Постанова від 19.05.2026 по справі 915/448/25

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2026 рокум. ОдесаСправа № 915/448/25

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Філінюка І.Г.

суддів Аленіна О.Ю., Принцевської Н.М.

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту)

на рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026

по справі №915/448/25

за позовом: Державного підприємства «Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту)

до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН»

про стягнення грошових коштів по суднозаходу 13-14.08.2020 буксиру «НІБУЛОН-100» у загальній сумі 1382,92 грн.

суддя суду першої інстанції - Коваль С.М.

місце винесення рішення: м. Миколаїв, Господарський суд Миколаївської області, вул.Фалєєвська, 14

ВСТАНОВИВ:

12.04.2024 Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (надалі - МФ ДП «АМПУ») звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН» (надалі - ТОВ СП «НІБУЛОН») портових зборів (корабельний, адміністративний, санітарний), а також 3 % річних та інфляційних втрат з суден ТОВ СП «НІБУЛОН», які забезпечували завантаження 36 іноземних суден (в тому числі «BAO RUN», прапор Hong Kong) на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв в період з 01.08.2020 - 31.12.2020, в порядку ст. 85 Кодексу торговельного мореплавства, ст. 22 Закону України «Про морські порти України», п.п. 2.1, 7.1, 8.1-8.2 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за № 930/23462 (надалі - Наказ №316). Позивач також просить про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування судових витрат з оплати позовної заяви судовим збором.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що належні ТОВ СП «НІБУЛОН» судна (буксири, баржі, плавкрани ) кваліфікуються ним як вантажні судна (вантажні судна - судна, які не є пасажирськими), які здійснювали на Зовнішньому рейді морського порту Миколаїв вантажно/розвантажувальні роботи (комерційний вантажний рейс), у зв'язку з чим останні були віднесені до суден групи «А», для яких передбачена необхідність сплати портових зборів, а не до портофлоту (група «Е»), які звільнені від сплати портових зборів.

Враховуючи, що відповідачем не оплачено портові збори за вхід на зовнішній рейд Морського порту Миколаїв (далі - порт), який розташований в районі банки Трутаєва та вихід з зовнішнього рейду порту, позивач звернувся до господарського суду з позовом.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 10.02.2025 у справі №915/411/24 постановлено роз'єднати позовні вимоги по стягненню портових зборів (корабельний, адміністративний, санітарний), а також 3 % річних та інфляційних втрат з баржебуксирних складів суден ТОВ СП “НІБУЛОН», які забезпечували завантаження 36 іноземних суден в період з 01.08.2020 - 31.12.2020, виділивши в самостійні провадження позовні вимоги згруповані по баржебуксирним складам суден які забезпечували завантаження конкретного іноземного судна.

Згідно ухвали суду від 24.02.2025 у справі № 915/226/25 позовні вимоги в частині стягнення грошових коштів з баржебуксирних складів які забезпечували завантаження іноземного судна «BAO RUN» (суднозахід 04-14.08.2020) у загальній сумі 101645,97 грн., з яких: 62850,10 грн. - основний борг, 6397,39 грн. - 3% річних; 32398,48 грн. - збитків від інфляції виділено в самостійне провадження, які розглядалися в рамках справи №915/226/25.

Ухвалою суду від 13.03.2025 у справі № 915/226/25 позовні вимоги роз'єднано шляхом виділення в самостійні провадження позовні вимоги Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Миколаївського морського порту) про стягнення портових зборів по буксирам та баржам які забезпечували завантаження іноземного судна «BAO RUN» (суднозахід 04-14.08.2020).

У тому числі позовні вимоги про стягнення грошових коштів у загальній сумі 1382,92 грн., з яких: 855,31 грн. основний борг, 86,71 грн. 3% річних; 440,90 грн. - збитків від інфляції по суднозаходу 13.-14.08.2020 буксиру «НІБУЛОН-100», які включені до рахунку ДП «АМПУ» № 70441512 від 14.08.2020 - виділені у справу №915/448/25.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 в задоволенні позову відмовлено.

В мотивах прийнятого судового рішення, суд першої інстанції зазначив, що буксир «НІБУЛОН-100», який 13.08.2020 - 14.08.2020 здійснював буксирування несамохідної баржі НБЛ-012 по маршруту від «Очаків рейд порту» до Зовнішнього рейду морського порту Миколаїв та у зворотному напрямку не виконував у цих операціях комерційного вантажного рейсу у розумінні ст.909 ЦК України, а забезпечував операції з навантаження/ вивантаження, тобто діяв як судно групи «Е», з яких корабельний, адміністративний, санітарний збори не справляються.

Узагальнені вимоги та доводи апеляційної скарги:

Не погодившись із вказаним, судовим рішенням, Державне підприємстве «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) звернулося до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить відповідно до статті 81 ГПК України задовольнити клопотання позивача, яке міститься у позовній заяві - витребувати у відповідача докази по кожній партії вантажу на кожній окремій баржі (на баржі НБЛ-012 - 4099,50 т пшениці з м. Запоріжжя; на баржі НБЛ-012 - 4099,23 т пшениці з м. Нікополь) - коносаменти, доручення на відвантаження експортних вантажів, суднові журнали, які ведуться на кожному буксирі, який перевозив зазначений вантаж 4099,50 т пшениці та 4099,23 т пшениці на баржах НБЛ-012 (згідно Квитанцій СРРС №№ 10651, 11044, 12164, 12177, 12230, 12293, 13588, 14011), суднові журнали, які ведуться на самохідному крановому судні (плавкрані) (Святий Миколай за 13-14.08.2020, Нібулон Макс за 13- 14.08.2020); відповідно до статті 64 ГПК України - зобов'язати відповідача надати відповіді на запитання позивача, які викладені на сторінці 64 позовної заяви в порядку письмового опитування та скасувати рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 у справі №915/448/25 повністю та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Скаржник зазначає, що справа 915/448/25 та всі інші виділені зі справи № 915/411/24 вимоги підлягають розгляду у порядку загального позовного провадження. Протилежне свідчить про порушення у Рішенні статті 247 ГПК України. Таке порушення відповідно до пункту 7 частини третьої статті 277 ГПК України є обов'язковою підставою для скасування рішення та ухвалення нового судового рішення.

