11 травня 2026 року справа № 580/1802/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 02.01.2026 щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію зарахувавши до страхового стажу у пільговому обчисленні один місяць служби за три, період військової служби в особливий період з 16.04.2014 по 30.04.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 16.07.2025 зарахувавши до страхового стажу для обчислення пенсії у пільговому обчисленні один місяць служби за три, період військової служби в особливий період з 16.04.2014 по 30.04.2018.
Позовні вимоги представник обґрунтовує тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області, отримує пенсію відповідно до Закону № 1058-IV та має право на пільгове обчислення страхового стажу. Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_1 позивач брала безпосередню участь у бойових діях у період з 16.04.2014 по 30.04.2018. Тому вважає, що позивач має право на зарахування вказаного періоду до трудового стажу у потрійному розмірі (один місяць за три). Однак, Пенсійний фонд відмовив у такому зарахуванні. За захистом прав та інтересів позивача представник звернувся до суду.
Відповідач 17.03.2026 подав до суду відзив та зазначив, що зарахування строку один місяць служби за три місяці участі у бойових діях у воєнний час не передбачено при обчисленні пенсії за нормами Закону № 1058. Тому просив відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 02.03.2026 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Черкаській області та отримує з 01.01.2025 пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 13.07.2015.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_1 від 15.04.2024 № 745 позивач дійсно в період з 16.04.2014 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
16.07.2024 представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Відповідач листом від 13.08.2025 №8120-7688/Ж-02/8-2300/25 відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян» повідомив про відсутність підстав зарахувати до страхового стажу періоди участі в бойових діях в потрійному розмірі для обчислення розміру пенсії.
Позивач за захистом своїх прав звернулася до суду.
Рішенням суду від 10.11.2025, що набрало законної сили 11.12.2025, у справі № 580/9610/25 Черкаський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 16.07.2025 (вх.№7688/Ж-2300-25) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На виконання зазначеного рішення суду відповідач 02.01.2026 прийняв рішення № 232730026893 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 . В обгрунтування рішення Головне управління зазначило, що зарахування до страхового стажу періоду участі в бойових діях в потрійному розмірі для обчислення розміру пенсії згідно із Законом № 1058 законодавством не передбачено. Тому підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу при обчисленні її пенсії відповідно до Закону № 1058, періодів участі у бойових діях з 16.04.2014 до 30.04.2018 у пільговому обчисленні один місяць за три відсутні.
Вважаючи рішення Головного управління щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії протиправним, остання в особі представника звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Частина перша статті 9 зазначеного Закону визначає, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частиною 6 вказаної статті передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до статті 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі Закон №2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.
Згідно із статтею 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
17.07.1992 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова №393).
Відповідно до абз. 1, 6, 8 п.п. «а» п. 3 Постанови № 393 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до пп. 1 п. 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 № 530, участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та інші періоди, зазначені в підпункті а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (зі змінами), зараховуються на пільгових умовах один місяць служби за три.
ВС у справі № 640/1873/22 ЄДРСР 112441883 зазначив: п. 67 відповідно до додатку 1 до Порядку № 22-1 заява про призначення/перерахунок пенсії, крім персональних даних особи, містить наступний розділ «прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)»; п. 68 заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону № 393/96-ВР.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. З 19.02.2022 (дата набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022 року) час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів зараховується військовослужбовцям у кратному розмірі, один місяць служби за три місяці, виключно для визначення розміру пенсії.
У цій справі спірним є питання наявності права позивача на зарахування до страхового стажу при перерахунку її пенсії періоду проходження служби на пільгових умовах, а саме один місяць служби за три місяці.
Як встановив суд позивач є учасником бойових дій з 13.07.2015, отримує пенсію за віком, призначену згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не заперечує, що період військової служби з 16.04.2014 до 30.04.2018 зарахований до страхового стажу в одинарному розмірі, натомість вважає, що чинним законодавством не передбачено зарахування вказаного періоду військової служби у пільговому обчисленні з огляду на отримання позивачем пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 15.04.2024 № 740 ОСОБА_1 дійсно в період з 16.04.2014 до 30.04.2018 брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах.
Верховний Суд у постанові від 05.06.2018 в адміністративній справі № 348/347/17 та постанові від 30.07.2019 в адміністративній справі № 346/1454/17 виснував, що зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії призначається та за яким законом вона призначається. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки, що викладені у постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд зауважує, що право на пільгове обчислення стажу (один місяць служби за три місяці) за час участі у бойових діях не залежить від виду пенсії (за віком, за вислугу років тощо) чи закону, за яким вона призначається.
Визначальною підставою для пільгового стажу є не категорія пенсіонера, а спеціальний статус особи, набутий у зв'язку з виконанням обов'язків щодо захисту Батьківщини у визначений законодавством період.
Період безпосередньої участі в АТО є періодом перебування у стані «бойових дій», що автоматично тягне за собою обов'язок держави обчислювати такий стаж на пільгових умовах.
Таким чином, оскаржуване рішення відповідача порушує принцип правової визначеності та право особи на соціальний захист. Позивач має законне право на перерахунок пенсії з урахуванням трикратного розміру стажу за вказаний період.
Тому враховуючи, що участь позивача у бойових діях у період 2014- 2018 рр. підтверджена належними доказами, а релевантна практика Верховного Суду вказує на неможливість обмеження права на пільговий стаж залежно від виду пенсії, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління у зарахуванні стажу з розрахунку 1 місяць за 3 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Зважаючи на те, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 02.01.2026 № 232730026893 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська 23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) пенсії з 16.07.2025, зарахувавши до її страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 16.04.2014 по 30.04.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО