15.05.2026 Справа № 756/10896/24
Провадження №2/756/321/26
Унікальний № 756/10896/24
07 травня 2026 року Оболонський районний суд м. Києва, в складі:
головуючого судді Луценко О.М.,
за участю секретаря Галелюк Т.О.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до релігійної організації « Релігійна громада Євангельських християн - баптистів « пробудження» в Оболонському районі м. Києва про заборону діяльності, яка створює загрозу життю, здоров'ю, майну фізичної особи,-
Позивач звернувся до суду з позовом до релігійної організації «Релігійна громада Євангельських християн - баптистів « пробудження» в Оболонському районі м. Києва про заборону діяльності, яка створює загрозу життю, здоров'ю, майну фізичної особи та просив суд постановити, яким заборонити Релігійній організації "Релігійна громада євангельських християн- баптистів" "Пробудження" в Оболонському районі м. Києва" (адреса: 04212, м. Київ, вул. Левка Лук'яненка, 2; ЄДРПОУ: 18017691) розташовувати та використовувати електрогенеруючі установки, які створюють шум з південно-східної частини будівлі Церкви "Пробудження", яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Левка Лук'яненка, 2, а також на її даху та стягнути з відповідача на корить позивача судові витрати.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що позивач мешкає в будинку АДРЕСА_1 , біля якого знаходиться будівля релігійної організації «Релігійна громада Євангельських християн - баптистів « пробудження» в Оболонському районі м. Києва. Весною 2024 року відповідачі встановили генератор електроенергії промислової потужності, який працює на пальному, який виходить до частини будинку в якому мешкає позивач. Під час вимкнень електроенергії, люди, які працюються у даній церкві вмикають генератор. Даний генератор створює значний шум, що змушує позивача зачиняти вікна. Саме через це порушення і створюється гул та вібрація. Разом з тим, позивач не можу знаходитись у своїй квартирі через брак свіжого повітря та спеку. Найчастіше вони вмикають генератор у неділю, коли проводять свої масові заходи чи збори. Тому, позивач вимушений зранку прокидаюсь вихідні дні, зокрема в неділю. Внаслідок постійної роботи генератора позивач майже повністю втратив здоровий сон, що негативно відображається на його здоров'ї.Генератор відповідача, встановлений близько до вікон позивача та створює негативні фактори, такі, як шум та вихлопні гази. Діями відповідача порушуються права позивача як мешканця будинку, оскільки він не може спокійно знаходитися на території своєї власної квартири через великий рівень шум та вихлопних газів генератора, який розташований на території церкви, що порушує його немайнові права, а саме: право на безпечне для мого життя та здоров'я навколишнє природне середовище( довкілля).
Ухвалою судді Оболонського районного суду м. Києва від 10.02.2025 відкрито провадження за вказаною позовною заявою, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання.
06.05.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву. Сторона відповідача заперечує щодо заявлених позовних вимог в повному обсязі, вважає їх незаконними, необґрунтованими, безпідставними, недоведеними, обставини, що зазначені в позов не відповідають дійсності. Як вбачається з плану- схеми 1 поверху церкви із розмірами приміщень, будинок АДРЕСА_1 , в якому мешкає позивач знаходиться від встановленог генератора на відстані 25 метрів. Квартира позивача розташована на 5 поверсі будинку, тобто на вистоті 15 метрів, що відповідає нормам встановлення генератора. Відповідно інструкції генератора він видає на відстані 7 м.-69дБ, отже рівень шуму перевищений не був. Окрім того позивач особисто не звертався до відповідача з заявами про переміщення даного генератора. До органів державної влади, органи місцевого самоврядування з заявами про запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров'я людини позивач також не звертався.
12.05.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив відповідно до якого зазначає, що відповідач посилається на нормативно-правові акти, які втратили чинність на момент виникнення спірних правовідносин (момент встановлення та подальшого використання спірного генератора), яким є Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"(втратив чинність 01.10.2023). Відповідач посилається на Санепідемстанцію, яка "має виміряти рівень [шумового] забруднення". Остання припинила діяльність дуже давно щодо здійснення державного контролю та нагляду. Але остаточно була ліквідована 29 березня 2017 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №348. Окрім того пояснення відповідача, що від місця встановлення спірного генератора до будинку позивача відстань складає 25 метрів, однак такий розрахунок є хибним, адже сторона відповідача просто порахувала відстань від генератора до кінця будівлі відповідача. Відповідач не врахував, що відстань вздовж споруди відповідача до початку будинку позивача є меншою, адже із західної сторони ці будівлі частково перекриваються вздовж східної сторони споруди відповідача. Натомість, сторона будинку, куди виходять вікна квартири позивача є північно-східна стіна, яка є перпендикулярною до сторони споруди відповідача, з якої розташовано спірний генератор. Враховуючи надану відповідачем копію план-схеми першого поверху споруди з технічного паспорту споруди, відстань від спірного генератора до стіни будинку позивача, куди виходять вікна останнього, становить приблизно 18 метрів, тому рівень шуму зменшується приблизно до 61 -62,5 Дб, що є перевищенням допустимих рівнів шуму.
14.10.2025від відповідача надішли заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких вбачається, що згідно відповіді Жеку 503 квартира позивача знаходиться на 5 поверсі даного будинку. Як вбачається з витягу з протоколу № 11/03/2023 Братерської Ради Церкви щодо встановлення генератора. Генератор встановлений відповідно до Наказу Міністерства і внутрішніх справ України від 30.12.2014 року № 1417 «Про затвердження Правил южежної безпеки в Україні». Відповідно до пункту 5.4. глави 5 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні додаток № 1 - Протипожежні відстані від встановленого електрогенеруючого бладнання до суміжних об'єктів. Відповідно до Додатку № 1 - електрогенеруюче обладнання до 10 кВт включно повинно знаходитися на відстані 10 метрів від інших стін будівель. Враховуючи вкладене, генератор встановлений без порушень. Окрім того позивач не звернувся до фахівців служби, які проводять офіційній заміри за допомогою спеціалізованих приладів- шумомірів та відповідного акту про перевищення встановленого рівня шуму суду не надав.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд постановити рішення, яким позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти наданого позову заперечив, посилаючись на його необґрунтованість. Просив суд постановити рішення, яким в позові відмовити.
Суд з'ясувавши фактичні обставини справи, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та письмові докази у їх сукупності дійшов до наступного висновку.
Цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, ЦПК України, Закону України «Про міжнародне приватне право», законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина 1 статті 3 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.ч. 1, 2, 3, 4 ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно із п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій (частини 1-4 ст. 12 ЦПК України).
Ст.ст. 15, 16 ЦК України, передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
В судовому засіданні встановлено, та не заперечувалося сторонами, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Релігійна організація «Релігійна громада Євангельських християн - баптистів « пробудження» в Оболонському районі м. Києва зареєстровано як юридичну особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається з витягу з протоколу № 11/03/2023 Братерської Ради Церкви щодо встановлення генератора. Генератор встановлений відповідно до Наказу Міністерства і внутрішніх справ України від 30.12.2014 року № 1417 «Про затвердження Правил южежної безпеки в Україні». Відповідно до пункту 5.4. глави 5 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні додаток № 1 - Протипожежні відстані від встановленого електрогенеруючого бладнання до суміжних об'єктів. Відповідно до Додатку № 1 - електрогенеруюче обладнання до 10 кВт включно повинно знаходитися на відстані 10 метрів від інших стін будівель.
Як вбачається з плану- схеми 1 поверху церкви із розмірами приміщень, будинок АДРЕСА_1 , в якому мешкає позивач знаходиться від встановленого генератора на відстані 25 метрів.
Квартира позивача розташована на 5 поверсі будинку, що підтверджується листом №488 від 30.09.2025 наданимЖеку 503, тобто на вистоті 15 метрів, що відповідає нормам встановлення генератора.
Згідно з Правилами пожежної безпеки в Україні (наказ МВС №67 від 27.01.2026), встановлення паливних генераторів вбачається, що відстань до будівель: генератор необхідно встановлювати на відкритому повітрі на відстані не менше 6 метрів від вікон, дверей, гаражів та стін будівель.
Згідно відповіді Оболонського УП ГУНП у м. Києві за № 152593-2025 від 21.04.2025 встановлено, що звернень гр.. ОСОБА_1 за період 2024 року до Оболонського управління поліції не надходило, зяави не реєструвалися.
Відповідно інструкції технічної експлуатації дизельного генератора Hyundai DHY12000SE-3 видає на відстані 7 м-69дБ.
За змістом статті 1 Закону України «Про систему громадського здоров'я», шум відноситься до фізичних факторів середовища життєдіяльності, що впливають або можуть впливати на здоров'я людини чи на здоров'я майбутніх поколінь.
Відповідно до ст.. 32 Закону україни « Про систему громадського здоров'я»: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання та громадяни під час здійснення будь-яких видів діяльності з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров'я людини зобов'язані: здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених державними медико-санітарними нормативами та правилами; вживати заходів для недопущення упродовж доби перевищення рівнів шуму, встановлених державними медико-санітарними нормативами, у таких приміщеннях і на таких територіях (захищених об'єктах): а саме у приміщеннях житлових будинків і на прибудинковій території; шум на захищених об'єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби.
Передбачені частинами другою, третьою і четвертою цієї статті вимоги щодо додержання тиші та обмеження певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки: роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель, за умови вжиття вичерпних заходів для максимального обмеження проникнення шуму до прилеглих приміщень, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
Органи державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог санітарного законодавства у відповідній сфері здійснюють контроль за додержанням суб'єктами господарювання, а також громадянами правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, порядку та правил, передбачених законодавством, щодо виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних виробів, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму.
Як встановлено в судовому засіданні позивач не звертався органів державного нагляду (контролю) з вимагами проведення офіційних замірів за допомогою спеціалізованих приладів.
За приписами ст. 32 вищевказаного Закону органи державної влади, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання та громадяни під час здійснення будь-яких видів діяльності з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров'я людини зобов'язані здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених державними медико-санітарними нормативами та правилами.
Разом з тим, відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону, передбачені частинами другою, третьою і четвертою цієї статті вимоги щодо додержання тиші та обмеження певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки: 6) роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель, за умови вжиття вичерпних заходів для максимального обмеження проникнення шуму до прилеглих приміщень, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди.
Державні медико-санітарні нормативи (санітарні нормативи) - обов'язкові до виконання параметри безпечності середовища життєдіяльності людини та епідемічного благополуччя, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, які є науково обґрунтованими на основі відповідних досліджень та аналізу ризику згідно з вимогами безпеки для життя і здоров'я людини за медичними критеріями та виражені у припустимому максимальному або мінімальному, кількісному та (або) якісному значенні показника, що характеризує фактор середовища життєдіяльності, а також стан здоров'я населення за критеріями захворюваності, поширеності хвороб, фізичного розвитку, імунітету тощо, включаючи гранично допустимі концентрації, допустимі дози, максимальні рівні впливу, максимальні межі залишків, максимальні рівні вмісту, допустимі добові дози, рівні включень, часові обмеження щодо використання продукції або доступу працівників та/або населення на об'єкти після застосування небезпечних факторів, епідеміологічні показники, протиепідемічні нормативи, недотримання яких може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людини (п. 4 ч.1 ст. 1 Закону № 2573-IX)
Допустимі рівні шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови закріплені у Державних санітарних нормах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.02.2019 № 463.
Суд зважує на те, що для встановлення наявності небезпеки для завдання шкоди майну чи здоров'ю фізичної особи, наявності завданої шкоди, причинного зв'язку у завданні шкоди із наявністю неправомірних дій відповідача, необхідні спеціальні знання. Однак клопотання про призначення експертиз позивачкем не заявлялися. Також відсутній акт про перевищення встановленого рівня шуму, який би підтверджував, що порушено право на користування генератором відповідачем та що еквівалентні рівні шумового навантаження перевищують допустимі.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору ( ст. 95 ЦПК України).
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
Відповідно до частини 6 статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевстановлене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки даний паливний генератор встановлений за правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, а позивачем в свою чергу не доведено, що встановлення вказаного генератору супроводжується шумом, який перевищує допустимі норми та несе небезпеку для життя та здоров'я позивача.
У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 10, 12, 13, 81, 82, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до релігійної організації « Релігійна громада Євангельських християн - баптистів « пробудження» в Оболонському районі м. Києва про заборону діяльності, яка створює загрозу життю, здоров'ю, майну фізичної особи- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційкого суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Оболонський районний суд м. Києва. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
Суддя: О.М. Луценко