Справа № 643/9563/26
Провадження № 2-о/643/312/26
14.05.2026 Суддя Салтівського районного суду міста Харкова Довготько Т.М., розглянуши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особі: Департамент реєстрації Харківської міської ради, Комунальне підприємство «Жилкомсервіс», про визнання особи безвісно відсутньою,
До суду надійшла заява представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Хоміча А.А. про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісно відсутнім.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд, розглянувши заяву і матеріали, додані до неї, виявив підстави для залишення заяви без руху, а саме.
Дана заява не відповідає вимогам ст. ст.175, 177 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до частини 3 статті 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 2) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ст.306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Предметом доказування в даній справі є: - безвісна відсутність громадянина; - наявність правової зацікавленості особи, що подає заяву про визнання громадянина безвісно відсутнім; - вживання заявником заходів до розшуку особи; - неможливість встановлення місця знаходження даної особи; - існування обставин, що дають підставу вважати, що особа може умисно ховатися: знаходитися в розшуку, не бажає виплачувати аліменти або виконувати інші рішення суду тощо; - відсутність спору про право.
Звертаючись із заявою, заявник вказує на те, що він є рідним братом ОСОБА_2 , оскільки їхньою матір'ю є ОСОБА_3 , однак доказів цього не надає. Зокрема, із копії свідоцтва про народження заявника ОСОБА_1 вбачається що його матір'ю є ОСОБА_4 .
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
При визначенні кола заінтересованих осіб при встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту. Важливе значення має вимога про обов'язкове зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки.
Заінтересовані особи приймають участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів Держави; заінтересованими особами у справах про встановлення юридичного факту для здійснення прав щодо спадкування в залежності від мети встановлення цього факту можуть бути: інші особи, що мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).
При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме:
- тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки;
-якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Заявником у якості заінтересованих осіб зазначено Департамент реєстрації Харківської міської ради та Комунальне підприємство «Жилкомсервіс», разом з тим не обґрунтовано яким чином у разі винесення судом рішення для них може стати підставою для виникнення, зміни чи припинення їх власних прав та обов'язків.
Суд роз'яснює, що заінтересованість особи визначається в залежності від мети визнання фізичної особи безвісно відсутньою, з заяви вбачається, що заява подається з метою в подальшому оформлення прав на спадкування. Тому при подачі до суду заяви слід в залежності від мети визнання фізичної особи безвісно відсутньою, вказати іншу заінтересовану особу спадкоємців, якщо такі є, або територіальна громада за місцезнаходження нерухомого майна тощо.
Також, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває по теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», затверджено Законом України від 3 березня 2022 року № 2105-IX у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України оголошено про проведення загальної мобілізаці. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Заявницком також не долучено запитів про можливе перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в лавах ЗСУ або в будь-якій іншій військовій частині.
Відповідно до ч.2 ст.43 ЦК України у разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року.
Разом з цим, в поданій заяві не конкретизовано з якого часу заявник просить визнати ОСОБА_2 безвісно відсутнім.
Враховуючи зазначене, заявнику необхідно привести заяву про визнання особи безвісно відсутньою до норм ЦПК України.
Згідно частини 1 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючий зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення заяви без руху, у зв'язку з чим заявнику слід усунути недоліки заяви, які зазначені в ухвалі.
Керуючись ст.175,176,177,185 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особі: Департамент реєстрації Харківської міської ради, Комунальне підприємство «Жилкомсервіс», про визнання особи безвісно відсутньою - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Довготько Т.М.