м. Вінниця
20 травня 2026 р. Справа № 120/10573/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані бездіяльністю відповідача щодо не розгляду заяви позивача про виключення його з військового обліку від 18.06.2025.
Ухвалою від 04.08.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
19.08.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зазначив, що у межах даної позовної заяви відсутня протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки подана заява позивача від 18.06.2025 була розглянута згідно вимог Закону України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02.10.1996 року. Також представник відповідача зазначає, що прийняте рішення направлено заявнику засобами поштового зв'язку за вих. № 1227/1 від 09.07.2025 року.
Ухвалою від 20.05.2026 прийнято до розгляду заяву представника про уточнення позовних вимог.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що відповідно до постанови військово-лікарської комісії УМВС України в Вінницькій області від 18.03.2014 року про придатність до військової служби, прийнятої у формі свідоцтва про хворобу №В-151, позивача визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку відповідно до статті 12а, 69б, 70б, 71в, 60в, 55в графи І Розладу хвороб і фізичних вад наказу МВС України від 06.02.2001 №85.
Як вказує позивач в Електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста через застосунок «Резерв+» перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
18.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виключення з військового обліку та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Станом на дату подання позовної заяви відповідачем не розглянуто заяву позивача у встановленому порядку.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, яка полягає у не розгляді заяви про виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1 ст.33 Закону № 2232-XII).
Згідно з частиною першою статті 34 Закону № 2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII (у редакції чинній на момент виключення позивача з військового обліку) передбачено, що виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Законом України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951-VIII), яким передбачено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (ст.1).
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (ст.5 Закону № 1951-VIII).
Органами ведення Реєстру є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ст. 6 Закону № 1951-VIII).
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (ст. 8 Закону № 1951-VIII).
Для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до статті 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", віком до 60 років.
До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону (ст.13).
Ведення Реєстру включає, зокрема, внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним (ст.14 від 16.03.2017 № 1951-VIII).
Відповідно до п. 3 постанови КМУ № 599 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" (далі- постанова № 559) відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідно до п. 4 постанови № 599 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Отже, цим Порядком передбачено алгоритм дій щодо усунення розбіжностей зазначених у паперових військово-облікових документах та у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 12 Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" встановлює безперервну чинність військово-облікових документів, виданих до набрання чинності новою редакцією закону, і не передбачає автоматичне їх анулювання чи виключення осіб з обліку.
Судом встановлено, що на підставі протоколу ВЛК УМВС України в Вінницькій області, оформленого у формі Свідоцтва про хворобу №В-151 від 18.03.2014 №4 позивача визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку.
Суд зазначає, що законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", при цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
Крім того матеріали справи не містять постанови ВЛК, у якій було б зазначено, що позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, оскільки у постанові, на яку посилається позивач, його визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку відповідно до статті 12а, 69б, 70б, 71в, 60в, 55в графи І Розладу хвороб і фізичних вад наказу МВС України від 06.02.2001 №85, а тому у відповідача відсутній обов'язок щодо внесення відомостей до військово-облікового документу про виключення позивача з військового обліку.
Такий висновок відповідає позиції, висловленій у постанові Верховного Суду від 21.05.2025 року, ухваленій за результатами розгляду справи № 280/2880/24.
До того ж слід зазначити з приводу тверджень позивача щодо не розгляду відповідачем заяви про виключення його з військового обліку від 18.06.2025 року.
До відзиву на позовну заяву представником відповідача долучено лист ІНФОРМАЦІЯ_2 №1227/1 від 09.07.2025 за наслідками розгляду поданої 18.06.2025 року заяви позивача.
Так, позивачем заявлено вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви про виключення позивача з військового обліку.
Суд звертає увагу, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма пасивної поведінки цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у не здійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
В даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на заяву позивача відреагував та вчинив певні управлінські дії, в наслідок яких направлено лист ІНФОРМАЦІЯ_2 №1227/1 від 09.07.2025.
Отже, наявність листа ІНФОРМАЦІЯ_2 №1227/1 від 09.07.2025, яким повідомлено позивача щодо відсутності підстав для внесення в систему "Оберіг" відомостей про виключення з військового обліку, виключає можливість встановлення факту допущеної бездіяльності, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість вимог даного позову та, як наслідок, відсутність підстав для його задоволення.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
В задоволенні адміністративного позову, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
Повний текст рішення складено 20.05.2026.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна