Провадження № 3/742/607/26
Єдиний унікальний № 742/6877/25
19 травня 2026 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого-судді Павлова В.Г.,
при секретарі судового засідання Рубан Ж.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, з даних протоколу - пенсіонерки, місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) -
В провадженні Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області перебуває адміністративна справа щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.51 КУпАП.
Під час підготовки справи про адміністративне правопорушення до судового розгляду судом встановлено факти систематичного неналежного виконання посадовими особами Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області покладених на них процесуальних обов'язків під час оформлення, доопрацювання та повторного направлення до суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Матеріали справи відносно ОСОБА_1 чотири рази поверталися судом до органу поліції для належного оформлення, встановлення фактичного місця перебування особи, її належного повідомлення та забезпечення участі у судовому розгляді.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.51 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Отже, розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 є процесуально неможливим.
За таких обставин саме на орган поліції, який склав протокол про адміністративне правопорушення та направив матеріали до суду, покладається обов'язок вжиття всіх необхідних, реальних та достатніх заходів для встановлення місця перебування особи, її належного повідомлення про дату, час і місце судового розгляду, а також забезпечення явки до суду.
У відповідних постановах суду органу поліції були чітко визначені недоліки адміністративних матеріалів, які підлягали усуненню, та надано конкретні вказівки щодо необхідності проведення процесуальних дій, спрямованих на забезпечення можливості розгляду справи по суті.
Разом із тим, після повторного надходження матеріалів до суду встановлено, що вимоги суду фактично залишилися невиконаними, а виявлені недоліки - неусунутими. Повторно направлені матеріали є фактично тотожними тим, які раніше поверталися судом, не містять жодних нових доказів або відомостей щодо вжиття реальних заходів для встановлення місця перебування особи та забезпечення її участі у розгляді справи.
У матеріалах відсутні дані щодо належного повідомлення ОСОБА_1 , результати перевірки її можливого місця проживання чи перебування, пояснення родичів, сусідів, представників органу місцевого самоврядування, відомості про здійснення виїздів за місцем проживання, рапорти про проведення відповідних перевірочних заходів чи інші документи, які б підтверджували фактичне виконання вимог суду.
Фактично посадовими особами органу поліції було здійснено лише формальне повторне направлення до суду тих самих матеріалів без належного виконання постанов суду та усунення встановлених недоліків, що свідчить про неналежну організацію роботи та формальний підхід до виконання службових обов'язків.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно зі ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Саме орган поліції зобов'язаний забезпечити належне оформлення адміністративних матеріалів, збирання необхідних доказів та виконання всіх процесуальних дій, без яких повний, об'єктивний і законний розгляд справи судом є неможливим.
Суд наголошує, що систематичне невиконання законних вимог суду та повторне направлення неналежно оформлених матеріалів не лише перешкоджає здійсненню правосуддя, а й фактично унеможливлює реалізацію завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання, а контроль за його виконанням здійснює суд. Невиконання законних вимог суду є неприпустимим та свідчить про недотримання конституційного принципу обов'язковості судового рішення, що негативно впливає на авторитет правосуддя та принцип верховенства права.
Крім того, тривале невиконання вимог суду та бездіяльність посадових осіб органу поліції створюють реальний ризик спливу строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП, що може призвести до уникнення особою адміністративної відповідальності не внаслідок відсутності події чи складу адміністративного правопорушення, а виключно через неналежне виконання уповноваженими службовими особами своїх процесуальних обов'язків.
Такі обставини суперечать принципу невідворотності юридичної відповідальності, завданням адміністративного провадження та не відповідають вимогам законності й належної організації діяльності органів Національної поліції.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне довести виявлені порушення до відома начальника ГУНП в Чернігівській області для організації належної службової перевірки, вжиття заходів реагування та недопущення аналогічних порушень у подальшій діяльності.
Керуючись ст.ст.23,268,283 КУпАП, суд -
Довести до відома начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області факти систематичного невиконання законних вимог суду, неналежної організації роботи та бездіяльності підлеглих працівників під час оформлення й направлення до суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 51 КУпАП.
Запропонувати вжити належних заходів реагування, спрямованих на усунення виявлених порушень вимог закону, забезпечення належного та своєчасного виконання процесуальних обов'язків працівниками поліції, недопущення аналогічних порушень у подальшому, а також розглянути питання щодо притягнення винних службових осіб до дисциплінарної відповідальності.
Про результати розгляду постанови та вжиті заходи повідомити суд у місячний строк з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя В.Г. Павлов