Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 травня 2026 року Справа№200/1657/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії,
У березні 2026 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо щомісячної недоплати ОСОБА_1 розміру мінімальної пенсії, розрахованої відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2023 - 2083,14 грн; з 01.03.2024 - 233,02 грн; з 01.03.2025 - 1203,00 грн; з 01.03.2026 - 576,12 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025, з 01.03.2026 без обмеження в індексації мінімальної пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області після перерахунків пенсії позивача не виплачує йому нарахований мінімальний розмір пенсії шахтаря у повному обсязі, а обмежує виплати мінімальної гарантованої пенсії, тобто позивач не отримує нарахованої пенсії в повному обсязі.
Ухвалою суду від 23 березня 2026 року позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 30 березня 2026 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що підвищення розміру пенсії позивача у 2023-2025 роках шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до постанов № 118, 168, 185, відповідає частині другій статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону № 1058-IV. Постановою №236 передбачено перерахунок пенсій з 01.03.2026 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,121, а пунктом 3 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 2595 гривень.
Також відповідач посилається на не звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії. Вважає позовна вимога зобов'язати здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії позивачу є такою, що спрямована на майбутнє
Позивач надав до суду додаткові пояснення у справі, в яких наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 14.05.1998.
Позивач звернувся до ГУПФУ через вебпортал із заявою від 17.01.2026, в якій просив здійснити виплатити йому нараховані, але недоплачені суми пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024 і з 01.03.2025.
Відповідач листом від 16.02.2026 № 10095-4276/К-02/8-0500/26 повідомив позивача про те, що за матеріалами електронної пенсійної справи він є одержувачем пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах за нормами Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.01.2026 по його електронній пенсійній справі проведено перерахунок пенсії з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законом України від 03.12.2025 №4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік», який відповідно до статті 7 Закону з 01.01.2026 становить 2595,00 грн для осіб, які втратили працездатність.
Зазначений розрахунок пенсії з 01.01.2026 по дату надання відповіді, відповідно до якого: - розмір пенсії за віком (ст.27) (32759,48 грн х 0,49083) складає 16079,34 грн; - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 14 років) складає 363,30 грн; - загальний розмір пенсії складає 16442,64 грн; - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» складає 9764,94 грн; - сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 32759,48 грн) складає 26207,58 грн; - обмеження в індексації з 01.03.2023 складає -2083,14 грн; - обмеження в індексації з 01.03.2024 складає -233,02 грн; - обмеження індексації з 01.03.2025 складає -1203,00 грн; - розмір пенсії з надбавками складає 22688,42 грн. Також зазначено, що розмір його пенсії обчислено з урахуванням обмеження в індексації, встановленого з 01.03.2023 у розмірі 2083,14 грн, як визначено п. 10 Постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 у розмірі 233,02 грн, встановленого п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з 01.03.2025 у розмірі 1206,00 грн, встановленого п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», оскільки законодавством іншого не передбачено. Повідомлено про те, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до протоколів (розпорядження) за пенсійною справою № 914550151065 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 1).
З 01.03.2023 сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 27214,45 грн середньомісячного заробітку) становить 21771,56 грн, водночас застосовано обмеження в індексації - 2083,14 грн, розмір пенсії з надбавками (до виплати) 19688,42 грн.
З 01.03.2024 сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 29380,72 грн середньомісячного заробітку) становить 23504,58 грн, водночас застосовано обмеження в індексації - 233,02 грн, розмір пенсії з надбавками (до виплати) 21188,42 грн.
З 01.03.2025 сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 32759,48 грн середньомісячного заробітку) становить 26207,58 грн, водночас застосовано обмеження в індексації - 1203,00 грн, розмір пенсії з надбавками (до виплати) 22688,42 грн.
З 01.03.2026 сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 36723,37 грн середньомісячного заробітку) становить 29378,70 грн, водночас застосовано обмеження в індексації - 576,12 грн, розмір пенсії з надбавками (до виплати) 25283,42 грн.
Спірні правовідносини виникли з приводу обмеження відповідачем передбаченого статтею 8 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» розміру пенсії.
Абзацом третім ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України 24 лютого 2023 року № «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» встановлено, що: розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Також пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2026 року № 236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» встановлено, що розмір підвищення пенсії в результаті її перерахунку, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 2 595 гривень.
Верховний Суд у постанові від 22 грудня 2025 року у справі № 200/30/24 зазначив, що аналіз норм статті 8 Закону № 345-VI та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.
Отже, ураховуючи положення статті 8 Закону № 345-VI, позивач має право на пенсію за віком, яка має становити суму не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, у постанові від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17 зазначено наступне «З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80 % його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону № 1058-IV з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю».
Водночас судом у цій справі встановлено, що «обмеження в індексації» застосовані вже після формування доплати шахтарям до мінімального розміру, що не відповідає наведеним приписам законодавства.
Отже, судом установлено, що під час перерахунку пенсії позивача відповідачем обмежено передбачений статтею 8 Закону № 345-VI її розмір з 01.03.2023 на 2083,14 грн; з 01.03.2024 на 233,02 грн; з 01.03.2025 на 1203,00 грн і з 01.03.2026 на 576,12 грн.
Такі фактичні обставини судом установлено на підставі наданих розпоряджень (протоколів) про перерахунок пенсії і відповідачем такі обставини не спростовано.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність спірних дій відповідача.
Наведене відповідає практиці Верховного Суду, яка викладена в постанові від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24.
Додатково суд звертає увагу на те, що позивач звертався із заявою щодо перерахунку пенсії. Водночас спірні правовідносини виникли не з приводу виникнення нових обставин для перерахунку пенсії, а щодо обмеження відповідачем передбаченого статтею 8 Закону № 345-VI розміру пенсії, тобто неналежного розміру суми призначеної пенсії до виплати.
Також суд зазначає, що позивачу нараховувалися суми пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону № 345-VI, проте виплачувалися в меншому розмірі, тому відсутні підстави вважати, що позивачем заявлені вимоги на майбутнє.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до платіжної інструкції № 2.587421005.1 від 23.03.2026 сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 1064,96 грн.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 1064,96 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо щомісячної недоплати ОСОБА_1 розміру мінімальної пенсії, розрахованої відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2023 - 2083,14 грн; з 01.03.2024 - 233,02 грн; з 01.03.2025 - 1203,00 грн; з 01.03.2026 - 576,12 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025, з 01.03.2026 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (без обмеження в індексації), з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму судових витрат у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 (дев'яносто шість) копійок.
Повне рішення суду складено 15 травня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков