Рішення від 12.05.2026 по справі 910/49/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2026Справа № 910/49/26

розглянувши справу за позовною заявою Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (адреса: 01010, м. Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 15; код ЄДРПОУ: 37401206)

до Фізичної особи-підприємця Цатенка Станіслава Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 )

про розірвання договору, стягнення коштів та виселення,

у складі суду судді Погрібної С.В.

за участю секретаря судового засідання Левчук В.С.

представники сторін згідно протоколу судового засідання.

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця Цатенка Станіслава Миколайовича (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- розірвати Договір № 123/ПРДА/2 про передачу майна територіальної громади міста Києва, шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав про припинення номеру запису про інше речове право № 36371885 про державну реєстрацію договору оренди, про передачу майна територіальної громади міста Києва 123/ПРДА/2, серія та номер: 258, виданий 29.04.2020, видавник: приватний нотаріус Київського нотаріального округу Алексашина Ю.Б., внесення запису: рішення про державну реєстрацію права та їх обтяжень, індексний номер: 52099891 від 29.04.2020;

- стягнути з фізичної особи - підприємця Цатенка Станіслава Миколайовича на користь Печерської районної в місті Києві державної адміністрації заборгованість з орендної плати за Договором оренди № 123/ПРДА/2 у розмірі 111 153,25 грн;

- виселити фізичну особу - підприємця Цатенка Станіслава Миколайовича з нежитлового приміщення, загальною площею 96,5 кв.м на 1 поверсі за адресою: м. Київ, вул. Михайла Омеляновича - Павленка, 15.

Ухвалою суду від 12.01.2026 вказану позовну заяву залишено без руху, надано позивачу час на усунення недоліків.

14.01.2026 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, яка прийнята судом.

Ухвалою суду від 15.01.2026 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 10.02.26 о 14:00 год.

Ухвалою суду від 11.02.2026 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 17.03.26 о 14:00 год.

Ухвалою суду від 19.03.2026 повідомлено учасників справи, що підготовче засідання, призначене на 17.03.26 о 14:00 год., не відбулось у зв'язку з перебуванням судді у відпустці, наступне підготовче засідання призначене на 14.04.26 о 16:00 год.

Ухвалою суду від 14.04.2026 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу для розгляду по суті на 12.05.26 о 15:30 год.

В обґрунтування позову зазначено, що між сторонами 29.04.2020 був укладений Договір № 123/ПРДА/2 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, водночас, відповідач належним чином не виконував умови Договору щодо сплати орендної плати та інших платежів та у добровільному порядку зазначене приміщення позивачу не повернув, а тому є підстави для розірвання зазначеного Договору, шляхом виселення, та стягнення заборгованості.

Будь-які звернення, клопотання чи відзив від відповідача до суду не надходили.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження в справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: АДРЕСА_1 .

Однак, конверт з ухвалою про відкриття провадження у справі від 15.01.2026 був повернутий до суду.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Також судом враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою суду по справі № 910/49/26 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Враховуючи викладене, відповідач повідомлений належним чином про розгляд даної справи.

Приписами частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги зазначене, справа може бути розглянута за наявними у ній за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 12.05.2026 судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

03.11.2017 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено Договір про передачу майна територіальної громад міста Києва в оренду № 123/ПРДА, відповідно до умов якого Орендодавець на підставі п. 20 частини ІІІ протоколу № 65 засідання постійної комісії Київради з питань власності від 03.10.2017 передає в погодинну оренду, а Орендар приймає в погодинну оренду за наступним графіком роботи: понеділок - п'ятниця з 10-00 до 15-00 (5 годин на день) в робочі дні Орендодавця (пон. - четв. з 9-00 до 18-00, п'яти, з 9-00 до 16-45) нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: вул. М. Омеляновича - Павленка, 15, для розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи.

Відповідно до п. 9.1. Договір про передачу майна територіальної громад міста Києва в оренду № 123/ПРДА від 03.11.2017 є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє з 03.11.2017 до 01.11.2020 (2 роки 364 дні) з наступним графіком роботи: понеділок - п'ятниця з 10-00 год до 15-00 год (5 годин на день) в робочі дні Орендодавця: пон. - четв. з 94)0 до 18-00, п'яти, з 9-00 до 16-45.

13.11.2017 між сторонами підписано Акт приймання - передачі нежитлових приміщень першого поверху (їдальні), площею 91.6 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Омеляновича - Павленка, 15 (приміщення Печерської райдержадміністрації), відповідно до якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в орендне користування згідно з Договором оренди від 03.11.2017 № 123/ПРДА нежитлові приміщення першого поверху (їдальні) площею 91,6 кв.м за адресою: м. Київ, вул. м. Київ, вул. Омеляновича - Павленка, 15, які перебувають на балансі Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

13.04.2018 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено Додатковий Договір № 1 про внесення змін до Договору від 03.11.2017 № 123/ПРДА про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (нежитлового приміщення загальною площею 91,6 кв.м, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Омеляновича - Павленка, 15 та окремого індивідуально - визначеного майна), яким сторони дійшли згоди привести умови Договору у відповідність до Типових умов, що були змінені рішенням Київської міської ради від 08.02.2018 № 21/4085 шляхом викладання Договору від 03.11.2017 № 123/ПРДА про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду у новій редакції, що додається.

13.04.2018 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено Договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/1 відповідно до умов якого Орендодавець на підставі п. 20 частини ІІІ протоколу № 65 засідання постійної комісії Київради з питань власності від 03.10.2017 передає в погодинну оренду, а Орендар приймає в погодинну оренду за наступним графіком роботи: понеділок - п'ятниця з 10-00 до 15-00 (5 годин на день) в робочі дні Орендодавця (пон. - четв. з 9-00 до 18-00, п'яти, з 9-00 до 16-45) нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: вул. М. Омеляновича - Павленка, 15, для розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи.

Відповідно до п. 9.1. Договір про передачу майна територіальної громад міста Києва в оренду № 123/ПРДА/1 від 13.04.2018 є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє з 03.11.2017 до 01.11.2020 (2 роки 364 дні) з наступним графіком роботи: понеділок - п'ятниця з 10-00 год до 15-00 год (5 годин на день) в робочі дні Орендодавця: пон. - четв. з 94)0 до 18-00, п'яти, з 9-00 до 16-45.

31.10.2019 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено Додатковий Договір № 2 про внесення змін до Договору від 03.11.2017 № 123/ПРДА (у редакції Договору від 13.04.2018 № 123/ПРДА) про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, яким сторони дійшли згоди дійшли згоди внести зміни до пунктів 1,1., 2.1, 3.1., 9.1. Договору, виклавши їх у новій редакції, а саме:

- « 1.1. Орендодавець на підставі пунктів 503, 504 протоколу постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 03 жовтня 2019 року № 37/172, розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 29.10.2019 № 705 «Про унесення змін до істотних умов договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду», пункту 20 частини III протоколу № 65 засідання постійної комісії Київради з питань власності від 03.10.2017 передає в погодинну оренду, а Орендар приймає в погодинну оренду 43,75 год на тиждень з наступним графіком використання: понеділок-четвер з 9-00 до 18-00, п'ятниця з 9-00 до 16-45 в робочі дні Орендодавця, нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та окреме індивідуально, визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, далі - ОБ'ЄКТ, яке знаходиться за адресою: вул. М. Омеляновича - Павленка, 15, для розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи»;

- « 2.1. Об'єктом оренди є: нежиле приміщення, загальною площею 96,5 кв. м, на І поверсі, згідно з викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід'ємну частину цього Договору; окреме індивідуально - визначене манно, згідно з переліком, що є невід'ємною частиною цього Договору.

- Об'єкт оренди перебуває на балансовому утриманні Печерської районної в місті Києві державної адміністрації»;

Загальна сума для сплати за місяць становить: 7700,19 грн без ПДВ;

- « 9.1. Цей Договір є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє з 03.11.2017 до 01.11.2020 (2 роки 364 дні) з наступним графіком: понеділок-четвер з 9-00 до 18-00, п'ятниця з 9-00 до 16-45 в робочі дні Орендодавця».

24.04.2020 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено Додатковий Договір № 3 про внесення змін до Договору від 03.11.2017 № 123/ПРДА (у редакції Договору від 13.04.2018 № 123/ПРДА з урахуванням змін до нього, згідно додаткового договору від 31.10.2019 № 2) про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, яким сторони дійшли згоди дійшли згоди внести зміни до пунктів 1,1., 2.1, 3.1., 9.1. Договору, виклавши їх у новій редакції, а саме: сторони дійшли згоди внести зміни до пункту 9.1. Договору, виклавши його у новій редакції, а саме: «Цей договір є укладеним з моменту підписання його сторонами нотаріального посвідчення і діє до 01.11.2027 включно».

29.04.2020 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено нотаріально посвічений Договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2, відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець на підставі п. 20 частини ІІІ протоколу № 65 засідання постійної комісії Київради з питань власності від 03.10.2017, пункту 137 протокольного рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 11.02.2020 № 4/190, розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 28.02.2020 № 105. Передає в погодинну оренду, а Орендар приймає в погодинну оренду з наступним графіком роботи: понеділок - четвер з 9-00 до 18-00, п'ятниця з 9-00 до 16-45) нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. М. Омеляновича - Павленка, буд. 15, для розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи (нежитлове приміщення розташоване на першому поверсі адміністративної будівлі, площею 96,5 кв.м. та окремого індивідуально - визначеного майна).

Відповідно до п. 2.1. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 Об'єктом оренди є:

частина нежитлового приміщення об'єкту, який в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстрований за № 2007913280000, загальною площею 96,5 кв.м., на І поверсі, згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього Договору;

окреме індивідуально - визначене майно, згідно з переліком, що є невід'ємною частиною цього Договору;

Об'єкт оренди перебуває на балансовому утриманні Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

Відповідно до п. 2.2. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 вартість об'єкта оренди:

- нежитлового приміщення, згідно із затвердженим 24.04.2020 висновком про вартість майна станом на 29.02.2020 становить 1 кв.м 33699, 48 грн без ПДВ, всього 325200 грн без ПДВ;

- окремого індивідуально - визначеного майна, згідно із затвердженим висновком про вартість майна станом на 29.02.2020 становить 81786 грн без ПДВ.

Відповідно до п. 2.4. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 Орендар вступає у строкове платне користування Об'єктом у термін, указаний у цьому Договорі, але не раніше дати підписання та нотаріального посвідчення Сторонами цього договору та Акту приймання - передачі Об'єкта.

Відповідно до п.п. 3.1., 3.3., 3.7., 3.9. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 і становить, з урахуванням вимоги п. 5 ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019:

для нежитлового приміщення без ПДВ: 77 грн 12 коп за 1 кв. м орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку березень 2020 року - 7442,08 грн;

окремого індивідуально - визначеного майна без ПДВ: 358,37 грн.

Загальна сума для сплати за місяць становить без ПДВ 7800,45 грн.

У разі користування об'єктом протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з Методикою розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.

Орендна плата сплачується Орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності Орендаря щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця.

Оплата витрат на утримання орендованого майн (комунальних послуг, послуг з управління об'єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньо будинкових мереж, ремонту будівлі, у т. ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, компенсацію витрат Орендодавця за користування земельною ділянкою не входить до складу орендної плати.

Відповідно до пп. 4.2.4., 4.2.12., 4.3.13., 4.2.14 п. 4.2. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 Орендар зобов'язаний:

своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежу;

самостійно сплачувати вартість фактично спожитих комунальних послуг постачальникам таких послуг, які надаються за окремими договорами, укладеними Орендарем з цими організаціями (водопостачання, каналізація, газ, електрична та теплова енергія, вивіз сміття і т.п.) за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовуються повну вартість їх надання;

у разі відсутності можливості укладення прямих Договорів з підприємствами - постачальниками послуг (водопостачання, газ, теплова енергія та інше), Орендар відшкодовує витрати Орендодавця за надані послуги у відповідності до окремо укладених договір на підставі даних обліку (лічильників);

самостійно сплачувати на підставі договору з Орендодавцем, пропорційно орендованій площі, частку витрат на утримання прибудинкової території, на ремонт покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання внутрішньо будинкових мереж та компенсацію витрат Орендодавця за користування земельною ділянкою.

Відповідно до пп. 4.2.21 п. 4.2. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 Орендар зобов'язаний після припинення дії цього Договору протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання - передачі Орендодавцю. Акт приймання - передачі Об'єкта підписується відповідним Орендодавцем та Орендарем. У разі невиконання цього пункту Орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати.

Відповідно до п. 6.2. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 за несвоєчасну та не в повному обсязі сплату орендної плати та інших платежів на користь Орендодавця Орендар сплачує на користь Орендодавця пеню в розмірі 0,5 % від розміру несплачених орендних та інших платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.

Крім того, Орендар, згідно з п. 2 ст. 625 ЦК України сплачує інфляційні витрати по заборгованості та 3% річних від простроченої суми заборгованості.

У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 3% від суми заборгованості.

Відповідно до п. 6.7. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 при невиконання або порушені однією зі Сторін умом цього договору та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, цей Договір може бути розірваний достроково на вимоги однієї зі Сторін за рішення суду.

Відповідно до п. 7.5. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 у разі закінчення/припинення дії цього Договору або при його розірванні Орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути Об'єкт Орендодавцю у стані, не гіршому, ніж в якому перебував Об'єкт на момент Передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених Орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від Об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.

Відповідно до п. 9.1. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 цей Договір є укладеним з моменту підписання його Сторонами та нотаріального посвідчення і внесення запису про оренду в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Договір укладений строком на 7 років 6 місяців та 1 день до 01.11.2027 включно.

Відповідно до п.п. 9.3., 9.4., 9.5., 9.6. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020

Одностороння відмова від Договору не допускається, крім випадку, передбаченого підпунктом 5.1.3 цього Договору. Лист з відмовою від Договору направляється поштою з повідомленням про вручення за місцезнаходженням Орендаря, вказаним у Договорі. Договір є розірваним з дати одержання Орендарем повідомлення Орендодавцем про відмову від Договору, або з дати повернення Орендодавцю відмови від Договору з відміткою відділення зв'язку про відсутність Орендаря за вказаною адресою. (Цей пункт включається за згодою сторін).

Договір припиняється в разі: у разі ліквідації Орендодавця або Орендаря; невиконання або систематичного неналежного виконання істотних умов договору; закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди Орендарем (за участю Орендаря); банкрутства Орендаря; загибелі об'єкта; у разі смерті Орендаря (якщо орендарем є фізична особа); в інших випадках, передбачених законом.

Договір може бути розірвано за погодженням Сторін. Договір вважається розірваним з дати повідомлення Орендаря / Орендодавця про згоду розірвати Договір, але не раніше дати повернення Орендодавцю об'єкта за актом приймання-передачі.

На вимогу однієї із сторін Договір може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Також між сторонами підписані: Додаток № 1 до Договору - розрахунок орендної плати за перший (базовий) місяць оренди нежитлових приміщень площею 96,5 кв. м та окремого індивідуально визначеного об'єкта оренди за адресою: м. Київ, вул. М. Омеляновича - Павленка, 15 (приміщення Печерської райдержадміністрації); Додаток № 2 до Договору - розрахунок орендної плати нежитлових приміщень площею 96,5 кв. м за адресою: м. Київ, вул. М. Омеляновича - Павленка, 15 (приміщення Печерської райдержадміністрації 1-й поверх їдальні), станом на 29 лютого 2020 року; Додаток № 3 до Договору - розрахунок орендної плати за оренду окремого індивідуально визначеного об'єкта оренди (крім нерухомого) за адресою: м. Київ, вул. М. Омеляновича - Павленка, 15 (приміщення Печерської райдержадміністрації 1 - й поверх їдальні) станом на 29 лютого 2020 року та Додаток № 4 до Договору - Перелік окремого індивідуально - визначеного майна

29.04.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Алексашиною Юлією Борисівною до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про інше речове право: 36371885; вид іншого речового права: право користування (найму (оренди)) будівлею та іншими капітальними спорудами, їх окремим частинами; документі, подані для державної реєстрації Договір оренди про передачу майна територіальної громади міста Києва № 123/ПРДА/2, серія та номер: 258, виданий 29.04.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Алексашиною Юлією Борисівною; Орендар - Цітенко Станіслав Миколайович; Орендодавець - Печерська районна в місті Києві державної адміністрації, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного Реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна № 444308640 від 19.09.2025.

06.03.2022 між Фізичною особою - підприємцем Цатенко С.М., Штабом 3 сектору оборони міста Києва в особі генерал - майора Голоднюка Олександра Миколайовича та Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією в особі керівника апарату Донець Олени Петрівни складено та підписано Акт приймання - передачі об'єкта оренди та окремого індивідуально - визначеного майна в тимчасове користування про наступне: Фізична особа - підприємець Цатенко С. М. передає, а Штаб 3 сектору оборони міста Києва приймає на період воєнного стану в користування нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 96,5 кв. м, яке розташоване за адресою: м. Київ, вулиця М. Омеляновича - Павленка, будинок № 15 та окреме індивідуально - визначене майно (відповідно до договору оренди №1 123/ТТРДА/2 від 29.04.2020), та що перебувають на балансі Печерської районної в місті Києві державної адміністрації. Мета використання - для потреб оборони в умовах воєнного стану

01.11.2022 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та Київським квартирно - експлуатаційним управлінням укладено Договір № 383/ДРДА відповідно до умов якого Орендодавець і Балансоутримувач передають в оренду, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 96,5 кв.м, а саме 96,5 кв.м на першому поверсі в будинку № 15 на вул. М. Омеляновича - Павленка, 15 для розміщення штабу 3 сектору оборони м. Києва.

03.04.2025 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та Київським квартирно - експлуатаційним управлінням, у зв'язку із фактичним звільненням Об'єкту, оренди було укладено Додатковий договір № 1/383 про дострокове припинення Договору від 01.11.2022 № 383/ПРДА оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (нежитлових приміщень площею 96,5 кв.м, що розташовані у будинку № 15 на вул. Омеляновича - Павленка), відповідно до умов якого сторони домовились, що з дати підписання Акта повернення майна з оренди, на підставі цього договору, Договір від 01.11.2022 року № 383/ПРДА, є припиненим.

03.04.2025 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та Київським квартирно - експлуатаційним управлінням, внаслідок дострокового припинення Договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва від 01.11.2022 № 382/ПРДА, складено та підписано Акт повернення вищезазначеного приміщення з оренди.

03.04.2025 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та Сектором оборони міста Києва № 3 угрупування сил і засобів оборони міста Києва Збройних Сил України, внаслідок звільнення Користувачем приміщень, в яких він розташовувався на підставі Договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва від 01.11.2022 № 382/ПРДА, складено та підписано Акт повернення вищезазначеного приміщення з оренди.

01.05.2025 між Фізичною особою - підприємцем Цатенко С.М. (далі - Боржник) та Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією (далі - Кредитор) укладено Договір № 1 про реструктуризацію (надання розстрочки) по сплаті заборгованості по договорам: Договір № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, Договір № 20 від 09.01.2020 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою, відповідно до п. 1.1. якого Боржник визнає свої зобов'язання на загальну суму 56 667, 54 грн перед Кредитором, що виникли станом на 01.04.2025 згідно Договору № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020, за січень-лютий 2022 року у зв'язку з:

несвоєчасною сплатою орендної плати у сумі 8 472,51 грн;

несвоєчасним відшкодуванням комунальних послуг згідно договору № 20 від 09.01.2020, у сумі: 48 157,23 грн, що складається з послуг за теплопостачання - 18 668,41 грн та послуг електропостачання - 29 488,82 грн;

несвоєчасною сплатою компенсації витрат за ділянкою - 37,80 грн;

Відповідно до п. 1.2. Договору від 01.05.2025 № 1 Кредитор надає Боржнику розстрочку на загальну суму 56 667,54 грн визначену в п. 1.1 цього Договору за умови своєчасного та повного перерахування на розрахунковий рахунок Печерської районної в місті Києві державної адміністрації всіх сум згідно погодженого Сторонами в розділі 2 цього Договору графіку, по сплаті заборгованості.

Відповідно до п. 5.1. Договору від 01.05.2025 № 1 строк дії цього договору встановлюється з дати його укладення і до повного погашення відстроченої заборгованості згідно графіку, визначеного п. 2.1. цього Договору, а в разі порушення умов, що визначені и. 2.1. дія договору достроково припиняється з підстав передбачених п. 3.2.

01.08.2025 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації надійшов лист від Фізичної особи - підприємця Цатенка С.М., в якому останній просив припинити дію договору від 03.11.2017 № 123/ПРДА на майно територіальної громади міста Києва та додаткової угоди № 1 від 20.11.2019 датою звільнення військовими орендованого приміщення та прийняти майно територіальної громади міста Києва у стані та кількості, що відповідає моменту його звільнення військовими.

25.08.2025 Печерська районна в місті Києві державна адміністрація листом № 105-10303 у відповідь на вищезазначений лист відповідача повідомило останнього, що Райдержадміністрацією підготовлено проєкт додаткового договору про дострокове розірвання договору від 29.04.2020 року № 123/ПРДА/2 про передачу майна територіальної громада міста Києва в оренду. Даний договір буде припинено з дати підписанні акта повернення майна з оренди, на підставі цього договору. Даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та нотаріального посвідчення.

До вказаного листа були долучені: Додатковий Договір № __ про дострокове розірвання договору від 29.04.2020 року № 123/ПРДА/2 (нової редакції договору від 03.11.2017 № 123/ПРДА) про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду; Акт повернення приміщення та окремого індивідуально - визначеного майна з оренди з відповідним Додатком (Переліком окремого індивідуально - визначеного майна) та Анкета про стан Майна і розрахунків за Договором оренди.

Водночас, зазначений лист не був отриманий відповідачем та повернувся до позивача з відміткою оператора поштового зв'язку «у зв'язку з закінченням терміну зберігання».

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за січень 2022 року складає 4558,67 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за лютий 2022 року (з 01.02.2022 по 23.02.2022) (50%) складає 3913,84 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою компенсація витрат за користування земельною ділянкою з 01.01.2022 по 31.12.2022 складає 37,80 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за травень 2025 року (50%) складає 6682,99 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за червень 2025 року (50%) складає 6769,87 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за липень 2025 року (50%) складає 6824,03 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за серпень 2025 року (50%) складає 6810,38 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за вересень 2025 року (50%) складає 6796,76 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за жовтень 2025 року (50%) складає 6817,15 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за листопад 2025 року (50%) складає 6878,51 грн.

Відповідно до Акту про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою орендна плата за грудень 2025 року (50%) складає 6906,02 грн.

Відповідно до довідки про нарахування та розрахунки орендної плати за період з 01.01.2022 по 30.12.2025 згідно акту передачі майна від 06.03.2022 до договору оренди № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 приміщення залишається закріпленим за ФОП Цатенко С.М., відповідно до якого модуль ДКВ нараховує орендну плату (50%). Термін дії договору оренди до 01.11.2027. Приміщення, яке передане в орендне користування не використовується. Борг станом на 01.01.2025 за ФОП Цатенко С.М. становить 56 667,54 грн: по орендній платі нарахована за січень-лютий 2022 року у сумі 8 472,51 грн.; відшкодування по комунальним платежам (теплопостачання - 18 668,41 грн. електропостачанні - 29 488,82 грн.) у сумі 48 157,23 грн.; по земельному податку за 2022 рік у сумі - 37,80 грн. та Орендна плата відображена в звіті за 2025 рік - 54 485,71 грн. Станом на 30.12.2025 борг становить - 111 153,25 грн.

Приймаючи рішення суд виходить з наступного:

Внаслідок укладення Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 (нова редакція Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 03.11.2017 № 123/ПРДА) між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов'язки.

Відповідно до ст. 11 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У постанові Верховного Суду від 01.03.2021 у справі № 180/1735/16, зазначено, що усталеним як в цивілістичній доктрині, так і судовій практиці під принципами виконання зобов'язань розуміються загальні засади згідно з якими здійснюється виконання зобов'язання. Як правило виокремлюється декілька принципів виконання зобов'язань, серед яких: належне виконання зобов'язання; реальне виконання зобов'язання; справедливість добросовісність та розумність (частина 3 статті 509 Цивільного кодексу України). Принцип належного виконання полягає в тому, що виконання має бути проведене: належними сторонами; щодо належного предмету; у належний спосіб; у належний строк (термін); у належному місці.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У постанові Верховного Суду від 20.08.2024 у справі № 910/5614/23 зазначено, що як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов'язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов'язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов'язання.

Саме тому, за загальним правилом, одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Тлумачення статті 629 ЦК України свідчить, що в ній закріплено один із фундаментів, на якому базується цивільне право - обов'язковість договору. Тобто, з укладенням договору та виникненням зобов'язання його сторони набувають обов'язки (а не лише суб'єктивні права), які вони мають виконувати (постанова ОП КЦС у складі ВС від 23.01.2019 у справі №355/385/17).

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 638 ЦК України договір вважається укладеним, якщо його сторони у відповідній формі дійшли згоди у відношенні всіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 763 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Якщо строк найму не встановлений, договір найму вважається укладеним на невизначений строк.

Кожна із сторін договору найму, укладеного на невизначений строк, може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць, а у разі найму нерухомого майна - за три місяці. Договором або законом може бути встановлений інший строк для попередження про відмову від договору найму, укладеного на невизначений строк.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується:

Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності;

представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності.

Якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна.

Договір оренди може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об'єкт оренди передається в оренду з додатковими умовами. Рішенням Кабінету Міністрів України (представницького органу місцевого самоврядування - для комунального майна) можуть бути передбачені особливості договору оренди майна, що передається в оренду з додатковими умовами.

Договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню, якщо строк, на який укладається цей договір, перевищує п'ять років.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі:

закінчення строку, на який його укладено;

укладення з орендарем договору концесії такого майна;

приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря);

припинення юридичної особи - орендаря або юридичної особи - орендодавця (за відсутності правонаступника);

смерті фізичної особи - орендаря;

визнання орендаря банкрутом;

знищення об'єкта оренди або значне пошкодження об'єкта оренди.

Договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Згідно зі статтями 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 ГПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 ГПК України).

Будь-які подані учасниками процесу докази підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Що ж до належності доказів, то нею є спроможність відповідних фактичних даних містити інформацію стосовно обставин, які входять до предмета доказування з даної справи.

Як вбачається з матеріалів справи, 29.04.2020 між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Цатенком Станіславом Миколайовичем було укладено нотаріально посвічений Договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2, відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець на підставі п. 20 частини ІІІ протоколу № 65 засідання постійної комісії Київради з питань власності від 03.10.2017, пункту 137 протокольного рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 11.02.2020 № 4/190, розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 28.02.2020 № 105. Передає в погодинну оренду, а Орендар приймає в погодинну оренду з наступним графіком роботи: понеділок - четвер з 9-00 до 18-00, п'ятниця з 9-00 до 16-45) нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. М. Омеляновича - Павленка, буд. 15, для розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи (нежитлове приміщення розташоване на першому поверсі адміністративної будівлі, площею 96,5 кв.м. та окремого індивідуально - визначеного майна).

Також умовами зазначеного Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 визначено розмір орендної плати нерухомого майна.

Відповідно до пп. 4.2.4. п. 4.2. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі.

Судом встановлено, що заборгованість фізичної особи - підприємця Цатенка Станіславова Миколайовича перед Печерською районною в місті Києва державною адміністрацією за вищезазначеним Договором станом на 30.12.2025 становить 111 153,25 грн, що підтверджується Договором № 1 про реструктуризацію (надання розстрочки) по сплаті заборгованості по договорам: Договір № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, Договір № 20 від 09.01.2020 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою; Актами про надання послуг до Договору від 03.11.2017 року № 123/ПРДА передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду та додаткової угоди №1 від 20.11.2019, до Договору від 09.01.2020 № 20 про відшкодування комунальних послуг та компенсацію витрат за користування земельною ділянкою та довідкою про нарахування та розрахунки орендної плати за період з 01.01.2022 по 30.12.2025.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 91 ГПК України на підтвердження сплати відповідачем вищезазначеної заборгованості.

Отже, відповідач, в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов Договору, не здійснив оплату по орендній платі та відшкодування комунальних послуг у повному обсязі, тобто не виконав свої зобов'язання належним чином.

Відповідності до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Пунктом 1 частини 1 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору

Відповідно до статі 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Частина третя статті 653 ЦК України також визначає, що договір може бути розірвано або за домовленістю сторін, або на вимогу однієї з сторін за рішенням суду.

При цьому, істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (абзац другий частини другої статті 651 ЦК України).

Тобто йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Істотність порушення визначається виключно за об'єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору. У такому випадку вина (як суб'єктивний чинник) сторони, що припустилася порушення договору, не має будь-якого значення і для оцінки порушення як істотного, і для виникнення права вимагати розірвання договору на підставі частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України. Іншим критерієм істотного порушення договору закон визнає розмір завданої порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору. Водночас, йдеться не лише про грошовий вираз завданої шкоди, прямі збитки, а й випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору. Вирішальне значення для застосування зазначеного положення закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07 серпня 2018 року у справі №910/22259/17, від 14 серпня 2018 року у справі №910/22454/17, від 28 серпня 2018 року у справі №910/20932/17, від 02 жовтня 2018 року у справі №910/21033/17, від 16 жовтня 2018 року у справі №910/3568/18, від 17 квітня 2019 року у справі №910/6381/18.

Крім того, оцінка істотного порушення договору здійснюється судом відповідно до критеріїв, що встановлені законом. Вирішуючи питання про оцінку істотності порушення стороною договору, суди повинні встановити не лише наявність істотного порушення договору, але й наявність шкоди, завданої цим порушенням другою стороною, яка може бути виражена у вигляді реальних збитків та (або) упущеної вигоди, її розмір, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору, а також установити, чи є справді істотною різниця між тим, на що має право розраховувати сторона, укладаючи договір, і тим, що в дійсності вона змогла отримати.

Наведена правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 18 вересня 2013 року у справі №6-75цс13 та у постанові Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі №910/6381/18.

Таким чином, чинне законодавство визначає, що підставою для розірвання договору у судовому порядку може бути доведений належними та допустимими доказами факт невиконання стороною зобов'язань за договором.

У п. 5.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 12 від 29.05.2013 р. "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" роз'яснено, що вирішуючи питання щодо дострокового розірвання договору оренди у зв'язку з несплатою орендарем (наймачем) платежів, господарським судам слід враховувати таке.

Законом (частина друга статті 651, стаття 783 ЦК України) передбачено можливість розірвання договору найму (оренди) за рішенням суду на вимогу однієї з сторін, а статтею 782 ЦК України - право наймодавця на односторонню відмову від такого договору у разі невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Відповідне право наймодавця на відмову від договору найму не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою щодо розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо має місце істотне порушення умов договору.

Відмова наймодавця від договору найму, можливість якої передбачена частиною першою статті 782 ЦК України, є правом, а не обов'язком наймодавця, яке може бути реалізоване в позасудовому порядку. Наявність зазначеного права не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою про розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) належних платежів.

У вирішенні відповідних спорів господарським судам слід встановлювати, протягом яких конкретно місяців і якого року орендар не вносив орендну плату, в якому розмірі, в тому числі протягом яких місяців орендар взагалі не вносив орендну плату або вносив частково. При цьому погашення орендарем заборгованості до або після подання позову орендодавцем не має правового значення для вирішення такого спору, оскільки законодавець пов'язує виникнення права орендодавця відмовитися від договору оренди саме з фактом не внесення орендної плати протягом трьох місяців підряд.

Як вже було зазначено судом, відповідно до п. 6.7. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 при невиконанні або порушені однією зі Сторін умом цього договору та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, цей Договір може бути розірваний достроково на вимоги однієї зі Сторін за рішення суду.

Відповідно до п.п. 9.3., 9.4., 9.5., 9.6. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 одностороння відмова від Договору не допускається, крім випадку, передбаченого підпунктом 5.1.3 цього Договору. Лист з відмовою від Договору направляється поштою з повідомленням про вручення за місцезнаходженням Орендаря, вказаним у Договорі. Договір є розірваним з дати одержання Орендарем повідомлення Орендодавцем про відмову від Договору, або з дати повернення Орендодавцю відмови від Договору з відміткою відділення зв'язку про відсутність Орендаря за вказаною адресою. (Цей пункт включається за згодою сторін).

Договір припиняється в разі: у разі ліквідації Орендодавця або Орендаря; невиконання або систематичного неналежного виконання істотних умов договору; закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди Орендарем (за участю Орендаря); банкрутства Орендаря; загибелі об'єкта; у разі смерті Орендаря (якщо орендарем є фізична особа); в інших випадках, передбачених законом.

Договір може бути розірвано за погодженням Сторін. Договір вважається розірваним з дати повідомлення Орендаря / Орендодавця про згоду розірвати Договір, але не раніше дати повернення Орендодавцю об'єкта за актом приймання-передачі.

На вимогу однієї із сторін Договір може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Оскільки договором передбачена можливість його дострокового розірвання внаслідок порушення відповідачем обов'язку здійснення орендної плати, а також з урахуванням того, що несплата орендних платежів є істотним порушенням договору оренди, суд виснує, що позовна вимога про розірвання Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 підлягає задоволенню.

Водночас, суд звертає увагу, що зазначена вимога підлягає частковому задоволенню, оскільки позивач просив суд розірвати Договір № 123/ПРДА/2 про передачу майна територіальної громади міста Києва, шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав про припинення номеру запису про інше речове право № 36371885 про державну реєстрацію договору оренди, про передачу майна територіальної громади міста Києва 123/ПРДА/2, серія та номер: 258, виданий 29.04.2020, видавник: приватний нотаріус Київського нотаріального округу Алексашина Ю.Б., внесення запису: рішення про державну реєстрацію права та їх обтяжень, індексний номер: 52099891 від 29.04.2020. Однак, внесення записів до Державного реєстру речових прав є не способом розірвання самого договору, а завершальним етапом реєстрації припинення прав, зокрема оренди, що виникли на підставі відповідного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 31-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстраційні дії на підставі судових рішень проводяться виключно на підставі рішень, отриманих у результаті інформаційної взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень, без подання відповідної заяви заявником.

Таким чином, суд виснує, що задоволенню підлягає вимога в частині розірвання Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020.

Правовим наслідком розірвання договору є припинення зобов'язань сторін (ч. 2 ст. 653 ЦК України).

Згідно з частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Відповідно до п.7.5. Договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 123/ПРДА/2 від 29.04.2020 у разі закінчення/припинення дії цього Договору або при його розірванні Орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути Об'єкт Орендодавцю у стані, не гіршому, ніж в якому перебував Об'єкт на момент Передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених Орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від Об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.

Таким чином, у зв'язку з розірванням договору відповідач втрачає статус орендаря і, оскільки інших доказів щодо підтвердження права користування спірним нерухомим майном немає, то вимога позивача про виселення відповідача також підлягає задоволенню.

Також, як вже було зазначено судом, матеріали справи містять належні та допустимі докази про наявність у відповідача заборгованості у загальному розмірі 111 153,25 грн.

Матеріали справи не містять заперечень відповідача щодо зазначеного розміру заборгованості, а також доказів добровільного погашення відповідачем суми зазначеної заборгованості.

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість з орендної плати за Договором оренди № 123/ПРДА/2 у розмірі 111 153, 25 грн.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У рішенні Європейського суду з прав людини "Серявін та інші проти України" (SERYAVINOTHERS v.) вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові від 13.03.2018 Верховного Суду по справі №910/13407/17.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Розірвати Договір № 123/ПРДА/2 про передачу майна територіальної громади міста Києва від 29.04.2020.

3. Виселити фізичну особу - підприємця Цатенка Станіслава Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) з нежитлового приміщення, загальною площею 96, 5 кв.м на 1 поверсі за адресою: м. Київ, вул. Михайла Омеляновича - Павленка, 15.

4. Стягнути з фізичної особи - підприємця Цатенка Станіслава Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією (адреса: 01010, м. Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 15; код ЄДРПОУ: 37401206) заборгованість з орендної плати за Договором оренди № 123/ПРДА/2 у розмірі 111 153, 25 грн та судовий збір у розмірі 9 084,00 грн.

5. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Повний текст рішення складено 20.05.2026.

Суддя Світлана ПОГРІБНА