Постанова від 11.05.2026 по справі 725/10046/23

Єдиний унікальний номер 725/10046/23

Номер провадження 3/725/120/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.05.2026 року м.Чернівці

Суддя Чернівецького районного суду м.Чернівців Федіна А.В., розглянувши справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачене ч. 1 cт. 483 Митного Кодексу України громадянина України ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ :

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, УБК та ПМП Чернівецької митниці надійшла службова записка Управління забезпечення митного контролю та оформлення від 20.07.2023 №7.2-17-12/175, відповідно до якої виявлено автомобіль, який ввозився на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, та виставлений на продаж на Інтернет сайті - AUTO.RIA (посилання на сайт: https://auto.ria.com/uk/autoJeep_grand_cherokee_33695933.litml).

В ході перевірки, встановлено що відповідно до наявних баз даних АСМО «Інспектор», 23.07.2022 року в ЗМК п/п «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в'їхав транспортний засіб марки JEEP GRAND CHEROKEE, р/н НОМЕР_1 , vin-code НОМЕР_2 під керуванням гр. України ОСОБА_1 (закордонний паспорт НОМЕР_3 ), який слідував з Румунії до України. У відповідності постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 p. N 174 "Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», громадянин України ОСОБА_1 (закордонний паспорт НОМЕР_3 ) для здійснення митних формальностей надав «Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» (далі - Декларація), як особа, що переміщує відповідний товар. В Декларації в п.6 гр.9 «Вид допомоги» «Транспортні засоби» вказано, що переміщується гуманітарна допомога- автомобіль, vin-code 1J8G2E8A94Y147677, 1 шт., вагою 2020 кг. Згідно гр. №1 Декларації, особою, що здійснює декларування є громадянин ОСОБА_1 . Відправником гуманітарної допомоги (гр.№5) виступає «ВОРОБЕЦЬ АНАТОЛІЙ», отримувач (гр.6) - Міністерство Оборони України в/ч НОМЕР_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ). Фактичне місце призначення розвантаження вантажу (гр.№7) - Івано-Франківська обл., с. Крихівець.

24.07.2023 року Чернівецькою митницею направлено листа вих. № 7.2-20-02/14/5606 на адресу Командиру в/ч (код ЄДРПОУ 26621751) - АДРЕСА_2 , з проханням підтвердження або спростування факту отримання транспортного JEEP GRAND CHEROKEE, р/н НОМЕР_1 , vin-code НОМЕР_2 , з наданням відповідних копій підтверджуючих документів (акт приймання-передавання, тощо).

16.08.2023 року Чернівецькою митницею отримано лист Міністерство Оборони України Військової частини НОМЕР_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) (вх. митниці 9463/8.2-24 від 16.08.2023) в якому зазначено що жодного транспортного засобу, як гуманітарний вантаж військова частина НОМЕР_6 не ввозила та не отримувала. До жодного транспортного засобу про які йдеться в запиті митниці військова частина відношення не має, де перебуває вказаний транспортний засіб інформацією не володіють, та як Військова частина не отримувала та на обліку не перебуває.

Згідно статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках. Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Згідно п.20 ст. 4 Митного кодексу України митна декларація - це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що влягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до ст.1 Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.02.2022 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України "Про гуманітарну допомогу") здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Чернівецькою митницею було направлено лист № 7.2-20-01-10/1943 від 08.09.2023 щодо необхідності надання гр. України ОСОБА_1 пояснень стосовно ввезення на митну територію вищевказаного транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги. Пояснень від гр. України ОСОБА_1 не надходило. На виклик в митницю гр. України ОСОБА_1 не прибув, в телефонному режимі повідомлено - 0962448553.

Вартість транспортного засобу становить 118944 грн.

Таким чином, згідно вказаного протоколу, громадянин України ОСОБА_1 (закордонний паспорт НОМЕР_3 ), вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.

Такі дії ОСОБА_3 згідно вказаного протоколу кваліфіковано за ч. 1 ст. 483 МК України.

ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що на початку повномасштабної війни, у 2022 році, він мешкав за кордоном та у його власності перебував транспортний засіб марки JEEP GRAND CHEROKEE, р/н НОМЕР_1 , який він вирішив передати на потреби ЗСУ. Особисто питанням передачі автомобіля військовослужбовцям він не займався, адже передав автомобіль волонтерам. В подальшому, відносно нього було розпочато досудове розслідування по факту ввезення вказаного автомобіля, в рамках якого він звернувся за правовою допомогою та його адвокат направив відповідний запит у військову частину щодо автомобіля. У відповідь на адвокатський запит військова частина повідомила про те, що такий автомобіль дійсно використовувався для виконання бойових завдань та кримінальне провадження було закрито.

Представник митниці в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся судом про час та місце розгляду справи шляхом направлення на адресу митниці судової повістки.

Згідно вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Відповідно до ч. 2 ст. 495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Частиною першою ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

З диспозиції ч. 1 ст. 483 МК України вбачається, що суб'єктом вказаного порушення митних правил є особа, яка безпосередньо умисно вчинила дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників).

За наслідками розгляду справи встановлено, що 23.07.2022 року ОСОБА_3 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки JEEP GRAND CHEROKEE, р/н НОМЕР_1 , vin-code НОМЕР_2 та для його переміщення остання подав митному органу «Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» відповідно до якої зазначений автомобіль переміщувався ним як гуманітарна допомога для військової частини НОМЕР_4 .

Усі питання щодо пропуску через митний кордон України товарів регулюються Митним кодексом Украйни, затвердженим Законом України №4496-VІ від 13.03.2012, а також іншими нормативно - правовими актами з питань митної справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги.

Набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» пункту 5 цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Положеннями ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначено, що підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.

Відповідальність за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України настає внаслідок переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України, як підстави для їх переміщення, документів, що містять неправдиві дані.

Підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.

Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.

З матеріалів справи вбачається, що по факту обставин викладених у протоколі про ПМП були внесені відомості в ЄРДР № 42023260000000245 від 20.10.2023 року та розпочато досудове розслідування кримінального провадження за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 222 КК України.

Відповідно до листа Чернівецької обласної прокуратури від 30.01.2026 року, у вказаному кримінальному провадженні 28.06.2024 року слідчим прийнято рішення про закриття кримінального провадження.

Крім того, ОСОБА_3 долучив до матеріалів справи копію листа командира військової частини НОМЕР_4 від 14.02.2024 року №669 відповідно до якого транспортний засіб марки JEEP GRAND CHEROKEE, р/н НОМЕР_1 , vin-code НОМЕР_2 використовувався за призначенням для бойових завдань у військовій частині НОМЕР_4 , проте на обліку не перебував через відсутність можливості постановки на облік у зв'язку з інтенсивністю бойових дій та відсутністю усіх необхідних документів. Транспортний засіб був знищений 17.10.2022 року поблизу АДРЕСА_3 .

Так, викладені в протоколі про порушення митних правил обставини по факту переміщення автомобіля через митний кордон мали місце 23.07.2022 року, тобто в умовах воєнного стану, зумовленого військовою агресією російської федерації проти України, коли військові оперативно потребували транспортних засобів підвищеної прохідності, у зв'язку з чим дійсно могли бути недотриманні певні формальності правильної передачі транспортного засобу.

Натомість, згідно листа командира військової частини НОМЕР_4 від 14.02.2024 року №669 вбачається, що вище вказаний транспортним засіб перебував в користуванні військовослужбовців Збройних Сил України.

Наведені докази спростовують обставини викладені у протоколі про ПМП про те, що ОСОБА_3 при переміщенні через митний кордон України подав митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги, тим самим вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, оскільки в судовому засіданні на підставі належних та допустимих доказів було встановлено доведеність факту переміщення вказаного автомобіля в якості гуманітарної допомоги та його передачу військовослужбовцям в/ч НОМЕР_4 .

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з постанов, зокрема про закриття провадження у справі.

Згідно ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 221, 257,335,458,483,486,493,494,522,526,527,528,529 МК України, ст.ст. 9, 247,289,294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти діб з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Федіна А. В.