Рішення від 13.05.2026 по справі 420/33079/25

Справа № 420/33079/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О. О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в якому просить:

- визнати дії 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, щодо зменшення відсоткового значення розміру премії під час перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/26839/24 протиправними;

- зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі 420/26839/24 із застосуванням розміру премії у відсотковому значенні, що фактично виплачений під час проходження служби.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що під час виконання попереднього рішення суду по справі № 420/26839/24 відповідач протиправно занизив відсотковий розмір щомісячної премії порівняно з тими показниками, які фактично нараховувалися та виплачувалися їй під час проходження служби. Вона наголошує, що оскільки премія обчислюється у відсотках від посадового окладу, її розмір у розрахунку на виконання судового рішення має відповідати фактично виплаченим раніше значенням, а будь-яке безпідставне зниження цього відсотку є порушенням її права на належне грошове забезпечення.

Відповідач просить повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, аргументуючи це тим, що встановлення розмірів премій та надбавок є дискреційним повноваженням керівника підрозділу, яке здійснюється залежно від особистого внеску особи та в межах наявних асигнувань. Крім того, відповідач зазначає, що судове рішення у справі № 420/26839/24 фактично виконано в повному обсязі, про що свідчить закриття виконавчого провадження та наявні платіжні інструкції, а повторний розгляд тотожних вимог суперечить принципу правової визначеності.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивачка проходила службу в 1 Державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

Одеським окружним адміністративним судом по справі № 420/26839/24 винесено рішення, яке зобов'язувало відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення позивачки за період 2020 - 2023. На виконання зазначеного судового рішення відповідач провів перерахунок та під час обчислень занизив відсотковий розмір щомісячної премії. Замість застосування фактичних відсотків премії, які реально виплачувалися позивачці під час проходження служби, відповідач використав менші значення.

04.07.2025 та 02.08.2025 позивачка зверталася до 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області із запитами про надання детального розрахунку та пояснень, щодо зменшення відсотка премії.

Відповідач надав довідку про фактично виплачені суми, не надав деталізованого розрахунку та не обґрунтував нормативно-правовими актами свої дії, щодо зменшення відсоткового показника преміювання.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої - третьої ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Частиною четвертою ст. 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018.

Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

За приписами пункту другого вказаної постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш, як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 623 від 20.07.2018 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу (п. 1 розділу І).

Відповідно до п. 3 розділу І Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підставами для виплати грошового забезпечення є наказ: керівника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника закладу освіти ДСНС про зарахування на навчання із встановленням відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника органу управління (підрозділу) про зарахування в розпорядження. Проекти зазначених наказів по особовому складу органів управління (підрозділів) готують підрозділи по роботі з персоналом (кадрами) та погоджують з відповідними фінансовими і юридичними підрозділами (п. 8 розділу І Інструкції № 623).

Згідно розділу ХVІ Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів) (п. 1).

Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені ст. 58 та 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту (п. 2).

Наказ про преміювання (витяг із наказу) за минулий місяць передається до фінансового підрозділу не пізніше ніж за 10 днів до встановленого строку виплати грошового забезпечення за поточний місяць (п. 6).

Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників (п. 8).

Відтак, преміювання осіб рядового і начальницького складу ДСНС здійснюється наказами керівника органу щомісяця за минулий місяць. При цьому, зменшити розмір премії чи позбавити осіб рядового і начальницького складу премії повністю можуть керівники органу управління виключно за порушення службової дисципліни, передбачені ст. 58 та 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

Суд зазначає, що відповідачем до суду доказів накладення на позивачку дисциплінарного стягнення за порушення службової дисципліни, передбачені ст. 58 та 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту не надано.

Відтак, зважаючи на те, що відсотковий розмір премії позивачки встановлений за період з 2020 по 2023 наказами начальника 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області за період з лютого 2020 по грудень 2020 - 115% від посадового окладу, з січня 2021 по лютий 2022 - 135% від посадового окладу, з лютого 2022 по квітень 2022 - 177% від посадового окладу, в травні 2022 - 169% від посадового окладу, з червня 2022 по липень 2022 - 166% від посадового окладу, з серпня 2022 по листопад 2022 - 157% від посадового окладу, в грудні 2022 - 190% від посадового окладу, в січні 2023 - 250% від посадового окладу, з лютого 2023 по червень 2023 - 425% від посадового окладу, інших наказів про встановлення відсоткового розміру премії позивачці за період з 2020 по 2023 до суду не надано, як не надано доказів притягнення позивачки до дисциплінарної відповідальності за порушення службової дисципліни, передбачені ст. 58 та 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки та про доцільність їх задоволення шляхом:

- визнання протиправними дій 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, щодо зменшення відсоткового значення розміру премії ОСОБА_1 під час перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду;

- зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення на виконання рішення суду із застосуванням розміру премії у відсотковому значенні, що фактично виплачений під час проходження служби.

Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до вимог частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 244 - 246, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65045, місто Одеса, вул. Ніни Строкатої, 41; ЄДРПОУ: 39010880) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, щодо зменшення відсоткового значення розміру премії ОСОБА_1 під час перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду.

Зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення на виконання рішення суду із застосуванням розміру премії у відсотковому значенні, що фактично виплачений під час проходження служби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13.05.2026.

Суддя Олександр ХУРСА