Рішення від 06.05.2026 по справі 916/50/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" травня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/50/26

Господарський суд Одеської області у складі судді Мусієнко О.О.

за участі секретаря судового засідання Дробиш К.А.,

дослідивши матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Вікторія - Торі» (65482, Одеська обл., м. Південне (Южне), вул. Іванова, буд. 22)

про зобов'язання вчинити певні дії

у відкритому судовому засіданні

представники сторін:

від позивача: Олейніков О.А. (брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду);

від відповідача: не з'явився.

Судове засідання 06.05.2026 проведено в порядку ст. 197 ГПК України в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог.

08.01.2026 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася із позовною заявою, сформованою в системі “Електронний суд» (вх. № 51/26 від 08.01.2026), до Об'єднанння співвласників багатоквартирного будинку “Вікторія - Торі» (далі - ОСББ “Вікторія - Торі», відповідач), в якій просить:

зобов'язати відповідача протягом десяти робочих днів з дати набрання рішенням законної сили надати ОСОБА_1 згідно звернення № б/н від 27.10.2025 наступну інформацію з копіями документів:

- протоколи загальних зборів відповідача з додатками за весь період існування ОСББ “Вікторія - Торі»;

- фінансові звіти ОСББ “Вікторія - Торі» за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- розгорнуті банківські виписки про рух коштів ОСББ “Вікторія - Торі» за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- акти ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ “Вікторія - Торі» за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- акти виконаних робіт ОСББ “Вікторія - Торі» за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- договори на виконані роботи за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- протоколи засідань правління за весь період існування ОСББ “Вікторія - Торі»;

стягнути з ОСББ “Вікторія - Торі» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2662,40 грн.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.02.2026 закрито підготовче провадження у справі № 916/50/26 за позовом ОСОБА_1 до відповідача ОСББ “Вікторія - Торі» про зобов'язання вчинити певні дії; призначено справу до судового розгляду по суті на 11.03.2026 о 12:10; викликано позивача та відповідача у судове засідання.

Однак, судове засідання 11.03.2026 не відбулося у зв'язку з тим, що системою цивільної оборони у м. Одесі та Одеській області було оголошено повітряну тривогу.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.03.2026 призначено судове засідання на 23.03.2026 о 15:30.

Ухвалами Господарського суду Одеської області від 23.03.2026, 06.04.2026, 22.04.2026 відкладався розгляд справи.

У судовому засіданні 06.05.2026 після судових дебатів суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення, у зв'язку з чим оголосив перерву на п'ять хвилин.

06.05.2026 після перерви судом оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

3. Позиція учасників справи.

Доводи позивача - ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є власником квартири АДРЕСА_2 , на яку поширюється діяльність відповідача.

Користуючись своїми правами позивач вирішила дізнатись, яким чином формується ціноутворення на послуги за обслуговування багатоквартирного будинку, оскільки дану інформацію директор відповідача не надає та в односторонньому порядку змінює ціни за обслуговування багатоквартирного будинку.

27.10.2025 директор відповідача отримав звернення № б/н, відповідно до якого позивач просила надати наступну інформацію: протоколи загальних зборів відповідача з додатками за весь період існування відповідача; фінансові звіти відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; розгорнуті банківські виписки про рух коштів відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти виконаних робіт відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; договори на виконані роботи за період з 2018 по 2025 роки включно; протоколи засідання правління за весь період існування відповідача. Також позивач зазначила, що у разі неможливості надання копій документів, необхідно призначити дату, час і місце для ознайомлення з ними та забезпечити можливість зробити виписки і копії, але не пізніше 30 днів з дня отримання звернення.

27.11.2025 позивач отримала відповідь № 13 від 27.11.2025, з якої вбачається, що Голова правління нібито не може виконувати свої обов'язки через не нарахування заробітної плати, однак доказів цьому не надано та не вказано законну підставу для ненадання відповіді. Вважає, що ненадання відповіді по суті звернення порушує конституційне право позивача, передбачене ст. 40 Конституції України, та є протиправним. Вказує, що посилання на неотримання заробітної плати є безпідставним і не звільняє відповідача від обов'язку надати інформацію.

Правову позицію обґрунтовує приписами Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про інформацію", Закону України «Про звернення громадян».

Відповідач - ОСББ “Вікторія - Торі».

Ухвали суду від 13.01.2026, 11.02.2026, 25.02.2026, 12.03.2026, 23.03.2026, 06.04.2026, 22.04.2026 були доставлені відповідачу до його електронного кабінету, про що свідчать відповідні довідки про доставку електронного документу, сформовані за допомогою Комп'ютерної програми “Діловодство спеціалізованого суду».

Відповідно до ч. ч. 1, 5, 7 ст. 6 ГПК України у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-комунікаційна система. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Частиною 1 ст. 232 ГПК України передбачено, що судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови; 4) судові накази.

Порядок направлення та вручення судових рішень визначений у ст. 242 ГПК України.

Днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення (ч. 6 ст. 242 ГПК України).

Згідно з ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Отже, ГПК України передбачено два способи надсилання судового рішення: (1) в електронній формі - через “Електронний кабінет» та (2) шляхом направлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Отже, судом було вчинено всі необхідні дії для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі, про можливість вчинення відповідних процесуальних дій, зокрема надано можливість викласти свої заперечення проти задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про належне повідомлення учасника судового процесу (відповідача) про розгляд справи № 916/50/26.

Відповідач в жодне судове засідання не з'явився; відзиву на позовну заяву не надав.

При цьому, суд зазначає, що керівник відповідача Шаров О.Є. звертався із заявами, сформованими в системі “Електронний суд» 04.03.2026 (вх. № 7732/26 від 04.03.2026), 18.03.2026 (вх. № 9550/26 від 18.03.2026), в яких просив надати можливість брати участь в судових засіданнях, призначених на 11.03.2026 о 12:10, на 23.03.2026 о 15:30, в режимі відеоконференції, та які ухвалами Господарського суду Одеської області від 09.03.2026, від 19.03.2026 були задоволені.

З метою забезпечення участі керівника ОСББ “Вікторія - Торі» Шарова О.Є., яким подано відповідну заяву, секретарем судового засідання 23.03.2026 було здійснено запрошення учасника процесу до такої конференції та встановлено неможливість підключення у зв'язку з відсутністю реєстрації Шарова О.Є. в підсистемі “Електронний кабінет» (Електронний кабінет ЄСІТС) внаслідок чого встановлено відсутній доступ до підсистем ЄСІТС. Також, секретар судового засідання двічі телефонувала за наявним у матеріалах справи номером телефону НОМЕР_1 , однак дзвінки залишилися без відповіді; інших засобів зв'язку з Шаровим О.Є., матеріали справи не містять.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.03.2026 зобов'язано керівника ОСББ “Вікторія - Торі» Шарова О.Є. надати докази реєстрації у підсистемі відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

Відповідач вимоги ухвали Господарського суду Одеської області від 23.03.2026 не виконав, витребуваних судом доказів не надав.

Відповідач у клопотанні, сформованому в системі "Електронний суд" 02.04.2026 (вх. № 11414/26 від 02.04.2026), просив відкласти розгляд справи, призначеної на 06.04.2026 о 15:30, на іншу календарну дату та час. Повідомив, що керівником відповідача видано наказ про надання відпустки на 30 календарних днів та 03.04.2026 відбуває до міста Чернівці з метою контрольного огляду стану здоров'я до лікаря травматолога-ортопеда. Водночас, до відповідної заяви на підтвердження вказаних у ній обставин надав документи, датовані 2025-2025 роками. Доказів на підтвердження заздалегідь запланованого лікування (медичного огляду) станом на 2026 рік матеріали справи не містять і суду відповідачем не надані. Зважаючи на повторні неявки без надання доказів на підтвердження поважності причин таких неявок, судом відповідно до приписів ч. 3 ст. 202 ГПК України продовжено розгляд справи.

У заяві, сформованій в системі "Електронний суд" 04.05.2026 (вх. № 15303/26 від 04.05.2026), керівник відповідача, керуючись ст. 196 ГПК України, просив провести розгляд справи без участі відповідача (Голови правління ОСББ “Вікторія-Торі») та зазначив, що позовні вимоги відповідачем не визнаються.

Оскільки відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, суд у відповідності до ч. 13 ст. 8, ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

4. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

ОСОБА_1 є власником квартири загальною площею 69, 6 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить свідоцтво про право власності за індексним номером 30031964 від 26.11.2014 та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за індексним номером 30032455 від 26.11.2014.

У відповідності до п. 1 розділу I «Загальні положення» Статуту ОСББ “Вікторія - Торі» (нова редакція) затвердженого протоколом загальних зборів членів ОСББ “Вікторія - Торі» за № 04 від 21.12.2016, ОСББ “Вікторія - Торі» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку (багатоквартирних будинків) № 22, що розташований за місцезнаходженням: 65481, Одеська обл., м. Одеса, м. Южне, вул. Іванова, відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Згідно з п. 2 розділу I «Загальні положення» Статуту об'єднання діє відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту.

Пунктом 3 розділу I «Загальні положення» Статуту передбачено, що об'єднання у своїй діяльності користується правами, визначеними статтями 16, 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та має обов'язки, передбачені статтею 18 цього Закону.

Метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом (п. 1 розділу II «Мета створення, завдання та предмет діяльності об'єднання» Статуту).

За положеннями п. 3 розділу II «Мета створення, завдання та предмет діяльності об'єднання» Статуту завданням та предметом діяльності об'єднання є: забезпечення реалізації прав власників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласників в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

У відповідності до п. п. 1, 2 розділу III «Статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об'єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік.

Пунктом 3 2 розділу III «Статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту визначено, що до виключної компетенції загальних зборів належать:

Затвердження Статуту об'єднання, внесення змін до нього;

Обрання членів правління об'єднання;

Питання про використання спільного майна;

Затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту;

Попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує 20000,00 гривень, а також договорів, предметом яких є цінні папери, майнові прави або спільне майно співвласників чи їх частина;

Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежі співвласників;

Прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд;

Визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління;

Визначення обмежень та користування спільним майном;

Обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішень про передачу функцій з управління спільним майном будинку повністю або частково асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку;

Прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.

У п. 11 розділу III «Статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту передбачено, зокрема, що рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку. Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки.

Згідно з п. 12 розділу III «Статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту виконавчим органом об'єднання є правління, яке обирається і підзвітне загальним зборам. Правління здійснює керівництво поточною діяльністю об'єднання та має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених цим Статутом.

Пунктом 16 розділу III «Статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту передбачено, що правління зі свого складу обирає голову правління та його заступника.

За положеннями п. 17 розділу III «Статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю правління об'єднання на загальних зборах обирається з числа співвласників ревізійна комісія (ревізор) або приймається рішення про залучення аудитора.

Співвласник має право брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» і Статутом об'єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання; знайомитись з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку (п. 1 розділу V «Права і обов'язки співвласників» Статуту).

ОСОБА_1 звернулася до директора ОСББ “Вікторія - Торі» ОСОБА_2 зі зверненням від 27.10.2025, в якому просила надати наступну інформацію: протоколи загальних зборів відповідача з додатками за весь період існування відповідача; фінансові звіти відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; розгорнуті банківські виписки про рух коштів відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти виконаних робіт відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; договори на виконані роботи за період з 2018 по 2025 роки включно; протоколи засідання правління за весь період існування відповідача. Також позивач зазначила, що у разі неможливості надання копій документів, необхідно призначити дату, час і місце для ознайомлення з ними та забезпечити можливість зробити виписки і копії, але не пізніше 30 днів з дня отримання звернення.

На звернення позивача відповідач листом за вих. № 13 від 27.11.2025 повідомив, що Голова правління є посадовою особою ОСББ “Вікторія - Торі». Відповідно до вимог трудового законодавства Голова правління має право отримувати заробітну плату за виконання трудових обов'язків. Однак, станом на теперішній час Голова правління не отримує заробітну плату, у зв'язку з відсутністю коштів у відповідній сумі на розрахункових рахунках ОСББ “Вікторія - Торі». Також зазначив щодо наявності боргу власниці квартири АДРЕСА_3 зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку у сумі 10 091, 94 грн, які є частиною заробітної плати Голови правління. Враховуючи вищезазначене, а також те, що Голова правління не отримує заробітну плату у зв'язку з несплатою позивачем внесків, Голова правління не може виконувати свої трудові обов'язки в повному обсязі та надати відповідь на її звернення.

5. Позиція суду.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно із частиною 1 статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Отже, зазначені норми закону визначають об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Підставою для звернення до суду є наявність порушеного права і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Тобто правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Положеннями ст. 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об'єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об'єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об'єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку. (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку")

Згідно з ч. 1-2, 4-7 ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом). Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник має право, зокрема, брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об'єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання; знайомитися з протоколами установчих та загальних зборів (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Порядок здійснення прав співвласників визначається законом. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників. Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначені Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники мають право: 1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; 2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; 3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 4) безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; 5) ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії; 6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; 7) інші права, визначені законом.

Отже, права співвласників передбачені ст. ст. 10, 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статутом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, у тому числі і право одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання.

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Законом України "Про інформацію" врегульовано відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.

У ст. 1 Закону України "Про інформацію" визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (абзац четвертий); документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (абзац другий).

Аналогічне визначення поняття "інформація" міститься у ч. 1 ст. 200 ЦК України.

Тобто документ містить у зафіксованому вигляді відповідну інформацію. Крім того, інформація може бути відображена в іншому вигляді шляхом фіксування відомостей та/або даних. Звідси будь-які створені у процесі діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку документи можуть бути надані для ознайомлення співвласникам як такі, що містять інформацію про діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідний правовий висновок Великої Палати Верховного Суду сформовано в постанові від 09.04.2024 у справі №925/1440/22.

Право співвласника на отримання інформації про діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є одним з найважливіших прав такої особи і безпосередньо пов'язане із правом на участь в управлінні об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку. Реалізація співвласником своїх прав, пов'язаних з прийняттям рішень про діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, неможлива без необхідної і достатньої інформації для прийняття відповідних рішень.

В силу ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Водночас, право співвласника на одержання інформації не є необмеженим з огляду на таке.

За приписами ст. 10 Закону України "Про інформацію" інформація про фізичну особу є видом інформації за її змістом.

Інформація про фізичну особу (персональні дані) відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (ч. 1 ст. 11 Закону України "Про інформацію").

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист персональних даних" цей Закон регулює правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних.

Положеннями ст. 2 Закону України "Про захист персональних даних" передбачено, що персональні дані відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (абзац десятий). Розпорядник персональних даних фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця (абзац одинадцятий). Знеособлення персональних даних вилучення відомостей, які дають змогу прямо чи опосередковано ідентифікувати особу (абзац шостий). Суб'єкт персональних даних фізична особа, персональні дані якої обробляються (абзац дванадцятий).

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 5 Закону України "Про захист персональних даних" об'єктами захисту є персональні дані. Персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою.

Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (ч. 1 ст. 21 Закону України "Про інформацію").

Приписами ч. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" передбачено, що конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, якщо інше не встановлено законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.

До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження (ч. 2 ст. 11 Закону України "Про інформацію").

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України "Про інформацію" кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про захист персональних даних" володільцем чи розпорядником персональних даних можуть бути підприємства, установи і організації усіх форм власності, органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні особи - підприємці, які обробляють персональні дані відповідно до закону.

Ч. 2 ст. 14 Закону України "Про захист персональних даних" визначено, що поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту, прав людини та для проведення Всеукраїнського перепису населення.

Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 6 Закону України "Про захист персональних даних" обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

За змістом ч. 6 ст. 6 Закону України "Про захист персональних даних" заборонено обробку даних про фізичну особу без її згоди, а ч. 1 ст. 8 цього Закону передбачає, що особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід'ємними і непорушними.

Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 20.01.2012 №2-рп/2012, відповідно до частин першої, другої статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Зазначеним вимогам Конституції України кореспондують положення законодавства України, якими передбачено, що збирання, зберігання, використання і поширення інформації про особисте життя фізичної особи без її згоди не допускаються, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (абзац другий ч. 1 ст. 302 Цивільного кодексу України); поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 2 ст. 14 Закону України "Про захист персональних даних"); конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом (ч. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію"); розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 2 ст. 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Згідно з ч. 1 ст. 10 ЦК України чинний міжнародний договір, який регулює цивільні відносини, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, є частиною національного цивільного законодавства України.

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною 17.07.1997, унормовано, що кожному гарантовано право на повагу до приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 7 Закону України "Про інформацію" право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Одержання співвласником багатоквартирного будинку інформації про діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким співвласником своїх прав, зокрема, правомочностей на участь в управлінні об'єднанням.

Частинами третьою, четвертою статті 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" також визначено, що порядок здійснення прав співвласників визначається законом. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників.

Аналогічна норма про те, що реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників, міститься також у частині другій статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відтак, реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за отриманням інформації про діяльність такого об'єднання, а останнє зобов'язано надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні об'єднанням, відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статуту об'єднання, крім конфіденційної інформації про фізичних осіб.

Отже, чинне законодавство містить обмеження щодо надання співвласникам конфіденційної інформації про фізичних осіб. Запровадженням до статті 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" обмеження поширення інформації (словосполучення "крім конфіденційної інформації про фізичних осіб") досягнуто юридичної визначеності у питанні захисту конфіденційної інформації про особу, яка включає і персональні дані.

Крім того, відповідно до частини третьої статті 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, передбачено, що публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов: 1) персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону про захист персональних даних; 2) фізичні особи (суб'єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону про захист персональних даних; 3) надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом; 4) обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.

З урахуванням викладеного, персональні дані співвласників та інших фізичних осіб, отримані об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку у процесі його діяльності, є конфіденційною інформацією з відповідним правовим режимом. Персональні дані співвласників та інших фізичних осіб не підлягають наданню об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку для ознайомлення співвласнику як конфіденційна інформація, згода на поширення якої не надавалась у встановленому законом порядку. Тому об'єднання співвласників багатоквартирного будинку має надати співвласнику для ознайомлення документи, інформацію, визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статутом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, з вилученням з них персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб як конфіденційної інформації (постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.04.2024 у справі №925/1440/22).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (позивач) є власником квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

У п. 11 розділу ІІІ Статуту передбачено, зокрема, що рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку. Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки.

Відповідно до п. 1 розділу V Статуту співвласник має право брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» і Статутом об'єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання; знайомитись з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.

З викладеного випливає, що право співвласників багатоквартирного будинку, зокрема і позивача, на одержання інформації щодо діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку прямо передбачене законом, зокрема ст. 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності співвласниками багатоквартирного будинку", а також Статутом ОСББ “Вікторія - Торі».

Дослідивши наведені норми Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності співвласниками багатоквартирного будинку", господарський суд дійшов висновку, що створене власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є особою, у володінні та розпорядженні якого знаходиться інформація щодо багатоквартирного будинку, в якому його створено, щодо діяльності такого об'єднання.

У вказаних законах прямо передбачено право співвласників багатоквартирного будинку на одержання інформації щодо діяльності створеного об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, відповідно, реалізація цього права покладається саме на особу, у володінні та розпорядженні якої знаходиться ця інформація, тобто на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку в особі його органів управління, зокрема, на правління як на виконавчий орган об'єднання, до повноважень якого відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" належить виконання зобов'язань об'єднання.

В матеріалах справи містяться докази звернення ОСОБА_1 до директора ОСББ “Вікторія - Торі» ОСОБА_2 , в якому позивач просила надати наступну інформацію: протоколи загальних зборів відповідача з додатками за весь період існування відповідача; фінансові звіти відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; розгорнуті банківські виписки про рух коштів відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти виконаних робіт відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; договори на виконані роботи за період з 2018 по 2025 роки включно; протоколи засідання правління за весь період існування відповідача. Також позивач зазначила, що у разі неможливості надання копій документів, необхідно призначити дату, час і місце для ознайомлення з ними та забезпечити можливість зробити виписки і копії, але не пізніше 30 днів з дня отримання звернення.

Однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем було надано позивачу запитувану інформацію з вилученням з відповідних документів персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб як конфіденційної інформації або надано можливість ознайомитися з нею в передбачений Законом спосіб.

Отже, положеннями ч. 1 ст. 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", зазначено, що співвласник має право, серед іншого: одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання та одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації, а об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники мають право, зокрема: одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії.

Вказані положення законодавства кореспондуються з п. 1 розділу V Статуту ОСББ “Вікторія - Торі», в якому передбачено, що співвласник має право одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.

Відповідач листом за вих. № 13 від 27.11.2025 повідомив, що Голова правління не отримує заробітну плату у зв'язку з несплатою позивачем внесків та не може виконувати свої трудові обов'язки в повному обсязі та надати відповідь на звернення позивача, що суперечить вимогам ст. 14 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Суд зауважує, що, реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до ОСББ за отриманням інформації про діяльність такого ОСББ, а останнє відповідно зобов'язане надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні ОСББ, згідно із Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", статутом ОСББ

Ураховуючи викладене, ненадання відповідачем запитуваної співвласником інформації порушує права та законні інтереси позивача, а тому позовні вимоги в частині є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню у визначений законом спосіб шляхом зобов'язання ОСББ “Вікторія - Торі» надати позивачу протягом десяти робочих днів з дати набрання рішенням законної сили для ознайомлення та зняття копій за її власний рахунок наступні документи: протоколи загальних зборів з додатками за весь період існування ОСББ “Вікторія - Торі», фінансові звіти за період з 2018 по 2025 роки включно; акти ревізії фінансово-господарської діяльності за період з 2018 по 2025 роки включно та протоколи засідань правління за весь період існування ОСББ “Вікторія - Торі». Суд зауважує, що вищенаведені документи безпосередньо стосуються діяльності Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вікторія-Торі" та пов'язані з правом позивача на участь в управлінні вказаним об'єднанням, при цьому вони мають бути надані з вилученням з них персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб як конфіденційної інформації.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання ОСББ “Вікторія - Торі» надати наступну інформацію з копіями документів: розгорнуті банківські виписки про рух коштів відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; акти виконаних робіт відповідача за період з 2018 по 2025 роки включно; договори на виконані роботи за період з 2018 по 2025 роки включно, судом враховується наступне.

Відповідний Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» і Статут ОСББ “Вікторія - Торі» передбачають право співвласників: знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки, одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання.

Наведений перелік є вичерпним.

Відповідно, ОСББ не зобов'язане надавати співвласнику документи, надання яких не вимагається Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Статутом об'єднання.

Враховуючи наведене, в цій частині позовних вимог суд відмовляє у задоволенні, оскільки законодавчими актами, які регулюють діяльність Об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, а також Статутом відповідача надання для ознайомлення співвласнику таких документів не передбачено.

Щодо судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, витрати на оплату позову судовим збором у розмірі 2662, 40 грн, понесені позивачем, підлягають частковому відшкодуванню йому за рахунок відповідача у розмірі 1331, 20 грн - пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 123, 129, 219, 232, 233, 236, 237, 238, 239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія - Торі» (65481, Одеська обл., м. Південне (Южне), вул. Іванова буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи: 39427336) протягом десяти робочих днів з дати набрання рішенням законної сили надати ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) для ознайомлення та зняття копій за її власний рахунок наступні документи:

- протоколи загальних зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія - Торі» з додатками за весь період існування ОСББ "ВІКТОРІЯ-ТОРІ";

- фінансові звіти Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія - Торі» (65481, Одеська обл., м. Південне (Южне), вул. Іванова буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи: 39427336) за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- акти ревізії фінансово-господарської діяльності Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія - Торі» (65481, Одеська обл., м. Південне (Южне), вул. Іванова буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи: 39427336) за період з 2018 - по 2025 роки включно;

- протоколи засідань правління за весь період існування Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія - Торі» (65481, Одеська обл., м. Південне (Южне), вул. Іванова буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи: 39427336).

Вказані документи надати з вилученням з них персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб як конфіденційної інформації.

3. В решті позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія - Торі» (65481, Одеська обл., м. Південне (Южне), вул. Іванова буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи: 39427336) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1331, 20 грн (одна тисяча триста тридцять три гривні, двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст. 256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено та підписано 15 травня 2026 року.

Суддя О.О. Мусієнко