Постанова від 26.01.2011 по справі 2а-6019/10/1870

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2011 р. Справа № 2а-6019/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Вольської А.Г.,

представника позивача - Богатиренко С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шостка-Тепло" про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 6917 грн. 49 коп. ,-

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоска-Тепло" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Шоска-Тепло") про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 6917 грн. 49 коп. Свої вимоги мотивує тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було проведено планову перевірку ТОВ "Шоска-Тепло", в ході якої встановлено порушення при застосуванні тарифів на послуги з централізованого опалення при стягненні плати із споживачів пільгової категорії, які мають будинкові прилади обліку тепло енергії, за період з 01.01.2010 р. по 18.03.2010 р. за рахунок здійснення розрахунку вартості послуг по пільговій опалювальній площі, виходячи з встановленого тарифу за 1 м. кв., без врахування фактично спожитого обсягу тепло енергії, замість застосування тарифу за 1 Гкал. спожитої тепло енергії, виходячи з фактично спожитого обсягу тепло енергії, згідно встановлених приладів обліку, всупереч вимог п. 1 рішення виконавчого комітету Шосткінської міської ради від 07.11.2008 р. №367 «Про тарифи на послуги з теплопостачання» та п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою КМУ від 21.07.2005 р. №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», в результаті чого відповідачем було необґрунтовано отримано виручку на загальну суму 2305 грн. 83 коп. Позивачем за вказані порушення було винесено рішення №51 від 08.06.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого до відповідача були застосовані економічні санкції у вигляді стягнення на користь бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 2305 грн. 83 коп., а також штраф в розмірі 4611 грн. 66 коп. Загальна сума економічних санкцій складає 6917 грн. 49 коп. Відповідно до вимог чинного законодавства, разом з рішенням, відповідачу була направлена претензія №2234/33/3 від 08.06.2010 р. Вказане рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області відповідачем в добровільному порядку не виконано, а тому позивач просить стягнути вказану заборгованість в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача Богатиренко С.І. позовні вимог підтримала в повному обсязі зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.39/. Про причини неявки, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що на підставі посвідчення від 20.05.2010 р. № 615, відповідно до ст.. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, постанови КМУ від 13.12.2000р. № 1819 „Питання Державної інспекції з контролю за цінами” та п. 4.1.4 Плану роботи на 2 квартал 2010 року, головним державним інспектором Шосткинського відділення Галушко К.М. в період з 25.05.2010 р. по 01.06.2010 року була проведена планова перевірка ТОВ "Шоска-Тепло" за період з 01.01.2009 р. по 30.03.2010 р. з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності у 2009 році та 1 кв. 2010 році, відповідно до вимог постанови КМУ №955 від 10.07.2006 р.

За результатами перевірки складено акт №120 від 01.06.2010 р. /а.с.5-9/, яким встановлено, що при застосуванні тарифів на надані послуги в січні 2010 року з централізованого опалення для пільгової категорії споживачів, товариство за рахунок завищення тарифу на послуги з централізованого опалення для споживачів пільгової категорії, які проживають у будинках обладнаних приладами обліку спожитої тепло енергії, за рахунок застосування тарифу в розмірі 5,92 грн. за 1 м.кв. пільгової площі виходячи з норм, встановлених постановою КМУ від 01.08.1996 р. №879, замість розрахункового тарифу, який розраховано виходячи з тарифу в розмірі 206,78 грн./Гкал, погодженого рішенням виконавчого комітету Шосткинської міської ради від 07.11.2008 р. №367 «Про тарифи на послуги теплопостачання», порушило п. 1 рішення виконавчого комітету Шосткинської міської ради від 07.11.2008 р. №367 «Про тарифи на послуги з теплопостачання» та п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою КМУ від 21.07.2005 р. №630. Тоді як в зв'язку з наявністю в будинках приладів обліку спожитої тепло енергії стягнення плати повинно здійснюватись за тарифом встановленим за 1 Гкал спожитої тепло енергії виходячи з фактично спожитих обсягів тепло енергії згідно встановлених приладів обліку в розрахунках опалювальної площі враховуючи встановлені постановою КМУ від 01.08.1996 р. № 879 норми користування послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати.

Таким чином, стягуючи плату не за фактично спожиті обсяги теплоенергії з споживачів пільгової категорії за період з 01.01.2010 р. по 18.03.2010 р. відповідачем було отримано необґрунтовану виручку на загальну суму 2305 грн. 83 коп. Розрахунок суми необґрунтованої виручки отриманої відповідачем наведений у додатку до акту №49 «Довідка про суму необґрунтованої додаткової виручки отриманої ТОВ "Шоска-Тепло" в період з 01.01.2010 р. по 18.03.2010 р. за рахунок завищення тарифу на послуги з централізованого опалення пільгової категорії споживачів, які мають будинкові прилади обліку тепло енергії, в порушення рішення виконавчого комітету Шосткинської міської ради від 07.11.2008 р. №367 «Про тарифи на послуги з теплопостачання» та п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою КМУ від 21.07.2005 р. №630» /а.с.10-11/.

Судом встановлено, що за наслідками зазначеної перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, на підставі ст.. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 р. №507-ХІІ, було прийняте рішення №51 від 08.06.2010 р. Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін /а.с.12/, яким вирішено вилучити у дохід Державного бюджету м. Шостка 2305 грн. 83 коп. та стягнути штраф у дохід Державного бюджету м. Шостка в сумі 4611 грн. 66 коп., в загальному розмірі 6917 грн. 49 коп.

Крім цього, разом з рішенням, відповідачу був направлений претензійний лист №2234/33/3 від 08.06.2010 р. /а.с.13/.

Вищевказане рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області відповідачем в добровільному порядку виконано не було, внаслідок чого Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області звернулась до суду щодо примусового виконання рішення №51 від 08.06.2010 р. Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, щодо стягнення з ТОВ "Шоска-Тепло" заборгованості по економічним санкціям в сумі 6917 грн. 49 коп.

Судом встановлено, що відповідачем було оскаржено в судовому порядку акт Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №120 від 01.06.2010 р. та рішення №51 від 08.06.2010 р. Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 6917 грн. 49 коп.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 02.11.2010 року по справі №2а-5759/10/1870, у зв'язку з неодноразовою неявкою позивача, тобто ТОВ "Шоска-Тепло", в судове засідання позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоска-Тепло" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання акту №120 від 01.06.2010 р., припису №64 від 02.06.2010 р. та рішення №51 від 08.06.2010 р. протиправними було залишено без розгляду /а.с.33/.

Дана ухвала не оскаржувалася, а отже є такою, що набрала законної сили.

Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Отже, виходячи з вищевикладеного, рішення №51 від 08.06.2010 р. Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 6917 грн. 49 коп. є чинним, однак сума економічних санкцій відповідачем не сплачена.

Згідно зі ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Також аналогічні положення міститься у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Згідно п. 1.6 зазначеної Інструкції, необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства. Відповідно до п.3.6 цієї Інструкції у разі невиконання рішення орган державного контролю за цінами звертається із позовом про примусове стягнення суми економічних санкцій.

Судом встановлено, що рішення позивача №51 від 08.06.2010 року, станом на момент розгляду справи відповідачем не виконано. Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоска-Тепло" економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 6917 грн. 49 коп. є правомірними, обґрунтованими і, відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шостка-Тепло" про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 6917 грн. 49 коп. - задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шостка-Тепло" (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Орджонікідзе, 3, код 32478934) економічні санкції в сумі 6917 грн. 49 коп. /шість тисяч дев'ятсот сімнадцять грн. 49 коп./ з направленням їх в доход Державного бюджету за діючими реквізитами: р/р 31110106700012, отримувач коштів - м. Шостка 21081100, ОКПО отримувача 23635250, МФО 837013, банк - ГУДК у Сумській області, назва коду бюджетної класифікації - Адміністративні штрафи та інші санкції.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 01.02.2011 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець