Рішення від 15.05.2026 по справі 912/555/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 рокуСправа № 912/555/26

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу №912/555/26 від 16.03.2026

за позовом: Першого заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури, код ЄДР 02910025, пр-т. Європейський, 4, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах

позивач: Український державний фонд підтримки фермерських господарств (далі - Укрдержфонд), код ЄДР 20029342, вул. Януша Корчака, 9/12, м. Київ, 03190, в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, код ЄДР 22217705, вул. Тараса Карпи, 84, кім. 415, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006

до відповідача: Фермерського господарства "Ленд" (далі - ФГ "Ленд"), код ЄДР 38306617, вул. Набережна, 1Б, село Криничувате, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28420

про стягнення 100 000,00 грн,

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Укрдержфонду, в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до ФГ "Ленд" з вимогами:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Стягнути з Фермерського господарства "ЛЕНД" (код ЄДРПОУ 38306617) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (р/р UА 508201720355159055000015503; банк отримувача: ГУДКСУ у м. Київ; код отримувача за ЄДРПОУ 20029342, МФО 820172) заборгованість за договором №31 ФГ-2020 від 04.11.2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству в сумі 100 000,00 грн (сто тисяч грн 00 коп.).

3. Стягнути з фермерською господарства "ЛЕНД" (код ЄДРПОУ 38306617) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, пр-т. Європейський, 4, код ЄДРПОУ 02910025, МФО 820172, р/р UА 848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти витрачені на сплату судового збору в сумі 3 328 гривень.

4. Про день та час слухання справи повідомити сторони, а також Кіровоградську обласну прокуратуру.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на порушення відповідачем графіку повернення коштів фінансової підтримки на поворотній основі Укрдержфонду за Договором №31ФГ-2020 від 04.11.2020.

Ухвалою від 16.03.2026 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/555/26, ухвалив справу №912/555/26 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи здійснювати в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами, розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Позивач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа та поштовим повідомленням №R068072439230 від 19.03.2026 про вручення ухвали від 16.03.2026 з відміткою "вручено особисто" - 18.03.2026.

Поштовий конверт із вкладенням - копією ухвали від 16.03.2026, направлений судом на адресу відповідача, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернутий органом поштового зв'язку 08.04.2026 з відміткою "адресат відсутній".

Відповідно до абз. 1 п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, дата невдалої спроби вручити поштовий конверт з ухвалою від 16.03.2026 вважається днем вручення судового рішення ФГ "Ленд".

Крім того, 13.04.2026 господарський суд намагався зв'язатись з відповідачем за телефоном 098-642-25-58 (номер, вказаний в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у розділі "Інформація для здійснення зв'язку"), проте такий номер телефону не дійсний, що підтверджується телефонограмою №б/н від 13.04.2026.

Враховуючи наведене, господарський суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду у даній справі відповідачем та повернення її до суду з відповідною відміткою є наслідком діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання та неповідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто його власною волею.

Таким чином, господарський суд вчинив всі необхідні дії для повідомлення відповідача.

Враховуючи викладене, позивач та відповідач належним чином повідомлені про розгляд справи судом.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов.

Згідно з положеннями ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

За ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив такі обставини, які є предметом доказування у справі.

10.03.2026 до господарського суду з позовом про стягнення з ФГ "Ленд" заборгованості за договором від 04.11.2020 №31ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству звернувся Перший заступник керівника Кіровоградської обласної прокуратури.

Згідно з ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, вважає належним суб'єктом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Укрдержфонд, в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

За твердженням прокурора, у даному випадку порушення інтересів держави полягає у не забезпеченні належного виконання зобов'язань за Договором №31ФГ-2020 від 04.11.2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству, на фінансування яких державою виділялись відповідачу бюджетні кошти.

Неналежне виконання відповідачем вимог договору підриває економічні інтереси держави та зумовлює виникнення заборгованості перед бюджетом.

За приписами ст. 10 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) кошти Українського державного фонду підтримки фермерських господарств надаються новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, на безповоротній основі та на конкурсних засадах на поворотній основі, а іншим фермерським господарствам підтримка надається тільки на поворотній основі, а також - спрямовуються на забезпечення гарантій, поруки при кредитуванні банками фермерських господарств.

Новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, на безповоротній основі кошти надаються на такі цілі: відшкодування вартості розробки проектів відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства; відшкодування частини витрат, пов'язаних із сплатою відсотків за користування кредитами банків, та часткову компенсацію витрат на придбання одного трактора, комбайна, вантажного автомобіля, будівництво та реконструкцію тваринницьких приміщень, включаючи вартість проектно-кошторисних документів, страхування фермерських господарств; підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів фермерських господарств у сільськогосподарських навчальних закладах; розширення досліджень з проблем організації і ведення виробництва у фермерських господарствах, видання рекомендацій з питань використання досягнень науково-технічного прогресу в діяльності фермерських господарств. На поворотній основі допомога надається для виробництва, переробки і збуту виробленої продукції, на здійснення виробничої діяльності та інші передбачені статутом Українського державного фонду підтримки фермерських господарств цілі під гарантію повернення строком від трьох до п'яти років.

Іншим фермерським господарствам надається допомога за рахунок Державного бюджету України і місцевих бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, на поворотній основі строком до п'яти років на такі цілі: придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, на виробництво та переробку сільськогосподарської продукції, будівництво та реконструкцію виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових, закладення багаторічних насаджень, розвиток кредитної та сільськогосподарської кооперації, зрошення та меліорацію земель.

Відповідно до п. 1.12. Положення "Про Кіровоградське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств", затвердженого наказом Українського державного фонду підтримки фермерських господарств від 12 грудня 2025 року №12/12 (далі - Положення) відповідно до Статуту, затвердженого наказом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України №2897 від 09.12.2025 року "Про затвердження нової редакції Статуту Українського державного фонду підтримки фермерських господарств", Український державний фонд підтримки фермерських господарств (далі - Укрдержфонд) є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту.

Укрдержфонд належить до сфери управління Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України.

Згідно з пунктом 4.4 Статуту Укрдержфонд має в усіх регіонах України регіональні відділення, які є його відокремленими підрозділами. Відповідно до Статуту Укрдержфонду та цього Положення регіональне відділення Укрдержфонду не є юридичною особою та має статус неприбуткового. (п. 1.3.-1.4. Положення)

Регіональне відділення Укрдержфонду має самостійний баланс, відокремлене майно, реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України, установах банків, може мати печатку, бланки з власною назвою. (п. 1.6. Положення)

Регіональне відділення Укрдержфонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, які видаються міністерствами, відомствами, Статутом Укрдержфонду, внутрішніми розпорядчими документами Укрдержфонду та цим Положенням, яке затверджується наказом Укрдержфонду. (п. 1.7. Положення)

Відповідно до п. 1.10. Положення регіональне відділення здійснює свою діяльність на засадах гласності, за дорученням Укрдержфонду взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, банками, сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами, кредитними спілками, об'єднаннями громадян, юридичними та фізичними особами для реалізації мети і основних напрямів своєї діяльності.

Пунктом 2.1. Положення передбачено, що основним напрямом діяльності поміж інших, є забезпечення повернення до державного бюджету коштів, наданих Укрдержфондом в якості поворотної фінансової підтримки, в тому числі шляхом ведення претензійно-позовної роботи.

Враховуючи вищевикладене, надана відповідачеві фінансова поворотна допомога є коштами державного бюджету України, що передбачені на фінансову підтримку фермерських господарств, неповернення цих коштів порушує інтереси та завдає шкоду державі, що є підставою для представлення органами прокуратури інтересів держави в особі позивача Укрдержфонду, від імені якого виступає Кіровоградське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.

Частиною 1 ст. 50 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. З моменту надання кредитів з бюджету на суму отриманих з бюджету коштів права кредитора та право вимагати від позичальників повернення таких кредитів до бюджету у повному обсязі переходять до держави (Автономної Республіки Крим, територіальної громади). Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.

За приписами п. 3 ч. 3 ст. 30 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині кредитування є повернення кредитів, наданих з державного бюджету фермерським господарствам.

Умовою забезпечення надходження відповідних коштів до бюджету є належне виконання обов'язків із захисту державних інтересів уповноваженими суб'єктами владних повноважень.

Втім, Укрдержфондом в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств вказані повноваження виконуються неналежним чином, позовну заяву про стягнення заборгованості до суду останнім не скеровано.

Таким чином, звернення прокурора із вказаним позовом спрямоване на захист і відновлення зазначених державних інтересів, оскільки стягнення відповідних коштів з фермерського господарства до Державного бюджету України сприятиме своєчасному фінансуванню інших фермерських господарств, які належним чином та на відповідні цілі будуть використовувати кошти фінансової підтримки.

Кіровоградською обласною прокуратурою направлено запит №15-1650вих-26 від 23.02.2026 в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" до Укрдержфонду та Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, з метою з'ясування, які саме заходи вжито Фондом до поновлення інтересів держави та чи планується самостійне звернення ним до суду.

У відповідь на вказаний запит прокурора Кіровоградським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств надано лист №53-11/52 від 23.02.2026, яким повідомлено обласну прокуратуру про те, що вживати заходи до відновлення інтересів держави, зокрема, звертатися до суду з позовом про стягнення з ФГ "Ленд" заборгованості з повернення фінансової підтримки наміру не має у зв'язку з відсутністю коштів на оплату судового збору, натомість вважає за доцільне звернення прокурора з таким позовом до суду в інтересах Укрдержфонду.

Аналогічного змісту надійшла відповідь від Укрдержфонду №53-4/114 від 27.02.2026, з проханням надати допомогу в захисті державних інтересів в суді шляхом подання позову про стягнення з ФГ "Ленд" простроченої заборгованості на користь держави.

За таких обставин, Укрдержфонд та Кіровоградське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, будучи обізнаним про наявність у відповідача заборгованості, маючи повноваження щодо самостійного звернення до суду із вказаною позовною заявою, не вжито заходів щодо звернення до суду з метою захисту інтересів держави та стягнення з ФГ "Ленд" заборгованості за Договором від 04.11.2020 №31ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству.

Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Укрдержфонду, в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаними органами самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.

Також 05.03.2026 прокурор направив Укрдержфонду та Кіровоградському відділенню Українського державного фонду підтримки фермерських господарств повідомлення №15-199ВИХ-26 від 04.03.2026 в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив таке.

04.11.2020 Укрдержфондом та ФГ "Ленд" укладено Договір №31ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству (далі - Договір), відповідно до п. 1. якого Укрдержфонд зобов'язується надати фінансову підтримку на поворотній основі ФГ "Ленд" в сумі 500 000,00 грн, а фермерське господарство зобов'язується використати її за цільовим призначенням і повернути зазначену суму фінансової підтримки у строк та на умовах, що визначені цим Договором.

Згідно з п. 2. Договору на підставі довідки від 21.10.2020 №31, виданої конкурсною комісією, фінансова підтримка на поворотній основі надається для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102.

Відповідно до п. 3.2.1. Договору Укрдержфонд зобов'язаний надати обумовлену Договором суму фінансової підтримки у безготівковому порядку шляхом перерахування зазначеної суми платіжним дорученням на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі.

Пунктом 3.4.2. Договору визначено, що фермерське господарство зобов'язане повернути кошти фінансової підтримки Укрдержфонду згідно з встановленим графіком:

до 1 листопада 2021 року в сумі 100 000,00 грн;

до 1 листопада 2022 року в сумі 100 000,00 грн;

до 1 листопада 2023 року в сумі 100 000,00 грн;

до 1 листопада 2024 року в сумі 100 000,00 грн;

до 21 жовтня 2025 року в сумі 100 000,00 грн.

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що фінансова підтримка надається фермерському господарству з кінцевим терміном повернення: 21 жовтня 2025 року та повертається останнім згідно з встановленим графіком (п. 3.4.2. договору), крім випадків зміни умов договору та/або розірвання договору Укрдержфондом в односторонньому порядку та вимоги від фермерського господарства дострокового повернення фінансової підтримки.

Згідно п. 7.1. Договору передбачено, що він набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін.

Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.

На виконання умов договору Укрдержфонд перерахував відповідачу обумовлену грошову суму в розмірі 500 000,00 грн, про що свідчить платіжне доручення №31 від 11.11.2020.

Відповідач зобов'язання щодо своєчасного повернення отриманих грошових коштів не виконав, чим порушив умови договору.

З метою досудового врегулювання спору 13.01.2026 Кіровоградським відділенням Укрдержфонду на адресу Голови ФГ "Ленд" Сала Олександра Павловича надіслано претензійний лист від 13.01.2026 №53-11/11 з вимогою повернути отриману фінансову допомогу з урахуванням штрафних санкцій пені, судового та виконавчого зборів.

На даний час прострочена заборгованість ФГ "Ленд" терміном повернення до 21.10.2025 становить 100 000,00 грн.

Кіровоградським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств надано розрахунок розміру заборгованості за Договором, відповідно до якого сума боргу складає 100 000 гривень.

Згідно листа Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств від 23.02.2026 №53-11/52 та листа Укрдержфонду №53-4/114 від 27.02.2026 сума заборгованості ФГ "Ленд" становить 100 000,00 грн.

Таким чином, сума боргу ФГ "Ленд" складає 100 000,00 грн, тобто сума простроченого платежу з повернення фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству, строком до 21.10.2025.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором стало підставою для звернення прокурора з позовом до суду.

Вирішуючи спір, господарський суд враховує таке.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 ст. 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. ( ч. 1 ст. 625 ЦК України)

Частиною 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

На підставі укладеного Договору між сторонами виникли правовідносини, які за своєю правовою природою, згідно цивільного законодавства, підпадають під визначення договору позики.

Статтею 1046 ЦК України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Частиною 1 ст. 1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок. (ч. 3 ст. 1049 ЦК України)

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення, а у трудонедостатніх населених пунктах - п'ять років), фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, та іншим фермерським господарствам надається допомога за рахунок державного і місцевого бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.

Постановою Кабінету Міністрів України №1102 від 25.08.2004 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок).

Вказаним Порядком, в редакції на дату укладення договору з відповідачем, передбачалось, що фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 500 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів: новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, - строком від трьох до п'яти років для виробництва, переробки і збуту виробленої продукції, провадження виробничої діяльності; іншим фермерським господарствам - строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, у тому числі для придбання маточного поголів'я сільськогосподарських тварин (телиць, нетелей, корів, свиноматок, ярок, вівцематок, кізочок та козоматок) та проведення оцінки відповідності виробництва органічної продукції (сировини), виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції виробничих і невиробничих приміщень, для закладення багаторічних насаджень, розвитку кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель. (п. 6)

Відповідно до п. 12-13 Порядку фермерське господарство несе відповідальність згідно із законодавством за нецільове використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення до державного бюджету коштів фінансової підтримки. У разі виявлення факту незаконного одержання бюджетних коштів керівник фермерського господарства несе відповідальність згідно із законодавством, а у разі нецільового використання бюджетних коштів припиняється надання будь-якої фінансової підтримки претендентові на її одержання протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів. У разі коли фермерське господарство відчужує придбаний трактор, комбайн, вантажний автомобіль, тваринницьке приміщення, за які йому надано часткову компенсацію, до закінчення трирічного строку їх експлуатації (в тому числі у зв'язку з ліквідацією фермерського господарства), отримані на безповоротній основі кошти фінансової підтримки для компенсації 30 відсотків вартості придбаної техніки, тваринницьких приміщень повертаються до державного бюджету. Кошти фінансової підтримки, наданої фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі, повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на відповідний рахунок Фонду, відкритий в Казначействі за місцем реєстрації, і протягом двох робочих днів перераховуються до державного бюджету.

Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Як встановлено матеріалами справи, позивачем на рахунок відповідача перераховано 500 000,00 грн за Договором.

Отримання цієї суми фінансової допомоги відповідач не заперечив.

Ураховуючи умови Договору, зокрема положення п. 3.4.2. щодо строку повернення фінансової допомоги, та положення ст. 1049 ЦК України, строк повернення поворотної фінансової допомоги, наданої позивачем відповідачу є таким, що настав.

Відповідачем не надано суду жодних доказів, які спростовують вимоги позивача чи підтверджують виконання відповідачем зобов'язання за Договором, заборгованість останнього перед позивачем складає 100 000,00 грн.

Доказів оплати заборгованості відповідач не надав.

Таким чином, факт порушення відповідачем зобов'язання за Договором щодо повернення фінансової допомоги у встановлений строк (до 21.10.2025) належним чином доведений, документально підтверджений і в той же час відповідачем не спростований.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про те, що матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов'язання по сплаті на користь позивача грошових коштів у розмірі 100 000,00 грн.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Фермерського господарства "Ленд" (код ЄДР 38306617, вул. Набережна, 1Б, село Криничувате, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28420) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (код ЄДР 20029342, вул. Януша Корчака, 9/12, м. Київ, 03190, р/р UА508201720355159055000015503, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Київ, код отримувача за ЄДРПОУ 20029342, МФО 820172) заборгованість за Договором №31ФГ-2020 від 04.11.2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству в сумі 100 000,00 грн.

Стягнути з Фермерського господарства "Ленд" (код ЄДР 38306617, вул. Набережна, 1Б, село Криничувате, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28420) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, пр-т. Європейський, 4, код ЄДРПОУ 02910025, МФО 820172, р/р UА 848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у розмірі 3 328,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити прокурору та позивачу через систему "Електронний суд", Кіровоградському відділенню Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та відповідачу засобами поштового зв'язку.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.