18 травня 2026 рокуЛьвівСправа № 460/313/25 пров. № А/857/25961/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Затолочного В.С., Судової-Хомюк Н.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року, ухвалене суддею Борискін С.А. у м. Рівне у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у справі № 460/313/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
09 січня 2025 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача - Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області, у якому просила визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення юридично значимих й обов'язкових дій (відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі № 460/24158/23 на користь ОСОБА_1 , які виразились у не оголошенні (не обчисленні) вислуги років, яка дає право на встановлення надбавки за стаж служби у Службі судової охорони; зобов'язати з дати набрання цим рішенням суду законної сили вчинити наступні дії:
-відповідно до пунктів 18,19 розділу II Порядку № 384 винести наказ яким оголосити обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби у Службі судової охорони з урахуванням стажу служби у Службі судової охорони (відповідно до Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі № 460/24158/23 з урахуванням часу попередньої роботи в державних органах 7 років 9 місяців 5 днів);
-нарахувати та виплачувати надбавку за стаж служби у Службі судової охорони, яка входить до щомісячних основних видів грошового забезпечення відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу І, п.17 розділу II Порядку № 384 та додатку № 5 Постанови № 289 Кабінету міністрів України від 03.04.2019 з урахуванням стажу служби у Службі судової охорони (відповідно до Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі № 460/24158/23 з урахуванням часу попередньої роботи в державних органах 7 років 9 місяців 5 днів ).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року позовну заяву в частині позовних вимог щодо внесення зміни до графіку відпусток ОСОБА_1 додавши дні додаткових оплачуваних відпусток, за 2022- 2024 роки відповідно до пп З пункту 3 розділу X Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони від 04.04.2019 №1052/0/15-19 (зі змінами) (відповідно до Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі № 460/24158/23 з урахуванням часу попередньої роботи в державних органах 7 років 9 місяців 5 днів); винесення наказу на здійснення перерахунку грошового забезпечення та виплатити грошове забезпечення ОСОБА_1 у розмірах, визначених за результатами такого перерахунку з застосуванням відповідного розміру надбавки за стаж служби з 01.01.2022, з урахуванням вже виплачених сум (відповідно до Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі №460/24158/23 з урахуванням часу попередньої роботи в державних органах 7 років 9 місяців 5 днів), повернуто позивачу (відповідно до п.2 ч.4 ст. 169 КАС України: позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подала заяву про її відкликання).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області щодо не оголошення (не обчислення) вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на встановлення надбавки за стаж служби у Службі судової охорони.
Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Рівненській області винести наказ та обчислити (оголосити) вислугу років, яка дає право на встановлення надбавки ОСОБА_1 за стаж служби у Службі судової охорони, відповідно до пунктів 18, 19 Розділу II Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони № 384 з урахуванням часу попередньої роботи в державним органах 7 років 9 місяців 5 днів.
Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за стаж служби у Службі судової охорони, яка входить, що щомісячних основних видів грошового забезпечення відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу І, п.17 розділу II Порядку № 384 та додатку № 5 Постанови № 289 Кабінету міністрів України від 03.04.2019 з урахуванням стажу служби у Службі судової охорони до підпункту 3 пункту 5 розділу І, п.17 розділу II Порядку № 384 та додатку № 5 Постанови № 289 Кабінету міністрів України від 03.04.2019 з урахуванням стажу служби у Службі судової охорони.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, покликаючись на пункт “и» ч. 1 ст. 17 Закону № 2262-ХІ, зазнає, що до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони. Згідно з ст. 163 Закону україни "Про судоустрій і статус суддів" на посади співробітників Служби судової охорони здійснюється виключно за результатами конкурсу. Правові норми щодо переведення чи переходу на співробітників на службу до Служби судової охорони відсутні. ОСОБА_1 була прийнята на службу до Служби судової охорони та призначена як переможець конкурсу та відповідно до наказу територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області від 05.06.2020 № 175 о/с призначена на посаду провідного спеціаліста (фахівця з публічних закупівель) організаційно-планової служби теритоіального управління Служби судової охорони у Рівненській області. Зазначає, що згідно п.5 Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, яке визначає порядок проходження громадянами України служби в Службі судової охорони (із змінами, внесеними рішенням Вищої ради правосуддя № 2236/0/15-21 від 18.11.2021), час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах. Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки. Однак, згідно доводів скаржника, вказана норма не вказує на те, що стаж в інших державних органах зараховується до вислуги років у Службі судової охорони. Отже, лише вислуга років (проходження служби) у Службі судової охорони, на переконання скаржника, дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористалась, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги варто відмовити з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , 1979 р.н., з 04.09.2019 по теперішній час є працівником Служби судової охорони та проходить службу у територіальному управлі Служби судової охорони у Рівненській області, що підтверджується копією грудової книжки та службового посвідчення, які додаються.
Наказом територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області (далі - ТУ ССО у Рівненській області) від 05.06.2020 № 175 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу та призначено на посаду провідного спеціаліста (фахівець з публічих закупівель) організаційно-планової служби ТУ ССО у Рівненській області присвоєно спеціаль звання "лейтенант Служби судової охорони".
На даний часпозивач проходить службу та перебуває на грошовому забезпеченні на посаді провідного спеціаліста відділу матеріально-технічного забезпечення ТУ ССО у Рівненській області відповідно до наказу від 15.07.2021 №335 о/с зі спеціальним званням “старти лейтенант Служби судової охоропи».
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 по справі №460/24158/23, залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду 17.04.2024, позов ОСОБА_1 задоволено: зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони час роботи в Дубровицькій районній державній адміністрації Рівненської області з 20.11.2003 до 29.10.2004 та з 21.12.2004 до 28.02.2005; Управлінні Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області з 25.12.2009 до 06.11.2015; Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області з 07.11.2015 до 15.09.2016.
Наказом територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області №259 о/с від 31.05.2024, на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі №460/24158/23 та рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі №460/24158/23, зараховано до стажу служби позивача у Службі судової охорони час попередньої роботи в таких державних органах: Дубровицькій районній державній міністрації Рівненської області з 20.11.2003 до 29.10.2004 та з 21.12.2004 до 28.02.2005; Управлінні Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області з 25.12.2009 до 06.11.2015; Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області з 07.11.2015 до 15.09.2016.
11.11.2024 позивач звернулася з рапортом до Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області, в якій просила:
1. винести наказ відповідно до пунктів 18.19 розділу ІІ Порядку №384, яким зарахувати до стажу служби у Службі судової охорони 7 років 9 місяців 5 днів, час попередньої роботи в державни органах та обчислити (оголосити) вислугу років, яка дає право на втсановлення надбавки за стаж служби у Службі судової охорони;
2. надбавку за стаж служби у Служби судової охорони, яка входить до щомісячних основних видів грошового забезпечення випдачувати відповідно до пп.3 п.5 розділу І Порядку №384 та додатку №5 Постанови №289 Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 з дати набрання законної сили рішенням суду у справі №460/24158/23 з урахуванням стажу служби у Службі судової охорони 7 років 9 місяців 5 днів відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024;
3. внести зміни до графіку відпусток на 2024 рік, додавши 21 день невикористаної додаткової відпустки, а саме: (6 днів за 2022 рік, 7 днів за 2023 рік та 8 днів за 2024 рік) відповідно до пп.3 п.3 розділу Х Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони від 04.04.2019 №1052/0/15-19;
4. відповідно до п.15 та 23 Порядку №384 здійнити перерахунок грошового забезпечення за весь період, протягом якого мала право, тобто з 01.01.2022 з урахуванням раніше проведених виплат.
Листом Територіального управлінням Служби судової охорони у Рівненській області №48.05-547 від 11.12.2024 позивача повідомлено, що на виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 460/24158/23, наказом по особовому складу від 31.05.2024 № 2590 о/с, рішення Рівненського окружного адміністративного суду - виконано.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не обчислення вислуги років, яка дає право на встановлення надбавки за стаж служби у Службі судової охорони, ненадання додаткової відпустки та не здійснення перерахунку та виплати грошового забезпечення при розрахунку стажу наказом ТУ ССО у Рівненській області від 31.05.2024 №259 о/с, позивач звернулася до суду за захистом порушених соціальних гарантій.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Вищої ради правосуддя від 18.11.2021 № 2236/0/15-21 затверджено зміни до Положення про проходження служби співробітниками служби судової охорони, де абзацом 2 пункту 5 розділу І передбачено, що до стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей». Відтак, ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони мають зарахуватись оспорювані періоди у відповідності до Положення (зі змінами №2236/0/15-21 від 18.11.2021).
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правовий статус, повноваження, порядок проходження служби, присвоєння спеціальних звань та соціальний захист співробітників Служби судової охорони визначені статтями 160-165 Глави 4 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).
Статтею 161 Закону № 1402-VIII визначено, що Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Керівництво діяльністю Служби судової охорони здійснює Голова Служби судової охорони, який призначається на посаду за результатами відкритого конкурсу і звільняється з посади Вищою радою правосуддя. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з Державною судовою адміністрацією України. Територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи (стаття 161 Закону).
Відповідно до ч. 4 ст. 163 Закону № 1402-VIII (у редакції від 05.08.2018) передбачено, що до стажу служби у Службі судової охорони зараховується стаж служби в поліції, органах внутрішніх справ, військова служба в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону.
З метою вдосконалення існуючого порядку зарахування до стажу служби у Службі судової охорони окремих періодів військової служби та служби в правоохоронних та інших державних органах, який дозволяє встановлювати співробітникам надбавки за стаж служби, а також надання їм додаткової оплачуваної відпустки, Верховна Рада України прийняла Закон України № 1417-IX від 27.04.2021 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони", яким Закон України "Про судоустрій і статус суддів доповнено статтею 162-1 такого змісту:
«Стаття 162-1. Правовий статус працівників Служби судової охорони
1. До працівників Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спеціальні звання співробітників Служби судової охорони, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони.
2. Порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.
3. На державних службовців Служби судової охорони поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Служби судової охорони відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.
4. Повноваження керівника державної служби у Службі судової охорони здійснюють Голова Служби судової охорони та керівники територіальних підрозділів Служби судової охорони.
5. Трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони, регулюються законодавством України про працю.
6. Для захисту своїх прав та законних інтересів працівники Служби судової охорони можуть утворювати професійні об'єднання та професійні спілки відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності". Професійним спілкам співробітників Служби судової охорони та їх членам заборонено організовувати страйки або брати в них участь».
Водночас, статтю 163 Закону № 1402-VIII після частини третьої доповнено новою частиною четвертою, відповідно до якої на співробітників Служби судової охорони поширюється дія Дисциплінарного статуту Національної поліції України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Порядок проведення службового розслідування стосовно співробітників Служби судової охорони та утворення дисциплінарних комісій, їх повноваження встановлюються Головою Служби судової охорони.
У зв'язку з цим частини четверту - восьму потрібно вважати відповідно частинами п'ятою - дев'ятою.
При цьому, абзац другий частини п'ятої та частину сьому статті 163 Закону № 1402-VIII виключені .
Рішенням Вищої ради правосуддя 04.04.2019 № 1052/0/15-19 затверджене Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, яке визначає порядок проходження громадянами України служби в Службі судової охорони (далі - Положення).
Положенням (із змінами, внесеними рішенням Вищої ради правосуддя № 2236/0/15-21 від 18.11.2021) унормовано наступне.
Час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.
Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей «(пункт 5 Положення).
Отже, пункт 5 Положення містить бланкетну норму до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей».
Пунктом «и» ч. 1 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»- «д», «з» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Абзацом 12 пункту 1 Постанови № 393 також передбачено, що до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Механізм виплати грошового забезпечення працівникам Служби судової охорони, врегульований Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок № 384).
За змістом пп. 3 п. 5 розділу І Порядку № 384 до щомісячних основних видів грошового забезпечення працівників ССО, серед іншого, належить надбавка за вислугу років.
Пунктами 8, 9 розділу І Порядку № 384 передбачено, що грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади, серед іншого, в територіальних орган Служби судової охорони. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат.
Аналіз пункту 5 Положення, пунктів 17-19 Порядку № 384, пункту «и» частини першої статті 17 Закону № 2262-XII та абзацу 12 пункту 1 Постанови № 393 дає суду підстави для висновку, що вказаними нормами права визначено за особою право на зарахування до стажу в Службі судової охорони, стажу (часу) роботи в державних органах.
Слід зазначити, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі №460/24158/23, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду 17.04.2024, позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони час роботи в Дубровицькій районній державній адміністрації Рівненської області з 20.11.2003 до 29.10.2004 та з 21.12.2004 до 28.02.2005; Управлінні Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області з 25.12.2009 до 06.11.2015; Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області з 07.11.2015 до 15.09.2016.
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі №460/24158/23 у справі №460/24788/23, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2024територіальним управлінням Служби судової охорони у Рівненській області виданий наказ № 259 о/с від 31.05.2024 “По особовому складу», зараховано до стажу служби позивача у Службі судової охорони час попередньої роботи в таких державних органах: Дубровицькій районній державній міністрації Рівненської області з 20.11.2003 до 29.10.2004 та з 21.12.2004 до 28.02.2005; Управлінні Міністерства внутрішніх справ в Рівненській області з 25.12.2009 до 06.11.2015; Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області з 07.11.2015 до 15.09.2016.
Отже, сукупно попередній стаж роботи позивача в державних органах становить 7 років 9 місяців 5 днів.
Так, на виконання вимог пункту «и» частини першої статті 17 Закону №2262-XII, абзацу 12 пункту 1 Постанови №393, наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 №454 затверджено Перелік посад співробітників Служби судової охорони середнього і вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах.
Наказом Служби судової охорони від 05.12.2022 №519 до вказаного вище Переліку внесені зміни, у зв'язку з чим останній викладено у новій редакції, а саме:
« 1. Перший заступник Голови Служби судової охорони, заступники Голови Служби судової охорони;
2.Начальники управлінь, відділів, служб, секторів та їх заступники центрального органу управління Служби судової охорони.».
З наведеного вбачається, що Перелік, затверджений наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 №454 (зі змінами), включає лише керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони.
Водночас, перелік посад середнього і вищого складу територіальних управлінь Служби судової охорони, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах, станом на час виникнення спірних правовідносин Головою Служби судової охорони не затверджено.
Верховний Суд сформував сталу судову практику під час вирішення питання щодо незатвердження державним органом списку посад, які зараховуються до стажу для обчислення вислуги років (зокрема, постанови від 18.11.2019 у справі №813/5876/15, від 20.09.2019 у справі №813/904/15, від 04.10.2018 у справі №819/1695/16 тощо). Так, суд касаційної інстанції вказав, що Закон №2262-XII для окремих категорій осіб передбачає гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для окремих категорій осіб як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Крім того, принцип юридичної визначеності, закріплений у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності - в даному випадку відсутність визначеного переліку посад середнього і вищого складу територіальних управлінь Служби судової охорони для обрахунку стажу.
Отже, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в спірному випадку це надання для співробітників Служби судової охорони певних гарантій, а саме права на зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони за правилами, встановленими пунктом «и» частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ, держава, у такому випадку в особі Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області, безпідставно, відступаючи від гарантованих позивачу прав та правомірних сподівань, не зарахувала до її стажу службу в державних органах, як особі, на яку поширюється дія Закону №2262-ХІІ.
Також, Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя.
На переконання колегії суддів, реалізація зазначеної вище гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення і затвердження списку (переліку) посад.
Як було зазначено вище, до вислуги років для виплати співробітникам Служби судової охорони надбавки за стаж служби зараховуються періоди, визначені Законом №2262-ХІІ та Постановою №393 (п. 19 розд. II Порядку №384).
Відповідно до п. «и» ч. 1 ст. 17 Закону №2262-XII та абз. 12 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №393, до стажу служби у Службі судової охорони зараховується час роботи в державних органах.
При цьому за приписами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (зі змінами), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів наголошує, що та обставина, що позивач у спірні періоди працювала саме в державних органах, відповідачем не оспорюється.
Статтею 164 Закону 1402-VIII установлюються спеціальні звання співробітників Служби судової охорони.
Зокрема, спеціальними званнями середнього складу є лейтенант Служби судової охорони; старший лейтенант Служби судової охорони; капітан Служби судової охорони; майор Служби судової охорони; підполковник Служби судової охорони; полковник Служби судової охорони (п. 2 ч. 1 ст. 164 Закону 1402-VIII).
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачем, на момент подання рапорта позивач обіймала посаду лейтенант Служби судової охорони, що додатково підтверджує перебування позивача на посаді у Службі судової охорони, у разі переходу на яку підлягає зарахуванню попередній період роботи в державних органах.
Отже, згадані періоди роботи позивача відносяться до часу роботи в державних органах на посадах, що віднесені до категорій посад державних службовців, які повинні бути зараховані до стажу служби у Службі судової охорони у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.
Такий стаж служби у Службі судової охорони дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки, а також призначення пенсії, відтак не зарахування таких період роботи позивача до стажу служби у Службі судової охорони є порушенням її права на отримання передбачених законодавством державних соціальних гарантій в повному обсязі.
При цьому, перехід на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу не потребує обов'язкової правової підстави, встановленої законодавчим чи нормативним актом, сам факт прийняття громадянина на службу до Служби судової охорони у якого є стаж роботи в державних органах до початку служби у Службі судової охорони є переходом на таку службу.
Крім того, Порядок №393 передбачає обов'язок голови Служби судової охорони затвердити перелік посад у територіальних управліннях Служби судової охорони, служба на яких надає право співробітникам середнього і вищого складу зараховувати до їхнього стажу служби у Службі судової охорони стаж (час) роботи в державних органах.
Не виконання такого обов'язку відповідальною посадовою особою Служби не позбавляє співробітників Служби судової охорони права на належне соціальне забезпечення, передбачене чинним законодавством у разі зарахування до стажу служби у Службі судової охорони стажу (часу) роботи співробітників у державних органах до вступу на службу.
Таким чином, не зарахування до стажу служби позивача стажу (часу) її роботи у державних органах є протиправною бездіяльністю відповідача, оскільки чинним законодавством передбачено таке зарахування, однак відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не вчинив жодних дії щодо зарахування позивачу до стажу служби у Службі судової охорони відповідних періодів її роботи в державних органах.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Службі судової охорони стаж (час) роботи в державних органах за вищевказані періоди та вчинити кореспондуючі праву позивача на вставновлення надбавки за стаж служби та інших соціальних гарантій дії.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Варто зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами і перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин правильно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Судові витрати розподілу не підлягають з огляду результат вирішення апеляційної скарги, характер спірних правовідносин та виходячи з вимог ст. 139 КАС України
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу розглянуто судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Керуючись статтями 139, 242, 308, 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року у справі № 460/313/25 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя І. В. Глушко
судді В. С. Затолочний
Н. М. Судова-Хомюк