Рішення від 19.05.2026 по справі 400/2644/26

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2026 р. № 400/2644/26

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

-визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ),

-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) правил військового обліку.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що його не було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, тому за відсутності складеної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених статтями 210 та 210-1 КУпАП, у відповідача не було правових підстав для внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, а тому такі відомості підлягають виключенню з Реєстру. Позивача не було належним чином повідомлено про наявність повістки, за якою він мав з'явитись до відповідача, оскільки позивач не отримував жодних смс- чи письмових сповіщень від пошти про надходження на адресу його місця реєстрації/проживання будь-яких відправлень від ТЦК. Позивач зазначає, що абонентської поштової скриньки не має, за номером телефону про наявність повістки ТЦК ніхто Позивача не повідомляв та в жоден інший спосіб про свій виклик до Відповідача Позивач обізнаний не був.

Відповідач надав суду відзив, в якому зазначив, що матеріалами справи підтверджується, що на адресу позивача 21.12.2025 року було сформовано та направлено рекомендованим поштовим відправленням повістку про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_1 у визначений строк. Зазначене направлення здійснювалося за адресою місця проживання позивача, яка міститься в його облікових даних. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року, належним підтвердженням повідомлення військовозобов'язаного є не лише факт особистого отримання повістки, а й факт її направлення рекомендованим поштовим відправленням за адресою місця проживання з фіксацією обставин вручення або неможливості вручення. Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає, що Реєстр є інформаційно-комунікаційною системою, призначеною для ведення військового обліку, збирання, обробки та зберігання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відомості про притягнення до адміністративної відповідальності є лише одним із видів інформації, що підлягає внесенню до Реєстру, однак не виключає внесення інших даних, пов'язаних із виконанням або невиконанням особою обов'язків військового обліку. Отже, фіксація відомостей про порушення правил військового обліку є елементом ведення військового обліку та відображає фактичну поведінку військовозобов'язаного, а не є видом юридичної відповідальності чи санкцією. Відсутність постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не означає відсутності самого факту порушення, а лише свідчить про те, що питання притягнення до відповідальності не було реалізовано на відповідній стадії.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що після притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності за ст.ст.210, 210-1 КУпАП (після складання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та набрання нею законної сили) органом ІНФОРМАЦІЯ_4 до відповідного Реєстру вносяться відомості про притягнення особи до відповідальності за порушення правил обліку, що, в свою чергу, також має наслідком відображення цієї інформації у мобільному застосунку «Резерв+». Як вбачається з наданих Позивачем разом з позовною заявою документів, Позивач до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, зокрема, за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП не притягувався та відповідна постанова стосовно позивача . До того ж, сам Відповідач зазначає, що відповідно до положень статті 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у період дії особливого періоду протокол про адміністративне правопорушення за статтями 210, 210-1 КУпАП може не складатися, а розгляд матеріалів може здійснюватися без участі особи за наявності підтвердження належного повідомлення. Тобто, якщо на думку відповідача позивач був належним чином сповіщений про прибуття за відповідною повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 , то він мав можливість притягнути позивача до адміністративної відповідальності за неявку по повістці на визначену нею дату та потім внести відомості про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проте відповідачем не було притягнуто позивача до адміністративної відповідальності та внесено інформацію про порушення позивачем правил військового обліку до Реєстру. До того ж, відповідачем разом з відзивом на позовну заяву не надано доказів сповіщення позивача про надходження повістки на адресу позивача.

Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивачу після оновлення інформації в додатку «Резерв+» стало відомо, що відносно нього міститься інформація « Про порушення правил військового обліку».

Відповідно до інформації, яка відображена у електронному військово-обліковому документі Позивача, то причиною звернення до Нацполіції є "Не прибули за повісткою до ТЦК та СП", дата звернення 22.01.2026 року.

26 лютого 2026 року, адвокатом позивача було направлено адвокатський запит на адресу ТЦК з метою отримання належним чином завіреної копії повістки, доказів її направлення, а також з метою отримання інформації чи було притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та чи дійсно Позивачем було порушено правила військового обліку.

Відповідач надав відповідь відповідь № 11/1084 від 03.03.2026 року, у якій зазначено наступне:

“Відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» гр. ОСОБА_1 належить до категорії військовозобов'язаних осіб, перебуває на військовому обліку у встановленому законодавством порядку та зобов'язаний виконувати визначені нормативно-правовими актами вимоги щодо проходження військового обліку, уточнення облікових даних, прибуття за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також інші обов'язки, передбачені чинним законодавством України у сфері оборони та мобілізаційної підготовки.

Гр. ОСОБА_1 було сформовано та надіслано повістку АТ «УКРПОШТА» 21.12.2025 з інформацією про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 до 31.12.2025рокувключно.

Згідно з пунктом 58 Постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації», повістка, надіслана рекомендованим поштовим відправленням за адресою місця проживання (перебування), зазначеною в облікових даних, вважається належним чином врученою незалежно від факту її фактичного отримання адресатом у разі:

Таким чином, повістка, направлена засобами поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» рекомендованим відправленням за офіційно зареєстрованою адресою військовозобов'язаного, вважається доставленою (врученою) з моменту її вручення або фіксації неможливості вручення з причин, передбачених законодавством.

Протокол про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 не складався, постанова по справі про адміністративне правопорушення не виносилася.

Для розгляду питання про виключення відомостей про порушення правил військового обліку гр. ОСОБА_1 необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 ."

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України “ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 “ Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:

п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_7 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:

звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;

21. За викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

24. У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

21.12.2025 позивачу надсилалась повістка № 6059860 на адресу АДРЕСА_3 про виклик його до ТЦК на 31.12.2025 о 14-00 для уточнення даних. Повістка надсилалась рекомендованою поштою та повідомлення про вручення поштового відправлення повернулась без вручення адресату.

Позивачем у позові та у додатку «Резерв+» зазначена його адреса АДРЕСА_4 . Повістка надсилалась на адресу АДРЕСА_5 .

Розпорядженням міського голови № 72-о від 24.04.2024 вул.1Травня перейменовано у вул. Херсонську, тому повістка надсилалась на адресу, за якою позивач зареєстрований.

Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на адресу військовозобов'язаного, але не отримана ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до пункту 41 Порядку №560.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України “ Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитись до ТЦК.

Неприбуття позивача до ТЦК стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210,201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тому звернення ТЦК до Національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є правомірним .

Посилання позивача на те, що повістку він не отримував суд не бере до уваги, оскільки відповідач виконав вимоги оповіщенням військовозобов'язаного належним чином. Відповідач сформував та направив на адресу позивача повістку про виклик з повідомленням про вручення поштового відправлення. Досліджування питання, яким чином вручалась повістка працівниками Укрпошти військовозобов'язаному не належить до повноважень відповідача.

Відповідно до норм постанови КМУ №560 у разі повернення повістки без вручення адресату з вказівкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою» є належним повідомлення про виклик до ТЦК.

Також суд зазначає, що після отримання відповіді на адвокатський запит, в якому зазначалось про виклик його до ТЦК, позивач не звернувся до ТЦК, а звернувся до суду.

Також суд зазначає, що відповідачем правомірно відображено в Резерві+ про порушення позивачем правил військового обліку. До адміністративної відповідальності позивач не притягувався, тому ця інформація й відсутні у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позивач у відповіді на відзив зазначив, що відповідачем не було дотримано норм встановлених КАС України для відзиву на позовну заяву (відсутні докази того, що саме відзив на позовну заяву було надіслано Позивачу, належність відправника викликає обґрунтовані сумніви, оскільки ОСОБА_2 не є учасником цієї справи чи представником відповідача, а в експрес-накладній значиться як «приватна особа», що не підтверджує його процесуальний статус), а тому вважає, що він має бути повернутий відповідачу без розгляду.

Суд зазначає, що нормами КАС не передбачено повернення відзиву без розгляду. Суд вважає, що відзив відповідачем був поданий відповідно до вимог ст.162 КАС України. Подання позивачем відповіді на відзив та цитування позивачем відзиву у відповіді на відзив свідчить про отримання ним відзиву.

Позивач всупереч ст.77 КАС України не довів суду належними та допустимими доказами, що відповідач діяв протиправно. Також позивач не надав суду доказів порушення його прав та законних інтересів , не надав суду доказів на спростування доводів відповідача щодо порушення ним правил військового обліку, тому позов задоволенню не підлягає.

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко