15 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/15788/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом поданим адвокатом Лічманом Олександром Миколайовичем в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Адвокатом Лічманом Олександром Миколайовичем в інтересах ОСОБА_1 подано до суду надійшов адміністративний позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого просить суд:
1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо оголошення ОСОБА_1 в розшук;
2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити заходи, направлені на виключення ОСОБА_1 з переліку військовозобов'язаних, які перебувають у розшуку в інформаційній системі «ІНФОРМАЦІЯ_7».
Позов обґрунтовано тим, що у листопада 2025 року позивачем було сплачено штраф у сумі 8500,00 грн у зв'язку з притягненням його до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. Однак, попри вказане, відповідач після сплати відповідач штрафу не забезпечив актуалізацію даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, залишивши за позивачем статус особи, яка перебуває у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_8 за порушення правил військового обліку. Вказано, що метою приведення у відповідність даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів представник позивача у грудні 2025 року звернувся до відповідача з адвокатським запитом з проханням виключити з реєстру відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку. Проте відповідач відмовив у задоволенні такої вимоги, з чим позивач не погоджується і вважає протиправним, оскільки своїми діями відповідач перешкоджає позивачу у реалізації своїх прав, зокрема, на працевлаштування.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 прийнято дану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 до вказаного реєстру внесено відомості про перебування його у розшуку та подання звернення до органів Національної поліції України з метою доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 у зв'язку з порушенням правил військового обліку.
У зв'язку з притягненням органом ІНФОРМАЦІЯ_8 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку (частина третя статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) позивач 29.11.2025 сплатив штраф за вчинення вказаного правопорушення у розмірі 8500,00 грн.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
З огляду на те, що після сплати штрафу у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів містилась інформація про подальше перебування ОСОБА_1 у розшуку у зв'язку з порушенням правил військового обліку, 02.12.2025 адвокатом Лічманом О.М., діючим в інтересах ОСОБА_1 на підставі ордеру про надання правничої допомоги, подано адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У адвокатському запиті адвокат просив:
1. Направити копію Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 № R228510 від 28.11.2025 винесену ОСОБА_2 з додатками на мою електронну адресу : ІНФОРМАЦІЯ_6 .
2. Повідомити за якою постановою було в ІНФОРМАЦІЯ_9 внесено інший запис про порушення клієнтом правил військового обліку і звідки з'явився новий штраф за одне і те ж порушення протягом однієї доби.
3. Повідомити про винесення Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за іншим порушенням , та направити копію Постанови з додатками на мою електронну адресу : ІНФОРМАЦІЯ_6
4. Зняти з розшуку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , номер в реєстрі ІНФОРМАЦІЯ_7 НОМЕР_1.
Відповіді на адвокатський запит надано не було.
За таких обставин позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Згідно з частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Питання ведення військового обліку громадян України врегульовані Главою VI Закону №2232-ХІІ.
Так, згідно з частинами першою, п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання положень частини п'ятої статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30 грудня 2022 року №1487, якою затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Згідно з абзацом 3 пункту 20 Порядку №1487 для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Пунктом 22 Порядку №1487 встановлено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 29 Порядку №1487 у разі виключення призовників, військовозобов'язаних та резервістів з персонально-первинного військового обліку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у картках первинного обліку ставляться відповідні відмітки.
Абзацами 3, 19 пункту 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України) та військово-облікового документа (пункт 81 Порядку №1487).
23 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №154, якою затверджено Положення про ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі Положення №154 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до пункту 1 Положення №154 ІНФОРМАЦІЯ_7 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 8 Положення №154 встановлено, що завданнями ІНФОРМАЦІЯ_7 є, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно з абзацом 5 пункту 9 Положення №154 ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Абзацом 2 пункту 14 Положення №154 передбачено, що керівник ІНФОРМАЦІЯ_7 Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, районного ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідає за військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносин у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти), визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Так, відповідно до статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
Згідно з положеннями частин п'ятої, восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_7 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_7, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Статтею 9 Закону №1951-VIII встановлено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до частини третьої статті 14 Закону №1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України затверджено постанову №559, якою затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №559).
Абзацом 1 пункту 3 Порядку №559 встановлено, що відомості, зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно з підпунктом 12 пункту 8 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) відомості про перебування на військовому обліку (найменування ІНФОРМАЦІЯ_7, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку).
Отже, з наведених норм слідує, що ведення військового обліку покладається, зокрема, на відповідні ІНФОРМАЦІЯ_7. З метою забезпечення ведення військового обліку громадян України функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, органами ведення якого, є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_7. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін звертається із відповідною заявою до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Як вбачається з матеріалів справи, звернення позивача до суду з цим позовом обумовлене його незгодою з діями ІНФОРМАЦІЯ_4 , які полягають у невиключенні з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та перебування його у розшуку.
На думку позивача, така відмова відповідача є ненаданням відповіді на адвокатський запит.
Стосовно наведеного суд звертає увагу на те, що поняття та порядок подання адвокатського запиту закріплені у статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Так, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатським запитом вважається письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Зміст наведеної норми свідчить про те, що єдиною метою подання адвокатського запиту є отримання адвокатом інформації та/або документів, необхідних для надання клієнту правничої допомоги. Адвокатський запит не замінює заяви (звернення, скарги тощо), яка подається особою до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, для вирішення конкретного питання, у разі, якщо подання відповідної заяви (звернення) та порядок її розгляду врегульований законом.
Суд зауважує, що, як встановлено вимогами Закону №1951-VIII та Порядку №559, внесення змін/актуалізація даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно конкретного призовника, військовозобов'язаного або резервіста здійснюється саме на підставі заяви.
Поданий представником ОСОБА_1 адвокатського запиту від 02.12.2025 не є заявою про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у розумінні норм Закону №1951-VIII та Порядку №559.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд зазначає, що в даних спірних відносинах заява про внесення змін/актуалізацію даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовозобов'язаним ОСОБА_1 у порядку, встановленому Законом №1951-VIII та Порядком №559, до ІНФОРМАЦІЯ_4 фактично не подавалась. Відповідно, рішення про внесення відносно позивача змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або ж про відмову у внесенні таких змін відповідачем фактично не приймалось.
Суд зазначає, що у цих відносинах для вирішення питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом виключення відомостей про порушення правил військового обліку позивач мав звернутися до відповідача з відповідною заявою у порядку, встановленому Законом №1951-VIII та Порядком №559.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не було дотримано встановленого порядку звернення до уповноваженого органу ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а тому ІНФОРМАЦІЯ_4 були відсутні підстави для вирішення питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 .
Зазначене унеможливлює визнання судом протиправними оскаржуваних позивачем дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невиключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та щодо подальшого перебування його у статусі особи, що перебуває у розшуку.
Відтак, позовні вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів усі відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та припинити його облік як особи, що перебуває у розшуку, із забезпеченням актуалізації відповідних даних у системі «ІНФОРМАЦІЯ_9», наразі є передчасними.
Отже, суд приходить до висновку про безпідставність та передчасність заявлених позовних вимог. Тому позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф. А. Волдінер