Рішення від 14.05.2026 по справі 906/69/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/69/26

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

секретар судового засідання: Бура Д.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Ковальов О.Р.

від відповідача: Шатило Л.К. (довіреність від 07.02.26)

за участю прокурора Цеміна Н.Ю. (посвідчення №071195 від 01.03.23)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі

1. Державної екологічної інспекції Поліського округу,

2. Радомишльської міської ради

до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"

про стягнення 1667572 грн.50 коп.

Зміст позовних вимог та заперечень.

Прокурор звернувся з позовом, у якому просить:

1. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс" ДСП "Ліси України" шкоду в сумі 1 667 572 грн. 50 коп. завдану порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, до спеціального фонду місцевого бюджету Радомишльської міської ради.

2. Зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс" ДСГП"Ліси України" вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та привести у належний стан земельні ділянки з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 шляхом прибирання виробничих відходів деревообробки (тирси), що займає площу 1,7 га.

Спір грунтується на тому, що службовими особами філії "Столичний лісовий офіс" ДСГП "Ліси України" державі заподіяно шкоду, яка зумовлена засміченням та забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000.

У відзиві на позовну заяву Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" позов не визнало (а.с.109 т.1). Позовні вимоги грунтуються на тому, що відповідач має усі необхідні дозвільні документи та місце зберігання відходів деревообробки; позивачем не надано доказів засмічення відповідачем земельної ділянки відходами деревообробки та забруднення навколишнього природного середовища; факт наявності сміття на земельній ділянці не свідчить про її засмічення; розрахунки шкоди здійснені неналежним чином та без належних доказів.

У відповіді на відзив Коростишівська окружна прокуратура зазначила, що засмічення та забруднення земельної ділянки встановлено інспекцією та підтверджується Актом обстеження від 27.03.25, Актом відбору проб грунтів №01-25/1 від 27.03.25, протоколом вимірювання показників складу та властивостей грунтів №01-25/1; відповідно до Акту відбору проб грунтів на вказаних земельних ділянках виявлено перевищення вмісту амонію у порівняння з фоновим показником; в акті зазначені координати місця відбору проб грунтів земельних ділянок; розрахунки здійснені відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства та Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок; ні позивачу під час перевірки ні до відзиву відповідач не надав жодних дозвільних документів на зберігання відходів ; за інформацією з Державного реєстру речових прав, користувачем земельних ділянок кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України", яке згідно ст.35 ч.1 Закону України "Про охорону земель" зобов'язане дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України (а.с.146 т.1).

У відповіді на відзив Державна екологічна інспекція Поліського округу зазначила, що оскільки проводились не заходи державного нагляду, а рейдові заходи, то Акт було складено не за уніфікованою формою а довільно; здійснено відбір грунтів та встановлено перевищення вмісту амонію ; схема засмічення і забруднення земельних ділянок міститься в Акті обстеження ; правокористувачем земельних ділянок є відповідач, який несе відповідальність за їх стан незалежно від того хто здійснив забруднення (а.с.157 т.1).

У письмових поясненнях Коростишівська окружна прокуратура зазначила, що паспорт МВВ №19.44 від 27.04.18 складено самим підприємством, відходи виробництва - тирса, розміщувалась на вказаних земельних ділянках ще з 2008 року, хоча на той час вже діяли вимоги щодо їх обов'язкового оформлення, а також вимоги щодо реєстрації місць видалення відходів, тобто забруднення та засмічення відбулося задовго до оформлення паспорту, виготовивши який відповідач намагався легалізувати свої незаконні дії щодо поводження з відходами на земельних ділянках, якими він користувався; наявність такого паспорту не спростовує факт забруднення та засмічення земельних ділянок; згідно ст.33 Закону України "Про відходи", зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування; розміщення тирси на вказаних земельних ділянках призвело до їх забруднення амонієм, який відсутній у паспорті місця видалення відходів (а.с.44 т.2).

Рух справи

12.01.2026 до суду надійшла вказана позовна заява.

Ухвалою від 12.01.2026 суд відкрив провадження у справі №906/69/26 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження .

26.01.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (а.с.109 т.1).

29.01.2026 до суду надійшла відповідь на відзив від Коростишівської окружної прокуратури (а.с.146 т.1).

29.01.2026 до суду надійшла відповідь на відзив від Державної екологічної інспекції Поліського округу (а.с.157 т.1).

Ухвалою від 03.02.2026 позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з допущеними недоліками в її оформленні та надано строк для їх усунення. Позивач у встановлений судом строк недоліки усунув (а.с.187,189 т.1).

17.03.2026 до суду надійшли додаткові пояснення від Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (а.с.1 т.2).

30.03.2026 до суду надійшли пояснення від Коростишівської окружної прокуратури (а.с.44 т.2).

Ухвалою від 31.03.2026 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

Прокурор та представник Державної екологічної інспекції Поліського округу у судовому засіданні позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та зазначив про наявність у нього паспорту на видалення відходів.

У судовому засіданні 06.05.2026 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав його проголошення до 14.05.2026.

Встановлені судом обставини.

Державною екологічною інспекцією Поліського округу (далі - Інспекція) на підставі наказу від 27.02.2025 № 203-ОД, проведено захід державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства в межах територіальних одиниць областей, не пов'язаних з проведенням перевірок суб'єктів господарювання, в період з 01.03.2025 по 31.03.2025, в ході якого в лісовому масиві в межах земельних ділянок з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства, за результатами якого складено Акт обстеження від 27.03.2025 (а.с.24 т.1).

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав, правокористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 185082600:03:000:3000 площею 1869,2442 га та земельної ділянки кадастровий номер 1825010100:08:000:2000 площею 2855,8715 га є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (відповідач)(а.с.62,64).

Відповідно до Акту обстеження від 27.03.2025 виявлено несанкціоноване розміщення виробничих відходів деревообробки (тирси) та інших побутових відходів на земельній ділянці за кадастровим номером 185082600:03:000:3000 (за орієнтовними географічними координатами 50.459315, 29.281652) на площі 13000 м2 середньою висотою 1,7 м. та на земельній ділянці з кадастровим номером 1825010100:08:000:2000 (за орієнтовними географічними координатами 50.459509, 29.281801) на площі 4000 м2 середньою висотою 1,7 м. (а.с.27).

Державною екологічною інспекцією Поліського округу, відповідно до Акту обстеження від 27.03.2025, на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725, із змінами і доповненнями внесеними наказом міністерства охорони природного навколишнього середовища України №149 від 04.04.2007, наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 04.11.2020 № 241 (далі Методика), здійснено Обгрунтований розрахунок розміру шкоди №1 від 08.05.25, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000.

Відповідно до Методики, шкода внаслідок засмічення земель визначається за формулою: Ршз = А х Б х Гоз х Пдз х Кзз х Кег, де Ршз - розмір шкоди від засмічення земель, гри; А - питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5; Б - коефіцієнт перерахунку, що при засміченні земельної ділянки відходами дорівнює 15, а небезпечними відходами - 300, Гоз - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення, грн/кв. м; Пдз - площа засміченої земельної ділянки кв.м; Кзз - коефіцієнт засмічення земельної ділянки, що характеризує ступінь засмічення її відходами; Кег - коефіцієнт еколого-господарського значення земель.

Встановлено, що у зв'язку із засміченням ДСГП "Ліси України" земельних ділянок внаслідок самовільного несанкціонованого суцільного розміщення виробничих відходів (тирси) в лісовому масиві на земельній ділянці за кадастровим номером 185082600:03:000:3000 (за орієнтовними географічними координатами 50.459315, 29.281652) на площі 13000 м2 середньою висотою 1,7 м. та на земельній ділянці з кадастровим номером 1825010100:08:000:2000 (за орієнтовними географічними координатами 50.459509, 29.281801) на площі 4000 м2 середньою висотою 1,7 м., що розташовані на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, що призвело до засмічення земель площею 1,7 га, обчислений розмір шкоди, заподіяної державі,що складає 1626 900,00 грн (Ршз =0,5 х 15 х 2,46 х 20000 х 4,00 х 1,0).

З метою встановлення факту забруднення земель, на підставі наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу від 27.02.2025 № 203-ОД, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Інспекції на території Філії "Столичний лісовий офіс" на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 відібрано проби грунтів, про що складено відповідний Акт від 27.03.2025 № 01- 25/1, також відібрано контрольний зразок Грунту на відстані 500 метрів від місця забруднення (а.с.28).

На підставі вказаного Акту складено протокол вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 03.04.2025 № 01-25/1 (а.с.31 т.1).

Відповідно до Акту відбору проб грунтів від 27.03.2025 та протоколу вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 03.04.2025, на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 виявлено перевищення вмісту амонію у порівнянні з фоновим показником, що свідчить про забруднення земельних ділянок внаслідок засмічення виробничими відходами деревообробки (тирси).

За наслідками відбору проб грунтів від 27.03.2025 та протоколу вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 03.04.2025, на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725, із змінами і доповненнями внесеними наказом міністерства охорони природного навколишнього середовища України №149 від 04.04.2007, наказом Міністерства захисту довкілля та природніх ресурсів України від 04.1 1.2020 № 241 (далі Методика), Інспекцією здійснено розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000.

Згідно Методики, шкода від забруднення земель визначається за формулою: Рш= А х Гоз х Пд х Кз х Кн х Кег, де Ршз - розмір шкоди від забруднення земель, грн; А - питомі витрати на ліквідацію наслідків забрудненої земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5; Гоз - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення, грн/кв. м; Пд - площа засміченої земельної ділянки кв. м; Кз коефіцієнт забруднення земельної ділянки, що характеризує кількість забрудненої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування; Кн - коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини; Кег коефіцієнт еколого-господарського значення земель.

У зв'язку із забрудненням ДСГП "Ліси України" земельних ділянок з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000, що розташовані на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, державі заподіяно шкоду, що складає 40672,50 грн.

Загальний розмір шкоди, зумовлений засміченням та забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 становить 1 667 572,50 грн. (а.с.42-57 т.1).

12.05.2025 Державною екологічною інспекцією Поліського регіону на адресу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та філії "Столичний лісовий офіс" скеровано претензію № 73/11-12 із пропозицією відшкодувати заподіяну шкоду в сумі 1 667 572,50 грн, яка не була відшкодована (а.с.58).

Враховуючи, що заподіяна відповідачем навколишньому природному середовищу шкода не сплачена, з метою захисту інтересів держави та відновлення стану земельних ділянок, який існував до їх засмічення та забруднення, прокурор звернувся з даним позовом про зобов'язання відповідача відшкодувати завдану шкоду та вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства шляхом прибирання виробничих відходів деревообробки (тирси), з земельної ділянки кадастровий номер 185082600:03:000:3000 на площі 13000 м2 та земельної ділянки з кадастровим номером 1825010100:08:000:2000 на площі 4000 м2.

Висновки суду та норми права.

Частиною 1 ст. 35 Закону України "Про охорону земель" передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

У ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність (частина 1). Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (частина 4).

Частиною 1 ст. 69 цього Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ст. 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Статтею 96 Земельного кодексу України на землекористувачів покладено обов'язок додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, зокрема, за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за заподіяння позадоговірної шкоди встановлені ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, шкода, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, вина. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди. Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18.12.2020 у справі №922/3414/19, від 02.06.2022 у справі №920/821/18.

Відповідно до приписів природоохоронного законодавства умовою кваліфікації такого правопорушення, як засмічення земель, що є підставою для настання відповідальності та відшкодування шкоди, спричиненої таким засміченням, є необхідним доведення факту виявлення на відкритому ґрунті сторонніх предметів і матеріалів, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини.

Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання та фізичними особами, через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, допущеного внаслідок дії чи бездіяльності, встановлює "Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725, із змінами і доповненнями внесеними наказом міністерства охорони природного навколишнього середовища України №149 від 04.04.2007, наказом Міністерства захисту довкілля та природніх ресурсів України від 04.11.2020 № 241 (далі Методика), .

У пунктах 3.1-3.3 вказаної Методики визначено, що:

- землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх граничнодопустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення) (п. 3.1);

- землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища (п. 3.2);

- факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (п. 3.3).

Відповідно до п. 3.4 Методики визначення обсягу забруднення земельних ресурсів у кожному випадку є самостійним завданням через різноманітність геоморфологічних, геологічних та гідрологічних умов. За наявності інформації про кількість (об'єм, маса) забруднюючої речовини, яка проникла у певний шар землі, визначаються площа, глибина проникнення.

Пунктами 3.5, 3.5.1 Методики визначено, що при виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди. Об'єм відходів (куб.м), що спричинили засмічення, встановлюють за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів. Товщину шару відходів ділянки визначають вимірюванням.

Згідно з пунктами 5.1, 5.2 Методики розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення. Основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена.

У пункті 5.5.1 Методики визначено, що грошова оцінка земель, по яких не проведено її визначення, здійснюється за підпунктом 4.7.1 цієї Методики.

Відповідно до норм природоохоронного законодавства, зокрема Методики, умовою кваліфікації такого правопорушення, як засмічення земель, що є підставою для настання відповідальності та відшкодування шкоди, спричиненої таким засміченням, є доведення факту виявлення на відкритому ґрунті сторонніх предметів і матеріалів, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Отже, забруднення або можливе забруднення навколишнього природного середовища є кваліфікуючими ознаками такого правопорушення, як засмічення земель, за яке передбачено відповідальність у вигляді відшкодування шкоди.

Тобто, заявляючи вимоги про відшкодування шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки позивачу необхідно довести, що таке засмічення призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища (наприклад землі, надр, води, атмосферного повітря, тощо), відобразивши відповідне, зокрема, в оформленому відповідно до пункту 3.3 Методики акті перевірки, що підтверджує факт засмічення земельної ділянки та є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання.

В свою чергу, землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення).

Згідно з положеннями пункту 3.1 Методики визначення обсягу забруднення земельних ресурсів у кожному випадку є самостійним завданням через різноманітність геоморфологічних, геологічних та гідрологічних умов. За наявності інформації про кількість (об'єм, маса) забруднюючої речовини, яка проникла у певний шар землі, визначаються площа, глибина просочування. В свою чергу землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що обставини порушення вимог природоохоронного законодавства Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс" підтверджуються Актом обстеження від 27.03.2025, Актом відбору проб ґрунтів від 27.03.2025, протоколом вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів від 03.04.2025 №01-25/1 (а.с.27-31 т.1).

Досліджені в ході судового розгляду докази підтверджують доводи прокурора та позивача про те, що вина відповідача полягає у забрудненні та засмічені земельної ділянки, що, в свою чергу, призвело до настання негативних наслідків у виді погіршення якісного стану земель.

Суд дійшов висновку про наявність з боку суб'єкта господарювання протиправної поведінки як необхідної умови для застосування до нього встановленої законодавством відповідальності у вигляді відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

При цьому відповідач не довів відсутності своєї вини у заподіянні шкоди порушенням природоохоронного законодавства.

ДСГП "Ліси України" не оскаржувалися дії Державної екологічної інспекції Поліського округу щодо проведеного обстеження, відбору проб ґрунтів, вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів.

Наказом Державної екологічної інспекції України №12 від 09.02.2023 затверджені Методичні рекомендації по здійсненню заходів, спрямованих на запобігання та виявлення адміністративних правопорушень, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, в частині питань, що належать до компетенції Держекоінспекції, її територіальних та міжрегіональних територіальних органів.

На виконання Наказу №12 від 09.02.23 пунктом 1 Наказу №203-ОД від 27.02.2025 передбачено здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням природоохоронного законодавства в межах територіальних одиниць областей, не пов'язаних з проведенням перевірок суб'єктів господарювання (рейдові заходи) в період з 01.03.2025 по 31.03.2025 включно (а.с.24).

Відповідно до п. 6 Методичних рекомендацій для здійснення заходів Держекоінспеція, її територіальний та міжрегіональний територіальний орган видає наказ, в якому зазначаються: 1) мета виїзду (відповідно до пункту 5 цих Методичних рекомендацій), із зазначенням реквізитів документа, що став підставою для заходу (у разі його наявності); 2) факти про можливі порушення природоохоронного законодавства, викладені у зверненні (заяві, скарзі, дорученні, тощо); 3) інспекторський склад, який буде брати участь у здійсненні Заходу, залучені особи (у разі наявності) із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; 4) дата початку та закінчення Заходу; 5) район виїзду для встановлення фактів можливого порушення природоохоронного законодавства у межах відповідної території реалізації повноважень; 6) транспортні засоби та/або плавзасоби, на яких здійснюватиметься Захід, та інші матеріальні цінності, які можуть використовуватись під час реалізації конкретного Заходу.

Згідно з п.п. 1), 3) п. 10 Методичних рекомендацій Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, виявивши особу, що порушила законодавство у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, зобов'язані: викласти суть скоєного правопорушення та, за можливості, з'ясувати обставини, що можуть вплинути на розгляд матеріалів про адміністративні правопорушення; скласти протокол про адміністративне правопорушення згідно з Інструкцією про оформлення Державною екологічною інспекцією України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.07.2004 №264.

Державною екологічною інспекцією Поліського округу не здійснювалися планові або позапланові заходи державного нагляду (контролю), порядок проведення яких у період воєнного стану містить обмеження введені постановою Кабінету Міністрів України "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану". Факт засмічення та забруднення земельною ділянки були зафіксовано в порядку виявлення адміністративного правопорушення.

Таким чином, позивачем належним чином зафіксовано факт порушення природоохоронного законодавства, а доводи щодо невідповідності Акта обстеження від 27.03.2025 вимогам ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є безпідставними.

За інформацією з Державного реєстру речових прав, постійним користувачем земельних ділянок з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України", яке згідно ст.35 ч.1 Закону України "Про охорону земель" зобов'язане дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України.

Паспорт МВВ №19.44 від 27.04.18, на який відповідач посилається, складено самим підприємством, при цьому, відходи виробництва - тирса, розміщувалась на вказаних земельних ділянках ще з 2008 року, хоча на той час вже діяли вимоги щодо їх обов'язкового оформлення, а також вимоги щодо реєстрації місць видалення відходів, тобто забруднення та засмічення відбулося задовго до оформлення паспорту.

Таким чином, наявність такого паспорту не спростовує факт забруднення та засмічення земельних ділянок відповідачем.

Розмір шкоди від забруднення земель визначається за формулою, наведеною у п. 4.6. Методики № 171.

Нормативна грошова оцінка ріллі по Житомирській області з розрахунку на 1 га станом на 01.01.2024 становить 21 411,00 (2,14 грн/м2), визначена постановою Кабінету Міністрів Країни від 03.11.2021 №1147 "Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок".

Відповідно до Акту обстеження від 27.03.2025 та Протоколу вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 03.04.2025 №01-25/1, площа засмічення земельної ділянки, що розташована на території Радомишльської міської ради (кадастровий номер 1825082600:03:000:3000) становить 13000 м2 (1,3 га) та земельної ділянки кадастровий номер 1825010100:08:000:2000 становить 4000 м2 (0,4 га) КЗ - коефіцієнт забруднення земельної ділянки, що характеризує кількість забруднюючої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування. Відповідно до п. 4.8 "Методики", Коефіцієнт забруднення землі (КЗ) визначається в залежності від наявності відомостей про об'єм забруднюючої речовини за формулами (2) або (4). Відповідно до протоколу вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 03.04.2025 встановлено перевищення вмісту амонію порівняно із контрольним зразком більш як в 2 рази, 295,4 мг/кг на земельній ділянці кадастровий номер 185082600:03:000:3000 порівняно із 128,2 мг/кг контрольний зразок (відібраний на відстані 500 метрів) та 302,6 мг/кг на земельній ділянці кадастровий номер 1825010100:08:000:2000 порівняно із 128,2 мг/кг контрольний зразок (відібраний на відстані 500 метрів).

Рівень забруднення ґрунту (відношення Сзр/Ск та Сзр/Сгдк(одк)) забруднюючих речовин становить: амоній (обмінний) - 295,4 / 128,2 = 2,3 щодо земельної ділянки кадастровий номер 185082600:03:000:3000 та 302,6/128,2 = 2,36 щодо земельної ділянки кадастровий номер 1825010100:08:000:2000.

Таким чином, відповідно додатку 11 "Методики" при Сзр/Ск та Сзр/Сгдк(одк) від 1 до 10,0 вкл., коефіцієнт рівня забруднення по вищезазначених речовинах Кр становить 1,0. Кгп - поправний коефіцієнт на глибину просочування забруднюючої речовини, значення якого визначається за додатком 12. Враховуючи, що глибина відбору (шар ґрунту) проби ґрунту відібрана на відстані 500 метрів від місця відбору проб ґрунту становить 0,2 м, поправний коефіцієнт на глибину просочування забруднюючої речовини Кгп становить 1,0 керуючись додатком 12 "Методики". Кз = 1 х 1 = 1. Таким чином, коефіцієнт забруднення земельних ділянок ділянки по всіх вищезазначених забруднюючих речовинах Кз становить 1,0.8 Кн коефіцієнт еколого- господарського значення земель визначається за додатком 1, Кн амоній (обмінний) становить 1,5, КЕГ коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2. Для земель лісового фонду КЕГ становить 1,0.

Методикою №171 передбачено встановлення розміру шкоди як внаслідок засмічення так і забруднення земель фактично різними величинами.

У зв'язку із засміченням службовими особами філії "Столичний лісовий офіс" ДСГП "Ліси України" земельних ділянок внаслідок самовільного несанкціонованого суцільного розміщення виробничих відходів (тирси) в лісовому масиві на земельній ділянці за кадастровим номером 185082600:03:000:3000 (за орієнтовними географічними координатами 50.459315, 29.281652) на площі 13000 м2 середньою висотою 1,7 м. та на земельній ділянці з кадастровим номером 1825010100:08:000:2000 (за орієнтовними географічними координатами 50.459509, 29.281801) на площі 4000 м2 середньою висотою 1,7 м., що розташовані на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, що призвело до засмічення земель площею 1,7 га, обчислений розмір шкоди, заподіяної державі, складає 1 626 900,00 грн (Ршз =0,5 х 15 х 2,46 х 20000 х 4,00 х 1,0).

У зв'язку із забрудненням ДСГП "Ліси України" земельних ділянок з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000, що розташовані на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, державі заподіяно шкоду, що складає 40672,50 грн.

Загальний розмір шкоди, зумовлений засміченням та забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 становить 1 667 572 грн 50 коп.

Вказані розрахунки проведені у відповідності та з дотриманням вимог Методики а твердження Відповідача про можливе неналежне застосування положень Методики не відповідає дійсності, оскільки порушення вимог законодавства посадовими особами Відповідача призвели до засмічення і забруднення земельної ділянки що для обрахунку заподіяної шкоди потребує застосування саме двох формул, які визначені вказаними вище пунктами 4.6 та 5.4 Методики.

Відповідач не був позбавлений можливості здійснити власні обміри площі земельної ділянки, яка засмічена та забруднена відходами (тирсою).

Відповідно, доводи скаржника в цій частині також відхиляються судом.

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються доказами і підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись статтями 129,236,237,238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії "Столичний лісовий офіс" ДСП "Ліси України" (03115, м.Київ, вул.Святошинська, 30; код 45530596) на користь Радомишльської міської ради (12200, Житомирська область, Житомирський район, м.Радомишль, вул.Соборний майдан,12 ; код 25923935) - 1667572,50грн. шкоди завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

3. Зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії "Столичний лісовий офіс" ДСП "Ліси України" (03115, м.Київ, вул.Святошинська, 30; код 45530596) вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та привести у належний стан земельні ділянки з кадастровими номерами 185082600:03:000:3000 та 1825010100:08:000:2000 шляхом прибирання виробничих відходів деревообробки (тирси), що займає площу 1,7 га.

4. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії "Столичний лісовий офіс" ДСП "Ліси України" (03115, м.Київ, вул.Святошинська, 30; код 45530596) на користь Житомирської обласної прокуратури (10002, м.Житомир, вулиця Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950) - 28041,59грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 14.05.26

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1-в справу

- учасникам до ЕК