14 травня 2026 року Справа № 480/828/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/828/26 за позовом керівника Охтирської окружної прокуратури Сумської області Лавріненка Руслана Миколайовича в інтересах держави до Боромлянської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Керівник Охтирської окружної прокуратури Сумської області Лавріненко Руслан Миколайович в інтересах держави звернувся 11 лютого 2026 року в Сумський окружний адміністративний суд і в позовній заяві просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Боромлянської сільської ради Охтирського району Сумської області щодо невзяття на облік безхазяйного майна, а саме гідротехнічної споруди у вигляді земляної дамби довжиною 130 м, шириною по гребні 7 м, об'єм тіла дамби до 2990 кв.м, що знаходиться за межами села Боромля Охтирського району на ставку в урочищі "Гераськине" площею водного дзеркала 6 га;
- зобов'язати Боромлянську сільську раду Охтирського району Сумської області вчинити дії, спрямовані на взяття на облік безхазяйного майна, а саме гідротехнічної споруди у вигляді земляної дамби довжиною 130 м, шириною по гребні 7 м, об'єм тіла дамби до 2990 кв. м, що знаходиться за межами села Боромля Охтирського району на ставку в урочищі "Гераськине" площею водного дзеркала 6 га, шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Позов мотивованим тим, що при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України, ст.ст. 2, 23 Закону України "Про прокуратуру", встановлено порушення інтересів держави у сфері дотримання законодавства у сфері інженерної інфраструктури водних об'єктів, розташованих на території Боромлянської сільської ради, якою тривалий час не вживались заходи, спрямовані на взяття на облік безхазяйного майна, а саме шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Бездіяльність відповідача сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів та комунальної власності, що, у свою чергу, є порушенням загальнодержавних інтересів та у відповідності до ст. 131-1 Конституції України покладає на прокурора обов'язок представництва в суді.
Ухвалою суду від 16.02.2026 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Представник відповідача подав 03.03.26 до суду відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та вказав, що на території Боромлянської сільської ради, а саме за межами села Боромля знаходиться ставок "Гераськине" з географічною прив'язкою розміщення - координати широти по центру об'єкта 50.612389 та координатами довготи по центру об'єкта 34.913983.
Площа водного дзеркала становить 6 га. На території ставка знаходиться гідротехнічна споруда - земляна дамба довжиною 130 м., шириною по греблі 7 м., об'єм тіла дамби до 2990 м3. Балансоутримувач (користувач) гідротехнічної споруди (далі - ГТС) - відсутній. Зазначена гідротехнічна споруда є безхазяйним нерухомим майном.
Боромлянська сільська рада зверталася до державного реєстратора відділу "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Боромлянської сільської ради для отримання роз'яснення щодо процедури взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме ГТС, яка знаходиться на ставку "Гераськине" за межами села Боромля Охтирського району Сумської області.
Державний реєстратор роз'яснив, який перелік документів необхідний для здійснення процедури взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Комісія Боромлянської сільської ради 20.01.2026 провела обстеження ГТС, яка знаходиться на ставку "Гераськине" та склала Акт обстеження гідротехнічної споруди ставу "Гераськине".
На черговому засіданні виконавчого комітету Боромлянської сільської ради 30 січня 2026 року було розглянуте питання про затвердження Акту обстеження гідротехнічної споруди ставу "Гераськине" та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме ГТС (земляна дамба довжиною 130 м., шириною по греблі 7 м., об'єм тіла дамби до 2990 м3), яка знаходиться на ставку "Гераськине" за межами с. Боромля Охтирського району Сумської області.
12.02.2026 Боромлянська сільська рада звернулася до КП ОМР "БТІ та АПР" про виготовлення технічного паспорта на гідротехнічну споруду, яка знаходиться на ставку "Гераськине" з географічною прив'язкою розміщення - координати широти по центру об'єкта 50.612389 та координатами довготи по центру об'єкта 34.913983.
Наголошує, що на території Боромлянської сільської ради знаходиться 41 водний об'єкт, 19 безхазяйних гідроспоруд були узаконені та взяті у комунальну власність територіальної громади.
Таким чином, відповідач вживає заходів, спрямованих щодо взяття на облік безхазяйного майна та в подальшому набуття у комунальну власність такого майна та є органом, який здійснює управління комунальним майном територіальної громади на території якої розташовані гідротехнічні споруди.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на території територіальної громади на ставку "Гераськине" розміщена гідротехнічна споруда, форма власності та балансоутримувач якої не визначені.
