Постанова від 01.02.2011 по справі 2а-8987/10/1870

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2011 р. справа № 2а-8987/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.

представника позивача - Зражевського О.Д.

представника відповідача - Базіля Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Зарічного району м. Суми до Сумської міської ради, третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Зарічного району м. Суми звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради №4109-МР від 28.07.2010 року "Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4.". Свої вимоги мотивує тим, що Сумською міською радою прийняте рішення №4109-МР від 28.07.2010 року, яким затверджено матеріали вибору та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,1000га за рахунок земель зелених насаджень загального користування Сумської міської ради. Позивач вважає, що вказане рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки Генеральним планом розвитку міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року №139-МР, вказана територія не передбачена для житлової забудови, а визначена як землі зелених насаджень загального користування, а тому згідно вимог ст. 52 Земельного кодексу України належить до земель рекреаційного призначення. Крім того, земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться в заплаві р.Сумка, а тому відповідно до ст. 80 Водного кодексу України відведення її під будівництво не допускається. Позивач також зазначає, що оскаржуване рішення Сумської міської ради не виконане та не вичерпало свою дію виконанням. Відповідач Сумська міська рада, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є лише підставою для розроблення технічної документації із землеустрою, а не рішенням про надання земельної ділянки у власність. Оскаржуване рішення не дає права на початок будівельних робіт та освоєння земельної ділянки. В судовому засіданні представник позивача Зражевський О.Д. позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Представник Сумської міської ради Базіль Р.В. позовних вимог не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с.37).

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що 28.07.2010 року Сумською міською радою прийняте рішення №4109-МР "Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4" (а.с.7).

Прокурором Зарічного району м. Суми внесений протест про скасування рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР "Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 (а.с.10). За результатами розгляду протесту 29.10.2010року Сумською міською радою протест прокурора не задоволено (а.с.12-13). Згідно ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта. З рішення Сумської міської ради №4109-МР від 28.07.2010року вбачається, що ним затверджені матеріали вибору та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,1000га за рахунок земель зелених насаджень загального користування Сумської міської ради. Встановлено термін дії рішення - один рік з моменту набуття ним чинності (а.с.5). Згідно ст. 3 Закону України "Про планування і забудову територій" (далі по тексту - Закон) рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури. Відповідно до ст. 10 Закону планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Вказаним Законом визначено, що генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, яка визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Відповідно до ст. 12 Закону генеральним планом населеного пункту визначаються: потреби в територіях для забудови та іншого використання; черговість і пріоритетність забудови та іншого використання територій; межі функціональних зон, пріоритетні та допустимі види використання та забудови територій; планувальна структура та просторова композиція забудови населеного пункту; інші вимоги, визначені державними будівельними нормами. Відповідно до генеральних планів населених пунктів сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, а також Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами: готують обґрунтовані пропозиції щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; готують вихідні дані для розроблення планів земельно-господарського устрою території населеного пункту та іншої землевпорядної документації; вирішують питання щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішують питання вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи в користування земельних ділянок; організують розроблення та затвердження місцевих правил забудови, детальних планів території, планів червоних ліній, іншої містобудівної документації та проектів; організують проведення грошової оцінки земель; розробляють і затверджують місцеві містобудівні програми та програми соціально-економічного розвитку населених пунктів; організують роботу з проведення оцінки впливу діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності на стан довкілля та визначають шляхи та засоби зменшення цього впливу; узгоджують питання забудови та іншого використання територій, в яких заінтересовані територіальні громади суміжних адміністративно-територіальних одиниць; встановлюють на відповідних територіях режим використання земель, передбачених для містобудівних потреб; вирішують інші питання. Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Згідно ст. 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Як зазначено в листі управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, відповідно до генерального плану розвитку м. Суми затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16 жовтня 2002 року №139-МР, земельна ділянка по вул. Лугова в м. Суми знаходиться на території зелених насаджень загального користування (а.с.5).

В самому рішенні Сумської міської ради також зазначено, що земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виділена за рахунок земель зелених насаджень загального користування Сумської міської ради.

Отже, земельна ділянка по вул.Лугова в м.Суми визначена як земля зелених насаджень загального користування, а тому належить до земель рекреаційного призначення (земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів). Вказана територія не передбачена для житлової забудови.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 80 Водного кодексу України з метою охорони водності малих річок забороняється надавати земельні ділянки у заплавах річок під будь-яке будівництво (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд), а також для садівництва та городництва.

Відповідно до листа південно - східного регіонального відділу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області №515/1-13 від 05.10.2009року земельна ділянка по АДРЕСА_1 відноситься до заплавних земель малих річок (а.с.9).

Тому заборонено надавати земельну ділянку по АДРЕСА_1 під будь-яке будівництво.

Посилання відповідача на те, що оскаржуване рішення є виконаним і вичерпало свою дію є безпідставним, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4 рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009року №7-рп/2009 до нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб"єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Згідно п.2 рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР встановлений його термін дії - один рік з моменту набуття чинності, тобто до 28.07.2011року.

На даний час відсутні рішення Сумської міської ради або цивільно - правові угоди, прийняті чи укладені на виконання рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР, які були б чинними та виконувалися (дотримувалися) ОСОБА_4 з метою реалізації ним права на земельну ділянку по АДРЕСА_1.

Отже, на час розгляду справи проект відведення земельної ділянки ОСОБА_4 не розроблений та не затверджений рішенням Сумської міської ради, а рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР не виконане та не вичерпало свою дію виконанням.

Заяви представника відповідача про те, що Сумська міська рада не мала компетенції для відмови третій особі ОСОБА_4 у погодженні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відповідає чинному законодавству і матеріалам справи.

Згідно ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що на момент розгляду заяви ОСОБА_4 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу було відомо, що земельна ділянка, на яку претендує заявник знаходиться в межах земель зелених насаджень.

Але всупереч вимог водного і земельного законодавства Сумською міською радою безпідставно був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4

Тому, суд погоджується з думкою прокурора щодо незаконності рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР "Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4".

Таким чином, необхідно визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР "Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4".

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Зарічного району м. Суми до Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення -задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради від 28.07.2010року №4109-МР "Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4".

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 4 лютого 2011 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар