29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"19" травня 2026 р. Справа № 924/231/26
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., в залі судового засідання № 305 розглянувши справу
за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружній будинок 10", м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький", м. Хмельницький
про розірвання договору
Представники:
позивача: Ясінський І.А. - керівник; Стасишин А.Л. - за ордером;
відповідача: Дирдіна І.В. - за ордером.
У судовому засіданні 19.05.2026р. відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою суду від 16.03.2026р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 05.05.2026р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позивач просить суд розірвати договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 5/88 від 29.05.2018р., укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький''.
Обґрунтовуючи позов, позивач відзначив, що співвласники будинку, розташованого по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому, на зборах вирішили створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Дружній будинок 10'' та розірвати договір з управителем - товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'', оформивши своє рішення протоколом № 1 установчих загальних зборів від 06.12.2025р. та зареєструвавши ОСББ у встановленому законодавством порядку.
Як вказав позивач, відповідач відмовляється розривати договір, посилаючись на те, що в листі про розірвання договору з управителем відсутнє посилання на конкретну підставу такого розірвання, а також зважаючи на відсутність інформації про результати опитування (анкетування) співвласників будинку щодо якості наданих управителем послуг.
За таких обставин, оскільки відповідач не погодився на дострокове розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018 року у зв'язку зі створенням і державною реєстрацією ОСББ “Дружній будинок 10», позивач просить суд задовольнити позов.
Відповідач заперечує проти позову, вказуючи, зокрема, що всупереч встановленому порядку дострокового розірвання договору, співвласниками будинку не були прийняті рішення, які б відповідали закону, оскільки відсутні підстави для розірвання договору, на які посилається позивач, не визначена дата розірвання договору, як це вимагається відповідно до норм законодавства, установчі збори були скликані та проведені неуповноваженими на це особами. Вказано, що доказів неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором управління позивачем не надано, відсутні також докази негативних результатів опитування.
Крім того, відповідачем відзначено, що установчі збори співвласників будинку від 06.12.2025 року є такими, що проведені з порушенням вимог чинного законодавства неуповноваженими на те особами, а протокол № 1 від 06.12.2025 року, який складений за результатами таких зборів, є недійсним (нікчемним).
Також відповідач вважає, що порушений позивачем порядок дострокового розірвання договору про надання послуги управління багатоквартирним будинком, який укладений за результатом конкурсу, чітко визначений нормами чинного законодавства та передбачає необхідність прийняття відповідного рішення співвласниками будинку. Це забезпечує дотримання прав та інтересів співвласників будинку та управителя як господарюючого суб'єкта, який заздалегідь планує свою діяльність з поточного ремонту та обслуговування як будинку в цілому, так і внутрішньобудинкових мереж будинку, фінансування таких робіт для забезпечення їх сталого та безперебійного функціонування.
З урахуванням вищенаведеного, відповідач вважає безпідставними позовні вимоги та просить відмовити в позові.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, наполягають на його задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні просить відмовити в позові.
Перелік обставин, які є предметом доказування; доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.
29.05.2018р. між співвласниками будинку № 10 по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому в особі заступника Хмельницького міського голови (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' (управитель) укладено договір № 5/88 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, відповідно до умов якого (п. 1) управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будником, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник, зокрема, надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги.
Підпунктом 8 пункту 10 договору передбачено, що замовник зобов'язаний про ініціювання розірвання договору письмово повідомляти управителя не пізніше, ніж за один місяць до запропонованої дати.
Згідно з пунктом 20 договір набирає чинності 11.06.2018р. і діє протягом одного року.
Відповідно до пункту 20.1. договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік.
06 грудня 2025 року відбулись установчі загальні збори співвласників багатоквартирного будинку по вул. Степана Бандери,10 у м. Хмельницькому, на яких було прийнято рішення, оформлене протоколом № 1, згідно з яким, окрім іншого, вирішено: створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Хмельницький, вул. Степана Бандери, 10 та затвердити його назву - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10''; з 01.03.2026р. утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території за вказаною адресою здійснювати самостійно шляхом самозабезпечення; достроково, з 28.02.2026р., розірвати договір № 5/88 від 29.05.2018 року про надання послуги з управління будинком з ТОВ “Домком Хмельницький»; уповноважити Капітулу Л.В. подати заяву про дострокове розірвання договору з надання послуги з управління багатоквартирним будинком №10 по вул. С.Бандери, 10 з ТОВ ''КК ''Домком Хмельницький''.
23.12.2025 року державним реєстратором проведено реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10'' з кодом за ЄДРПОУ 46037419, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Капітула Л.В. на підставі протоколу № 1 від 06 грудня 2025 року направила ТОВ ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' повідомлення від 26.12.2025 року про дострокове розірвання договору з надання послуг з управління багатоквартирним будинком, при цьому наявна відмітка відповідача з датою та номером вхідної кореспонденції (від 29.12.2025 року за № 215/2912).
Відповідно до листа від 14.01.2026 року № 07-01 ТОВ ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' повідомило про відмову розірвати договір, посилаючись на те, що в листі про розірвання договору з управителем відсутнє посилання на конкретну підставу такого розірвання, а також відсутність інформації про результати опитування (анкетування) співвласників будинку щодо якості наданих управителем послуг.
ОСОБА_1 до ТОВ “КК “Домком Хмельницький» направлено повторне повідомлення від 10.02.2026 року про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та необхідність дострокового розірвання договору з управителем з проханням передачі необхідної технічної документації на будинок.
Листом від 17.02.2026 року відповідачем - ТОВ ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' надано відповідь, у якій, зокрема, повторно вказано про те, що заявником не надані результати опитування (анкетування) співвласників будинку щодо якості наданих управителем послуг та про відсутність підстав для того, щоб розірвати договір.
Оскільки відповідач не погодився на дострокове розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018 року у зв'язку зі створенням і державною реєстрацією ОСББ “Дружній будинок 10»,, позивач звернувся з позовною заявою про розірвання вказаного вище договору у судовому порядку.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Як передбачено частиною 1 ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як встановлено судом, позивач просить суд розірвати договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 5/88 від 29.05.2018р., укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький''.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 598 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.
Судом відзначається, що особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. При цьому, управителем багатоквартирного будинку є фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно із ч. 1 ст. 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Відповідно до п. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, 29.05.2018р. між співвласниками будинку № 10 по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому в особі заступника Хмельницького міського голови (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' (управитель) укладено договір № 5/88 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, відповідно до умов якого (п. 1) управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будником, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник, зокрема, надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги.
При цьому, згідно з пунктом 20 договору, договір набирає чинності 11.06.2018р. і діє протягом одного року. Відповідно до пункту 20.1. договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік.
Оскільки жодна із сторін договору за один місяць до закінчення строку дії договору не повідомляла іншу сторону про відмову від нього, строк дії договору щорічно автоматично продовжувався.
Водночас, як передбачено у ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з частинами 1, 14, 18, 19 статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Статтею 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Відповідно до частин 1, 5 статті 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення, визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори. Договори з управителем укладаються об'єднанням відповідно до закону.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 10 вказаного Закону, співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.
В абз. 11 статі 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" міститься норма, відповідно до якої до виключної компетенції загальних зборів об'єднання відноситься, зокрема, обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.
Як наведено вище, положеннями чинного законодавства визначений порядок розірвання договору про надання послуги з управління, який укладений за результатом конкурсу.
Відтак, суд зауважує, що передбачене законодавчою нормою право співвласників будинку на розірвання договору з управителем, в тому числі у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності відповідного рішення співвласників будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням вказаного строку.
Відповідно до підпункту 8 пункту 11 договору від 29.05.2018р., замовник має право, зокрема, ініціювати розірвання цього договору, у випадках та на умовах, що передбачені в ньому.
Судом з'ясовано, що 06 грудня 2025 року відбулись установчі загальні збори співвласників багатоквартирного будинку по вул.Степана Бандери,10 у м.Хмельницькому, на яких було прийнято рішення, оформлене протоколом № 1, згідно з яким, окрім іншого, вирішено: створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м.Хмельницький, вул.Степана Бандери,10 та затвердити його назву - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10''; з 01.03.2026р. утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території за вказаною адресою здійснювати самостійно шляхом самозабезпечення; достроково, з 28.02.2026р., розірвати договір № 5/88 від 29.05.2018 року про надання послуги з управління будинком з ТОВ “Домком Хмельницький»; уповноважити Капітулу Л.В. подати заяву про дострокове розірвання договору з надання послуги з управління багатоквартирним будинком №10 по вул.С.Бандери,10 з ТОВ ''КК ''Домком Хмельницький''.
Крім того, 23.12.2025 року державним реєстратором проведено реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10'' з кодом за ЄДРПОУ 46037419, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З урахуванням викладеного вище, суд погоджується із твердженням позивача про те, що співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому, відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018р. було реалізовано своє право на зміну форми управління шляхом створення ОСББ та повідомлення про необхідність дострокового розірвання договору з управителем.
Крім того, матеріали справи свідчать про те, що позивач неодноразово звертався до відповідача з повідомленням про державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10'', з вимогою дострокового розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, про що свідчать відповідні звернення позивача від 26.12.2025 року, від 10.02.2026 року.
Проте, як вбачається зі змісту листів відповідача від 14.01.2026 року, від 17.02.2026 року, ТОВ ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' повідомило про відмову розірвати договір, посилаючись на те, зокрема, що відсутні посилання на конкретну підставу такого розірвання, також вказано про відсутність інформації про результати опитування (анкетування) співвласників будинку щодо якості наданих управителем послуг.
Однак, суд зауважує, що розірвання договору може бути здійснено на вимогу однієї із сторін договору, і така вимога реалізується шляхом звернення до суду.
Право особи на звернення до суду для розірвання договору у передбаченому законом випадку відповідає статті 16 Цивільного кодексу України, способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення). Право обрання форми управління багатоквартирним житловим будинком та реалізація цього права закріплено в Законі України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Право співвласників багатоквартирного будинку на розірвання договору з управителем, в тому числі у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності відповідного рішення співвласників багатоквартирного будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням необхідного строку.
Факт волевиявлення співвласників багатоквартирного будинку стосовно зміни форми управління будинком підтверджується рішенням, оформленим протоколом №1 установчих загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по вул. Степана Бандери, 10 у м. Хмельницькому від 06 грудня 2025 року, згідно з яким, окрім іншого, вирішено створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Хмельницький, вул. Степана Бандери,10 та затвердити його назву - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10'', про що було повідомлено відповідача. При цьому, 23.12.2025 року державним реєстратором проведено реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10''.
Крім того, судом з приводу твердження відповідача про те, що установчі збори співвласників будинку від 06.12.2025 року є такими, що проведені з порушенням вимог чинного законодавства, зауважується, що рішення, оформлене протоколом №1 установчих загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по вул. Степана Бандери, 10 у м. Хмельницькому від 06 грудня 2025 року, у судовому порядку не оскаржувалось, недійсним не визнавалося, відтак, є чинним.
Таким чином, беручи до уваги наведені вище положення законодавства, зважаючи на зміст наявних матеріалів даної справи, встановлені судом факти, врахувавши при цьому висновки, викладені в постановах Верховного Суду від 27.09.2022р. у справі № 908/599/21, від 26.11.2026 р. у справі №908/549/19, суд зауважує, що прийняття співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Степана Бандери, 10 у м. Хмельницьому 06 грудня 2025 року рішення про розірвання з управителем договору, створення 23.12.2025 року юридичної особи (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) та додержання вимог щодо відповідного повідомлення про це управителя, свідчить про безпідставність ухилення відповідача від розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 5/88 від 29.05.2018р., укладеного між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'', і, відповідно, засвідчує необгрунтованість доводів відповідача стосовно порушення позивачем порядку дострокового розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Судом відзначається, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Згідно із ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як передбачено ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані в повному обсязі, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку із задоволенням позову, судовий збір у справі покладається на відповідача (з урахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження розміру ставки судового збору, що підлягав сплаті за подання позову).
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Розірвати договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 5/88 від 29.05.2018р., укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого по вул. Бандери Степана, 10 у м. Хмельницькому, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький''.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' (м. Хмельницький, вул. Перемоги, 11/1, ідентифікаційний код 41930022) на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Дружній будинок 10'' (м. Хмельницький, вул. Бандери Степана, 10, ідентифікаційний код 46037419) 2662,4 грн. (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.05.2026р.
Суддя С.В. Заверуха
Відрук.: 1 прим.
1 - до справи
Надіслати позивачу, відповідачу до електронного кабінету Електронного суду.