Постанова від 18.05.2026 по справі 712/2088/26

Справа № 712/2088/26

Провадження №3/712/863/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., за участю представника Черкаської митниці Горбенко О.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Черкаської митниці відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 08.06.2018 органом 7117, РНОКПП НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

14.08.2020 митним постом «Рівне» Поліської митниці Держмитслужби (33024, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 23) за митною декларацією № UA204020/2020/232613 здійснено митне оформлення транспортного засобу «SKODA OCTAVIA» (рік виготовлення - 2011, VIN: НОМЕР_3 ), задекларованого в митний режим імпорту ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ).

Відповідно до граф 42, 45, 47 вказаної митної декларації, митну вартість задекларованого товару заявлено декларантом за основним методом на суму 88 649,86 грн (складові митної вартості: фактурна вартість товару - 2 650,00 Євро, витрати на транспортування - 100 доларів США).

На підтвердження вказаної митної вартості в графі 44 під кодом 0380 (рахунок-фактура (інвойс)) та 3007 (документ, що підтверджує вартість перевезення товару) заявлено та подано до митного оформлення рахунок від 25.07.2020 № б/н на суму 2 650,00 Євро та повідомлення від 14.08.2020 б/н.

Відповідно до заявленої митної вартості нараховано до сплати до державного бюджету України митні платежі на загальну суму 56 346,43 грн (ввізне мито - 8 864,99 грн, акцизний податок - 23 315,39 грн, податок на додану вартість - 24 166,05 грн).

Вищезазначена митна декларація № UA204020/2020/232613 була оформлена 14.08.2020 митним постом «Рівне» Поліської митниці Держмитслужби, а задекларований транспортний засіб випущений у вільний обіг.

В подальшому, за результатами проведеної Черкаською митницею документальної невиїзної перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товарів за митною декларацією від 14.08.2020 № UA204020/2020/232613 (Акт від 04.09.2025 № 20/25/7.27-19-02/3440409131) встановлено, що витрати на доставку автомобіля «SKODA OCTAVIA» (рік виготовлення - 2011, VIN: НОМЕР_3 ) складають 978,00 Євро, що підтверджується випискою з рахунку № НОМЕР_4 від 22.07.2020 № 078 UAB «Rolidas» (за рухом коштів в частині оплати транспортних послуг), наданою компетентними органами Литовської Республіки.

Митна вартість вказаного транспортного засобу становила 117 614,32 грн (складові митної вартості: вартість товару згідно рахунку-фактури (інвойсу) - 85 909,02 грн, транспортні витрати - 31 705,29 грн).

При здійсненні декларування ОСОБА_1 , який відповідно до ст. ст. 265, 293 Митного Кодексу України є декларантом, допущено порушення:

- п. 2 ч. 2 ст. 52, ч. 21 ст. 58, ч. 1 ст. 257 Митного Кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VІ, в частині заявлення точних відомостей про товари, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

- п. 190.1 ст. 190 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість товарів, які ввозяться на митну територію України.

Встановлені порушення призвели до заниження податкових зобов'язань зі сплати митних платежів на загальну суму - 9 268,62 грн, в тому числі зі сплати ввізного мита на суму - 2 896,44 грн, зі сплати податку на додану вартість на суму - 6 372,18 грн.

В судовому засіданні представник Черкаської митниці підтримала протокол та просила притягнути до адміністративної відповідальності Панчука Т.В. за порушення митних правил.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, до суду скерував клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі та без участі його захисника Джугана Максима Валерійовича. Зазначив, що щиро кається у вчиненому діянні. Свою провину визнав в повному обсязі Просив застосувати найменшу міру покарання, передбачену за дане адміністративне правопорушення.

Заслухавши представника Черкаська митниці, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 підлягає до відповідальності за ч. 1 ст. 485 Митного кодексу виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 257, ч. 8 ст. 264 Митного Кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Перелік таких відомостей визначений ч. 8 ст. 257 Митного Кодексу України. З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з ч. 1 ст. 266 Митного Кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим Кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Відповідно до ст. 49 Митного Кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відповідно до ст. 50 Митного Кодексу України, відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 52 Митного Кодексу України, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Відповідно до ч. 4 ст. 58 Митного Кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з врахуванням положень частини десятої цієї статті.

Відповідно до п. 5 ч. 10 ст. 58 Митного Кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, як витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту , порту або іншого місця ввезення на митну територію України.

Відповідно до ч. 21 ст. 58 Митного Кодексу України, використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об'єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.

Згідно п. 190.1 ст. 190 Податкового Кодексу України, базою оподаткування податком на додану вартість для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного Кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.

Відповідно до ст. 36 Податкового Кодексу України обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи являється податковим обов'язком платника податку.

Особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, відповідно до ч. 1 ст. 293 Митного Кодексу України, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.

Відповідно до ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Згідно з ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).

В ході розгляду справи встановлено, що відповідно до графи 9 митної декларації № UA204020/2020/232613, декларантом та особою, відповідальною за нарахування та сплату митних платежів був ОСОБА_1 , а отже, останній згідно з ч. 2 ст. 459 Митного Кодексу України є належним суб'єктом адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Таким чином, в ході судового розгляду об'єктивно встановлено, що внаслідок дій ОСОБА_1 , 14.08.2020 при здійсненні декларування в митний режим імпорту транспортного засобу «SKODA OCTAVIA» (рік виготовлення - 2011, VIN: НОМЕР_3 ) за митною декларацією № UA204020/2020/232613, до митного поста «Рівне» Поліської митниці Держмитслужби (33024, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 23) було подано недостовірні (неповні) відомості щодо митної вартості даного товару, зокрема щодо понесених витрат на транспортування транспортного засобу «SKODA OCTAVIA» (рік виготовлення - 2011, VIN: НОМЕР_3 ), що спричинило не нарахування та несплату митних платежів на суму 9 268,62 грн (ввізне мито - 2 896,44 грн, податок на додану вартість - 6 372,18 грн), чим порушено вимоги ч. 2 ст. 52, п. п. 5, 6 ч. 10 ст. 58, ч. 1 ст. ст. 257, 266 Митного Кодексу України, п. 190.1 ст. 190 Податкового Кодексу України.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, наявності обставин, що пом'якшують та відсутності обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого ч. 1 ст.485 КУпАП

Відповідно до ЗУ «Про судовий збір», судовий збір стягується із особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.

Відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_5 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи.

Згідно з, нормами п. 9 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю 2 групи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 467, 485, 524-528 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів на суму 4 634,31 грн (чотири тисячі шістсот тридцять чотири гривні 31 копійка).

У разі несплати штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 9268,62 грн.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси О.І.Кончина