Постанова від 12.05.2026 по справі 348/1027/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/1027/26

12 травня 2026 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Міськевич О.Я., з участю секретаря судового засідання Скоблей О.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Гуменюка Б.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей, з вищою освітою, головного бухгалтера ТДВ «НАДВІРНЯНСЬКИЙ КАР'ЄР-КАРПАТИ», протягом року не притягався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП,-

УСТАНОВИВ:

На розгляд Надвірнянського районного суду надійшли матеріали від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 78 від 16.04.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи головного бухгалтера ТДВ «НАДВІРНЯНСЬКИЙ КАР'ЄР-КАРПАТИ», вчинив порушення провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, а саме: зберігання пального виключно для потреб власного споживання без наявності ліцензій на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) в період з 11.11.2022 по 23.11.2022, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995, зі змінами та доповненнями.

Від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 поступили письмові пояснення по справі, в яких зазначено, що він свою вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення не визнає.

Зокрема, як доказ щодо вчинення ним зазначеного правопорушення контролюючий орган надає витяг з акту документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства від 13.04.2026, з якого вбачається, що постачальником палива для ТДВ «НАДВІРНЯНСЬКИЙ КАР'ЄР-КАРПАТИ» є ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» згідно акцизних накладних від 11.11.2022 № 206 об'ємом 4419,22 л., від 16.11.2022 № 212 об'ємом 3072,28 л., від 23.11.2022 № 222 об'ємом 4195,00 л., в яких адреса місця зберігання с. Пасічна, вул. Довбуша, 1Б.

Враховуючи норми Податкового кодексу України вбачається, що ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» при реалізації палива ТДВ «НАДВІРНЯНСЬКИЙ КАР'ЄР-КАРПАТИ» зобов'язано скласти акцизну накладну в одному примірнику (ст. 231 ПКУ).

ТДВ «Надвірнянський кар'єр-Карпати» має ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 9090414202000073 від 10.02.2020. Адресою місця зберігання пального в даній ліцензії вказана: ІваноФранківська область, Надвірнянський район, с. Пасічна, вул. Довбуша 1/А.

Як зазначено в останньому абзаці на ст. 26 акту перевірки, ТДВ «Надвірнянський кар'єр-Карпати» не є платником акцизного податку. Тому у ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» не виникало обов'язку надати ТДВ «Надвірнянський кар'єр-Карпати» складену акцизну накладну. А отже йому, як головному бухгалтеру Товариства, не було відомо і не могло бути відомо про те, що ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» склало акцизні накладні від 11.11.2022 № 206, від 16.11.2022 № 212, від 23.11.2022 № 222, в яких невірно вказана адреса місця зберігання с. Пасічна, вул. Довбуша 1Б.

Крім того акт перевірки не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання, й не є обов'язковим рішенням суб'єкта владних повноважень. Акт перевірки - це документ, в якому зафіксовано факти та оціночні судження осіб, що її проводили, тому до акта можуть висуватися лише ті вимоги, що стосуються доказів. Оцінка акта перевірки, у тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення в ньому висновків перевірки, може бути дана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Верховний Суд в своїй постанові від 07.06.2022 р. у справі №520/2347/21 прийшов до висновку що зазначення відомостей в акцизній накладній не є беззаперечним свідченням того, що суб'єкт господарювання має обов'язок із отримання ліцензії на право зберігання пального у розумінні вимог Закону № 481/95-ВР.

ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.

Допитаний в судовому засіданні в якості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав з підстав, зазначених у письмових поясненнях. Просив провадження по справі відносно за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 -адвокат Гуменюк Б.С. в судовому засіданні також просив провадження по справі відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутнітю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Суддя, заслхавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов таких висновків.

Згідно з ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації,трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За змістом ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Частиною 1 ст. 164 КУпАП, порушення якої інкриміновано ОСОБА_1 , передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Норма ст. 164 КУпАП носить бланкетний характер, оскільки у наведеній диспозиції відсилає до закону, що регулює певні види господарської діяльності, тому в протоколі про адміністративне правопорушення має зазначатися відповідна норма спеціального закону, який регламентує господарську діяльність, що потребує ліцензування або державну реєстрацію суб'єкта господарювання.

Стаття 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995, порушення якої інкримінується ОСОБА_1 , визначала імпорт, експорт, оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального.

Разом з тим Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 втратив чинність 01.01.2025 на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX (зі змінами), стаття 15 якого визначає основні вимоги до операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу.

Таким чином протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , не містить посилання на чинний нормативний акт, який передбачає відповідальність за інкриміноване правопорушення, що є обов'язковим відповідно до ст. 256 КУпАП. Також посилання на нормативний акт є необхідним для визначення об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Крім того, з акту перевірки вбачається, що постачальником палива для ТДВ «НАДВІРНЯНСЬКИЙ КАР'ЄР-КАРПАТИ» є ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» згідно акцизних накладних від 11.11.2022 № 206 об'ємом 4419,22 л., від 16.11.2022 № 212 об'ємом 3072,28 л., від 23.11.2022 №222 об'ємом 4195,00 л., в яких зазначена адреса місця зберігання с. Пасічна, вул. Довбуша 1Б.

Пунктом 231.1 ст. 231 ПК України передбачено, що платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов'язкові реквізити серед яких є: г) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового; м) адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - не платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Пунктом 231.2. ст. 231 ПК України передбачено, що форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

В силу вимог п. 231.3. цієї ж статті передбачено, що акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового. Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового: будьяким іншим особам не платникам податку. Особа, яка склала акцизну накладну в одному примірнику, зобов'язана зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Пунктом 231.4. ст. 231 ПК України передбачено, що право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.

В силу вимог п. 231.5. цієї ж статті передбачено, що при реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального або спирту етилового, та акцизні накладні розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального або спирту етилового суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

З наведеного вбачається, що ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» при реалізації палива ТДВ «НАДВІРНЯНСЬКИЙ КАР'ЄР-КАРПАТИ» зобов'язано скласти акцизну накладну в одному примірнику.

З матеріалів справи вбачається, що ТДВ «Надвірнянський кар'єр-Карпати» має ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 9090414202000073 від 10.02.2020. Адресою місця зберігання пального в даній ліцензії вказана: ІваноФранківська область, Надвірнянський район, с. Пасічна, вул. Довбуша 1/А.

Як зазначено в акті перевірки, ТДВ «Надвірнянський кар'єр-Карпати» не є платником акцизного податку. Тому у ТОВ «ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДИНГ» не виникало обов'язку надати ТДВ «Надвірнянський кар'єр-Карпати» складену акцизну накладну.

Окрім цього, як вказує Верховний Суд в своїй постанові від 19.06.2020 у справі №140/388/19, сам по собі акт податкової перевірки та дії посадових осіб контролюючого органу щодо складання цього акта не створюють правових наслідків у вигляді виникнення обов'язків, зміни чи припинення будь-яких прав платника податків, крім виникнення права на подання зауважень до акта.

Таким чином, акт перевірки не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання, й не є обов'язковим рішенням суб'єкта владних повноважень. Акт перевірки - це документ, в якому зафіксовано факти та оціночні судження осіб, що її проводили, тому до акта можуть висуватися лише ті вимоги, що стосуються доказів. Оцінка акта перевірки, у тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення в ньому висновків перевірки, може бути дана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Також Верховний Суд в своїй постанові від 07.06.2022 у справі №520/2347/21 прийшов до висновку що зазначення відомостей в акцизній накладній не є беззаперечним свідченням того, що суб'єкт господарювання має обов'язок із отримання ліцензії на право зберігання пального у розумінні вимог Закону № 481/95-ВР.

З огляду на викладене суддя вважає, що будь-яких об'єктивних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, у матеріалах адміністративної справи немає і у суді таких не здобуто.

Наведене у відповідності до статті 62 Конституції України повинно тлумачитись судом на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відповідно до вимог якої ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Практика Європейського суду з прав людини показує, що суд при оцінці доказів повинен керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у звязку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вище наведене суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, не знайшла свого підтвердження належними та достатніми доказами, тому вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, а провадження по справі закрити.

На підставі ст. 62 Конституції України, керуючись ст.ст. 7, 9, 245, 247, 251, 252, 256, 280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП - закрити підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Міськевич О.Я.