вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
про закриття підготовчого провадження
та призначення справи до судового розгляду по суті
15.05.2026м. ДніпроСправа № 904/7078/25
За позовом Марганецької міської ради, м. Марганець Дніпропетровської області
до відповідача-1: Томаківської селищної ради, смт. Томаківка Дніпропетровської області
відповідача-2: Комунального підприємства "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради, смт. Томаківка Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради", м. Марганець Дніпропетровська область
про визнання протиправним та скасування рішення та витребування майна
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: Сідельникова О.Л., адвокат, ордер серії АР №1177813 від 10.07.2024 (в режимі відеоконференції)
Від відповідача-1: Колошин В.П., адвокат, ордер серії АЕ № 1434680 від 24.12.2025
Від відповідача-2: Колошин В.П., адвокат, ордер серії АЕ №1474485 від 19.02.2026
Від третьої особи: Шпак В.І., адвокат, ордер серії АЕ №1416259 від 20.08.2025
Марганецька міська рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Томаківської селищної ради від 04.11.2025 № 1866-47/VIII "Про встановлення нікчемності окремих рішень селищної ради";
- витребувати у відповідачів на користь позивача наступне майно:
- водопровідні мережі по вулицям Берегового, Лесі Українки та Українській в смт. Томаківка Дніпропетровської області ( передані на підставі акту від 05.09.2019);
- систему водопостачання в селі Володимирівка (Високе) Томаківського району (передане на підставі акту від 09.12.2019);
- ділянок водогону Марганець - Томаківка Дніпропетровської області (передане на підставі акту від 09.12.2019);
- водогону Марганець - Томаківка Дніпропетровської області (передане на підставі акту від 05.05.2020).
Позивач зазначає, що рішення № 1866-47/VIII "Про встановлення нікчемності окремих рішень селищної ради" від 04.11.2025 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки порушує майнові права позивача, суперечить принципам верховенства права, компетенції органів місцевого самоврядування та призводить до триваючого порушення прав. Спір стосується комунальної власності, переданої раніше до територіальної громади м. Марганець, і оскаржуваним рішенням відповідач намагається повернути майно без законних на те підстав.
Пунктом 2 та 3 рішення Томаківської селищної рада від 04.11.2025 № 1866-47/VIII "Про встановлення нікчемності окремих рішень селищної ради" визначено, що майно, яке раніше було передано до комунальної власності територіальної громади м. Марганець на підставі "нікчемності" правочину, наразі вважається комунальною власністю Томаківської селищної територіальної громади та доручено Комунальному підприємству "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради здійснити заходи щодо відновлення попереднього стану належності майна та зарахувати на баланс КП "Томаківське ВКГ" об'єктів, що зазначені в цьому рішенні. Згідно довідки КП ВУВКГ ММР залишкова балансова вартість майна становить 6 302 667,41грн.
Позивач вважає, що рішення є незаконним, та незаконним є перехід права власності на це майно до Томаківської селищної ради і подальша його передача на баланс КП "Томаківське ВКГ". Враховуючи, що відповідач-2 незаконно прийняв майно на свій баланс, а відповідач незаконно його прийняв у комунальну власність, водопровід, водопровідні мережі та інше майно підлягають витребуванню з чужого незаконного володіння на користь позивача.
Відповідач-1 проти задоволення позову заперечує та зазначає, що: позивач взагалі не вказав у чому полягає порушення його прав; позивач обрав неналежний спосіб захисту (якщо він доведе що його права були порушені); законність та відповідність рішення від 04.11.2025 вимогам діючого законодавства; обставини спору, що виникли між сторонами та факт нікчемності рішень Томаківської сільської ради від 22 травня 2019 року № 1798-50/VІI, від 23 липня 2019 року № 1897-53/VІI, від 23 липня 2019 року № 1898-53/VІI та 23 липня 2019 року №1899-53/VІI в силу приписів закону.
Так, визнання рішення нікчемним в судовому порядку не передбачено приписами законів і відповідач не повинен був цього робити. Відповідач самостійно встановив обставини які підтверджують нікчемність рішень та визнав їх нікчемними. Позивач так і не надав пояснень чим дії відповідача порушують його права, тому відносно цього відповідач не надає пояснень, так як спростовувати нема чого.
У відповіді на відзив позивач не погоджується із запереченнями відповідача-1.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2025 справу №904/7078/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою суду від 22.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 19.01.2026.
07 січня 2026 року від відповідача-1 до господарського суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи листа ТСР до ММР від 21.06.2024 про надання інформації та листа ТСР до КП ММР від 16.10.2024 про надання інформації.
09 січня 2026 року від відповідача-1 до господарського суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи листа КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради" №10/2 від 07.01.2026.
З 19.01.2026 оголошено перерву до 29.01.2026.
28 січня 2026 року від відповідача-1 до господарського суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.
З 29.01.2026 підготовче засідання відкладено на 17.02.2026, з 17.02.2026 на 04.03.2026.
З 04.03.2026 оголошено перерву до 27.03.2026, з 27.03.2026 до 21.04.2026.
Позивач у підготовче засідання не з'явився, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
21 квітня 2026 року від позивача до господарського суду надійшла заява про проведення засідання без участі уповноваженого представника, у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.
Поряд із цим, 09 квітня 2026 року від відповідача-1 до господарського суду надійшло клопотання, яким просить призначити у справі №904/7078/25 судову експертизу для визначення ринкової вартості спірного майна, а саме: водопровідна мережа по вул. Берегового, Л.Українки, Українській смт Томаківка (інв.№9171); водопровод Марганец-Томаковка (II черга) (інв.№9076); система водопостачання в с. Володимирівка (Високе) (інв.№9180); водогін Марганець-Томакiвка Дніпропетровської області (II черга) (інв. №9181).
Проведення експертизи доручити незалежній спеціалізованій експертній установі, а саме: Дніпропетровському науково-дослідницькому інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
У підготовчому засіданні 21.04.2026 представник селищної ради оголосив клопотання про залишення без розгляду клопотання про призначення судової експертизи від 09.04.2026.
Відповідно до статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасникам справи надано право у тому числі на подання заяв та клопотань. Реалізацією цього права є рішення суду з приводу заявлених вимог (клопотань).
Проте, реалізуючі таке процесуальне право, учасник не може бути позбавлений можливості відмовитися від поданого клопотання до вирішення його по суті судом.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про залишення зазначеного клопотання без розгляду.
Ухвалою суду від 21.04.2026 задоволено усне клопотання Томаківської селищної ради про залишення клопотання про призначення судової експертизи без розгляду; клопотання Томаківської селищної ради про призначення судової експертизи залишено без розгляду. Відкладено підготовче засідання у справі на 15.05.2026.
Відмовлено Томаківській селищній раді в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без руху.
21.04.2026 судом поновлено Томаківській селищній раді строк на подання клопотання про витребування доказів; задоволено клопотання про витребування доказів; зобов'язано Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України надати до Господарського суду Дніпропетровської області протягом 5 (п'яти) днів з дня вручення ухвали інформацію в письмовому вигляді: Чи є наступні водопровідні мережі об'єктами критичної інфраструктури України та за яким суб'єктом здійснюється облік таких: Водопровід Марганець-Томаківка; Водопровідні мережі по вулиці Берегового, Л. Українки, Українська, село Томаківка, Дніпропетровської області; Система водопостачання в с. Володимирівка (Високе), Дніпропетровська область; Водогін "Марганець - Томаківка Дніпропетровської області".
13 травня 2026 року на виконання ухвали суду від Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надійшла відповідь, що в Реєстрі об'єктів критичної інфраструктури відсутні відомості щодо запитуваних водопровідних мереж.
13 травня 2026 року від відповідача-1 надійшли додаткові пояснення у справі.
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"). Відповідно до ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Пунктом 10 частини третьої ст. 2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Статтею 177 ГПК України визначено завдання та строк підготовчого провадження.
За приписами частини першої ст. 177 ГПК України завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання (ч. 2 ст. 177 ГПК України).
Під час підготовчого провадження сторонам була надана можливість скористатися своїми процесуальними правами на подання клопотань, заяв по суті справи, доказів.
У ході проведення підготовчого засідання судом здійснені усі передбачені частиною другою ст. 182 Господарського процесуального кодексу України дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи, підстав для відкладення підготовчого засідання чи оголошення у ньому перерви судом не встановлено.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи досягнення мети підготовчого провадження, суд вважає за можливе в порядку пункту 3 частини другої статті 185 Господарського процесуального кодексу України закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 09.06.2026.
Враховуючи, що право на участь в розгляді справи гарантоване Конвенцією, Конституцією України та ГПК України, з огляду на необхідність забезпечення своєчасного розгляду господарської справи, суд вважає за можливе здійснити участь представника позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням системи відеоконференцзв'язку за посиланням на офіційний вебпортал судової влади України vkz.court.gov.ua.
Відповідно до частини другої статті 232 ГПК України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Керуючись пунктом 3 частини другої статті 185, статтями 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Закрити підготовче провадження у справі №904/7078/25.
2. Призначити справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 09.06.2026 о 14:10год, яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судових засідань №1-107 за адресою: вул. Володимира Винниченка, 1, м. Дніпро, 49027, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) з використанням власних технічних засобів в системі відеоконференцзв'язку (https://vkz.court.gov.ua/).
3. Забезпечити участь представника Марганецької міської ради, в судовому засіданні по справі №904/7078/25, що призначене на 09.06.2026 о 14:10год, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу ВКЗ.
Роз'яснити учаснику відеоконференції, адвокату Сідельниковій Олені Леонідівні, що для участі в судовому засіданні необхідно:
зайти та авторизуватись в системі відеоконференцзв'язку за 10 хвилин до початку судового засідання;
активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи відеоконференцзв'язку;
очікувати запрошення секретаря до участі у судовому засіданні.
Попередити сторін, що відповідно до частини п'ятої статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Інформацію про дату та час розгляду справи можна отримати за електронною адресою суду: https://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/gromadyanam/csz/ або безпосередньо в суді за заявою повноважного представника сторони у справі.
Ухвала набирає законної сили - 15.05.2026 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повна ухвала складена - 18.05.2026.
Суддя Н.М. Євстигнеєва