Скаржник наголошує на тому, що баржі перетнули межі морського порту Миколаїв, що підтверджується сукупністю наявних у матеріалах справи доказів та свідчить про обґрунтованість нарахування позивачем портових зборів за ставками групи «А», яка визначена Порядком справляння та розмірами ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316.

Процесуальний рух справи у суді апеляційної інстанції.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи було визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Філінюк І.Г. судді Аленін О.Ю., Принцевська Н.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.02.2026.

На момент надходження апеляційної скарги матеріали справи №915/448/25 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду не надходили.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.02.2026 доручено Господарському суду Миколаївської області невідкладно надіслати матеріали справи №915/448/25 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду.

Відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства “Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) на рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 по справі №915/448/25 до надходження матеріалів справи з суду першої інстанції.

02.03.2026 матеріали справи №915/448/25 надійшли на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.03.2026 апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) на рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 по справі №915/448/25 - залишено без руху.

Встановлено Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) строк для надання Південно-західному апеляційному господарському суду доказів доплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3608, 71 грн. - протягом 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

11.03.2026 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) надійшла заява про усунення недоліків. До вказаної заяви було додано: докази доплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3608, 71 грн.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.03.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) на рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 по справі №915/448/25.

Визначено розглянути апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) на рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 по справі №915/448/25 у порядку письмового провадження без виклику та повідомлення учасників справи.

Встановлено іншім учасникам провадження у справі, а саме: відповідачу у справі Товариству з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН» строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі, відзив має надійти до Південно - західного апеляційного господарського суду не пізніше десятого дня з дня вручення про відкриття апеляційного провадження у справі, з урахуванням строків поштового перебігу.

Відмовлено у задоволенні клопотання Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Миколаївського морського порту) про витребування доказів у Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН», яке міститься у позовній заяві.

Відмовлено у задоволенні клопотання Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Миколаївського морського порту) про зобов'язання відповідача надати відповіді на запитання позивача, які викладені на сторінці 64 позовної заяви в порядку письмового опитування.

30.03.2026 в електронному вигляді через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС від Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН» до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу.

Відповідач просить рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 по справі №915/448/25 залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Миколаївського морського порту) без задоволення.

Згідно з частини 13 статті 8 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Статтею 270 ГПК України визначено, що у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.

Розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених частиною десятою цієї статті та частиною другою статті 271 цього Кодексу.

Приписами частини 10 статті 270 ГПК України визначено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Згідно з частиною другою статті 270 ГПК України, розгляд справ у суді апеляційної інстанції починається з відкриття першого судового засідання або через п'ятнадцять днів з дня відкриття апеляційного провадження, якщо справа розглядається без повідомлення учасників справи.

Відповідно до приписів статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції у відповідності до вимог статті 282 ГПК України, зазначає, наступне.

Фактичні обставини справи встановлені судом першої інстанції.

Відповідно Підхідного нотису Морського агента - Delta Maritime Agency від 28.07.2020 судно «BAO RUN» (прапор Hong Kong, China) повідомило МФ ДП «АМПУ», що судно прямує на перевантажувальний термінал ТОВ СП «НІБУЛОН» (з подальшим довантаженням на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв) під завантаження приблизно 60 500 мт. зернових (пшениці), прибуття на рейд порту Південний 03.08.2020 з уточненням. Розміри судна: довжина: 199,90 м, ширина: 32,26 м, висота борту: 18,50 м, дедвейт: 63800mt/on 13.30 ssw, кількість трюмів/кришок: 5/5.

30.07.2020 Морським агентом - Delta Maritime Agency була подана Заявка на лоцманське проведення № 976 від 30.07.2020 на забезпечення лоцманського проведення судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong). Заявка містить відмітку: «Прийом судна у Морський порт Миколаїв під обробку та інші операції на зовнішньому рейді погоджено, Портовий оператор ТОВ СП «НІБУЛОН».

31.07.2020 ТОВ СП «НІБУЛОН» направлено МФ ДП «АМПУ» «Заявка про терміни готовності вантажних партій під навантаження на т/х «BAO RUN» №510 від 31.07.2020: «ТОВ СП «НІБУЛОН» як портовий оператор на підставі п.5.8 «Зводу звичаїв морського порту Миколаїв» повідомляє про готовність партії зернових для навантаження на судно «BAO RUN». Дата підходу судна : 03.08.2020.

У заявці ТОВ СП «НІБУЛОН2 від 31.07.2020 № 833 Відповідач звернувся до Позивача з проханням узгодити прийом суден «BAO RUN» у Миколаївський морський порт під обробку та інші операції на зовнішньому рейді, зокрема із залученням несамохідних барж, плавкранів та буксирів.

Позивачем заявлені позовні вимоги у загальній сумі 1382,92 грн., з яких: 855,31 грн. основний борг, 86,71 грн. 3% річних; 440,90 грн. - збитків від інфляції, які мотивовані рахунком № 70441512 від 14.08.2020, виставленим буксиру “НІБУЛОН-100» на портові збори: 283,11 грн. без ПДВ - корабельний збір (вхід); 283,11 грн. без ПДВ - корабельний збір (вихід); 73,27 грн. без ПДВ - адміністративний збір; 73,27 грн. без ПДВ - санітарний збір. В рахунку також зазначена наступна інформація: судно - «НІБУЛОН-100», дата - 13.08.2020/ 14.08.2020, каботажне плавання, Вихід судна: 14.08.2020, ММП/ Зовнішній рейд, BAO RUN.

На підтвердження факту перебування баржебуксирного складу на Зовнішньому рейді Позивачем долучено Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ», зокрема квитанції, що збігаються з інформацією в рахунку за датою прибуття/ вибуття на Зовнішній рейд:

Квитанція №12177 щодо баржебуксирного складу (буксир НІБУЛОН-100, з баржею НБЛ-012) по маршруту «Очаків рейд порту» - «РД ММП (1)» з 13.08.2020 03-02год. по 13.08.2020 07-06год. Мета переходу - Буксирування. Відносно буксиру «НІБУЛОН-100» запис: Вантаж кількість - буксирування, палубний вантаж - ні.

Квитанція №12230 щодо баржебуксирного складу (буксир НІБУЛОН-100, з баржею НБЛ-012) по маршруту “РД ММП (1)» - “Очаків рейд порту» з 14.08.2020 04-25год. по 14.08.2020 06-42год. Мета переходу - Буксирування. Відносно буксиру «НІБУЛОН-100» запис: Вантаж кількість - буксирування, палубний вантаж - ні.

Формуючи рахунок № 70441512 від 14.08.2020, в якому зокрема поряд з санітарним збором нараховано корабельний, адміністративний збір буксиру «НІБУЛОН-100», позивачем порушено норми абз.4 п.1.5 Наказу №316 в частині порядку нарахування портових зборів баржебуксирним складам суден відносно корабельного та адміністративного збору, які фактично нараховані позивачем окремому елементу баржебуксирного складу (буксир «НІБУЛОН-100»), а не всьому баржебуксирному складу (буксир «НІБУЛОН-100», з баржею НБЛ-012 - прибуття на Зовнішній рейд та інший рейс буксир «НІБУЛОН-100», з баржею НБЛ-012 - вихід з зовнішнього рейду), як це передбачено абз.4 п.1.5 Наказу №316.

Джерела права та позиція Південно - західного апеляційного господарського суду.

Правовідносини, які виникають між суб'єктами господарювання в морському порту, між суб'єктами господарювання та адміністрацією цього порту врегульовані як Цивільнім кодексом України, Господарським кодексом України, норми яких встановлюють загальні правила щодо надання послуг, виконання робіт, перевезення тощо; так і спеціальними нормами відповідних транспортних кодексів (зокрема, Кодексу торговельного мореплавства України), Закону України «Про морські порти України», що визначає правові, економічні та організаційні основи діяльності в морських портах України, а також спеціальними нормами, що викладені в окремих підзаконних нормативних актах спеціалізованих міністерств тощо.

У відповідності до ч.1, 2 ст.3 Кодексу торговельного мореплавства України, держава здійснює регулювання торговельного мореплавства через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, інші центральні органи виконавчої влади та національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Згідно з цим Кодексом, іншими актами законодавства та міжнародними договорами України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту, в межах своїх повноважень за участю заінтересованих центральних органів виконавчої влади розробляє та затверджує нормативно-правові акти з питань торговельного мореплавства, інструкції, правила перевезень вантажів, пасажирів, пошти і багажу, правила перевезень у прямому змішаному та прямому водному сполученні, які є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про морські порти України» законодавство про морські порти ґрунтується на Конституції України та складається з цього Закону, Кодексу торговельного мореплавства України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Водного кодексу України, законів України «Про транспорт», «Про природні монополії» та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності в морських портах України визначені Законом України «Про морські порти України» від 17.05.2012 № 4709-VI (надалі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону Тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб'єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Відповідно до п. 4 Розділу VI Закону (Прикінцеві положення) тимчасово, до створення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, її функції та повноваження, визначені цим Законом, виконує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.

Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів визначені Порядком справляння та розмірами ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за № 930/23462. За умовами п. 1.3 Наказу № 316 портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно п.1.5 Наказу № 316 нарахування портових зборів здійснюється з умовного об'єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. Умовний об'єм баржебуксирних складів, караванів та інших складених плавучих споруд для нарахування всіх видів зборів, крім санітарного, дорівнює сумі об'ємів окремих елементів.

Як зазначено вище, на підтвердження факту перебування баржебуксирного складу на Зовнішньому рейді Позивачем долучено Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ», зокрема квитанції, що збігаються з інформацією в рахунку за датою прибуття/ вибуття на Зовнішній рейд:

Квитанція №12177 щодо баржебуксирного складу (буксир НІБУЛОН-100, з баржею НБЛ-012) по маршруту «Очаків рейд порту» - «РД ММП (1)» з 13.08.2020 03-02год. по 13.08.2020 07-06год. Мета переходу - Буксирування. Відносно буксиру «НІБУЛОН-100» запис: Вантаж кількість - буксирування, палубний вантаж - ні.

Квитанція №12230 щодо баржебуксирного складу (буксир НІБУЛОН-100, з баржею НБЛ-012) по маршруту «РД ММП (1)» - «Очаків рейд порту» з 14.08.2020 04-25год. по 14.08.2020 06-42год. Мета переходу - Буксирування. Відносно буксиру «НІБУЛОН-100» запис: Вантаж кількість - буксирування, палубний вантаж - ні.

За нормами абз.4 п.1.5 Наказу № 316 нарахування портових зборів (окрім санітарного) здійснюється з умовного об'єму баржебуксирного складу (буксир + баржа), а не з умовного об'єму кожного окремого елементу баржебуксирного складу.

Формуючи рахунок № 70441512 від 14.08.2020, в якому зокрема поряд з санітарним збором нараховано корабельний, адміністративний збір буксиру «НІБУЛОН-100», позивачем порушено норми абз.4 п.1.5 Наказу №316 в частині порядку нарахування портових зборів баржебуксирним складам суден відносно корабельного та адміністративного збору, які фактично нараховані позивачем окремому елементу баржебуксирного складу (буксир «НІБУЛОН-100»), а не всьому баржебуксирному складу (буксир «НІБУЛОН-100», з баржею НБЛ-012 - прибуття на Зовнішній рейд та інший рейс буксир «НІБУЛОН-100», з баржею НБЛ-012 - вихід з зовнішнього рейду), як це передбачено абз.4 п.1.5 Наказу №316.

При цьому відповідно ч.2 ст.237 ГПК України суд розглядає матеріальні вимоги позивача в межах позовних вимог заявлених в позовній заяві, тобто в межах сум портових зборів, нарахованих буксиру «НІБУЛОН-100» з урахуванням обставин його прибуття/ вибуття на зовнішній рейд в складі баржебуксирного складу.

