Постанова від 18.05.2026 по справі 320/58988/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/58988/24 Суддя (судді) першої інстанції: Жук Р.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Кравченка Є.Д.,

суддів: Осіпової О.О., Златіна С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 березня 2022 року, з урахуванням індексації, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі суми 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 липня 2021 року без будь-яких обмежень максимальним розміром із виплатою щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та індексацією пенсії, передбаченою постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що територіальне управління Пенсійного фонду України протиправно здійснило обрахунок та виплату пенсії без проведення індексації та щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до призначеної пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, починаючи з 01 вересня 2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн до призначеної пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, починаючи з 01 вересня 2024 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві понесені ним судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Не погоджуючись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування своїх вимог апелянт зазначив, що зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Отже, на переконання апелянта, здійснений перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2026 року відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та витребувано матеріали справи з суду першої інстанції.

Позивач подав до суду відзив на апеляційну скаргу у якій просив у задоволенні апеляційної скарги ГУ ПФУ в м.Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 у справі №320/58988/24 відмовити повністю. Позивач посилаючись на ту обставину, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 5191 від 08.11.2022, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» зазначив про нерелевантність висновків викладених у постанові Верховного Суду від 13.03.2025 у справі № 400/6254/24.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2026 року справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження. Також судом продовжено строк розгляду справи №320/58988/24 на більш розумний термін.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.05.2026 суд відмовив у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про залишення без руху апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року .

Згідно з частиною першою статті 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга ГУ ПФ України в м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року - без змін, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 16 грудня 2000 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, позивачу встановлено з 01 липня 2021 року щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі № 320/1700/24 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/119656006) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 5191, виданої 08 листопада 2022 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву», з урахуванням раніше виплачених сум.

Судом також встановлено, що відповідачем після виконання рішення суду у серпні 2024 року не нараховувалась та не виплачувалась щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року.

Крім того, з копій розрахунків пенсії за вислугу років по пенсійній справі станом на 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року вбачається, проведено перерахунок пенсії позивача, з урахуванням індексації базового ОСНП 2022 (8303,15*0,140) у розмірі 1 162,44 грн, індексації базового ОСНП 2023 (9 465,59*0,1970) у розмірі 1 500,00 грн та індексації базового ОСНП 2024 (10 965,59*0,0796) у розмірі 1 500,00 грн.

Також, судом встановлено, що розмір пенсії позивача станом на 01 грудня 2019 року після перерахунку пенсії на виконання вказаного вище рішення суду її розмір становив 9 941,15 грн, з 01 березня 2022 року 11 492,59 грн, з 01 березня 2023 року 13 058,59 грн та з 01 березня 2024 року 14 199,45 грн.

У зв'язку з чим, представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром, з урахуванням сум індексації за 2022-2024 роки та враховуючи щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн.

Листом від 15 листопада 2024 року № 44583-43955/Л-02/8-2600/24 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/1700/24 Головним управлінням у серпні 2024 року проведено з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії, після виконання рішення суду право на встановлення щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн переглянуто, збільшення пенсії за період з березня 2018 року по липень 2021 року перевищує 2 000,00 грн, тому щомісячна доплата не встановлюється. Також зазначено, що суми індексації пенсії визначені відповідно до законодавства, а сума пенсії не перевищує розмір 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, відповідно, правових підстав для перерахунку пенсії не має.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу, проведений ГУ ПФ України в м. Києві на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, що свідчить про наявність у позивача права на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. Крім того, суд керувався тим, що фактично індексація пенсії позивача не відбулася, оскільки обмеженням максимальним розміром знівельовано формально здійснену в перерахунку пенсії індексацію.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій

Згідно із частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.07.2021 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713, слід зазначити наступне.

Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713).

У преамбулі Постанови №713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі № 320/1700/24 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/119656006), Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснило перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 5191, виданої 08 листопада 2022 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву», з урахуванням раніше виплачених сум.

Судом також встановлено, що відповідачем після виконання рішення суду у серпні 2024 року не нараховувалась та не виплачувалась щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року.

Крім того, листом від 15 листопада 2024 року ГУ ПФУ в м. Києві відмовило ОСОБА_1 у виплаті щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., передбаченої Постановою № 713, оскільки після виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі № 320/1700/24 року, збільшення розміру пенсії позивача перевищило 2 000,00 грн, у зв'язку з чим нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії були припинені.

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду зазначає, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді у складі Касаційного адміністративного суду.

У постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:

«…44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.».

Матеріали справи свідчать, що рішенням Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2024 року у справі № 320/1700/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 5191, виданої 08 листопада 2022 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву», з урахуванням раніше виплачених сум.

Колегія суддів наголошує, що проведений на виконання судового рішення по справі №320/1700/24 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання у 2019 році законної сили рішенням суду по справі № 826/3858/18.

Отже, перерахунок пенсії ОСОБА_3 проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Вказана позиція підтримана Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 березня 2023 року у справах №380/14122/22 та №380/4510/22, від 01 травня 2023 року у справі №300/2963/22, від 24 травня 2023 року у справі №400/2732/22, від 29 липня 2023 року у справі №420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі №420/342/22, від 29 серпня 2023 року у справі №440/733/22, від 06 вересня 2023 року у справі №580/5732/22, від 12 вересня 2023 року у справі №580/5107/22, від 19 вересня 2023 року у справі №420/6269/22.

Посилання апелянта на зразкову справу № 400/6254/24, колегія суддів вважає необґрунтованим, з огляду на те, що предметом розгляду у справі №400/6254/24 є припинення виплати доплати, передбаченої Постановою № 713, здійсненого на виконання рішення суду про перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу).

Відтак, такі правові висновки викладені Верховним Судом не є релевантними до даних правовідносин, оскільки предметом розгляду даної справи є припинення виплати доплати, передбаченої Постановою № 713, після здійсненого на виконання рішення суду у справі №320/1700/24 перерахунку пенсії. При цьому, підставою прийняття рішення суду у справі №320/1700/24 стало визнання в судовому порядку в межах справи № 826/12704/18 протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки Верховного Суду у справі №400/6254/24 не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки, перерахунки, які є підставою для припинення виплати доплати, передбаченої Постановою №713, хоча і проведені на виконання рішення судів, однак проведені за різних підстав.

На виконання рішення суду від 10 червня 2024 року у справі № 320/1700/24, позивачу здійснено перерахунок пенсії та з 01 вересня 2024 року припинено виплату щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн.

Відтак, дата, з якої відповідача слід здійснити перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної доплати до неї у розмірі 2 000,00 грн, є 01 вересня 2024 року, а не 01 липня 2021 року, як вказує позивач.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмова ГУ ПФ України в м. Києві у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.09.2024 щомісячної доплати в розмірі 2 000,00 грн є протиправною, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині індексації пенсії позивача та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром апелянт не зазначає вказаних доводів та вимог у апеляційній скарзі, у зв'язку з чим, враховуючи приписи частини першої статті 308 КАС України, у суду відсутній обов'язок надавати правову оцінку рішенню суду першої інстанції в цій частині.

Інші доводи та заперечення апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт незаконності та необґрунтованості рішення суду першої інстанції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року у справі №320/58988/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач Є.Д. Кравченко

Судді: О.О. Осіпова

С.В. Златін