Постанова від 12.05.2026 по справі 160/20223/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/20223/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Баранник Н.П.,

за участю секретаря судового засідання Бурової А.Ю.

за участю:

представника позивача: Дехтярьова Д.В.

представника відповідача: Циганок Є.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в місті Дніпрі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд»

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2024, (суддя суду першої інстанції Голобутовський Р.З.), прийняте у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/20223/24 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

26.07.2024 товариство з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило:

- визнати незаконним (протиправним) та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області форми "Н" від 03.04.2024 за №0142580413 за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем проведена камеральна перевірка за результатами якої складено акт, згідно з яким відповідачем встановлено порушення терміну реєстрації податкових накладених (згідно з переліком). На підставі зазначеного акта прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до підприємства застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Позивач вважаючи вказане рішення протиправним звернувся з цим позовом до суду.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 10.09.2024 відмовив в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд».

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції товариство з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд» звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позову.

Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову. Позивач зазначає, що відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції не звернув уваги на те, що відповідно до п. 56.12 статті 56 ПК України, платник не повинен зазнавати негативних наслідків у вигляді відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених у період дії мораторію, запровадженого п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а саме в період з 01.03.2020 по 30.06.2023.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі пункту 20.1.4 статті 20 Податкового кодексу України, в порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» (код ЄДРПОУ 34124403).

12.02.2024 за результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було складено Акт №5500/04-36-04-13/34124403 “Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» (код ЄДРПОУ 34124403)».

Актом перевірки №5500/04-36-04-13/34124403 від 12.02.2024 встановлено, що ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» реєстрація 333 податкових накладних в ЄРПН проведена з порушенням граничних термінів їх реєстрації за період з 01.10.2022 по травень 2023 року.

Не погоджуючись з Актом перевірки ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» подано заперечення вих. №245 від 14.03.2024 на відповідний Акт перевірки.

Однак, за результатами розгляду Заперечень на Акт перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було підготовлено відповідь №18283/6/04-36-04-13-12 від 18.03.2024 про те, що за результатами розгляду заперечень ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» на Акт перевірки №5500/04-36-04-13/34124403 від 12.02.2024 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області вирішило, що висновки Акту перевірки відповідають положенням норм чинного податкового законодавства.

На підставі Акту перевірки №5500/04-36-04-13/34124403 від 12.02.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.04.2024 №0142580413 (форма “Н»), яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 1565916,18 грн.

Згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, доданого до податкового повідомлення-рішення від 03.04.2024 №0142580413 (форма “Н»), до ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» застосована штрафна санкція за ставкою 2%, 10%, 20%, 30% та 40% суми податку на додану вартість, зазначеної в такому податковому повідомленні-рішенні.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням Товариство з обмеженої відповідальністю “НІКОПРОГРЕСБУД» звернулось в порядку статті 56 ПК України зі скаргою (вих. №452 від 26.04.2024) до Державної податкової служби України.

24.06.2024 рішенням Державної податкової служби України №19104/6/99-00-06-03-01-06 “Про результати розгляду скарги» спірне податкове повідомлення-рішення від 03.04.2024 №0142580413 залишено без змін, а скаргу ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» - без задоволення.

Не погоджуючись з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафні (фінансові) санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

18.03.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 533-IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Отже, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 №211 з 12 березня 2020 року, який в подальшому неодноразово продовжувався.

Постановою від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

В подальшому, Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

З огляду на наведене правове регулювання спірних правовідносин, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме: з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку, коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, зокрема, щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Відповідний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 12.03.2024 у справі №160/13661/23.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Актом перевірки №5500/04-36-04-13/34124403 від 12.02.2024 встановлено, що ТОВ “НІКОПРОГРЕСБУД» реєстрація 333 податкових накладних (період виписання жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, травень 2023) в ЄРПН проведена з порушенням граничних термінів їх реєстрації.

При цьому, з розрахунку штрафних санкцій видно, що штрафні санкцій відповідачем застосовані диференційовано до дати складання податкових накладних та строку прострочки в їх реєстрації.

Як видно з акту перевірки та розрахунку штрафних санкцій до позивача застосовані штрафні санкцій з прострочення реєстрації податкових накладних період виписання жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, травень 2023.

Колегія суддів звертає увагу, що позивач посилається на те, що 28.09.2022 ним була подана заява до ГУ ДПС у Дніпропетровській області про неможливість виконання свого податкового обов'язку, однак відповідач відмовив в її задоволенні. Рішення податкового органу про відмову в задоволенні заяви позивача було оскаржене в судовому порядку (справа №160/209904/22).

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.05.2025 зупинено провдження в цій справі до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 160/20904/22.

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року у справі № 160/20904/22 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Нікопрогресбуд» про перегляд справи за нововиявленими обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 року у справі №160/20904/22 задоволено, скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 року у справі №160/20904/22 та ухвалено нове рішення по справі. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Нікопрогресбуд» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволений. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №59764 (вих.№59764/6/04-36-04-04-012) від 31.10.2022 року щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Нікопрогресбуд» від 28.09.2022 року вих.№1236 та прийняти рішення про визнання неможливим своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю “Нікопрогресбуд» податкового обов'язку.

Також, за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що судове рішення у справі № 160/20904/22 набрало законної сили 31.10.2025.

Так, судовим рішення у справі № 160/20904/22 встановлено таке: «… контролюючим органом при розгляді поданої заяви ТОВ «Нікопрогресбуд» не було дотримано вимог законодавства щодо процедури розгляду документів платника податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, що як вже вище зазначалось, передбачено розділом III Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 року, а саме, ГУ ДПС у Дніпропетровській області не застосовано процедуру прийняття попереднього рішення, під час якої контролюючий орган мав би реалізувати право надання додаткових документів на підтвердження обставин, викладених у заяві. Хоча, така процедура запроваджена п. 1 розділу III вищевказаного Порядку саме з метою одержання контролюючим органом від платника податків конкретних додаткових документів на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків, у разі недостатності документів, що підтверджують таку неможливість. Оскільки саме контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії рф, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, то аналіз такого впливу заявлених платником податків обставин можливий лише за умови наявності відповідних документів, які ГУ ДПС у Дніпропетровській області не запропонував надати, одразу прийнявши негативне рішення, діючи нерозсудливо та непропорційно, не забезпечивши дотримання балансу між несприятливими наслідками для прав ТОВ «Нікопрогресбуд» і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення.

Таким чином, з метою належного підтвердження неможливості своєчасного виконання підприємством податкових зобов'язань, у тому числі, але не обмежуючись, шляхом вчасного реєстрування податкових накладних, додатки даної заяви (з урахуванням пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України) передбачають виписки по особовому рахунку станом на п'ятнадцятий, а також останній календарний день кожного місяця.

Тобто, відповідно до наданих заявником документів, вбачається, що майже за увесь період часу розрахункові рахунки товариства на кінець робочого дня не передбачали достатніх залишкових коштів, що в черговий раз лише доводить економічно-фінансову неспроможність належним чином виконувати будь-які господарські зобов'язання, у тому числі з податкових питань.

Так, недостатність грошових коштів на рахунку підприємства не є єдиною підставою за яких його поповнення не відбулося. Іншою такою підставою є те, що сума такого поповнення для підприємства ставала зрозумілою лише після 18:00 години, тобто вже після закриття реєстру задля їх реєстрації.

За результатами проведених позивачем заходів встановлено факт того, що на початку повномасштабного вторгнення, починаючи з 24.02.2022 року товариство отримувало від контрагентів велику кількість повідомлень про настання форс-мажорних обставин, що стало підставою для припинення фінансових зобов'язань перед ТОВ «Нікопрогресбуд» та в свою чергу, автоматично позбавило заявника можливості вчасно реєструвати податкові накладні, зокрема вказане підтверджується листами: ТОВ «МЕТІНВЕСТ ІНЖИНІРИНЕ» від 24.02.2022р. за вих.№01/11.20-1405; - ТОВ «ШТЕРПАЙП НІКО ТЬЮБ» від 25.02.2022р. за вих.№075/63-22; - ТОВ «ІНВЕНТ ТРУП» від 28.02.2024р. за вих.№б/н; - ТОВ «ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «СВЯТО-ВАРВАРИНСЬКА» від 02.03.2024р. за вих.№140-1/135; - лист ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» від 04.03.2022р. за вих.№03-322; - AT «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» від 11.03.2022р. за вих.№У-ІІ-3/16; - ТОВ «МЕТІНВЕСТ ІНЖИНІРИНГ» від 06.04.2022р. за вих.№01/1680-11.20; - ТОВ «МАКСІПРОМ ГРУП» від 07.04.2022р. за вих.№ 04/04-22; - AT «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» від 10.05.2022р вих.№2022.05.10/5-6616; - AT «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» від 31.05.2022р вих.№2022.05.31/81-4043; - ТОВ «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД» від 16.06.2022р. за вих.№3-0293; - ТОВ «ГОЛД КЕРАМІКА» від 16.06.2022р. за вих.№ 16/01; - ПРАТ «МК «АЗОВСТАЛБ».

Вищевказане вказує на прямий причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії рф, безпосередній вплив таких обставин саме на ТОВ «Нікопрогресбуд» та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку…»

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В постанові Верховного Суду від 03.04.2025 року по справі № 320/27109/23, зазначено, зокрема, про таке:

«…Колегія суддів також зазначає, що той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок, в тому числі й щодо своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена статтею 120-1 ПК України, до цього платника податків не застосовується.

Верховний Суд у постановах від 02 квітня 2024 року у справі № 520/18349/23, від 16 липня 2024 року у справі № 440/2936/23 висловив правову позицію, за змістом якої та обставина, що Порядок № 225 набрав чинності лише 06 вересня 2022 року, у будь-якому випадку не позбавляє платників податків права довести у визначений спосіб факт неможливості своєчасно виконати свій обов'язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком…»

Колегія суддів зазначає, що оскільки обставини неможливості виконання позивачем свого обов'язку встановлені судовим рішення, яке набрало законної сили, а на відповідача судом покладено безумовний обов'язок ухвалити рішення про неможливість виконання ТОВ «Нікопрогресбуд» свого податкового обов'язку, зокрема за період виписання жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, травень 2023, підстави для застосування до ТОВ «Нкопрогресбуд» штрафних санкцій на підстав ст. 120-1 ПК України - вісутні.

Також, колегія суддів звертає увагу, що наразі триває судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 160/20904/22, судом першої інстанції не прийнято звіту відповідача про виконання рішення суду, констатовано, що відповідач не виконав судове рішення, а саме: не розглянув заяву ТОВ «Нікопрогресбуд» щодо неможливості виконання податкового обов'язку у повному обсязі.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що невиконання відповідачем судового рішення у справі № 160/20904/22 не повинно створювати для позивача негативних наслідків, зокрема, у застосуванні штрафних санкцій до платника, який своєчасно та за наявності для цього правових підстав звернувся до податкового органу із заявою про неможливість виконання податкового обов'язку у зв'язку з воєнними діями.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог ТОВ «Нікопрогресбуд».

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 325 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд» - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 в адміністративній справі № 160/20223/24 - скасувати та ухвалити нову постанову.

Задовольнити позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд».

Визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області форми "Н" від 03.04.2024 за №0142580413 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд» штрафних санкцій на суму 1565916,18 грн.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопрогресбуд» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного пощову у розмірі 23488.74 грн, за подання апеляційної скарги у розмірі та 35 233.11 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Повне судове рішення складене 13.05.2026.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай

суддя Н.П. Баранник