Рішення від 15.05.2026 по справі 909/200/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.05.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/200/26

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу, у якій

позивач - БУРШТИНСЬКА МІСЬКА РАДА,

відповідач - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТУРБО",

про стягнення 241 678,46 грн, з яких 218 541,78 грн - неодержані доходи у вигляді орендної плати за землю за період з 01.05.2023 до 01.12.2025, 17 302,15 грн - інфляційні втрати, 5 834,53 грн - 3% річних,

ухвалив таке рішення.

1. Предмет позову.

1.1. Бурштинська міська рада звернулася з позовом до ТОВ "Турбо" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 241 678,46 грн, з яких 218 541,78 грн - неодержані доходи у вигляді орендної плати за землю за період з 01.05.2023 до 01.12.2025 за користування земельною ділянкою площею 0,7728 га з кадастровим номером 2621210300:01:001:1026, що розташована за адресою: вул. Шухевича, 1-А, м. Бурштин; 17 302,15 грн - інфляційні втрати та 5 834,53 грн - 3 % річних.

2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

2.1. Форма судочинства.

Суд відповідно до приписів ст. 252 ГПК України ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (ухвала про відкриття провадження від 03.03.2026).

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

2.2. Повідомлення відповідача про розгляд справи.

Згідно з ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу. За приписами ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Оскільки відповідач не мав електронного кабінету, ухвала про відкриття провадження у справі надсилалась за його місцезнаходженням, яке вказане у позовній заяві і визначене у витязі з ЄДРЮОФОПГФ від 10.02.2026. Надсилання ухвали підтверджується відтиском штампу вихідної кореспонденції на їх звороті та сформованим списком розсилки.

Як передбачено в п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

На адресу суду повернулося поштове відправлення R067116860349, направлене за належною адресою відповідача, із відміткою органу поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Здійснюючи аналіз ст. 242 ГПК України, а також п. 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 № 270, КГС ВС сформулював висновок про те, що у разі направлення судом ухвали про вчинення відповідної процесуальної дії або судового рішення рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на закінчення строку зберігання поштового відправлення, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (постанови КГС ВС від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17, від 14.08.2020 у справі № 909/2584/19, від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20, від 20.07.2021 у справі № 916/1178/20, від 17.10.2023 у справі № 910/2635/23).

В постанові КГС від 19.11.2024 у справі № 758/1436/21 зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника (такий висновок міститься у постанові ВП ВС від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 та постановах ВС від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі № 910/16249/19, від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20, від 07.02.2024 у справі № 904/853/23).

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та оприлюднюються в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Отже, відповідач належним чином повідомлявся про розгляд цієї справи.

2.3. Подання заяв по суті справи.

В ухвалі про відкриття провадження від 10.02.2026 було вказано, що строк для подання відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову, - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали. Відповідач у встановлений строк відзив не подав.

А тому згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

3. Зміст заяв по суті спору.

3.1. Позовна заява від 13.02.2026 № 287/02-28 (вх. № 1378/26).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є власником об'єкта нерухомого майна - незавершеного будівництва поліклініки на 850 відвідувань, яке знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 2621210300:01:001:1026, загальною площею 0,7728 га, за адресою: м. Бурштин, вул. Шухевича, 1-А. Вказує, що відповідач продовжує використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів, що призвело до неотримання доходу від орендної плати за землю за період з 01.05.2023 до 01.12.2025 у розмірі 218 541,78 грн. За прострочення виконання грошового зобов'язання позивач нарахував інфляційні втрати та 3 % річних. Позовні вимоги обґрунтовує приписами ст. 120, 124, 125, 206 ЗК України, ст. 625, 1212-1214 ЦК України.

4. Обставини справи, оцінка доказів.

Дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.

4.1. Відповідно до рішень Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2023 у справі № 909/562/22 та від 19.07.2023 у справі № 909/560/23 з відповідача на користь позивача стягувались безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,8428 га з кадастровим номером 2621210300:01:001:0060 за період до 30.04.2023.

У вказаних рішеннях встановлені обставини, які згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України не потребують доказування.

Згідно з рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.01.2009 у справі № 14/139 визнано за відповідачем право власності на об'єкт незавершеного будівництва - поліклініку на 850 відвідувань, що знаходиться за адресою: вул. Шухевича, 1-А, м. Бурштин, Галицький район, Івано-Франківська обл., 77111.

28.12.2012 між позивачем як орендодавцем та відповідачем як орендарем укладено договір оренди землі (надалі - Договір оренди). Даний договір зареєстровано в Державному реєстрі земель 29.12.2012 за № 262120004007999.

Умови Договору оренди такі.

Орендодавець на підставі рішення Бурштинської міської ради №23.8/32-10 від 15.06.2010 передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі громадського використання в м. Бурштині по вул. Шухевича, 17 (п. 1).

Кадастровий номер земельної ділянки: 2621210300:01:001:0060 (п. 1).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8428 га (п. 2).

На земельній ділянці знаходиться незавершена будівля (п. 3).

Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8).

Листом від 09.02.2018 №261/02-27 позивач звернувся до відповідача з проханням прибути до Земельно-екологічного відділу Бурштинської міської ради для укладення договору оренди землі по вул. Шухевича, 17 площею 0,8428 га на новий строк. Проте, зазначене звернення відповідач залишив без належного реагування та договір оренди землі на новий строк укладений не був.

4.2. Відповідно до рішення Бурштинської міської ради від 30.05.2023 № 26/47-23 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2621210300:01:001:0060 площею 0,8428 га на дві земельні ділянки, одна з яких площею 0,7728 га отримала кадастровий номер 2621210300:01:001:1026 (далі - Земельна ділянка).

4.3. За рішенням міської ради від 28.11.2023 № 25/53-23 новоутворену Земельну ділянку було залишено в користуванні відповідача.

4.4. Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованим 08.05.2023, Земельну ділянку зареєстровано як об'єкт цивільних прав із цільовим призначенням 03.03 "Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги".

4.5. Відповідно до наданого позивачем витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 11.11.2025 № НВ-2601289692025 нормативна грошова оцінка Земельної ділянки становить 919 835,83 грн.

4.6. Позивач здійснив розрахунок безпідставно збережених коштів таким чином.

Нормативна грошова оцінка (далі - НГО) земельної ділянки у відповідний рік розраховувалась з врахуванням коефіцієнту індексації за попередній рік. Цей коефіцієнт встановлюється Держгеокадастром та застосовується для розрахунку земельного податку та орендної плати за землі державної/комунальної власності.

2025 рік: НГО Земельної ділянки - 919 835,83 грн, орендна плата (10% від НГО) за період з 01.01.2025 по 01.12.2025 (за 11 місяців) - 84 318,30 грн або 7 665,30 грн в місяць;

2024 рік: з врахуванням коефіцієнту індексації згідно даних Держгеокадастру НГО Земельної ділянки визначено діленням НГО Земельної ділянки у 2025 році на застосований коефіцієнт індексації 1,12 за 2024 рік, а саме: 919 835,83 грн : 1,12 = 821 281,99 грн, орендна плата (10% від НГО) за період з 01.01.2024 до 31.12.2024 - 82 128,20 грн або 6 844,02 грн в місяць;

2023 рік: з врахуванням коефіцієнту індексації згідно даних Держгеокадастру НГО Земельної ділянки визначається діленням НГО Земельної ділянки у 2024 році на застосований коефіцієнт індексації 1,051 за 2023 рік, а саме: 821 281,99 грн : 1,051 = 781 429,11 грн, орендна плата (10% від НГО) за період з 01.01.2023 до 31.12.2023 - 78 142,91 грн або 6 511,91 грн в місяць.

Позивач вказав, що земельна ділянка площею 0,7728 га перебувала в оренді ТОВ "ТУРБО" з 01.05.2023, орендна плата (10% від НГО) за період з 01.05.2023 до 31.12.2023 складає 52 095,28 грн.

Загальна сума недоотриманого доходу у вигляді орендної плати за Земельну ділянку за період з 01.05.2023 до 01.12.2025 складає 218 541,78 грн.

5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

5.1. При вирішенні позову суд керується ст. 14 Конституції України, в якій визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі ст. 80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

5.2. Відповідно до ст. 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу.

5.3. В ч. 1 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст. 125 ЗК України).

Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Така правова позиція викладена у постанові ВП ВС від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17.

Суд встановив, що відповідач є власником нерухомого майна, яке у спірний період знаходилось на Земельній ділянці (з кадастровим номером 2621210300:01:001:1026), що належить територіальній громаді міста Бурштин на праві власності. Відповідач здійснює користування вказаною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та не сплачував кошти за користування нею.

5.4. Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (п. "в " ч. 1 ст. 96 ЗК України).

За приписами ч. 2 ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Основою для визначення розміру орендної плати для земель комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати. Розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим розміру земельного податку, встановленого для відповідних категорій земельних ділянок на відповідній території, та не може перевищувати 12 % нормативно грошової оцінки земельної ділянки (п. 288.5.1- 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України).

5.5. В п. 10.2-1 ст. 10 Податкового кодексу України передбачено, що місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).

5.6. Відповідно до ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 23 ЗУ "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

5.7. Встановлені судом обставини справи свідчать про те, що позивач здійснив нарахування безпідставно збережених коштів за 2023 - 2024 роки, використовуючи розмір НГО Земельної ділянки, який визначено самостійно шляхом арифметичного розрахунку із застосуванням коефіцієнтів індексації. Проте розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинен визначатись не розрахунково, а підтверджуватись доказами.

Як зазначено в постанові КГС ВС від 06.11.2024 у справі № 915/767/21, законодавство не обмежує можливості подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із Державного земельного кадастру. Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка із Державного земельного кадастру, витяг із Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до ст. 98 - 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору. У справі № 905/979/20 Верховний Суд підтвердив раніше висловлені правові висновки про те, що при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (правова позиція з постанов Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 у справі № 922/1276/18, від 01.10.2019 у справі № 922/2082/18, від 06.11.2019 у справі № 922/3607/18).

Оскільки позивач не надав доказів на підтвердження НГО Земельної ділянки за 2023- 2024 роки, позовні вимоги в частині нарахування безпідставно збережених коштів за цей період є недоведеними.

5.8. Щодо стягнення безпідставно збережених коштів за 2025 рік.

За цей період НГО Земельної ділянки становить 919 835,83 грн, що підтверджується витягом із технічної документації від 11.11.2025 № НВ-2601289692025.

Згідно з рішенням Бурштинської міської ради від 29.06.2021 № 05/14-21 "Про встановлення місцевих податків і зборів у частині плати за землю на території Бурштинської територіальної громади", яке розміщено на сайті міської ради (https://burshtyn-rada.gov.ua/sesiyi/rishennya-14-sesiyi-miskoyi-rady-vosmogo-sklykannya-vid-29-06-2021-roku/), ставка орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням 03.03 (для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги) становить 3 % від їх нормативної грошової оцінки.

Оскільки після закінчення строку дії договору оренди та за відсутності його поновлення зобов'язання сторін щодо визначеної договором орендної ставки (10 %) припинилися, розрахунок безпідставно збережених коштів має здійснюватися на підставі чинного рішення органу місцевого самоврядування, що встановлює загальні ставки податків та зборів.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України кондикційні зобов'язання є позадоговірними. Розмір безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати обчислюється не на підставі умов попереднього (припиненого) договору, а виключно на підставі нормативно-правових актів місцевої ради, чинних у спірний період.

Крім того, у травні 2023 року було сформовано нову земельну ділянку (кадастровий номер 2621210300:01:001:1026), застосування до якої умов припиненого договору оренди, укладеного щодо іншої земельної ділянки (з кадастровим номером 2621210300:01:001:0060), є неправомірним, оскільки сформована земельна ділянка є новим об'єктом цивільних прав.

Суд провів розрахунок безпідставно збережених коштів, виходячи з доведеного розміру НГО та встановленої рішенням ради ставки у розмірі 3 % і встановив, що за період з 01.01.2025 до 01.12.2025 (одинадцять місяців) сума безпідставно збережених коштів становить 25 295,49 грн (річна сума за ставкою 3 %: 919 835,83 грн * 3 % = 27 595,07 грн; сума за один місяць: 27 595,07 / 12 місяців = 2 299,59 грн за один місяць).

5.9. Як передбачено в ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У визначенні строку платежів суд виходить з того, що відповідно до ч. 2 ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" до п. 287.3 та п. 287.4 ст. 287 ПК України плата за землю комунальної форми власності здійснюється щомісяця, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.

З огляду на те, що розмір безпідставно збережених коштів за один місяць у 2025 р. становить 2 299,59 грн, а позивач здійснював нарахування інфляційних ватрат та 3 % річних до 01.01.2025, суд, використовуючи систему "Прецедент", здійснив перерахунок інфляційних втрат та 3 % річних в межах тих вимог, що правомірно заявлені до стягнення на користь позивача.

За результатами перерахунку суд встановив, що обґрунтованими та такими, що підлягають стягненню, є 1 935,40 грн грн інфляційних втрат та 1 115,52 грн 3 % річних.

Розрахунок суми заборгованості з урахуванням індексу інфляції:

[Період прострочення №1]: 02.03.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 2299.59 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: бер. 2025 = 101.5, квіт. 2025 = 100.7, трав. 2025 = 101.3, черв. 2025 = 100.8, лип. 2025 = 99.8, серп. 2025 = 99.8, вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 101.5:100 (бер. 2025) * 100.7:100 (квіт. 2025) * 101.3:100 (трав. 2025) * 100.8:100 (черв. 2025) * 99.8:100 (лип. 2025) * 99.8:100 (серп. 2025) * 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.05621513.

[Інфляційне нарахування] = 2299.59 * 1.05621513 -2299.59 = 129.27 грн.

[Період прострочення №2]: 31.03.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 4599.18 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: квіт. 2025 = 100.7, трав. 2025 = 101.3, черв. 2025 = 100.8, лип. 2025 = 99.8, серп. 2025 = 99.8, вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.7:100 (квіт. 2025) * 101.3:100 (трав. 2025) * 100.8:100 (черв. 2025) * 99.8:100 (лип. 2025) * 99.8:100 (серп. 2025) * 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.04060604.

[Інфляційне нарахування] = 4599.18 * 1.04060604 -4599.18 = 186.75 грн.

[Період прострочення №3]: 01.04.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 6898.77 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: квіт. 2025 = 100.7, трав. 2025 = 101.3, черв. 2025 = 100.8, лип. 2025 = 99.8, серп. 2025 = 99.8, вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.7:100 (квіт. 2025) * 101.3:100 (трав. 2025) * 100.8:100 (черв. 2025) * 99.8:100 (лип. 2025) * 99.8:100 (серп. 2025) * 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.04060604.

[Інфляційне нарахування] = 6898.77 * 1.04060604 -6898.77 = 280.13 грн.

[Період прострочення №4]: 31.05.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 9198.36 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: черв. 2025 = 100.8, лип. 2025 = 99.8, серп. 2025 = 99.8, вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.8:100 (черв. 2025) * 99.8:100 (лип. 2025) * 99.8:100 (серп. 2025) * 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.02011099.

[Інфляційне нарахування] = 9198.36 * 1.02011099 -9198.36 = 184.99 грн.

[Період прострочення №5]: 01.06.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 11497.95 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: черв. 2025 = 100.8, лип. 2025 = 99.8, серп. 2025 = 99.8, вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.8:100 (черв. 2025) * 99.8:100 (лип. 2025) * 99.8:100 (серп. 2025) * 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.02011099.

[Інфляційне нарахування] = 11497.95 * 1.02011099 -11497.95 = 231.24 грн.

[Період прострочення №6]: 31.07.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 13797.54 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: серп. 2025 = 99.8, вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 99.8:100 (серп. 2025) * 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.01404296.

[Інфляційне нарахування] = 13797.54 * 1.01404296 -13797.54 = 193.76 грн.

[Період прострочення №7]: 31.08.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 16097.13 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.01607511.

[Інфляційне нарахування] = 16097.13 * 1.01607511 -16097.13 = 258.76 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 16097.13 * 1.01607511 = 16355.89 грн.

[Період прострочення №8]: 01.09.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 18396.72 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: вер. 2025 = 100.3, жовт. 2025 = 100.9, лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.3:100 (вер. 2025) * 100.9:100 (жовт. 2025) * 100.4:100 (лист. 2025) = 1.01607511.

[Інфляційне нарахування] = 18396.72 * 1.01607511 -18396.72 = 295.73 грн.

[Період прострочення №9]: 31.10.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 20696.31 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.4:100 (лист. 2025) = 1.00400000.

[Інфляційне нарахування] = 20696.31 * 1.00400000 -20696.31 = 82.79 грн.

[Період прострочення №10]: 01.11.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 22995.90 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: лист. 2025 = 100.4;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.4:100 (лист. 2025) = 1.00400000.

[Інфляційне нарахування] = 22995.90 * 1.00400000 -22995.90 = 91.98 грн.

[Період прострочення №11]: 01.12.2025 - 01.12.2025.

Час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця, тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується (див. Постанову ВС від 20.11.2020 по справі № 910/13071/19 (№ в ЄДРСР 93263303).

Розрахунок 3 % річних (ст. 625 ЦКУ):

[Період прострочення №1]: 02.03.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 2299.59 грн.

[Кількість днів прострочення] = 275.

[Сума санкції] = 2299.59*3/100/365*275 = 51.98 грн.

[Період прострочення №2]: 31.03.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 4599.18 грн.

[Кількість днів прострочення] = 246.

[Сума санкції] = 4599.18*3/100/365*246 = 92.99 грн.

[Період прострочення №3]: 01.04.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 6898.77 грн.

[Кількість днів прострочення] = 245.

[Сума санкції] = 6898.77*3/100/365*245 = 138.92 грн.

[Період прострочення №4]: 31.05.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 9198.36 грн.

[Кількість днів прострочення] = 185.

[Сума санкції] = 9198.36*3/100/365*185 = 139.87 грн.

[Період прострочення №5]: 01.06.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 11497.95 грн.

[Кількість днів прострочення] = 184.

[Сума санкції] = 11497.95*3/100/365*184 = 173.89 грн.

[Період прострочення №6]: 31.07.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 13797.54 грн.

[Кількість днів прострочення] = 124.

[Сума санкції] = 13797.54*3/100/365*124 = 140.62 грн.

[Період прострочення №7]: 31.08.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 16097.13 грн.

[Кількість днів прострочення] = 93.

[Сума санкції] = 16097.13*3/100/365*93 = 123.04 грн.

[Період прострочення №8]: 01.09.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 18396.72 грн.

[Кількість днів прострочення] = 92.

[Сума санкції] = 18396.72*3/100/365*92 = 139.11 грн.

[Період прострочення №9]: 31.10.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 20696.31 грн.

[Кількість днів прострочення] = 32.

[Сума санкції] = 20696.31*3/100/365*32 = 54.43 грн.

[Період прострочення №10]: 01.11.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 22995.90 грн.

[Кількість днів прострочення] = 31.

[Сума санкції] = 22995.90*3/100/365*31 = 58.59 грн.

[Період прострочення №11]: 01.12.2025 - 01.12.2025.

[Сума заборгованості] = 25295.49 грн.

[Кількість днів прострочення] = 1.

[Сума санкції] = 25295.49*3/100/365*1 = 2.08 грн.

[Інфляційні нарахування] = 129.27 грн + 186.75 грн + 280.13 грн + 184.99 грн + 231.24 грн + 193.76 грн + 258.76 грн + 295.73 грн + 82.79 грн + 91.98 грн = 1935.40 грн.

[Сума санкції 3 % річних] = 51.98 грн + 92.99 грн + 138.92 грн + 139.87 грн + 173.89 грн + 140.62 грн + 123.04 грн + 139.11 грн + 54.43 грн + 58.59 грн + 2.08 грн = 1115.52 грн.

6. Висновки суду.

6.1. Позов належить задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь позивача 28 346, 41 грн, з яких 25 295,49 грн - безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю за період з 01.01.2025 до 01.12.2025, 1 935, 40 грн - інфляційні втрати, 1 115,52 грн - 3% річних. В частині стягнення 213 332,05 грн потрібно відмовити.

7. Судові витрати.

7.1. Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

7.2. При зверненні з позовом міська рада сплатила судовий збір у розмірі 3 664,45 грн (платіжна інструкція від 03.02.2026 №67 (внутрішній номер 485008051)).

При визначенні розміру судового збору, який необхідно стягнути з відповідача, суд виходить з того, що згідно з пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до наведених вимог за подання вказаного позову належало сплатити судовий збір в розмірі 3 625, 18 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача пропорційно до розміру задоволених вимог в розмірі 425,20 грн.

Водночас, позивач не позбавлений можливості звернутись до суду із заявою про повернення надмірно сплаченої суми судового збору в розмірі 39,27 грн (3 664,45 - 3 625,18).

Керуючись ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов БУРШТИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТУРБО" про стягнення 241 678,46 грн, з яких 218 541,78 грн - неодержані доходи у вигляді орендної плати за землю за період з 01.05.2023 до 01.12.2025, 17 302,15 грн - інфляційні втрати, 5 834,53 грн - 3% річних, задовольнити частково.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТУРБО" (77111, м. Бурштин, вул. Шухевича, 1-А, ідентифікаційний код 13664078) на користь БУРШТИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (77111, м. Бурштин, вул. Січових Стрільців, 4, ідентифікаційний код 04357466) 28 346, 41 грн (двадцять вісім тисяч триста сорок шість гривень сорок одну копійку), з яких 25 295,49 грн - безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю за період з 01.01.2025 до 01.12.2025, 1 935, 40 грн - інфляційні втрати, 1 115,52 грн - 3% річних, а також 425,20 грн (чотириста двадцять п'ять гривень двадцять копійок) судового збору.

Відмовити в позові в частині стягнення 213 332,05 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15.05.2026.

Суддя О. В. Малєєва