Рішення від 15.05.2026 по справі 520/25175/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 р. № 520/25175/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 27.03.2025 № 26291-2417-2023-UA63120250000081463 на суму 84825,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення, прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

У період з 27.04.2026 по 11.05.2026 суддя Панов М.М. перебував у щорічній відпустці, тому вирішення вказаної справи здійснюється в перші робочі дні після відпустки.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

З позовної заяви вбачається, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 30.11.2020 року позивачу, ОСОБА_1 було передано в оренду земельну ділянку кад. № 6322057602:00:000:0137, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, за адресою вул. Сумський шлях 2 Ж с.Подвірки , площею 0,0885 га , нормативна грошова оцінка була визначена в сумі 56 710,80 грн (яка визначена на 15.09.2020 року з урахуванням коефіцієнту індексації 1,897) , розмір орендної плати визначений в сумі 12% від нормативної грошової оцінки , що складало 6 805,30 грн на рік.

П.8 вказаного Договору зазначає про те, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіціентів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії .

Розмір орендної плати щорічно індексується станом на 01 число звітного року на коефіцієнт, розрахований відповідно до статті 289 Податкового кодексу України.

Вказана сума була сплачена позивачем за 2020, 2021, 2022 роки, проте в 2024 році було повідомили про те, що нормативна грошова оцінка змінилася і визначена тепер в сумі 631 139,85 грн., і оренда плата тепер становить 75 736,78 грн на рік.

Про те, що нормативна оцінка землі змінилася і виросла у майже 11 разів позивачу стало відомо з листа № 02-22/3605 від 25.06.2024 року.

Відтак, повідомлення-рішення № 26291-2417-2023-UA63120250000081463 від 27.03.2025 року на суму 84825,20 грн з приводу нарахування орендної плати на земельну ділянку було направлено позивачу рекомендованим листом 0601147705232 від 19.05.2025 року.

Позивач вважає, що йому безпідставно нараховано суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, прийнятим Головним управлінням ДПС у Харківській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відносини з оренди землі регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України «Про оренду землі» (далі - Закон № 161), іншими нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до них та договором оренди землі, а справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності - ПК України.

Відповідно до ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п.п.14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар (ст. 269, 270 ПК України).

Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону № 161).

Згідно із ст. 21 Закону № 161 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Ці ж норми дублюються в п. 288.4 ст. 288 ПК України, відповідно до яких розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2-288.3 ст. 288 ПК України).

Відповідно до п. 288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

Між Солоницівською селищною радою Харківської області (Орендодавець) та гр. ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) від 30.11.2020. Строк дії договору - на п'ять років, дата закінчення дії - 30.11.2025.

Об'єкт оренди - земельна ділянка загальною площею 0,0885 га, кадастровий номер - 6322057602:00:000:0137, яка розташована в АДРЕСА_1 .

Категорія земель: землі житлової та громадської забудови. На земельній ділянці розміщено об'єкт нерухомого майна - нежитлова будівля лі. «А», площею 478,4 кв.м., що належить на праві власності Орендарю.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Орендарем земельної ділянки кадастровий номер 6322057602:00:000:0137, загальною площею 0,0885 га є ОСОБА_1 , Орендодавець - Солоницівська селищна рада на підставі договору оренди землі від 30.11.2020. Дата державної реєстрації речового права 30.11.2020 року. Термін дії договору оренди землі до 30.11.2025.

Інформація щодо припинення речового права відсутня.

Згідно з п. п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПКУ базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельної ділянки (далі - НГО) з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України.

Для визначення розміру, зокрема, орендної плати використовується НГО з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (абзац перший п. 289.1ст. 289 ПК України).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1378).

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (частина перша ст. 15 Закону № 1378).

Пунктом 4 Договору оренди землі від 30.11.2020 року, укладеного між Солоницівською селищною радою та гр. ОСОБА_1 визначено нормативно - грошову оцінку (далі - НГО) земельної ділянки за кадастровим номером 6322057602:00:000:0137 на дату укладення договору, яка станом на 15.09.2020 складає 56710,80 гривень.

Тобто, із зазначеного в договорі оренди можна зробити висновок, що нормативна грошова оцінка не є сталою та відповідно може змінюватись.

Так, частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі за текстом - Закон № 1378-IV), передбачено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно статті 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земель, розташованих в межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Рішенням XXV сесії Солоницівської селищної ради VIII скликання від 03.12.2021 № 14 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів смт Солоницівка, с. Подвірки, с. Сіряки, с. Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Рішення органів місцевого самоврядування відповідно до частини першої ст. 73 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» із змінами та доповненнями є обов'язковими для виконання, зокрема, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Враховуючи викладене, якщо орган місцевого самоврядування прийняв рішення про нову нормативну грошову оцінку землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, орендар сплачує орендну плату, обчислену із застосовуванням такої нормативної грошової оцінки.

Отже, з дня набрання чинності відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження виконаної НГО, платник має уточнити податкові зобов'язання з плати за землю, незалежно від внесення нової НГО до Договору оренди землі.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону № 1378-IV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Так, згідно з даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Витяг № НВ-9955133452024 від 28.11.2024) НГО зазначеної земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації за 2024 рік - 1,12, відповідно до листа Держгеокадастру № 6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2025, станом на 2025 рік складає 706876,63 гривень.

Розмір орендної плати становить 12% від НГО (п. 7 Договору оренди землі від 30.11.2020).

Таким чином, розмір орендної плати (12% від НГО) за 2025 рік складає 84825,20 грн.

Відповідне податкове повідомлення - рішення від від 27.03.2025 № 26291-2417-2023-UA63120250000081463 на суму 84825,20 грн було направлено на податкову адресу позивача та отримано ним 20.05.2025.

Верховний Суд України в постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 дійшов висновку про те, що нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, незалежно від того, чи сторони договору оренди визначили безпосередньо в самому договорі таку підставу для перегляду розміру орендної плати.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 (п.122) зазначила, що конкретизує свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель», статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Натомість Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо долучення позивачем постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2026 по справі 520/35373/24, суд зазначає наступне.

Так, позовні вимоги по справі 520/25175/25 аргументовані відсутністю правових підстав у відповідачем нарахування позивачу орендної плати за землю у розмірах, що перевищують визначені у договорі оренди землі, з урахуванням доводів відзиву на позовну заяву, де зазначається про те, що донарахування зроблені відповідачем внаслідок прийняття та затвердженням Солоницівською селищною радою Рішенням XXV сесії від 03.12.2021 № 14 технічної документації з нормативної грошової оцінки, яка призвела до фактичного підвищення орендної плати в 11 разів. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2026 по справі 520/35373/24 (позивач ОСОБА_1 , відповідач Солоницівська селищна рада Харківського району Харівської області) визнано незаконним та скасовано вищевказане Рішення Солоницівської селищної ради XXV сесії від 03.12.2021 № 14 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів смт. Солоницівка, с. Подвірки, с. Сіряки, с. Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області» та подальше внесення змін до даного рішення від 16.03.2023 № 55

З цього приводу суд зазначає, що Рішення Солоницівської селищної ради XXV сесії від 03.12.2021 № 14 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів смт. Солоницівка, с. Подвірки, с. Сіряки, с. Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області» було скасовано Постановою Другого апеляційного адміністративного суду 30.03.2026. Водночас, грошове зобов'язання з орендної плати було нараховано позивачу за 2025 рік, коли Рішення Солоницівської селищної ради XXV сесії від 03.12.2021 № 14 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів смт. Солоницівка, с. Подвірки, с. Сіряки, с. Куряжанка Солоницівської селищної ради Харківського району Харківської області» було чинним.

Таким чином, розмір орендної плати згідно нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідачем було зроблено вірно, а отже податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 27.03.2025 №26291-2417-2023-UA63120250000081463 на суму 84825,20 грн. є правомірним.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов