Рішення від 16.04.2026 по справі 904/7059/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2026м. ДніпроСправа № 904/7059/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі:

судді Колісника І.І.

за участю секретаря судового засідання Моторної Є.І.

та представників:

від позивача: Сікорська О.В. - самопредставництво;

від відповідача: Примакова Д.В. - адвокат

розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш", м. Одеса

про стягнення 381 867,79 грн.

СУТЬ СПОРУ:

Криворізька міська рада через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (далі - ЄСІКС) звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш" безпідставно збережених коштів у сумі 381867,79 грн.

Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4582,42 грн позивач просить покласти на відповідача.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш", фактично користуючись у період з 23.06.2022 по 31.12.2024 без достатньої правової підстави земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120, за рахунок Криворізької міської ради - власника земельної ділянки зберегло у себе кошти, які мало заплатити за користування вказаною земельною ділянкою на рівні орендної плати.

28.01.2026 відповідачем. через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти доводів позивача та зазначає про те, що права позивача не було порушено; за 2022 - 2024 роки (період після завершення строку договору оренди) відповідачем повністю сплачено узгоджену в договорі оренди земельної ділянки №2017472 від 19.09.2017 орендну плату.

Указує відповідач також і про відсутність у матеріалах справи витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за спірний період (2022 - 2024 роки), відомості яких є обов'язковими при визначенні орендної плати; наведені у позові розрахунки не ґрунтуються на належних та допустимих доказах.

02.02.2026 через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС позивачем подано відповідь на відзив, в якій позивач, посилаючись на судову практику, зокрема постанову Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19, зазначає про те, що чинне земельне законодавство не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

За твердженням позивача відсутність витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120 станом на 2022 - 2024 роки не перешкоджає здійсненню розрахунку плати за землю.

Звертає увагу позивач також на те, що у постанові Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком.

Позивач зазначає, що у спірний період між сторонами були відсутні договірні правовідносини. Разом з тим Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною.

Ухвалою суду від 17.12.2025 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 19.12.2025) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 15.01.2026 з викликом учасників справи у підготовче засідання.

Ухвалою суду від 15.01.2026 за клопотанням представника відповідача Куриленко В.В. відкладено підготовче засідання на 29.01.2026; викликано учасників справи у підготовче засідання.

Ухвалою суду від 29.01.2026 продовжено підготовче засідання до 17.03.2026 включно; відкладено за клопотанням представника позивача Сікорської О.В. підготовче засідання на 19.02.2026 з подальшим його призначенням на 17.03.2026.

Ухвалою суду від 17.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.04.2026.

У судовому засіданні, що відбулося 02.04.2026, оголошено перерву до 16.04.2026, про що постановлено відповідну ухвалу.

За результатом судового засідання 16.04.2026 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №453568204 від 25.11.2025 убачається, що земельна ділянка площею 0,6022 га з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120, що розташована за адресою: Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вулиця Книжна, 5 (далі - спірна земельна ділянка) належить територіальній громаді міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради (а.с. 17).

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0002372452025 від 25.11.2025 вид цільового призначення спірної земельної ділянки - 11.02, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.

Державну реєстрацію земельної ділянки проведено 22.10.2012 управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області (а.с. 11 - 16).

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 453567252 від 25.11.2025 за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Книжна, 5 розташований об'єкт нерухомого майна (реєстраційний номер майна: 4815557) - комплекс будівель та споруд: літ. А'-2, А-3; літ. Б-1, б1; В; літ. Г; літ. Д; літ. Е; літ. З; літ. И; літ. Ж; літ. М, М', М''; літ. Л; літ. К, право власності на який 19.12.2006 було зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш" на підставі свідоцтва про право власності, ЯЯЯ №997332, 19.12.2006; рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради "Про видачу свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна" від 13.12.2006 за № 774 (а.с. 18-19).

На підставі рішення Криворізької міської ради від 30.08.2017 № 2020 між Криворізькою міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш" (орендар, відповідач) 19.09.2017 укладено договір оренди земельної ділянки №2017472 (далі - договір, договір оренди; а.с. 25 - 28), відповідно до якого відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення існуючого виробничого комплексу будівель і споруд (адміністративно-побутове приміщення, приміщення котельні, хімводоочистка, промислові гаражі, автомайстерня, приміщення роторної установки, теплові ями, приміщення для заміни кисневих балонів, гараж) з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120, яка розташована на вул. Книжній, 5 у Саксаганському районі м. Кривого Рогу (п. 1 договору).

Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,6022 га.

На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: комплекс будівель та споруд згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП "КБТІ" від 19.12.2006 №4815557, номер витягу 12955994, а також інші об'єкти інфраструктури - інженерні мережі (п. 3 договору).

Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.01.2016 становить 5 902 222,42 грн.

Договір укладено строком на 5 років терміном до 22.06.2022. Після закінчення строку договору орендар, у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар зобов'язаний повідомити орендодавця про намір поновити договір оренди земельної ділянки за два місяці (але не пізніше ніж за місяць) до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проєкт додаткової угоди. Поновлення договору здійснюється на підставі ухваленого орендодавцем відповідного рішення (п. 6 договору).

Пунктом 7 договору встановлено, що річна орендна плата за землю на момент укладення договору вноситься орендарем у розмірі 56307,20 грн виключно у грошовій формі за ставкою 0,9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог чинного законодавства. Орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований засобами масової інформації, здійснювати індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору (п. 8).

Згідно з пунктом 11 договору розмір орендної плати переглядається із внесенням змін до цього договору у разі зміни граничного розміру орендної плати за землю, визначеного Податковим кодексом України; зміни розміру орендної плати за землю, встановленого рішенням Криворізької міської ради.

Сторони не мають спору щодо наступних обставин: зміни до договору оренди від 19.09.2017 не вносилися, у зв'язку з чим у договірний період (з 19.09.2017 по 22.06.2022) орендна плата визначалася за ставкою 0,9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; договір оренди спірної земельної ділянки на новий термін не укладався; після закінчення строку дії договору відповідач продовжив користуватися спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120.

За офіційною інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (лист №48174/5/04-36-04-15-11 від 09.10.2025) Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш" (код ЄДРПОУ 34063316) визначає податкові зобов'язання за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120 площею 0,6022 га на вул. Книжній, 5 у Саксаганському районі наступним чином:

2022 рік - задекларовано 206459,74 грн та сплачено 206459,74 грн;

2023 рік - задекларовано 206459,74 грн та сплачено 206459,74 грн;

2024 рік - задекларовано 206459,74 грн та сплачено 206459,74 грн;

2025 рік - задекларовано 231234,91 грн та сплачено 154156,60 грн (а.с. 21).

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 "Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу" (далі - рішення № 506), яке набуло чинності 01.01.2022, встановлені ставки плати за землю на території м. Кривого Рогу, в тому числі ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 (Додаток 2 до рішення) (а.с. 32 - 43).

Так, відповідно до Додатка 2 до рішення міськради № 506 розмір орендної плати за земельні ділянки з кодом цільового призначення 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земель міста (а.с. 41).

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523, яке набуло чинності 01.01.2022, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу (а.с. 31).

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України, на своєму офіційному вебсайті (http://land.gov.ua) публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно з якими для земель населених пунктів вони становлять: 2016 рік - 1,06, 2017 рік - 1,0, 2018 рік - 1,0, 2019 рік - 1,0, 2020 рік - 1,0 , 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення), за 2022 рік - 1,15 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), за 2023 - 1,051, 2024 - 1,12.

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 1711/301-25 від 14.07.2025) нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120 становить 14 939 196,94 грн (а.с. 20).

Відтак нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120 становить:

за 2022 рік - 11 035 923,30 грн (14 939 196,94 грн за витягом без урахуванням коефіцієнтів індексації за 2022, 2023 та 2024 роки - 14 939 196,94 / 1,15 / 1,051 / 1,12);

за 2023 рік - 12 691 311,80 грн (14 939 196,94 грн за витягом без урахуванням коефіцієнтів індексації за 2023 та 2024 роки - 14 939 196,94 / 1,051 / 1,12);

за 2024 рік - 13 338 568,70 грн (14 939 196,94 грн за витягом без урахуванням коефіцієнтів індексації за 2024 рік - 14 939 196,94 / 1,12).

За розрахунком позивача за період з 23.06.2022 по 31.12.2024 відповідачем збережено у себе без достатньої правової підстави кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,6022 га з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120 у сумі 381 867,79 грн (13 890,86 + 174 279,61 + 193 697,32 = 381 867,79) (а.с. 9 - 10).

В основу розрахунку за 2022 рік покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1711/301-25 від 14.07.2025, зменшену на коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022, 2023 та 2024 роки - 11 035 923,30 грн (14 939 196,94 / 1,15 / 1,051 / 1,12 = 11 035 923,30); ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 - 3,0%; річну орендну плату - 331 077,70 грн (11 035 923,30 х 3,0% = 331 077,70); місячний розмір орендної плати - 27 589,81 грн (331 077,70 / 12 = 27 589,81); кількість днів та місяців за період користування земельною ділянкою з 23.06.2022 по 31.12.2022 - 6 місяців та 8 днів. Так, за період користування земельною ділянкою з 23.06.2022 по 31.12.2022 нараховано до сплати 172 896,14 грн (27 589,81 / 30 х 8 = 7 357,28 - орендна плата за 8 днів червня; 27 589,81 х 6 = 165 538,86 - орендна плата за період з 01.07.2022 по 31.12.2022; 7 357,28 + 165 538,86 грн = 172 896,14).

Також при розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування спірною земельною ділянкою у 2022 році позивачем враховано умови договору оренди № 2017472 від 19.09.2017 (який діяв до 22.06.2022 включно). Так, за період з 01.01.2022 по 22.06.2022 відповідач за договором мав сплатити орендну плату в сумі 47 454,46 грн, в основу розрахунку якої покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1711/301-25 від 14.07.2025, зменшену на коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022, 2023 та 2024 роки - 11 035 923,30 грн (14 939 196,94 / 1,15 / 1,051 / 1,12 = 11 035 923,30); ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з умовами пункту 7 договору - 0,9%; річну орендну плату - 99 323,31 грн (11 035 923,30 х 0,9% = 99 323,31); місячний розмір орендної плати - 8 276,94 грн (99 323,31 / 12 = 8 276,94); кількість днів та місяців за період орендного користування земельною ділянкою з 01.01.2022 по 22.06.2022 по 31.12.2022 - 5 місяців та 22 дні. Так, за період орендного користування земельною ділянкою з 01.01.2022 по 22.06.2022 нараховано до сплати 47 454,46 грн (8 276,94 / 30 х 22 = 6069,76 - орендна плата за 22 дня червня місяця орендного користування; 8 276,94 х 5 = 41 384,70 - орендна плата за період орендного користування з 01.01.2022 по 31.05.2022; 6069,76 + 41 384,70 грн = 47 454,46).

З урахуванням здійсненої відповідачем у 2022 році оплати у розмірі 206 459,74 грн сума безпідставно збережених коштів за користування спірною земельною ділянкою у 2022 році становить 13 890,86 грн (172896,14+47454,46 = 220350,60; 220350,60 - 206459,74 = 13890,86).

В основу розрахунку за 2023 рік покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1711/301-25 від 14.07.2025, зменшену на коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 та 2024 роки - 12 691 311,80 грн (14 939 196,94 / 1,051 / 1,12 = 12 691 311,80); ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 - 3,0%; річну орендну плату - 380 739,35 грн (12 691 311,80 х 3,0% = 380 739,35).

З урахуванням здійсненої відповідачем у 2023 році оплати у розмірі 206 459,74 грн сума безпідставно збережених коштів за користування спірною земельною ділянкою у 2023 році становить 174 279,61 грн (380 739,35 - 206 459,74 = 174 279,61).

В основу розрахунку за 2024 рік покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1711/301-25 від 14.07.2025, зменшену на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2024 рік - 13 338 568,70 грн (14 939 196,94 / 1,12 = 13338568,70); ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішенням Криворізької міської ради № 506 - 3,0%; річну орендну плату - 400 157,06 грн (13 338 568,70 х 3,0% = 400 157,06).

З урахуванням здійсненої відповідачем у 2024 році оплати у розмірі 206 459,74 грн сума безпідставно збережених коштів за користування спірною земельною ділянкою у 2024 році становить 193 697,32 грн (400 157,06 - 206 459,74 = 193 697,32).

З метою досудового врегулювання спору Департамент регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради звернувся до відповідача з претензією № 17/01-01-02-08/3623 від 13.08.2025 "Про врегулювання земельних відносин", в якій просив останнього добровільно погасити заборгованість з плати за землю у тридцятиденний строк з дня одержання претензії (а.с. 22).

Відповідач залишив претензію без реагування, заборгованість за користування спірною земельною ділянкою не сплатив, що й стало причиною виникнення спору.

Предметом доказування у справі є обставини щодо наявності/відсутності правових підстав для стягнення з відповідача заявлених до стягнення грошових коштів, несплачених останнім за користування спірною земельною ділянкою у період з 23.06.2022 по 31.12.2024.

Правовідносини між сторонами регулюються земельним та цивільним законодавством.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

За приписом частини першої статті 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Частиною першою статті 181 ЦК України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання комплексу будівель та споруд, що належить відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Тому, у зв'язку з користуванням відповідачем нежитловою нерухомістю, розташованою за адресою: м. Кривий Ріг, вулиця Книжна, 5, презюмується користування усією спірною земельною ділянкою.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16.06.2021 у справі №922/1646/20.

За частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктами 34, 35 частини першої статті 26 цього Закону передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) саме до повноважень сільських, селищних, міських рад відноситься передача земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною першою статті 124 ЗК України (тут і надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - 23.06.2022) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до частин другої, третьої вказаної статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗК України).

За таких обставин Криворізька міська рада є саме тим органом місцевого самоврядування, який повноважний представляти відповідну територіальну громаду в питаннях передачі в оренду земель комунальної власності для всіх потреб, а право власності чи користування земельною ділянкою виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

При цьому виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Наведене узгоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у п. 79 постанови від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77 цс 18).

Докази законодавчого оформлення права користування відповідачем спірною ділянкою у період з 23.06.2022 по 31.12.2024, а також належної державної реєстрації речових прав на неї відсутні.

Відповідно до статті 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За частинами першою, другою статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, не може бути меншою за розмір земельного податку - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (підпункт 289.1 статті 289 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відтак нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

За змістом частини п'ятої статті 5 та частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За змістом частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування.

Згідно з частинами першою - третьою статті 18 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частиною другою статті 26 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно з частинами першою - другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За нормативними приписами частин першої та п'ятої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації (крім випадків, визначених частиною третьою цієї статті). Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки видає відповідно до покладених на нього завдань Держгеокадастр (Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру).

Чинне земельне законодавство, у тому числі стаття 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула. Відповідна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19.

У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 року у справі № 804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).

Із наданого позивачем розрахунку вбачається, що несплачена відповідачем сума орендної плати - 381 867,79 грн розрахована відповідно до чинного законодавства на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1711/301-25 від 14.07.2025, підготовленого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області, з урахуванням ставки орендної плати 3,0% від нормативної грошової оцінки земель міста, розмір якої визначений відповідним рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 (із змінами).

Перевіркою розрахунку порушень не встановлено.

Вирішуючи питання можливості стягнення з відповідача заявлених до стягнення коштів, суд враховує також таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України, яка відноситься до глави 83 цього Кодексу, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом є кондикційними (п. 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц; п. 41 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17).

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала (п. 29 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17).

Для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (п. 44 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 922/3412/17).

З огляду на викладене відповідач як фактичний користувач спірної земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Відтак вимоги позивача про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:06:208:0120 за період з 23.06.2022 по 31.12.2024 у сумі 381 867,79 грн є законними й обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 129 ГПК України на відповідача покладається судовий збір у сумі 4582,41 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Криворізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш" про стягнення 381 867,79 грн - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарантмаш" (ідентифікаційний код 34063316; місцезнаходження: 65074, Одеська обл., м. Одеса, вул. Радісна, буд. 2) на користь Криворізької міської ради (ідентифікаційний код 33874388; місцезнаходження: 50101, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, буд. 1) безпідставно збережені кошти в сумі 381867,79 грн, судовий збір у сумі 4582,41 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19.05.2026.

Суддя І.І. Колісник