За вказаним фактом Охтирською окружною прокуратурою 12.01.2026 скеровано повідомлення в порядку ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" щодо надання інформації про вжиті сільською радою заходи для взяття на облік гідротехнічної споруди.
Відповідно до актів обстеження водного об'єкту (у тому числі ГТС) від 31.03.2021 та від 20.01.2026 на території ставку в урочищі "Гераськине" знаходиться гідротехнічна споруда, а саме земляна дамба довжиною 130 м., шириною по гребні 7 м., об'єм тіла дамби до 2990 кв.м.
Згідно з викопіюванням місцезнаходження ставу "Гераськине" останній розташований біля земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:003:1953.
За інформацією Боромлянської сільської ради від 16.01.2026 гідроспоруда введена в експлуатацію в 1989 році, її обстеження проводилося 31.03.2021. Технічний паспорт гідроспоруди ставка "Гераськине" не виготовлявся. Дії, спрямовані на набуття права власності на гідротехнічну споруду вказаного ставка не проводилися через напружений бюджет.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, ст. 324 ЦК України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Так, 01.07.2013 набрав чинності Закон України "Про аквакультуру", який визначає принципи державної політики, основні засади розвитку і функціонування аквакультури, правові основи діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у сфері аквакультури, а також уведено поняття гідротехнічних споруд для цілей аквакультури.
В абзаці 6 ст. 1 Закону України "Про аквакультуру" дано визначення гідротехнічним спорудам для цілей аквакультури. Так, відповідно до указаної норми гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури.
За визначенням пункту 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів, затвердженої наказом Держкоммістобудування від 19.12.1995 № 252, гідротехнічні споруди це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки: регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.
Інші нормативні акти гідротехнічні споруди також визначають як споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби із шкідливою дією вод (наказ Міністерства транспорту та зв'язку України "Про затвердження Правил технічної експлуатації річкових портових гідротехнічних споруд" від 27.05.2005 № 257).
Відповідно до ст. 12 Закону Закон України "Про аквакультуру", до повноважень сільських, селищних, міських, Київської і Севастопольської міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать: надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановленими Земельним кодексом України; здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Тобто, саме Боромлянській сільській раді, як органу місцевого самоврядування, чинним законодавством України надані повноваження щодо ведення обліку гідротехнічних споруд, здійснення контролю за їх використанням на території всієї Боромлянської громади.
Вказане кореспондується також зі ст. 327 ЦК України, відповідно до яких у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність, несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Особливості набуття права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди для цілей аквакультури визначаються законом.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Згідно ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
В розумінні п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Частиною 14 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, вчинення дій, спрямованих на реєстрацію та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.
Законом України від 04.11.2020 № 963-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками" статтю 15 Закону України "Про оренду землі" доповнено частинами сьомою і восьмою такого змісту: У договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом також зазначаються: розмір орендної плати за водний об'єкт; об'єм та площа водного об'єкта (водного простору), у тому числі рибогосподарської технологічної водойми; перелік гідротехнічних споруд, лінійних споруд, мостових переходів, а також інших об'єктів інфраструктури, розташованих на земельній ділянці (за наявності), їх характеристики та стан; зобов'язання орендаря щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об'єкта, експлуатації водосховищ і ставків відповідно до встановлених в установленому порядку режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами та права спеціального водокористування. Таким чином, вказані норми закону свідчать про те, що гідроспоруди як нерухоме майно мають бути зареєстровані в установленому порядку.
Необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами, також передбачена і в ст. 51 Водного кодексу України.
Оскільки гідротехнічна споруда, яка знаходиться на території Боромлянської сільської ради Охтирського району Сумської області, не перебуває на балансі Боромлянської сільської ради це позбавляє орган місцевого самоврядування належним чином оформити право користування нею шляхом передачі в оренду разом з водним об'єктом, як того вимагає чинне законодавство.
Водночас, оформлення комунальної власності територіальної громади щодо вищевказаних гідротехнічних споруд дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям, пов'язаним з водним фактором, забезпечити безаварійний пропуск льодоходу, повені та паводків на водних об'єктах.
Усунення виявлених порушень вимог законодавства можливе шляхом фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету заходів, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на гідротехнічну споруду та зі зверненням до суб'єкта державної реєстрації із заявою про взяття на облік зазначеної гідротехнічної споруди - насипної ґрунтової проїжджої греблі, як безхазяйного майна.
З огляду на вищевикладене, на цей час актуальним є питання оформлення права комунальної власності територіальної громади на гідротехнічну споруду, що сприятиме збереженню водного об'єкту для загального та спеціального водокористування, запобіганню виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з водним фактором, укладенню договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та надійну експлуатацію гідротехнічної споруди, отриманню в дохід територіальної громади додаткової плати.
Як зазначає прокурор, на даний час жодних дій щодо взяття на облік безхазяйного майна, а саме гідротехнічної споруди - земляної дамби довжиною 130 м, шириною по гребні 7 м, об'єм тіла дамби до 2990 кв.м, що знаходиться за межами села Боромля Охтирського району на ставку в урочищі "Гераськине" площею водного дзеркала 6 га, не вчинено, що стало підставою звернення до суду.
Суд не погоджується з таким твердженням прокурора, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується вчинення дій відповідачем щодо взяття на облік вказаної гідротехнічної споруди до моменту звернення прокурора з цим позовом, а саме Боромлянська сільська рада зверталася до державного реєстратора відділу "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Боромлянської сільської ради для отримання роз'яснення щодо процедури взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме гідротехнічної споруди, яка знаходиться на ставку "Гераськине" за межами села Боромля Охтирського району Сумської області. Державний реєстратор роз'яснив, який перелік документів необхідний для здійснення процедури взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Комісія Боромлянської сільської ради 20.01.2026 провела обстеження гідротехнічної споруди, яка знаходиться на ставку "Гераськине" та склала Акт обстеження гідротехнічної споруди ставу "Гераськине" з такими характеристиками: "Встановлено, що гідроспоруда являє собою земляну дамбу, шириною по гребеню 7 м, довжина - 130 м, об'єм тіла дамби до 2990 м3. Пристрій для водовідведення - залізобетонна шахта 4 м х 4 м, глибиною 4 м, залізобетонний водовипуск із окремих конструкцій (блоки ПТ 2 м х 2 м), довжиною 22м. Крім цього є донний водовипуск (труба d=300 мм). На момент обстеження стан гідроспоруди задовільний, але окремі елементи потребують ремонту: задвижка d=300 мм; накриття водоскидної шахти захисною решіткою; часткові вимоїни на укосі греблі."
Виконавчий комітет Боромлянської сільської ради 30 січня 2026 року затвердив Акт обстеження гідротехнічної споруди ставу "Гераськине" та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме гідротехнічної споруди (земляна дамба довжиною 130 м., шириною по греблі 7 м., об'єм тіла дамби до 2990 м3), яка знаходиться на ставку "Гераськине" за межами с. Боромля Охтирського району Сумської області.
12.02.2026 Боромлянська сільська рада звернулася до КП ОМР "БТІ та АПР" про виготовлення технічного паспорта на гідротехнічну споруду, яка знаходиться на ставку "Гераськине" з географічною прив'язкою розміщення - координати широти по центру об'єкта 50.612389 та координатами довготи по центру об'єкта 34.913983.
Суд також враховує, що на території Боромлянської сільської ради знаходиться 41 водний об'єкт, 19 безхазяйних гідроспоруд були узаконені та взяті у комунальну власність територіальної громади.
Таким чином, відповідач вживає заходів, спрямованих щодо взяття на облік безхазяйного майна та в подальшому набуття у комунальну власність такого майна та є органом, який здійснює управління комунальним майном територіальної громади на території якої розташовані гідротехнічні споруди.
Враховуючи викладене, суд визнає, що прокурор не довів бездіяльності відповідача, а Боромлянська сільська рада надала докази вчинення дій і прийняття рішень направлених на взяття на облік вказаної гідротехнічної споруди до моменту звернення прокурора з позовом до суду, а тому правові підстави для визнання бездіяльності Боромлянської сільської ради Охтирського району Сумської області щодо не вжиття заходів для набуття та оформлення права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме на гідротехнічну споруду, відсутні.
Враховуючи викладене, суд визнає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову керівника Охтирської окружної прокуратури Сумської області Лавріненка Руслана Миколайовича в інтересах держави до Боромлянської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал