Постанова від 30.04.2026 по справі 160/20920/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року м.Дніпросправа № 160/20920/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року у справі № 160/20920/25 (суддя Царікова О.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому, у урахуванням заяви про зміну предмету позову, просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (далі - відповідач-2) про відмову у призначенні пенсії № 047050031442 від 11.04.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-1) та Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зарахувати до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах:

за Списком № 1 період роботи з 02.09.1994 р. по 31.10.1994 рік;

за Списком № 1 період роботи з 19.08.1996 р. по 30.09.2001 рік;

за Списком № 1 період роботи з 01.10.2001 р. по 06.02.2003 рік;

за Списком № 1 період роботи з 07.02.2003 р. по 31.03.2007 рік;

за Списком № 2 період роботи з 01.04.2007 по 31.08.2020 рік;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за наслідками прийнятого Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 з дати звернення за пенсією 03.04.2025 року.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначав, що 03.04.2025 звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, позивачу рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровогадській області від 11.04.2025 № 04750031442 відмовлено в призначені пенсії за віком з підстави відсутності необхідного пільгового стажу. Вважає, що пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгового стажу всі періоди трудової діяльності згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 04.11.1994.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про відмову у призначенні пенсії № 047050031442 від 11.04.2025;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зарахувати до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2 період роботи з 01.04.2007 по 31.08.2020;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.06.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог судом відмовлено.

Із рішенням суду не погодилися позивач та відповідач-2, ними були подані апеляційні скарги.

Позивач оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог. Посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, позивач просить рішення суду скасувати в оскарженій частині та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позивач стверджує, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги надані до позовної заяви уточнюючі довідки про особливо шкідливі та особливо тяжкі умови праці від 21.09.2018 за № 023-2584, № 023-2583 та № 023-2582.

Відповідач-2 в своїй апеляційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу. Звертає увагу, що в пенсійній справі позивача відсутня інформація щодо звернення із заявою про підтвердження періодів роботи для призначення пенсії на пільгових умовах (відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії № 18-1).

Сторони не подали до суду апеляційної інстанції відзиви на апеляційні скарги один одного.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що 03.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

11.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровогорадській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву ОСОБА_1 від 03.04.2025 та прийнято рішення №047050031442, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В даному рішенні зазначено наступне:

Вік заявниика 55 років 5 місяців 2 дня.

Страховий стаж особи становить 32 роки 06 місяців 26 днів.

Працює.

Пільговий стаж не підтверджений.

Підтвердження періодів пільгової роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи без визначення правонаступника, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років згідно Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за всилугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, зареєстрованого в Міністертсві юстиції України.

Права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням наявних документів заявник не має, оскільки відсутнє рішення Комісії.

Не погодившись з даним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції частково задовольняючи позовні вимоги, вказав, що матеріалами справи підтверджено стаж роботи позивача, який дає право на пенсію на пільгових умовах тільки за Списком №2.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог, та зазначає наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу Прикінцеві положення Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Так, згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

При цьому, працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок №383). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

У період з 22.08.1956 року по 25.01.1991 року при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

У період з 26.01.1991 року по 10.03.1994 року при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року.

З 11.03.1994 року по 16.01.2003 року вже діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.

У період з 17.01.2003 року по 24.06.2016 року діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Починаючи з 03.08.2016 року, діють Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція неодноразово виснувалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 29 березня 2023 року у справі №360/4129/20, від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.

Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05 березня 2024 року у справі № 500/5342/21, від 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.

Щодо спірних періодів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 04.11.1994 містяться наступні записи:

- 02.09.1994 прийнятий до конверторного цеху в Дніпровський металургічний комбінат слюсарем-ремонтником на підставі розпорядження №648 від 18.08.1994 (запис №2);

- 31.10.1994 звільнений у зв'язку з призванням до Збройних Сил на підставі розпорядження №22 від 04.11.1994 (запис №3);

- 19.08.1996 прийнятий до рейкового цеху на роботу в Дніпровський металургічний комбінат слюсарем-ремонтником на підставі розпорядження №625 від 29.07.1996 (запис №5);

- 01.10.2001 переведений слюсарем-ремонтником 5 розряду на підставі розпорядження №131 від 07.05.2001 м (запис №6);

Відсутній запис №7 в трудовій книзі, оскільки не надана одна сторінка трудової книги.

- 01.04.2007 призначений там же на посаду змінного майстра з ремонту основного технологічного механообладнання на підставі наказу по контракту №351к від 29.03.2007 (запис №8);

- 15.12.2008 у зв'язку з приведенням найменувань професій відповідно до Класифікатора професій та характеру виконуваних робіт призначений там же змінним майстром з ремонту механообладнання на підставі наказу до контракту №725 від 17.09.2008 (запис №9);

- 01.11.2009 у зв'язку з вдосконаленням структури управління комбінатом переведений там же старшим слюсарем ремонтником 6 розряду на підставі розпорядження №2364к від 17.08.2009 (запис №10);

- 01.04.2011 у зв'язку з вдосконаленням структури управління комбінатом призначений майстром з ремонту механобладнання відвантаження безперервної заготівлі на підставі наказу №88 від 01.02.2011 (запис №__);

- робоче місце атестовано по Спииску №2 розділу III позиції 3.3б затверджене постановою КМУ від 16.10.2003 №36 на підставі пост. по к-ту №55 від 26.10.2012 (запис __);

- 16.09.2013 у зв'язку з вдосконаленням структури управління комбінатом переведений в ремонтно-сервіснй цех мастером з ремонту обладнання ділянки технічного обслуговування прокатного виробництва цеху ремонту металургійного обладнання підставі наказу №1000 від _____ (запис №14);

- робоче місце атестовано по Спииску №2 розділу III позиції 3.3б на підставі пост. по к-ту №440 від ____ (запис №15);

- робоче місце атестовано по Спииску №2 розділу III Чорна металургія підрозділ 6 Загальні професії на підставі пост. по к-ту №27 від 26.12.2017 (запис №17).

Щодо зарахування періодів роботи позивача з 02.09.1994 по 31.10.1994, 19.08.1996 по 30.09.2001, з 01.10.2001 по 06.02.2003, з 07.02.2003 по 31.03.2007, до пільгового стажу за Списком №1, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з постановою Дніпровського металургійного комбінату Міністерства промисловості України від 08.07.1993 №473 “Про доповнення до постанови №813 від 20.10.1994 Про атестацію робочих місць по умовам праці» постановлено доповнити постанови №813 від 20.10.1994 Про атестацію робочих місць по умовам праці» та затвердити список робочих місць, професій та посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1, а саме такі професії: слюсар-ремонтник з ремонту металургійного устаткування, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування.

Згідно з постановою Дніпровського металургійного комбінату Міністерства промисловості України від 20.10.1994 №813 “Про атестацію робочих місць за умовами праці» постановлено список робочих місць, виробництв, професій та посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 та по Списку №2. Зокрема, посада слюсар-ремонтник, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Відповідно листа Головного державного експерта області з умов праці Управління праці та зайнятості населення Дніпропетровської ОДА від 26.10.1999 №14/1-121 продовжено термін дії постанови адміністрації та профкому Дніпровського металургійного комбінату від 20.10.1994 №813 “Про атестацію робочих місць за умовами праці» до 01.01.2001.

Листом Головного державного експерта області з умов праці Управління праці та зайнятості населення Дніпропетровської ОДА від 27.12.2000 №14/1-261 повідомлено, що на підставі Роз'яснення “Про проведення атестації» робочих місць за умовами праціта соціальної політики України від 21.08.2000 №203, у зв'язку з скрутним фінансово-економічним становищем, що склалося на підприємстві з незалежних від нього причин, враховуючи, що умови та характер праці, технологія виробництва з 1994 року по теперішній час не змінились, Державна експертиза умов праці дає згоду на використання результатів санітарно-гігієнічних факторів виробничого середовища і трудового процесу отриманих під час попередньої атестації від 20.10.1994 №813 терміном до 31.12.2001.

Згідно з постановою Дніпровського металургійного комбінату Міністерства промисловості України від 25.12.2001 №1269 “Про атестацію робочих місць» постановлено список робочих місць, виробництв, професій та посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 та по Списку №2. Зокрема, посада слюсар-ремонтник, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Згідно з постановою ВАТ Дніпровського металургійного комбінату від 29.12.2006 №992 “Про атестацію робочих місць» постановлено список робочих місць, виробництв, професій та посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 та по Списку №2. Зокрема, посада слюсар-ремонтник, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Отже, вищевказаними документами підтверджено періоди роботи позивача з 02.09.1994 по 31.10.1994, 19.08.1996 по 30.09.2001, з 01.10.2001 по 06.02.2003, з 07.02.2003 по 31.03.2007 які входять до Списку №2.

Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції досліджені документи долучені позивачем до позову та знаходяться в матеріалах справи.

Тому, посилання позивача на недослідження судом першої інстанції довідок про особливо шкідливі та особливо тяжкі умови праці від 21.09.2018 за № 023-2584, № 023-2583 та № 023-2582, колегія суддів відхиляє, оскільки останні відсутні в матеріалах справи.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції вірно відмовив в задоволенні позовних вимог в частині зарахування періодів роботи з 02.09.1994 по 31.10.1994, 19.08.1996 по 30.09.2001, з 01.10.2001 по 06.02.2003, з 07.02.2003 по 31.03.2007 до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1.

Стосовно зарахування періодів роботи позивача з 01.04.2007 по 31.08.2020, до пільгового стажу за Списком №2, колегія суддів зазначає наступне.

Листом Головного державного експерта області з умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА від 29.11.2011 №003/07-1-406 “Про проведення атестації робочих місць за умовами праці у створених нових структурних підрозділах» повідомлено про продовження терміну дії наказу по Дніпровському металургійному комбінату від 29.12.2006 №992 “Про атестацію робочих місць» до 29.12.2012.

Згідно з постановою ПАТ Дніпровського металургійного комбінату ім.Ф.Е. Дзержинського від 26.10.2012 №551 “Про результати атестації робочих місць за умовами праці працівників цеху відвантаження безперервнолитої заготівлі» постановлено список робочих місць цеху відвантаження безперервнолитої заготівлі, працівникам якого за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільги та компенсації за працю зі шкідливими та важкими умовами праці по Списку №1 та по Списку №2. Зокрема, посада слюсар-ремонтник, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Згідно з постановою ПАТ Дніпровського металургійного комбінату від 26.12.2017 №27 “Про результати атестації робочих місць за умовами праці працівників цеху ремонту металургійного устаткування (ЦРМУ) ремонтно-сервісного цеху» постановлено перелік місць ЦРМУ ремонтно-сервісного цеху працівникам, які за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільги та компенсації за працю зі шкідливими та важкими умовами праці по Списку №1 та по Списку №2. Зокрема, посада слюсар-ремонтник, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Отже, вищевказаними документами підтверджено період роботи позивача з 01.04.2007 по 31.08.2020, який входить до Списку №2.

Тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області було протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача період роботи позивача з 01.04.2007 по 31.08.2020, який входить до Списку №2.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність спірного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 11.04.2025 яке підлягало скасуванню.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з обраним судом способом захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається, доводи апеляційних скарг позивача та відповідача не спростовують правильних висновків суду. Апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З урахуванням результату апеляційного перегляду підстави для зміни розподілу судових витрат, здійсненого судом першої інстанції, відсутні.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року у справі № 160/20920/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак