лозівської міської ради Харківської області заборгованість до Державного бюджету в сумі 2731357,30 грн. з податку на прибуток, частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, пені з податку на додану вартість.

Під час розгляду справи судом було залишено буз розгляду позовні вимоги відповідача в частині стягнення пені за несвоєчасну сплату платежів у розмірі 708 728,50 грн. в зв'язку з пропуском позовної давності.

В обґрунтування позову вказано, що узгоджені суми податкових зобов'язань визначені в податкових повідомленнях - рішеннях № 0000212310/0 від 09.03.2010р., № 0000022310/0 від 13.01.2009р., № І 0000092310/0 від 13.01.2009р., № 0000032310/0 від 13.01.2009р. не оскаржувались, а ні в адміністративному, а ні в судовому порядку

Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечували у повному обсязі посилаючись на їх незаконність та необґрунтованість та просили відмовити в їх задоволенні.

Судом встановлено, що 13.04.2005р. виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області проведено державну реєстрацію юридичної особи комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради Харківської області (далі по тексту КП "Теплові мережі") про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (копія свідоцтва про державну реєстрацію додається).

Дане підприємство перебуває на обліку як платник податків у Лозівській ОДПІ.

Згідно пунктів 1,2 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Лозівська ОДПІ

Станом на 15.12.2010р. Комунальне підприємство "Теплові мережі" Лозівської міської ради має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 2 022 628,80 грн. , який складається з:

- податку на прибуток та нарахована відповідачем самостійно, підтверджуються деклараціями з податку на прибуток підприємства наданими платником податків до Лозівської ОДПІ:

№ 13753 від 06.05.2008р. в сумі 380 грн.;

№ 30122 від 11.08.2008р. в сумі 400 грн;

№39768 від 09.11.2009р. в сумі 694 гри.;

№48367 від 02.02.2010р. в сумі 858664 грн,;

№ 36921 від 09.11.2010р. в сумі 262868 грн. - основний платіж, в сумі 4827 грн. - складає пеня нарахована платником податку самостійно.

У сумі 144766 грн. основний платіж та штрафні (фінансові) санкції у сумі 673873,20 грн. підтверджуються податковими повідомленнями - рішеннями Лозівської ОДПІ:

№ 0000212310/0 від 09.03.2010р. в сумі 131266 грн. - основний платіж, в сумі 36626,20 грн. - штрафні санкції.

№ 0000022310/0 від 13.01.2009р. в сумі 13500 грн. - основний платіж, в сумі 141350 грн. - штрафні санкції;

№ 0000092310/0 від 13.01.2009р. в сумі 495897 грн. - штрафні санкції; Зазначені податкові повідомлення - рішення отримані платником податків.

Також судом встановлено, що Лозівською ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка КП «Теплові мережі»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року (акт перевірки від 23.02.2010 року за №138/23-304/33373495). В ході перевірки були встановлені порушення КП «Теплові мережі» вимог п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України № 334/94-ВР від 28.12.1994 року «Про оподаткування прибутку підприємств»із змінами та доповненнями, - платником занижено податок на прибуток в сумі 131266 грн.

За результатами перевірки було нараховано КП «Теплові мережі»податок на прибуток у розмірі 131266 грн, та у відповідності до п.п. 17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року (зі змінами та доповненнями) застосовано до КП «Теплові мережі»штрафну санкцію з податку на прибуток в сумі 36626,20 грн., що підтверджується податковим повідомленням -рішенням Лозівської ОДПІ № 0000212310/0 від 09.03.2010р.(копія додається), яке платник податків отримав особисто 09.03.2010р.

Лозівською ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка КП «Теплові мережі»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 10.2007 року по 30.09.2008 року (акт перевірки від 24.12.2008 року за №1164/23-2о4/33373495). В ході перевірки були встановлені порушення КП «Теплові мережі»:

- вимог п.п. 11.3.1, п.п. 11.3.5 п.11.3 ст. 11 Закону України № 334/94-ВР від 1>. 12.1994 року «Про оподаткування прибутку підприємств»із змінами та доповненнями,

- платником занижено податок на прибуток в сумі 13500 грн.

- порушення строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на прибуток, зазначених у поданих ним податкових деклараціях (розрахунках), які обумовлені п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181.

За результатами перевірки було нараховано КП «Теплові мережі»:

- податок на прибуток у розмірі 13500 грн. та у відповідності до п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року (зі змінами та доповненнями) застосовано до КП «Теплові мережі»штрафну санкцію з податку на прибуток в сумі 141350 гри., що підтверджується податковим повідомленням - рішенням Лозівської ОДПІ № 0000022310/0 від 13.01.2009р. (копія додається);

- застосовано до КП «Теплові мережі»у відповідності до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року штрафну санкцію з податку на прибуток в сумі 495897 гри., що підтверджується податковим повідомленням - рішенням Лозівської ОДПІ № 0000092310/0 від 13.01.2009р. (копія додається).

Вищезазначені податкові повідомлення рішення платник податків отримав особисто 13.01.2009р.

у сумі 13068,82 грн. складає пеня, яка застосована контролюючим органом за несвоєчасну сплату платежів з податку на прибуток (розрахунок сум пені додається).

- частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету в сумі 77131,07 грн. з них :

у сумі 58582 грн. - основний платіж та штрафні (фінансові) санкції у сумі -17574,60 грн. підтверджується податковим повідомленням - рішенням Лозівської ОДПІ № 0000032310/0 від 13.01.2009р.:

Лозівською ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка КП «Теплові мережі»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року (акт перевірки від 24.12.2008 року за №1164/23-204/33373495). В ході перевірки були встановлені порушення КП «Теплові мережі» вимог статті 61 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»№107-VI від 28.12.2007 року, в результаті чого не нараховано та не сплачено до бюджету частину прибутку (доходу) в сумі 58582 грн. за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 1 півріччі 2008 року.

За результатами перевірки було нараховано КП «Теплові мережі»: Частину чистого прибутку (доходу) у розмірі 58582 грн. та у відповідності до п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 року (зі змінами та доповненнями) застосовано до КП «Теплові мережі»штрафну санкцію з частини чистого прибутку (доходу) в сумі 17574,60 гри., що підтверджується податковим

- повідомленням - рішенням Лозівської ОДПІ № 0000032310/0 від 13.01.2009р. (копія додається), яке платник податків отримав особисто 13.01.2009р.

Згідно підпункту 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181 (далі Закон) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.

Згідно підпункту 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.

Податкові зобов'язання, визначені в податкових повідомленнях-рішеннях і № 0000212310/0 від 09.03.2010р., № 0000022310/0 від 13.01.2009р., № 0000092310/0 від 1 13.01.2009р., № 0000032310/0 від 13.01.2009р. узгоджені з моменту вручення цих І повідомлень-рішень.

Узгоджені суми податкових зобов'язань визначені в податкових повідомленнях - рішеннях № 0000212310/0 від 09.03.2010р., № 0000022310/0 від 13.01.2009р., № І 0000092310/0 від 13.01.2009р., № 0000032310/0 від 13.01.2009р. не оскаржувались, а ні в адміністративному а ні в судовому порядку.

Враховуючи, що відповідачем самостійно не сплачені податкові зобов'язання та на виконання вимог ст. 6 Закону України від 21.12.00р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Лозівською ОДПІ на юридичну адресу боржника було направлено першу податкову вимогу № 1/66 від 05.05.2006р. та другу податкову вимогу № 2/94 від 06.06.2006р., які КП «Теплові мережі»було отримано (докази отримання додаються).

Все майно та майнові права боржника знаходяться в податковій заставі (копія витягу із державного реєстру обтяжень рухомого майна додається).

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та Іншими законами України.

Відповідно до п. 1.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-III платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Відповідно до п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - платники податків зобов'язані своєчасно, у строк визначений вищевказаними законодавчими актами надавати до Державних податкових інспекцій податкові декларації, бухгалтерську звітність, інші документи та відомості, пов'язані із донарахуванням та сплатою податків та інших обов'язкових платежів до бюджету України та до державних цільових фондів.

У відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України № 2181 - III від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 вказаного Закону для подання податкової декларації. В п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 вказаного закону зазначає, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У відповідності до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, несплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу платника податків.

Що стосується твердження відповідача, що позивачем було порушено вимоги ст.. 11 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами" № 2181 то з вказаним твердженням відповідача, суд не погоджується.

Згідно ст. 11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами" № 2181 у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені цим Заковом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності податків.

У разі коли сума коштів, отриманих від продажу, не покриває суму податкового боргу такого платника податків та витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, податковий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням про прийняття рішення щодо:

- надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу такого платника податків за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків;

- реорганізації такого платника податків з урахуванням правил , встановлених цим Законом;

- ліквідації такого платника податків та списання податкового боргу;

- оголошення такого платника податків банкрутом у порядку, встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Лозівською ОДПІ 18.07.2006 року було прийнято рішення № 24-040/12 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Лозівська ОДПІ 08.02.2008р. за № 74/9/24-015 зверталася до Лозівського міського голови з клопотанням щодо винесення на розгляд чергової сесії Лозівської міської ради наступних питань :

- питання виділення підприємству відповідної компенсації бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків;

- питання виділення ліквідного майна (автотранспорт та техніка, нежитлові приміщення, які не задіяні в виробничому циклі та не використовуються підприємством), яке може бути описаним та реалізованим податковим органом;

- питання можливості застосування до КП «Теплові мережі»Лозівської міської ради норм Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Лозівська ОДПІ 28.01.2009р. за № 584/10/24-015, 10.06.2010р. за № 421/9/24-015, 13.01.2010р. за № 219/24-015 зверталася до Лозівського міського голови з клопотанням щодо вжиття заходів по скороченню податкового боргу, згідно норм ст. 11 Закону України від 21.12.2000р. №2181 -III та прийняття рішення щодо:

- надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу такого платника податків, за рахунок коштів, призначених для утримання органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник додатків;

- проведення виділення ліквідного майна (автотранспорт та техніка, нежитлові приміщення, які не задіяні в виробничому циклі та не використовуються підприємством), яке може бути описане та реалізоване податковим органом;

- реорганізації такого платника податків з урахуванням правил, встановлених цим Законом;

- ліквідації такого платника податків та списання податкового боргу;

- оголошення такого платника податків банкрутом у порядку, встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»

У зв'язку з несплатою поточних платежів та накопиченням податкового боргу Лозівська ОДПІ зверталася з поданням №582/9/240-015 від 28.01.2009р., № 431/9/24-015 від 10.06.2010 року до Лозівського міського голови про ініціювання питання щодо розірвання трудового договору з керівником КП "Теплові мережі".

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що позивачем були вчинені всі дії передбачені ст.. 11 Закону України № 2181.

На час розгляду справи заборгованість відповідачем не було сплачено.

Суд, проаналізувавши положення ст. 71 КАС України прийшов до висновку, що відповідач доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач прострочив виконання зобов'язання по сплаті заборгованості, тому зазначена заборгованість підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст. 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Теплові мережі" Лозівської міської ради, код. 33373495 на користь Державного бюджету України заборгованість в розмірі 2 022 628,80 грн. (два мільйона двадцять дві тисячі шістсот двадцять вісім гривень вісімдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 07 лютого 2011 року.

Суддя Спірідонов М.О.