Справа № 645/5839/25
Провадження № 2/645/304/26
20 травня 2026 року м. Харків
Немишлянський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Лисенко О.О.,
за участі секретаря судового засідання Кузьменко Т.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №645/5839/25 за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів,-
Представник Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 4043,97, 00 грн та судових витрат у розмірі 3028, 00 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що 21.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, та Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги для призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Умови та порядок призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, визначено Порядком призначення виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.04 № 558.
Рішенням Управління від 11.11.2019 відповідачу було призначено Компенсацію за період з 21.10.2019 по 07.09.2038. У зв'язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму було проведено перерахунок Компенсації, а саме: 01.12.2019 по 30.06.2020 у розмірі 210,20 грн щомісячно, з 01.07.2020 по 30.11.2020 - 219,70 грн, з 01.12.2020 по 30.06.2021 - 227,00 грн щомісячно, з 01.07.2021 по 30.11.2021 -237,90 грн, з 01.12.2021 по 30.06.2022-248,10 грн щомісячно, з 01.07.2022 по 30.11.2022-260,00 грн щомісячно.
Згідно із Заявою від 21.10.2019 відповідач взяв на себе обов'язок повідомляти позивачу про зміну обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату Компенсації.
У результаті перевірки достовірних даних, що надійшли від осіб, які звернулись за призначенням державних соціальних допомог та компенсацій, було з'ясовано, що відповідач працює з 12.04.2021 на ПАТ «Завод Південкабель». Тобто, відповідач отримував Компенсацію перебуваючи у трудових відносинах в при цьому не вживав жодних заходів для інформування позивача про наявність підстав для припинення виплати Компенсації
У зв'язку з неповідомленням відповідачем інформації про зміну обставин, які вплинули на призначення і виплату Компенсації, а саме свого працевлаштування, утворилась переплата бюджетних коштів за період з 12.04.2021 по 31.08.2022 у розмірі 4043,97 грн.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, 29.08.2025 справу передано на розгляд головуючому судді Лисенко О.О.
Ухвалою судді від 05.09.2025 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Надано відповідачу строк на надання відзиву. У встановлений судом строк, відповідач правом на надання відзиву не скористався.
У судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання, у якому просив проводити розгляд без участі представника, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової кореспонденції на адресу зазначену в позовній заяві, кореспонденція повернулась до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 32), судову повістку на 07.01.2026 отримав член сім'ї (а.с.29), судову повістку на 20.05.2026 відповідач отримав особисто (а.с.46). Клопотання про розгляд справи за його відсутності чи інших заяв по суті або з процесуальних питань від відповідача до суду не надходило. Відповідач не надав заперечень проти зазначених у позові обставин.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення), якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 43 ЦПК України відповідач зобов'язаний добросовісно здійснювати процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки, що відповідно до принципу юридичної визначеності, як складової частини конституційного принципу верховенства права, зобов'язує відповідача самостійно цікавитися перебігом розгляду судом пред'явленого до нього позову. Тривала відсутність такого інтересу з боку відповідача свідчить про його небажання захищати свої процесуальні права.
Таким чином, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи відповідач, згідно вимог ч. 8, ч. 11 ст. 128 ЦПК України, в судове засідання повторно не з'явився, в порушення ч. 3 ст. 131 ЦПК України про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав
Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача та, зі згоди позивача, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідність до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, судом не здійснювалося.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з того, що завданням цивільного судочинства, визначеним у частині 1 статті 2 ЦПК України, є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Умови та порядок призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, визначено Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.04 № 558.
Згідно з Порядком непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, які обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - Компенсація).
Відповідно до п. 5 Порядку Компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує.
Згідно з п.15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення, повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Відповідно до п. 16 Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту, що призначають та виплачують щомісячну компенсацію, здійснюють контроль за діяльністю фізичних осіб, які надають соціальні послуги.
Судом встановлено, що 21.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, та Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги для призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Згідно із Заявою від 21.10.2019 відповідач взяв на себе обов'язок повідомляти позивачу про зміну обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату Компенсації (а.с. 6-9, 16-17).
Рішенням Управління від 11.11.2019 відповідачу було призначено Компенсацію за період з 21.10.2019 по 07.09.2038 (а.с.10).
У зв'язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму було проведено перерахунок Компенсації, а саме: 01.12.2019 по 30.06.2020 у розмірі 210,20 грн щомісячно, з 01.07.2020 по 30.11.2020 - 219,70 грн, з 01.12.2020 по 30.06.2021 - 227,00 грн щомісячно, з 01.07.2021 по 30.11.2021 -237,90 грн, з 01.12.2021 по 30.06.2022-248,10 грн щомісячно, з 01.07.2022 по 30.11.2022-260,00 грн щомісячно (а.с.11-12).
З листа ПАТ «Завод Південкабель» №62 від 30.08.2022, вбачається, що ОСОБА_1 працює на ПАТ «Завод Південкабель» з 12.04.2021, обіймає посаду обпресувальник кабелів та проводів пластик (на SZ -скр.,ошл.). Загальна сума доходів за період 04.2021-07.2022 становить 244430,36 грн ( а.с.34,35).
Відповідно до повідомлення Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів ОСОБА_1 , яка склала за період з 12.04.2021 по 31.08.2022 - 4043,97 грн (а.с.13).
Управління направило на адресу ОСОБА_1 , повідомлення про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Управління надміру виплачені кошти за період з 12.04.2021 по 31.08.2022 у розмірі 4043,97 грн (а.с.14).
З метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов'язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
До правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є пенсійною виплатою, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення статті 1215 ЦК України, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають. При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.02.2019 у справі № 545/163/17 (провадження №6133727сво18).
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до положень ст. 141 ЦПК України та стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст.4,12,13,81,82,141,229,258,259,263-265,268, 280 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовільнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 4043,97 грн (чотири тисячі сорок три гривні 97 копійок).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради судовий збір у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено 20 травня 2026 року.
Учасники справи:
позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 03196653, юридична адреса: 61060, м. Харків, пр-т. Льва Ландау, буд. 48,наявний зареєстрований кабінет в ЄСІТС;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , відсутній зареєстрований кабінет в ЄСІТС;
Суддя О.О. Лисенко