Рішення від 18.05.2026 по справі 580/16/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 року справа № 580/16/26

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицький С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Шостої навчальної роти другого навчального батальйону тимчасового навчального пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Шостої навчальної роти другого навчального батальйону тимчасового навчального пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у нерозгляді рапорту ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Шосту навчальну роту другого навчального батальйону тимчасового навчального пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути зазначений рапорт у порядку та строки, визначені чинним законодавством України, та прийняти за результатами його розгляду відповідні рішення з наданням письмової відповіді позивачу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що позивач проходить військову службу у 6 навчальній роті другого навчального батальйону тимчасового навчального пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває у підпорядкуванні її командування. У зв'язку з виникненням медичних обставин, 31.12.2025 року позивачем був поданий рапорт, а саме: Рапорт про врахування медичних висновків при повторному проходженні ВЛК та визнання придатності до служби - з проханням при повторному проходженні ВЛК у ГВМКЦ (ЦКГ) ДПСУ м. Києва врахувати наявні захворювання та стан здоров'я і визнати придатним до військової служби у підрозділах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, медичних, логістичних, зв'язку, оперативного забезпечення та охорони (рапорт додається). Зазначений рапорт був поданий в установленому порядку шляхом направлення на офіційну електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 , що є належним та допустимим способом звернення до суб'єкта владних повноважень (докази відправки додаються). Незважаючи на це, станом на день подання даного адміністративного позову: поданий рапорт не був розглянутий; жодних рішень за результатами його розгляду не прийнято; письмових відповідей позивачу не надано; дій, спрямованих на визнання придатності, не вчинено.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

12.01.2026 (вх№1405/26) представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без руху.

Представник Шостої навчальної роти другого навчального батальйону тимчасового навчального пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 позов не визнав, надав до суду відзив 16.01.2026 (вх№2486/26), в якому вказав, що рапорт позивача, відповідач отримав 31 грудня 2025 року, позовну заяву позивач подав на наступний день - 01.01.26. В межах розумного строку, протягом 5 робочих днів, відповідач розглянув рапорт про що свідчить відповідь на рапорт від 06 січня 2026 (додається) Тому, зі змісту норми процесуального закону випливає, що вимога про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень може бути заявлена в адміністративному позові виключно коли порушені права, свободи або законні інтереси особи, і яка повинна бути спрямована на відновлення порушеного права. З огляду на предмет спору в даній справі, відповідач вважає що з його сторони права позивача не порушені, оскільки рапорт розглянутий відповідачем, тому і бездіяльність відповідача відсутня. Тому, твердження позивача щодо не розгляду його рапорту не відповідає дійсності. Питання ВЛК, організації роботи та прийняття рішення за результатами ВЛК лежать поза межами повноважень відповідача. Тому, в даній справі відповідач є неналежним відповідачем по справі. Просить в задоволенні позову відмовити.

22.01.2026 (вх№3445/26) позивач подав клопотання про зміну неналежного відповідача.

Ухвалою від 02.02.2026 замінено первісного відповідача - Шосту навчальну роту другого навчального батальйону тимчасового навчального пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 на належного - ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).

05.03.2026 (вх№11451/26) позивач надіслав клопотання про залучення третьої особи.

Ухвалою від 06.03.2026 у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі військової частини НОМЕР_2 як третьої особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору відмовлено.

11.03.2026 (вх№12585/26) позивач подав клопотання про витребування доказів.

Ухвалою від 17.03.2026 клопотання позивача про витребування доказів - задоволено. Витребувано у військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) за наявності належним чином засвідчені: копії документів щодо направлення ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії; документи щодо проходження лікування ОСОБА_1 ; матеріали проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 ; висновок військово-лікарської комісії (у разі його складення).

30.03.2026 (вх№16821/126) до суду надійшли витребувані документи.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) відзив на позов не надходив.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI Перехідні положення Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

В силу статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини першої 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною шостою статті 2 Закону України №2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут).

Відповідно до статей 14, 31, 66 Статуту із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатись до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника. Начальники, яким військовослужбовці підпорядковані за службою, у тому числі і тимчасово, є прямими начальниками для цих військовослужбовців.

У письмовому рапорті військовослужбовець вказує: найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт; заголовок "Рапорт"; суть порушеного питання; перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби); найменування займаної посади; військове звання, власне ім'я та прізвище; дату; особистий підпис.

Подання рапорту "по команді" означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання. І так далі до командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті. Лише у разі неприйняття, нерозгляду чи незадоволення рапорту, він подається непрямому, старшому командиру із поясненням причин такої подачі.

Загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами, створеними в паперовій та електронній формі в Апараті Головнокомандувача Збройних Сил України, Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів, родів військ (сил) Збройних Сил України, органах військового управління, штабах угруповань військ (сил), військових частинах (установах) Збройних Сил України (далі військові частини, установи), включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням визначені Інструкцією з діловодства у Збройних Силах України, затвердженою наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 31.01.2024 №40, (далі - Інструкція з діловодства у Збройних Силах України).

Так пунктом 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України визначено, що одним з видів документів, які створюються у Збройних Силах України є рапорт (заява) письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.

З наявних у матеріалах справи суд встановив, що позивачем було підготовлено та підписано 31.12.2025 рапорт щодо визнання позивача придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони у зв'язку з наявними захворюваннями та його незадовільним станом здоров'я.

ІНФОРМАЦІЯ_1 надав відповідь на запит від 06.01.2026 №13/Г-2/22 в якій зазначив, що рапорт від 31 грудня 2025 року, який надійшов на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Головний центр) 02 січня 2026 року, згідно законодавства розглянутий керівництвом. За результатами розгляду повідомлено, що згідно припису №1356-П/9930 від 10 листопада 2025 року позивач перебуває в Головному військово-медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України з 11 листопада 2025 року, де проходить медичний огляд ВЛК. Питання організації роботи Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України не належить до компетенції Головного центру.

Наказом Міністерства оборони України №531 затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України від 06.08.2024 (далі Порядок №531), який визначає механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту.

Пунктами 2-4 розділу І Порядку № 531 визначено, що з питань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, а також особистих питань військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання, - до наступного прямого командира (начальника).

Військовослужбовці звертаються до органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове розслідування, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, із пропозиціями, заявами та скаргами, які не є рапортами, у порядку, визначеному Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, Законом України Про звернення громадян та іншими нормативно-правовими актами Міноборони.

Розділом ІІ зазначеного Порядку визначено форми рапортів, де зокрема п. 1 визначено, що рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації.

Особливості подання та розгляду рапортів у паперовій формі регламентовані розділом ІІІ Порядку №531, а особливості подання та розгляду рапортів в електронній формі - розділом ІV Порядку №531.

Згідно з пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9 розділу ІІІ Порядку №531 у рапорті у паперовій формі військовослужбовець вказує: найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт; заголовок "Рапорт"; суть порушеного питання; перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби); найменування займаної посади; військове звання, власне ім'я та прізвище; дату; особистий підпис. Командири (начальники) надають відповідь на паперовий рапорт військовослужбовця шляхом накладення резолюції. Резолюція повинна містити відомості, визначені у додатку 1 до цього Порядку, а саме: погоджено або не погоджено (зазначається правова підстава та обґрунтування) посада безпосереднього командира (начальника), військове звання, підпис, ім'я прізвище; погоджено або не погоджено (зазначається правова підстава та обґрунтування) посада прямого командира (начальника), військове звання, підпис, ім'я прізвище; погоджено або не погоджено (зазначається правова підстава та обґрунтування) посада прямого командира (начальника), військове звання, підпис, ім'я прізвище.

Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром (начальником) або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті рапорту.

Відмова у задоволенні рапорту має бути вмотивованою. Якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів, безпосередній або прямий командир (начальник) військовослужбовця, уповноважений приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, може не погодити рапорт, зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті. Командиру (начальнику), уповноваженому приймати рішення стосовно порушеного у рапорті питання, забороняється відмовляти у задоволенні рапорту у разі, якщо до рапорту не додано документів, які є або повинні бути в розпорядженні відповідного командира (начальника). Усі рапорти, які потребують розгляду (прийняття рішення) командиром військової частини, попередньо обов'язково реєструються службою діловодства. Початок перебігу строку розгляду паперового рапорту розпочинається із часу подання рапорту, а не часу його реєстрації в службі діловодства. Часом подання паперового рапорту є дата передачі рапорту на погодження безпосередньому командиру (начальнику) військовослужбовця, а у разі відмови в розгляді рапорту безпосереднім командиром (начальником) - дата передачі рапорту прямому командиру (начальнику), з урахуванням вимог пункту 1 цього розділу.

У разі направлення рапорту засобами поштового зв'язку часом подання рапорту є дата надходження рапорту до поштового відділення за місцем знаходження відповідного підрозділу.

Розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється: 1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров'я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин; 2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.

Разом з тим, предметом розгляду даної справи є визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у нерозгляді рапорту ОСОБА_1 .

Водночас, у матеріалах справи наявна відповідь, яка була надана позивачу на його рапорт від 31.12.2025, тому, суд не вбачає підстав для визнання бездіяльності відповідача протиправною.

Відповідно до частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, суд дійшов висновку, що за таких обставин, суд не може встановити протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду рапорту позивача, а відтак в задоволенні позовних вимог належить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати на користь позивача не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