З метою справляння портових зборів Додатком 1 до Наказу № 316 (Таблиця «Групи суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами та з яких справляються портові збори»:

Група А - Вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди;

Група Б - Пасажирські судна; пороми; криголами, що не належать суб'єктам господарювання всіх форм власності, які здійснюють господарську діяльність у межах морського порту, та не орендовані ними;

Група В - Ліхтери, буксири, буксири-штовхачі, штовхачі, баржі (самохідні і несамохідні), річкові самохідні судна, включаючи судна типу "ріка - море", що заходять у порти р. Дунай, а також річкові самохідні судна, що заходять для подальшого перевантаження вантажів на морські судна і навпаки;

Група Г - Несамохідні судна (крім барж);

Група Д - Судна, що заходять вимушено для зміни екіпажу, постачання, через карантинні потреби, а також судна, що прямують на/після ремонт/ремонту на/ з судноремонтні/ судноремонтних підприємства/підприємств (бази/ баз) України; службові та військові судна; навчальні, навчально-виробничі судна при виконанні ними рейсів за навчальними планами навчальних закладів, на борту яких перебуває не менш як 50 курсантів, навчально-тренажерні судна; наукові, дослідні, швидкісні судна на підводних крилах, що виконують регулярні пасажирські рейси за розкладом у каботажному плаванні (крім прогулянкових і круїзних рейсів);

Група Е - Інші судна ( судна судноремонтного заводу, аварійно-рятувальні, підводно-технічні, технічні, госпітальні, гідрографічні, судна портового флоту, криголами, які належать суб'єктам господарювання всіх форм власності, що здійснюють діяльність у межах морського порту, а також орендовані ними, спортивні судна, приватні яхти, парусні судна, судна, які проходять ходові випробування, риболовні судна, що заходять без виконання вантажних операцій).

Примітки:

1. Під терміном "вимушено" треба розуміти заходження судна у морський порт/ морський термінал у зв'язку із загрозою безпеці продовження плавання, життю або здоров'ю членів команди та пасажирів.

2. Судна груп В (буксири та баржі), Д та Е, що виконують комерційні вантажні рейси, належать до групи А.

3. Судна груп Д та Е, що виконують комерційні вантажопасажирські рейси, належать до групи Б».

Отже, відповідно до положень наказу Міністерства інфраструктури України № 316 від 27.05.2013 справляння портових зборів обумовлено віднесенням судна до тієї чи іншої групи згідно з додатком № 1 до цього наказу.

При цьому вищенаведеним додатком (з урахуванням приміток до нього) регламентовано порядок віднесення суден до певної групи, а також передбачено зміну категорії суден групи «Е» на судна групи «А» у разі виконання судном, що належить до групи «Е», комерційних вантажних рейсів.

Отже, віднесення судна до відповідної групи обумовлюється не типом та технічними характеристиками судна, відомості про які містяться в суднових документах, а комплексом та змістом портових операцій, що вчиняє судно в порту.

Правила маркування суден згідно з Інструкцією про постійне нанесення маркування розпізнавального номера на судна, які мають право плавання під Державним Прапором України, затвердженої наказом Державного департаменту морського і річкового транспорту Міністерства транспорту України № 159 від 11.06.2004, не можуть бути підставою для визначення групи судна у спорі щодо підстав для сплати портових зборів.

Вказана інструкція встановлює вимоги щодо нанесення маркування розпізнавального номера на судна, які мають право плавання під Державним Прапором України, визначає порядок визначення місць на корпусі та суднових конструкціях для нанесення цього номера, а також розмір, формат та засіб постійного нанесення маркування розпізнавального номера, який є ідентифікаційним номером ІМО (Міжнародна морська організація), який, зокрема, використовується на міжнародному рівні для ідентифікації суден з метою підвищення безпеки на морі та запобігання забрудненню, а також надання допомоги для попередження морського шахрайства. Відтак дана інструкція визначає правила маркування суден, з урахуванням, зокрема, відомостей в технічній документації про судно (суднових документах), тобто з урахуванням технічних можливостей і функцій, які допускаються для виконання, а не виконуються цим судном у конкретних правовідносинах та за конкретних обставин.

Аналогічна висновки викладені у постанові Об'єднаної палати Верховного суду від 17.12.2021 у справі № 915/400/20.

Пунктом 2.1. Наказу № 316 із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.

Пунктом 2.3. Наказу № 316 від сплати корабельного збору звільняються судна груп Д та Е.

За змістом п 7.1. Наказу № 316 із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт.

Пунктом 7.5. Наказу № 316 судна груп Д і Е звільняються від сплати адміністративного збору.

Згідно п. 8.2. Наказу № 316 із суден групи А санітарний збір справляється за 1 куб. м умовного об'єму судна або самохідної частини складеної плавучої споруди за ставками, наведеними у додатку 6 до цього Порядку.

Пунктом 8.3. Наказу № 316 судна груп Б, В, Г, Д та Е звільняються від сплати санітарного збору.

Як вірно зауважено місцевим господарським судом, що ключовим питанням, яке потребує вирішення в межах даного спору, є питання визначення групи (додаток 1 до Наказу № 316), до яких необхідно віднести баржебуксирний склад (до складу якого увійшов буксир «НІБУЛОН-100», заявлений в позові), який був задіяний в операціях із завантаження судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong) на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв, а саме: до групи «А» або групи «Е».

Для вирішення цього питання необхідним є визначення правової природи та підстав для справляння портових зборів, у зв'язку із чим необхідно звертається до особливостей правового статусу та функціонування морського порту.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності в морських портах України визначені Законом України «Про морські порти України» від 17.05.2012 № 4709-VI (надалі - Закон).

Відповідно до ст.18 Закону господарська діяльність у морському порту провадиться відповідно до законодавства, обов'язкових постанов по порту та зводу звичаїв морського порту.

Відповідно до ч.1, 2 ст.19 Закону у морських портах надаються послуги з обслуговування суден, у тому числі порядок приймання з суден нафти, нафтовмісних вод, суднових стічних вод, сміття, експлуатаційних та вантажних відходів, здійснення операцій з вантажами, у тому числі проведення вантажно-розвантажувальних робіт, послуги з обслуговування пасажирів та інші послуги, передбачені законодавством. Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, затверджуються: 1) правила надання послуг з вантажно-розвантажувальних робіт у морському порту в частині, що стосується зобов'язань за міжнародними договорами України; 2) правила надання послуг з обслуговування суден у морському порту та на підходах до них у частині, що стосується зобов'язань за міжнародними договорами України; 3) правила надання інших послуг, що звичайно надаються в морських портах, у частині, що стосується зобов'язань за міжнародними договорами України.

