154/961/26
2/154/894/26
(ЗАОЧНЕ)
13 травня 2026 року Володимирський міський суд Волинської області під головуванням судді Лященка О.В., за участю секретаря судового засідання Баранюк О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Володимирі цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених сум житлової субсидії, -
У березні 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України через систему «Електронний суд», звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених сум житлової субсидії .
Позов мотивує тим, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримувала житлову субсидію з 01 листопада 2024 року по 31 березня 2025 року відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»
Відповідно до проведеної верифікації державних виплат, було встановлено не виконання відповідачем умов підпункту 4 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою №848 при призначенні житлової субсидії, а саме: було порушено обов'язок щодо повідомлення про здійснення відповідачем або членами його родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, що будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначена житлова субсидія, має у власності транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавству порядку, з року випуску якого минуло лише 5 років, (за даними МВС мотоцикл, LB5PR8S19MZ109242, 2021 року випуску - ОСОБА_1 , 3298618665, заява №2502912450 від 23.10.2024: Тип операції: 308-Перереєстрація нового власника за договором купівлі-продажу (с/г), номерний знак НОМЕР_1 ).
В результаті неповідомлення про факт придбання транспортного засобу, виникла переплата житлової субсидії в сумі 15265,27 грн, про що ОСОБА_1 повідомлена листом від 22.06.2025 №0300-0402-8/40951.
21.07.2025 ОСОБА_1 звернулась до позивача з заявою про повернення коштів переплати субсидії частинами з додаванням квитанцій про сплату боргу. З дня подання вищезазначеної заяви відповідачка сплатила 1500 грн. 15.08.2025, після чого повернень переплати не здійснювала. Таким чином залишок переплати субсидії, що підлягає поверненню на дату подання позовної заяви становить 13765,27 грн.
Просить позов задовольнити та стягнути із ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надміру виплачену житлову субсидію за період з листопада 2024 року по березень 2025 року в сумі 13765,27 грн та судовий збір в сумі 2662,40 грн.
Ухвалою суду від 11.03.2026 дану справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, вказавши, що позов підтримує та просить суд його задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За погодженням позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
За зверненням ОСОБА_1 від 29.11.2024 , зареєстрованого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, 05.12.2024 прийнято рішення №3001-83609572-2024-1 про призначення житлової субсидії з 01.11.2024 по 31.03.2025 у розмірі 3066,70 грн., з 01.04.2025 по 30.04.2025 у розмірі 1848,68 грн.
Відповідно до проведеної верифікації державних виплат, було встановлено не виконання відповідачем умов підпункту 4 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою №848 при призначенні житлової субсидії, а саме: було порушено обов'язок щодо повідомлення про здійснення відповідачем або членами його родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, що будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначена житлова субсидія, має у власності транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавству порядку, з року випуску якого минуло лише 5 років. (за даними МВС мотоцикл, LB5PR8S19MZ109242, 2021 року випуску - ОСОБА_1 , 3298618665, заява №2502912450 від 23.10.2024: Тип операції: 308-Перереєстрація нового власника за договором купівлі-продажу (с/г), номерний знак НОМЕР_1 . Дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 29.11.2024. Дата отримання даних МВС:20.05.2025.
В результаті неповідомлення про факт придбання транспортного засобу, виникла переплата житлової субсидії в сумі 15265,27 грн, що підтверджується копією розрахунку суми боргу по особовому рахунку № 3001-83609572 ОСОБА_1 за період з 01.11.2024 по 31.03.2025.
Судом встановлено, що листом від 22.06.2025 №0300-0402-8/40951 відповідачку було повідомлено позивачем про суму надміру нарахованих коштів.
ОСОБА_1 звернулась до позивача з заявою про повернення коштів переплати субсидії частинами з додаванням квитанцій про сплату боргу, що підверджується копією заяви від 21.07.2025. З дня подання вищезазначеної заяви відповідачка сплатила 1500 грн., 15.08.2025, після чого повернень переплати не здійснювала. Таким чином залишок переплати субсидії, що підлягає поверненню на дату подання позовної заяви становить 13765,27 грн.
Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Одним із основоположних принципів цивільного судочинства є справедливість, добросовісність та розумність, що передбачено у пункті 6 частини першої статті 3 ЦК України.
Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 4 Положення визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Підпунктом 3 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число
місяця, з якого призначена житлова субсидія, має у власності транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше 5 років.
Згідно з вимогами п.49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Пунктом 78 Положення передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.
Відповідно до п.119 Порядку, за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Тобто, обов'язок щодо надання достовірної інформації з метою отримання субсидій покладено на отримувача субсидій.
Пунктами 125 та 127 Положення № 848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Відповідно до п.125-1 та п.127 Положення, кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до п.2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5, у разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); - повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримувала житлову субсидію. Внаслідок неправомірної поведінки відповідачки виникла переплата субсидії за період з 01.11.2024 до 31.03.2025 року в розмірі 13765,27 гривень. Доказів, які б спростовували вищевикладене, суду не надано. Таким чином, оскільки відповідачка не повідомила позивача про обставини, які впливають на отримання житлової субсидії і це призвело до переплати коштів у виді житлової субсидії, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають до задоволення.
Крім цього, при зверненні до суду з позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 2662,40 гривень, що підтверджується платіжною інструкцією від 26.02.2026 № 2423.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 141, 264, 265, 274, 279, 280-283 ЦПК України, на підставі ст. 121 ЦК України, суд -
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (ЄДРПОУ 13358826, Київський Майдан, буд. 6, м. Луцьк, Волинська область, 43026) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надміру виплачену житлову субсидію за період з листопада 2024 року по березень 2025 року в сумі 13765 (тринадцять тисяч сімсот шістдесят п'ять) грн. 27 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у розмірі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 40 коп.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Олександр ЛЯЩЕНКО