Постанова від 18.05.2026 по справі 317/2500/26

Єдиний унікальний номер 317/2500/26

Провадження № 3/317/924/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І, розглянувши матеріал, який надійшов з відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 680127 від 23.04.2026 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. За змістом протоколу ОСОБА_1 ставиться у провину те, що 23.04.2026, близько 14 год. 00 хв., за адресою: АДРЕСА_1 , він вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою, штовхав та погрожував застосуванням інших предметів, чим завдав шкоди фізичному та психологічному здоров'ю ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 , до суду не з'явився. Через канцелярію до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 від 18.05.2026, в якому він просить закрити провадження у справі з наступних підстав. Так, 23.04.2026 після 14 год. 00 хв. до їх будинку приїхали інспектори поліції, однак обставини подій, що стали причиною для виклику, не відповідають матеріалам справи. Конфлікт між ним та дружиною має характер побутового сімейного конфлікту, посиленого важкою ситуацією в країні через війну. Інспектори поліції не мали бажання розібратися у дійсних причинах сімейного конфлікту та оформили адміністративний матеріал поспіхом, поверхнево з'ясувавши обставини справи. Направлення органом поліції матеріалів до суду є помилковим, оскільки ним не було вчинено адміністративного правопорушення, а конфлікт між подружжям має характер побутового сімейного конфлікту. Крім того, відповідно до ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення повинен містити дані щодо нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Наданий йому 23.04.2026 примірник протоколу про адміністративне правопорушення не містив цих даних і він взагалі не розумів за що саме його притягують до адміністративної відповідальності. Даний примірник був заповнений через копіювальний папір та є ідентичним відображенням примірника, який залишився у інспектора поліції. Зважаючи на викладене, дані про нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, були внесені органом поліції до належного йому примірника протоколу про адміністративне правопорушення за відсутності свідка та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_2 , адвокат Гречиха С.Ю., просив закрити провадження у справі з тієї підстави, що копія протоколу, яка наявна у ОСОБА_1 , не містить даних щодо кваліфікації адміністративного правопорушення. Первинне звернення до поліції було щодо спроби самогубства. Мав місце побутовий конфлікт. Матеріали справи не містять доказів застосування насильства до потерпілої.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_2 , адвокат Шахматов Ю.Ю., також просив закрити провадження у справі з причини відсутності в примірнику протоколу, який наявний у ОСОБА_1 , норми законодавства, порушення якої йому ставиться у провину.

Дослідивши зазначений адміністративний матеріал, суддя доходить наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено

Зазначеним вимогам протокол про адміністративне правопорушеннясерії ВАД № 680127 від 23.04.2026 не відповідає з огляду на наступне.

У судовому засіданні суддею досліджено другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 680127 від 23.04.2026, який було вручено ОСОБА_1 . Так, у графі, де має бути зазначений нормативний акт, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, відомості відсутні.

Суддя констатує, що в наданому до суду примірнику протоколу про адміністративне правопорушення, вже після підписання його ОСОБА_1 , внесено додаткові відомості, а саме дані про нормативний акт, який передбачає відповідальність за правопорушення, яке ставиться ОСОБА_1 у провину.

Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Встановлені судом обставини свідчать про те, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 680127 від 23.04.2026 складений з грубим порушенням Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, а тому він не може бути підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

У зв'язку з грубим порушенням особою, яка складала протокол по адміністративне правопорушення серії ВАД № 680127 від 23.04.2026, пункту 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015, суддя змушений закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. 173-2, 283, 284, 287-290 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Д.І. Сакоян