Правилами надання послуг у морських портах України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України № 348 від 05.06.2013, врегульовані відносини, пов'язані з наданням послуг у морських портах та на підходах до них з вантажно-розвантажувальних робіт, обслуговування суден, пасажирів та транспортних засобів, а також з наданням інших послуг, що звичайно надаються в морських портах у частині, що стосується зобов'язань за міжнародними договорами України відповідно до статті 19 Закону України "Про морські порти України", та встановлюють вимоги до виконання технологічних процесів з урахуванням особливостей роботи в морських портах.

Отже, не приймаються твердження Позивача, що для віднесення баржебуксирного складу до Групи Е (портофлот) вантажні операції (технологічні процеси) мають відбуватись в межах «водного простору зовнішнього рейду», «портової акваторії», оскільки нормативно-правовий акт, що регулює спірні правовідносини передбачає надання послуг, проведення вантажно-розвантажувальних робіт у морських портах та на підходах до них.

Слушним є посилання Відповідача з цього приводу на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 07.05.2020 по справі № 915/2402/19 та ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 по справі № 815/24/18, якими затверджено мирові угоди за участю ДП «АМПУ» відносно руху суден портофлоту по БДЛК, ХМК.

Крім того, відповідно змісту рахунку № 70441512 від 14.08.2020 портові збори, що є предметом спору у даній справі, нараховані за прибуття/ вибуття буксиру на Зовнішній рейд, де відбувалась вантажна операція з морським іноземним судном «BAO RUN» (прапор Hong Kong), отже вантажні операції відбувались у водному просторі зовнішнього рейду, який є складовою частиною акваторії морського порту Миколаїв.

Відповідно до пункту 2.1 Правил надання послуг у морських портах України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 05.06.2013 № 348 (далі - Правила надання послуг у морських портах, Правила № 348) вантажними операціями є операції з навантаження, вивантаження й перевантаження вантажу, завантаження і розвантаження транспортного засобу.

Відповідно до п.3.1. Правил № 348 вантажно-розвантажувальні роботи в морському порту здійснюють портові оператори, оператори терміналів на підставі договорів перевалки або інших договорів.

Портовий оператор (стивідорна компанія) - суб'єкт господарювання, що здійснює експлуатацію морського термінала, проводить вантажні операції, обслуговування та зберігання вантажів, обслуговування суден і пасажирів, а також інші пов'язані з цим види господарської діяльності;

Оператор термінала - суб'єкт господарювання, що здійснює у морському порту вантажні операції, обслуговування та зберігання вантажів, обслуговування транспортних засобів, а також інші пов'язані з цим види господарської діяльності, за межами морського терміналу.

Згідно Порядку ведення Реєстру морських портів України, затвердженого постановою КМ України від 11.07.2013 № 496 (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) до Реєстру вносяться зокрема відомості: «перелік портових операторів, операторів терміналів та послуг, які вони надають».

У пункті 3.2 Правил надання послуг у морських портах України вказано, що портовий оператор або оператор термінала надають послуги з вантажних операцій з вантажами, що перевозяться водним, залізничним, автомобільним і трубопровідним видами транспорту, а також з інших пов'язаних з цим робіт за замовленням замовника на підставі договорів відповідно до вимог чинного законодавства.

Положеннями пункту 3.3 Правил надання послуг у морських портах України передбачено, що до послуг, пов'язаних з вантажними операціями, які можуть надаватися портовим оператором, оператором термінала, належать, зокрема: навантаження вантажів; вивантаження вантажів; переміщення вантажу; оформлення транспортних (перевізних) документів за заявкою замовника; інші роботи та послуги.

Відповідно до п.8.1, 8.3 Правил надання послуг у морських портах України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 05.06.2013 № 348, портові оператори ( оператори термінала) здійснюють технологічні процеси ВО, що є сукупністю технологічних операцій, пов'язаних з передачею вантажів з одного виду транспорту на інший через склад, або минаючи його, на підставі такої робочої технологічної документації. Залежно від місця проведення ВО портові оператори (оператори терміналів) можуть здійснювати такі технологічні операції: складські, суднові, вагонні, автотранспортні, внутрішньопортові транспортні, передавальні, а також операції з навантаження (розвантаження) контейнерів.

Відповідно п.2.11 Обов'язкових постанов по морському порту Миколаїв, затверджених наказом ДП «АМПУ» від 13.12.2016 № 451, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29.12.2016 за № 279/1592 у морському порту Миколаїв надаються такі послуги: навантаження, розвантаження, штивка, сепарування, кріплення, розкріплення та інші роботи з вантажами; транспортно-експедиторські послуги і складські операції з вантажами; перевантаження вантажів з одного виду транспорту на інший; навантаження/ розвантаження суден на рейді, бункерування суден...

Відповідно п.13.1 Обов'язкових постанов по морському порту Миколаїв проведення вантажно-розвантажувальних робіт здійснюється у порядку, передбаченому Правилами надання послуг у морських портах України, затвердженими наказом Міністерства інфраструктури України № 348 від 05.06.2013, іншими нормативно-правовими актами Міністерства інфраструктури України, Зводом звичаїв.

Відповідно Зводу звичаїв Морського порту Миколаїв, виданого на підставі наказу голови Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» № 92 від 25.05.2015 у морському порту Миколаїв надаються послуги з навантаження/вивантаження суден на рейді (пп.3 п.7.1) прийом суден у морський порт Миколаїв під обробку та інші операції проводиться на підставі укладених договорів (угод) та здійснюється тільки після попереднього узгодження з ПО (портовий оператор) та Адміністрацією порту (п.5.6). ПО надають до головної диспетчерської Адміністрації порту заявки про терміни готовності вантажних партій під навантаження по конкретному судну не пізніше, ніж за добу до дати очікуваного підходу судна (п.5.8). Розміщення вантажів на судні виконується за вантажним планом, затвердженим капітаном судна і узгодженим з ПО (портовий оператор) (п.8.3.6).

ТОВ СП «НІБУЛОН» є власником термінала та внесений до переліку портових операторів, операторів терміналів у Реєстрі морських портів України відносно Морського порту Миколаїв. До переліку послуг оператора належать: обробка суден; обробка автомобільного та залізничного транспорту; обробка вантажів, інші послуги».

Позивачем долучено до матеріалів справи Заявка № 510 від 31.07.2020, подана ТОВ СП «НІБУЛОН», в якій зазначено: «ТОВ СП «НІБУЛОН» як портовий оператор на підставі п.5.8 «Зводу звичаїв морського порту Миколаїв» повідомляє про готовність партії зернових для навантаження на судно «BAO RUN».»

Таким чином, судна ТОВ СП «НІБУЛОН» задіяні в забезпеченні технологічних процесів господарської діяльності підприємства як портового оператора/ оператора терміналу є об'єктами портової інфраструктури (суднами портового флоту) незалежно від форми власності.

В даному випадку предметом спору є правовідносини з завантаження морського іноземного судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong) (міжнародний рейс), яке перебуває під митним контролем в морському порту, в яких за змістом нормативно-правових актів завантажувачем виступає виключно портовий оператор/ оператор терміналу (п.11 ст.1, ст.19 ЗУ «Про морські порти України», п.3.1 Правил № 348, Зводу звичаїв морського порту Миколаїв, п.6 наказу Мінфіну від 10.03.2015 № 308 ).

Відповідно п.6 наказу Мінфіну від 10.03.2015 № 308 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті» після закінчення навантаження судна капітан судна або агентська організація (морський агент) подає митниці коносаменти й декларацію про вантаж для пропуску товарів через митний кордон України, а портовий оператор (стивідорна компанія), що здійснювала навантаження судна, надає митниці документи, що підтверджують кількість та асортимент навантажених товарів.

В Заявці на лоцманське проведення № 976 від 30.07.2020 (подається морським агентом великотоннажного морського судна на керівника філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ») зазначено: «Прийом судна у Морський порт Миколаїв під обробку та інші операції на зовнішньому рейді погоджено. Портовий оператор ТОВ СП «НІБУЛОН»».

До технологічних операцій портового оператора/ оператора терміналу в морському порту віднесено зокрема навантаження вантажів; вивантаження вантажів; переміщення вантажу (п.3.3 Правил).

Відповідно до аналізу ч. 1 ст. 2, ч. 1, 2 ст. 18, ст. 19 Закону, Правил № 348, Зводу звичаїв морського порту Миколаїв вантажні операції є невід'ємною складовою виробничої і господарської діяльності у морському порту, яку реалізовують правомочні суб'єкти (портові оператори (стивідорні компанії)/ оператори терміналів).

Відповідно п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про морські порти України» об'єкти портової інфраструктури - рухомі та нерухомі об'єкти, що забезпечують функціонування морського порту, у тому числі акваторія, гідротехнічні споруди, доки, буксири, криголами та інші судна портового флоту, засоби навігаційного обладнання та інші об'єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення морських шляхів, системи управління рухом суден, інформаційні системи, перевантажувальне обладнання, залізничні та автомобільні під'їзні шляхи, лінії зв'язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інші засоби, обладнання, інженерні комунікації, розташовані в межах території та акваторії морського порту і призначені для забезпечення безпеки мореплавства, надання послуг, забезпечення державного нагляду (контролю) в морському порту.

З системного аналізу термінів «Об'єкти портової інфраструктури» (п.8 ст.1 Закону) «термінал» (п.7 ст.1 Закону) до складу об'єктів портової інфраструктури відносяться причали, підйомно-транспортне та інше устаткування, які забезпечують навантаження-розвантаження та зберігання вантажів, безпечну стоянку та обслуговування суден і пасажирів.

Виходячи зі змісту Закону України «Про морські порти України», Правил надання послуг у морських портах України, Наказу № 316, судна які задіяні в технологічних процесах, зокрема що вміщені в перелік, наведений в листі-роз'ясненні Міністерства інфраструктури України від 11.08.2017 № 7865/27/10-17, - відносяться до об'єктів портової інфраструктури та відповідно є суднами портового флоту, а отже, віднесені до групи «Е». Переміщення суден та вантажу в портових водах морського порту, здійснене з метою завантаження морського іноземного судна на зовнішньому рейді при виконанні портовим оператором/оператором терміналу притаманної йому діяльності в морському порту та на підходах до нього є операціями, які спрямовані на виконання технологічного процесу з завантаження судна на рейді порту.

Баржебуксирний склад суден (буксир «НІБУЛОН-100» з баржею НБЛ-012) були задіяні в операціях із «забезпечення перевантажувальних робіт на рейдах» - завантаження судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong) на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв, що не заперечується сторонами.

Відповідно п.13 ч.1 ст.1 Закону України «Про морські порти України», п.1.6 Обов'язкових постанов по морському порту Миколаїв рейд - частина акваторії морського порту, що використовується для стоянки суден на якорі, у тому числі для ремонту суден, посадки (висадки) пасажирів, проведення вантажно-розвантажувальних робіт...

Так, у рахунку № 70441512 від 14.08.2020, зазначена наступна інформація: судно - «НІБУЛОН-100», дата - 13.08.2020/ 14.08.2020, каботажне плавання, Вихід судна: 14.08.2020, ММП/ Зовнішній рейд, BAO RUN. Загальна сума нарахованих портових зборів по рахунку - 855,31 грн.

Позивачем долучено до матеріалів справи (Відповідь на відзив) Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ».

За результатом ретельного аналізу змісту Квитанцій оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» та співставленням з інформацією вміщеною в рахунок №70441512 від 14.08.2020 щодо маршруту переміщення баржебуксирного складу та дат (13.08.2020/14.08.2020), вбачається, що операціям вміщеним до рахунку відповідають наступні Квитанції оператора руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ»:

Квитанція №12177 щодо баржебуксирного складу (буксир НІБУЛОН-100, з баржею НБЛ-012) по маршруту «Очаків рейд порту» - «РД ММП (1)» з 13.08.2020 03-02год. по 13.08.2020 07-06год. Мета переходу - Буксирування.

Квитанція №12230 щодо баржебуксирного складу (буксир НІБУЛОН-100, з баржею НБЛ-012) по маршруту «РД ММП (1)» - «Очаків рейд порту» з 14.08.2020 04-25год. по 14.08.2020 06-42год. Мета переходу - Буксирування.

Інші долучені Позивачем Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» за складом баржебуксирного складу суден, маршрутом та датами переходу не кореспондуються з інформацією в рахунку, який заявлено у позові, та нарахованими портовими зборами, які є предметом спору.

Щодо долучених до матеріалів справи Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» складають один «вантажний комерційний рейс» від річкових портів до Зовнішнього рейду морського порту Миколаїв та подальший рух до річкових портів, спростовується фактичним змістом Квитанцій, в яких вказані інші состави баржебуксирних складів, ніж той, в складі якого буксир “НІБУЛОН-100» прибув на зовнішній рейд та в складі якого вибув з зовнішнього рейду що є предметом нарахування портових зборів заявлених в позові.

Як зазначено вище, за нормами абз.4 п.1.5 Наказу №316 нарахування портових зборів (окрім санітарного) здійснюється з умовного об'єму баржебуксирного складу (буксир + баржа), а не з умовного об'єму кожного окремого елементу баржебуксирного складу. Отже інші Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ», рейси баржебуксирних складів в іншому складі суден не впливають на процедуру нарахування портових зборів зазначених в позові.

В позовній заяві заявлені корабельний збір (вхід), корабельний збір (вихід), адміністративний збір, санітарний збір (13.08.2020/14.08.2020), що співвідноситься з Квитанціями № 12177 (баржебуксирний склад: буксир «НІБУЛОН-100», з баржею НБЛ-012 ) по маршруту «Очаків рейд порту» - «РД ММП (1)» з 13.08.2020 03-02год. по 13.08.2020 07-06год.; Квитанцією № 12230 (баржебуксирний склад: буксир «НІБУЛОН-100», з баржею НБЛ-012 ) по маршруту «РД ММП (1)» - «Очаків рейд порту» з 14.08.2020 04-25год. по 14.08.2020 06-42год.

Відповідно п.2.18 Обов'язкових постанов по морському порту Миколаїв Схематичний план морського порту Миколаїв з підходами та акваторіями морського порту Миколаїв (додаток 7 «Схематичний план морського порту Миколаїв з підходами та акваторіями морського порту Миколаїв»), в якому зображення В «Ділянки внутрішнього рейду порту в зоні дії осередку ІДПН «Очаків», зображення Г «Зовнішній рейд порту».

Отже переміщення баржебуксирного складу буксир «НІБУЛОН-100» з баржею НБЛ-012 по маршруту «Очаків рейд порту» - «РД ММП (1)» (Квитанція № 12177) та переміщення баржебуксирного складу буксир «НІБУЛОН-100» з баржею НБЛ-012 по маршруту «РД ММП (1)» - «Очаків рейд порту» (Квитанція № 12230) відбувались в порту Миколаїв без заходу до інших портів.

При цьому, необхідно розмежування правової природи та змісту вантажної операції портового оператора/ оператора терміналу з використанням суден портового флоту та комерційного вантажного рейсу.

Відповідно до статті 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

За приписами статті 918 Цивільного кодексу України («Завантаження та вивантаження вантажу») закріплено, що завантаження (вивантаження) вантажу здійснюється організацією, підприємством транспорту або відправником (одержувачем) у порядку, встановленому договором, із додержанням правил, встановлених транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Завантаження (вивантаження) вантажу, що здійснюється відправником (одержувачем) вантажу, має провадитися у строки, встановлені договором, якщо такі строки не встановлені транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

За змістом наведених норм правовідносини завантаження/ вивантаження виникають між суб'єктами за відповідним договором, чим забезпечується здійснення інших правовідносин, що виникають за окремим договором - перевезення вантажу.

Таким чином, сторони, які за договором здійснюють господарську діяльність щодо перевезення вантажу (перевізник, відправник, одержувач), перебувають в правовідносинах як перевезення, так і завантаження/ вивантаження. Вказані правовідносини можуть охоплюватись як одним договором, так і окремими договорами (перевезення та завантаження/ вивантаження).

Суб'єкт (організація, підприємство транспорту, відправник/ одержувач), що надає послуги (виконує роботи) завантаження/ вивантаження транспортного засобу перевізника, використовуючи для цього власні транспортні засоби та механізми тощо, та перебуваючи в правовідносинах завантаження/ вивантаження, однак не стає при цьому перевізником, який здійснює права/ обов'язки з перевезення вантажу і є суб'єктом виконання вантажного комерційного рейсу.

Отже, виходячи з наведених положень, якими регламентовані правила надання послуг, пов'язаних з вантажними операціями, що можуть надаватися портовим оператором у морському порту (з навантаження/вивантаження/переміщення вантажів), а також враховуючи викладені висновки щодо відмежування правовідносин з перевезення вантажів (зокрема, і морським видом транспорту) від правовідносин з завантаження/ вивантаження, суд доходить до висновку, що у даній справі ТОВ СП «НІБУЛОН» як портовий оператор/оператор терміналу здійснювало завантаження іноземного морського судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong) на зовнішньому рейді, при чому переміщення вантажу з метою завантаження іноземного морського судна в морському порту є складовим елементом правовідносин з завантаження/вивантаження. В розумінні положень, наведених вище таке переміщення не набуває цивільно-правових ознак вантажного комерційного рейсу.

Аналогічні правові позиції про те, що: - вантажна операція, яка здійснюється суднами портового флоту в межах морського порту, не є тотожною комерційному вантажному рейсу судна, що здійснюється у межах правовідносин з перевезення; - а судна портового оператора/ оператора терміналу ТОВ СП «НІБУЛОН», які задіяні в операціях з завантаження іноземного морського судна на Зовнішньому рейді морського порту Миколаїв віднесені до групи Е (портофлот), викладені в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.12.2021 у справі № 915/400/20, прийнятій у подібних правовідносинах.

Відповідно ч.3 ст.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Слушним є зауваження відповідача, що баржебуксирний склад (який заявлено в позові в частині буксиру «НІБУЛОН-100») здійснював операції - буксирування, що підтверджують надані позивачем Квитанції оператору руху суден філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ» в яких вказано «Мета переходу - Буксирування». Відповідно норм КТМ України операції «буксирування» врегульовані Розділом VII, в той час як операції «перевезення» врегульовані Розділом V, що підкреслює їх відмінність між собою.

