Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про заміну сторони виконавчого провадження
13 травня 2026 року Справа №200/4267/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 заміну боржника на правонаступника за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради (84100, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Василівська, 11, код ЄДРПОУ 25954290) про визнання протиправними дії та стягнення недоотриманої частини разової грошової допомоги до 5 травня, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання протиправними дії та стягнення недоотриманої частини разової грошової допомоги до 5 травня.
12.05.2021 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято рішення, яким адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті недоплаченої частини щорічної разової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в загальному розмірі 6800 грн. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради (84100, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Василівська, 11, код ЄДРПОУ 25954290) за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) недоотриману частину разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в розмірі 6800 грн.
Рішення суду набрало законної сили 11.06.2021 року, 30.07.2021 року видано виконавчий лист.
25.03.2026 року до Донецького окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну боржника у виконавчому провадженні з управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради (код ЄДРПОУ 25954290) на управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44522551).
В обґрунтування заяви зазначає, що Указом Президента України від 30 березня 2022 року № 188/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» утворено Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 08.02.2023 № 101 управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області перейменоване на управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжує діяти в Україні.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.
У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.
Згідно з п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.
При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи:
- на час існування небезпеки для учасників справи, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що Указом Президента України від 26.05.2021 року №210/2021 утворено Слов'янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 04.08.2021 року №71/7-21-рк призначено голову Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації.
Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 14.09.2021 року №11 створено юридичну особу управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації.
14.09.2021 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис про створення управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації (код за ЄДРПОУ 44522551).
Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області від 14.09.2021 року № 11 затверджено Положення управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (далі - Положення №11).
Абзацом 2 пункту 1.1 Положення №11 встановлено, що до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області переходять права управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради у всіх зобов'язаннях і обсязі і на умовах, що існують на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 30.09.2021 року № 49 визначено, що Слов'янська міська військово-цивільна адміністрація Краматорського району Донецької області спроможна здійснювати повноваження віднесені законом до відання виконавчих органів Слов'янської міської ради, що розміщений на офіційному сайті Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Указом Президента України від 30 березня 2022 року № 188/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» утворено Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 08.02.2023 року № 101 управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області перейменоване на управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області.
З наведеного вбачається, що управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44522551) є правонаступником управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради (код ЄДРПОУ 25954290).
Таким чином, управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44522551) є правонаступником всіх майнових прав та обов'язків управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради (код ЄДРПОУ 25954290).
Встановивши зазначені обставини, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набрання судовим рішенням законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов'язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством встановлено головну умову, за якої тягар боржника може бути перекладено на іншу особу - це вибуття сторони виконавчого провадження.
Згідно з положеннями статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 10 вересня 2020 року у справі № 420/5772/18, від 10 жовтня 2020 року у справі №804/958/17, від 03 грудня 2020 року у справі № 805/2173/16-а, від 30 грудня 2020 року у справі 805/4361/17-а.
Станом на час розгляду заяви про заміну сторони (боржника) судом встановлено, що позивачу 30.07.2021 у справі № 200/4267/21 видано виконавчий лист, однак, у суду відсутні будь-які докази перебування виконавчого листа на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби України.
Частиною 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. 5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Для правонаступників усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні у справі № 200/4267/21, замінивши боржника у виконавчому листі.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про заміну боржника на правонаступника за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради (84100, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Василівська, 11, код ЄДРПОУ 25954290) про визнання протиправними дії та стягнення недоотриманої частини разової грошової допомоги до 5 травня.
Замінити сторону у виконавчому листі № 200/4267/21 з виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року по справі №200/4267/21, щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради (84100, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Василівська, 11, код ЄДРПОУ 25954290) за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) недоотриману частину разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в розмірі 6800 грн., з Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради (84100, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Василівська, 11, код ЄДРПОУ 25954290) на його правонаступника УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КРАМАТОРСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ, (адреса місцезнаходження: Україна, 84122, Доненька обл., Краматорський р-н., м. Слов'янськ, вул. Василівська, 11, код ЄДРПОУ 44522551).
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя В.В. Стойка