печерський районний суд міста києва
Справа № 757/24100/26-к
06 травня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про передачу речових доказів, на які накладено арешт, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження, в рамках кримінального провадження № 12025000000000773,
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про передачу речових доказів, на які накладено арешт, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження, в рамках кримінального провадження № 12025000000000773.
Прокурор в обґрунтування клопотання вказує наступне.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025000000000773, розпочатому 21.03.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 185, ч, 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255 КК України.
У клопотанні зазначено, що невстановлена досудовим розслідуванням особа у 2025 році (точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), але не пізніше 28.05.2025, діючи умисно, з корисливих мотивів, бажаючи мати стабільне джерело доходів від протиправної діяльності, вирішила створити стійке ієрархічне об'єднання - злочинну організацію і використати вказані обставини для систематичного вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів спрямованих на таємне викрадення чужого майна в особливо великих розмірах. Злочинна діяльність мала полягати у створені на території м. Києва та м. Дніпро злочинних колл-центрів діяльність яких спрямована на таємне викрадення віртуальних активів із криптогаманців потерпілих у всесвітній мережі Інтернет з їх подальшим обміном на готівкові кошти та їх розподілом між учасниками злочинної організації.
Злочинна схема реалізовувалася під вигаданим приводом повідомлення потерпілим особам надприбутковості інвестування в криптовалюту, що використовувалося для введення потерпілих в оману.
Метою злочинної організації було отримання незаконного прибутку шляхом заволодіння майном громадян України та громадян іноземних держав.
Злочинний умисел реалізовувався через таємне викрадення віртуальних активів із відповідних гаманців віртуального активу потерпілих за допомогою обману та зловживання довірою, з їх подальшою конвертацією у грошові кошти.
З цією метою, невстановлена особа 2025 році (точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), але не пізніше 28.05.2025, залучила до складу злочинної організації підконтрольних їй осіб, які б виконували функції керівників злочинної організації, а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У свою чергу, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи злочинні наміри Особа - 1 щодо створення злочинної організації, погодилися увійти до її складу та виконувати покладені на них функції з керівництва злочинною організацію, а також у 2025 році (точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), але не пізніше 28.05.2025 залучили до її складу інших осіб, які б виконували покладені на них функції з керівництва структурними частинами злочинної організації, а саме: ОСОБА_8 ,
ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб.
Крім того, невстановлені учасники злочинної організації діючи під керівництвом ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів, у 2025 році (точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), але не пізніше 28.05.2025 залучили до її складу інших осіб, які б виконували покладені на них функції з безпосереднього вчинення кримінальних правопорушень, а саме: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка відповідно до постанови слідчого була залучена до виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи, а також інших невстановлених в ході досудового розслідування осіб.
Учасники злочинної організації керівництво якою та її структурними частинами здійснювали ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , та в якій брали участь ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , яка відповідно до постанови слідчого була залучена до виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи, а також інші невстановлені особи, здійснили посягання на право власності фізичних осіб, які є громадянами України та Республіки Казахстан, вчинивши наступні злочини:
28.05.2025 учасники злочинної організації отримавши шляхом обману доступ до гаманця віртуального активу громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_13 , зареєстрованого на криптобіржі Binance, здійснили таємне викрадення належних йому віртуальних активів, загальною вартістю 92 212, 70 грн.
19.06.2025 учасники злочинної організації отримавши шляхом обману доступ до гаманця віртуального активу громадянина України ОСОБА_14 , зареєстрованого на криптобіржі Bybit, здійснили таємне викрадення належних йому віртуальних активів, вартість складає 86 346, 66 грн.
27.06.2025 учасники злочинної організації отримавши шляхом обману доступ до гаманця віртуального активу громадянки Республіки Казахстан ОСОБА_15 , зареєстрованого на криптобіржі Bybit, здійснили таємне викрадення належних їй віртуальних активів, вартість яких складає 1 613 250, 84 грн.
03.07.2025 учасники злочинної організації отримавши шляхом обману доступ до гаманця віртуального активу громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_16 , зареєстрованого на криптобіржі Bybit, здійснили таємне викрадення належних йому віртуальних активів, вартість яких складає 400 577, 70 грн.
29.08.2025 учасники злочинної організації отримавши шляхом обману доступ до гаманця віртуального активу громадянина України ОСОБА_17 , зареєстрованого на криптобіржі Bybit, здійснили таємне викрадення належних йому віртуальних активів, вартість яких складає 92 712, 49 грн.
Всього у період часу з травня по серпень 2025 року, діями злочинної організації створеною Особою 1, керівництво якою та її структурними частинами здійснювали ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , та в якій брали участь ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , яка відповідно до постанови слідчого була залучена до виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи, а також інші невстановлені особи, потерпілим ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_18 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 завдано матеріальної шкоди на загальну 2 285 100, 39 грн.
31 березня 2026 року в порядку ст.ст. 276-278 КПК України ОСОБА_8 повідомлено обґрунтовану підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 185 Кримінального кодексу України.
31 березня 2026 року о 12 годині 20 хвилин підозрюваного ОСОБА_8 затримано в порядку п. 4 ч. 1 ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України.
31 березня 2026 року слідчим слідчої групи у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_19 на підставі ч. 3 ст. 233 КПК України проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 , за результатом якого, серед іншого, вилучено також грошові кошти в сумі 23 600 доларів США (номіналом по 100 доларів США), які поміщено до спец. пакету НПУ №WAR 1579351, грошові кошти в сумі 71 200 доларів США (номіналом по 100 доларів США), які поміщено до спец. пакету НПУ №WAR 1579350. Загальна сума вилучених грошей становить 94 800 доларів США.
31 березня 2026 року постановою слідчого у провадженні вилучене у ході обшуку майно, в тому числі грошові кошти, визнано речовими доказами.
08 квітня 2026 року ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_20 у справі № 757/17944/26-к надано дозвіл на проведення вказаного обшуку та вилучення майна, в тому числі зазначених грошових коштів.
17 квітня 2026 року ухвалою слідчого суді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_21 у справі № 757/20333/26-к на вилучені грошові кошти підозрюваного ОСОБА_8 накладено арешт з позбавленням права відчуження, розпорядження та користування.
Санкція кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 185 КК України, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_8 , передбачає собою додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
У судове засідання прокурор не з'явився, про розгляд повідомлений належним чином. До суду надійшла заява прокурора ОСОБА_22 про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує, просить задовольнити.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Відповідно до абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом
Відповідно до частини 7 статті 100 КПК України, у випадках, передбачених абзацом 7 частини 6 цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно зі статтями 171-173 КПК України.
Вартість вказаного нерухомого майна, на яке накладено арешт, значно перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у зв'язку з цим зазначене арештоване майно може бути передане АРМА для здійснення заходів з управління ним для забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, та не завдасть шкоди кримінальному провадженню.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» Активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб'єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі.
Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління.
Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави.
Вжиття заходів щодо управління вказаним арештованим майном спрямоване на захист інтересів підозрюваних, оскільки гарантує власникам майна збереження його вартості, а також дає можливість збільшити цю вартість, тим самим компенсуються усі негативні наслідки застосування такого арешту.
У ст. 19 Закону визначено дві альтернативні підстави передання активів в управління Національному агентству:
- ухвала слідчого судді, суду про передання активів в управління Національному агентству;
- згода власника активів на їх передання в управління Національному агентству.
За змістом ст. ст. 19-24 Закону Національне агентство самостійно не здійснює управління активами (інакше як у спосіб їх реалізації).
Згідно з Законом головна мета діяльності Національного агентства за напрямком управління майном - забезпечувати (генерувати) надходження до Державного бюджету України, а не видатки з нього.
За наведених обставин, слідчий суддя оцінюючи індивідуальні ознаки арештованого майна у даному кримінальному провадженні, вартість якого значно перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, що підтверджується матеріалами клопотання слідчого, та переслідуючи мету забезпечення збереження майна або збереження його економічної вартості, вважає доведеними підстави для передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів об'єкт нерухомого майна та грошові кошти, що виправдовує переслідувані цілі органу досудового розслідування, а відтак клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 100, 131, 170-173, 309 КПК України, ст.ст. 1,9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про передачу речових доказів, на які накладено арешт, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження, в рамках кримінального провадження № 12025000000000773 - задовольнити.
Визначити порядок зберігання речових доказів у вигляді майна підозрюваного ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , що було вилучене 31 березня 2026 року під час обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , а саме грошових коштів в сумі 23 600 доларів США (номіналом по 100 доларів США), які поміщено до спец. пакету НПУ №WAR 1579351; грошових коштів в сумі 71 200 доларів США (номіналом по 100 доларів США), які поміщено до спец. пакету НПУ №WAR 1579350, шляхом передачі їх в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код в ЄДРПОУ: 41037901) в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1