П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 травня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/13303/25
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого-судді Градовського Ю.М., суддів: Єщенка О.В., Казанчук Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження питання витребування додаткових доказів за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2025р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (Сарата), ІНФОРМАЦІЯ_8 , у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 3.05.1990р.н., а саме про постановку його на військовий облік, та про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про постановку на військовий облік ОСОБА_1 3.05.1990р.н., визнання його непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку згідно інформації наявної у його паперовому військово-обліковому документі.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та внесення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про проходження ним 28.05.2012р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 (протокол 27/639 від 28.05.2012р.) та визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.13 «А» гр. І Розкладу хвороб.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_9 розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про проходження ним 28.05.2012р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 (протокол 27/639 від 28.05.2012р.) та визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.13 «А» гр. І Розкладу хвороб та прийняти відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено
Не погодившись із даним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.
За правилами ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Як вбачається із матеріалів справи та з урахуванням вимог ОСОБА_1 , що предметом спору є протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації з приводу ОСОБА_1 про постановку його на військовий облік та про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку.
Згідно із посвідченням № НОМЕР_1 , яке видане взамін військового квитку ОСОБА_2 облікової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 , що позивач з 5.06.2007р. був прийнятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_11 та в подальшому, без відмітки про зняття з обліку, 12.10.2007р. був прийнятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_12 .
З метою уточнення обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, судова колегія вважає за необхідне дослідити питання взяття ОСОБА_1 на військовий обліку ІНФОРМАЦІЯ_13 12.10.2007р..
За правилами пп.2 ч.1 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992р. (далі - Закон №2232, в редакції станом момент прийняття позивача на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_12 ), взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах
підлягають громадяни України на військовий облік призовників:
- приписані до призовних дільниць;
- які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
- які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць.
Згідно із ч.3 вказаної статті призовники та військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
Відповідно до ч.5 ст.37 Закону №2232 зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України:
1) з військового обліку призовників:
- які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
- які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;
- які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних;
- які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.
Відтак, судова колегія дійшла висновку про необхідність витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_6 додаткові пояснення та докази на їх підтвердження з приводу взяття ОСОБА_1 на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 12.10.2007р. та щодо наявності відповідної відмітки в його військово-обліковому документі.
Також судова колегія вважає за необхідне витребувати від ОСОБА_1 додаткові пояснення та докази на їх підтвердження щодо обставин взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 12.10.2007р..
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, закріплений ст.9 КАС, полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на що посилаються сторони, мають бути повністю встановлені обставин справи з метою ухвалення справедливого та об'єктивного рішення. Принцип офіційності, зокрема, виявляється у тому, що суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору; з'ясовує якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин; а у разі необхідності суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази.
З огляду на викладене та з урахуванням необхідності з'ясування певних обставин у справі, витребування пояснень та відповідних доказів, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для витребування додаткових доказів по справі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.9, 286, 309 КАС України, суд
Витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 додаткові пояснення та докази на їх підтвердження з приводу взяття ОСОБА_1 на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 12.10.2007р. та зняття з обліку 31.05.2012р., а також щодо наявності відповідних відміток в його військово-обліковому документі Посвідчення № НОМЕР_1 .
Витребувати від ОСОБА_1 додаткові пояснення та докази на їх підтвердження щодо обставин взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 12.10.2007р.
пояснення та документи на їх підтвердження стосовно направлення повістки ОСОБА_3 та її отримання останнім.
Вказану інформацію та відповідні докази необхідно надати до суду в п'ятиденний строк з моменту отримання даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя Ю.М. Градовський
Судді О.В. Єщенко
Г.П. Казанчук