Переміщення перевантажувального обладнання та вантажу в портових водах морського порту (з метою завантаження морського іноземного судна на зовнішньому рейді) при виконанні портовим оператором/оператором терміналу характерної діяльності в морському порту та на підходах до нього є технологічними операціями, які, в свою чергу, є проміжним результатом необхідним портовому оператору в технологічному процесі його виробничої діяльності з завантаження морського іноземного судна (міжнародний рейс). Положення пунктів 2.3, 7.5, 8.3, додатку №1 до наказу Міністерства інфраструктури України №316 від 27.05.2013 не передбачають справляння корабельного, адміністративного, санітарного збору при здійсненні суднами портового флоту вантажних операцій у межах господарської діяльності портового оператора/оператора терміналу, адже у такому разі судна портового флоту належать до суден групи «Е», з яких зазначений збір не справляється.

У даній справі ТОВ СП «НІБУЛОН» здійснювало завантаження іноземного морського судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong). При цьому переміщення вантажу з метою завантаження іноземного морського судна в морському порту є складовим елементом правовідносин з завантаження/ вивантаження і таке переміщення не стає вантажним комерційним рейсом.

Роботи з завантаження судна «BAO RUN» (прапор Hong Kong) проводились на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв, який включено до меж акваторії морського порту Миколаїв, силами та засобами портового оператора/оператора терміналу, у зв'язку з чим, з огляду на діяльність ТОВ СП «НІБУЛОН» у спірних правовідносинах саме в якості портового оператора, сама по собі відсутність окремого договору про перевалку (завантаження/ вивантаження) не зумовлює кваліфікації відповідних операцій з завантаження іноземного судна як комерційного вантажного рейсу.

Колегія суддів зауважує, що сам по собі факт одночасного здійснення ТОВ СП «НІБУЛОН» декількох видів діяльності жодним чином не спростовує виконання ним у даному випадку операцій з навантаження/ вивантаження на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв саме в статусі портового оператора/оператора терміналу. При цьому нелогічним виглядало б укладення Товариством з обмеженою відповідальністю сільськогосподарським підприємством «НІБУЛОН», як портовим оператором, договору про здійснення вантажно-розвантажувальних робіт з замовником - Товариством з обмеженою відповідальністю сільськогосподарським підприємством «НІБУЛОН». Крім того, з яким би вантажем (власним/стороннім) не здійснювалась перевалка через термінал, суб'єкт, що експлуатує термінал (перевантажувальні механізми) у морському порту для вантажно-розвантажувальних робіт, є портовим оператором (стивідорною компанією)/ оператором терміналу і цей статус чинним законодавством не ставиться в залежність від вантажу або особи вантажовласника (зернотрейдера).

Відповідно п.2.3 Наказу № 316 від сплати корабельного збору звільняються судна груп Д та Е. Відповідно п.7.5 Наказу № 316 судна груп Д і Е звільняються від сплати адміністративного збору. Відповідно п.8.3 Наказу № 316 Судна груп Б, В, Г, Д та Е звільняються від сплати санітарного збору.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що буксир «НІБУЛОН-100», який 13.08.2020 - 14.08.2020 здійснював буксирування несамохідної баржі НБЛ-012 по маршруту від «Очаків рейд порту» до Зовнішнього рейду морського порту Миколаїв та у зворотному напрямку не виконував у цих операціях комерційного вантажного рейсу у розумінні ст.909 ЦК України, а забезпечував операції з навантаження/ вивантаження, тобто діяв як судно групи «Е», з яких корабельний, адміністративний, санітарний збори не справляються.

За таких обставин позивачем неправомірно нараховано та заявлено до стягнення корабельний, адміністративний, санітарний збори - буксиру «НІБУЛОН-100» у період 13-14.08.2020, які включені до рахунку ДП «АМПУ» № 70441512 від 14.08.2020, а саме грошових коштів у загальній сумі 1382,92 грн., з яких: 855,31 грн. основний борг, 86,71 грн. 3% річних; 440,90 грн. - збитків від інфляції, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши матеріали наявні у справі, апеляційний суд робить висновок, що суд першої інстанції дав належну оцінку доказам по справі та виніс законне обґрунтоване рішення, яке відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи.

Судова колегія відхиляє доводи скаржника про те, що відповідна справа підлягала розгляду в порядку загального позовного провадження з огляду на таке.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 06.07.2021 у справі № №910/7610/20 зазначив, що положення Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судового адміністрації України від 20.08.2019 № 814, визначають алгоритм дії, зокрема у разі роз'єднання позовів у справі в самостійні провадження. Так, за змістом пункту 7 розділу ІІІ цієї Інструкції у разі виділення матеріалів кримінального провадження в окреме провадження, роз'єднання позовів у справі в самостійні провадження нова судова справа реєструється як така, що надійшла до суду в день постановлення відповідного процесуального документа (постанови, ухвали) суду. Їй присвоюється новий єдиний унікальний номер.

Отже виділене провадження - це нова унікальна справа, яка реєструється як така, що надійшла до суду в день постановлення відповідного процесуального документа (постанови, ухвали) суду.

Предметом спору у справі №915/448/25 після її виділяння зі справи №915/411/24 та в подальшому зі справи №915/226/25 є матеріальна вимога у загальній сумі 1382,92 грн., з яких: 855,31 грн. основний борг, 86,71 грн. 3% річних; 440,90 грн. - збитків від інфляції по суднозаходу 13.-14.08.2020 буксиру «НІБУЛОН-100», які включені до рахунку ДП «АМПУ» № 70441512 від 14.08.2020.

Відповідно статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ , справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно частини п'ятої статті 12 Господарського процесуального кодексу України для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2025 року встановлений у розмірі 3 028,00 грн.

Таким чином оскільки ціна позову у справі №915/448/25 становить 1382,92 грн, що значно менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то у розумінні Господарського процесуального кодексу України відповідна справа є малозначною та підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Згідно статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Будь-яких підстав для скасування рішення господарського суду за результатами його апеляційного перегляду колегією суддів не встановлено.

За вказаних обставин, оскаржуване рішення господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення із віднесенням витрат на оплату судового збору за подачу апеляційної скарги на скаржника.

Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 240, 269, 270, 275, 276-277, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту) - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Миколаївської області від 22.01.2026 у справі № 915/448/25 - залишити без змін.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі Миколаївської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Миколаївського морського порту).

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у строки, передбачені статтею 288 ГПК України.

Головуючий суддя І.Г. Філінюк

Суддя О.Ю. Аленін

Суддя Н.М. Принцевська