13 травня 2026 року справа № 340/2252/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Управління) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка звернулася до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправним і скасування рішення від 11 березня 2026 року, якими відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Водночас просила суд зобов'язати Управління зарахувати до страхового стажу усі періоди перебування на обліку центру зайнятості, навчання і праці водієм трамвая та повторно розглянути заяву.
Пояснила, що відповідач безпідставно не зарахував до страхового стажу усі періоди перебування на обліку у центрі зайнятості, навчання і праці водієм трамвая.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.35-39).
Пояснило, що відмовило у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки страховий стаж менший 25 років.
15 квітня 2026 суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.28-29).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і проживає на території Кіровоградської області (а.с.9-11).
55 років позивачці виповнилось 18 лютого 2026 року.
04 березня 2026 року звернулася до Пенсійного фонду України зі заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (водій трамвая) (а.с.13).
За принципом екстериторіальності заяву передали на розгляд Управління (а.с.13).
11 березня 2026 року відповідач прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії (а.с.13).
Підстава - страховий стаж менший 25 років (21 рік 11 місяців 22 дні).
Пільговий стаж - 13 років 04 місяці 17 днів (а.с.13).
У рішенні Управління зазначено, що до страхового стажу не зараховано такі періоди:
- з 24 червня по 29 жовтня 1998 року (навчання) (не присвоєно кваліфікацію);
- з 17 серпня по 18 листопада 1992 року (перебування на обліку у центрі зайнятості) (відсутні номер і дата наказів про початок і припинення виплати допомоги по безробіттю).
У позові ОСОБА_1 зазначає, що до страхового стажу не зараховано періоди праці водієм трамвая з 01 вересня 2009 року по 31 грудня 2010 року, з 01 вересня 2013 року по 03 червня 2015 року (а.с.1-8).
У рішенні Управління не зазначено про незарахування до пільгового стажу періодів праці водієм трамвая (а.с.13).
Позов подано до суду 07 квітня 2026 року (а.с.24).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами пункту «з» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції до 01 квітня 2015 року) (далі - Закон) встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у
технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20
років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
02 березня 2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон 2), який набрав чинності з 01 квітня того ж року.
Законом 2 приписи пункту «з» частини 1 статті 13 Закону викладено у новій редакції.
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту «б» частини першої цієї статті.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту «б» частини першої цієї статті.»
Отже, законодавець збільшив вік і загальний стаж виходу на пенсію для водіїв (жінок) трамвая.
03 жовтня 2017 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон 3), який набрав чинності з 11 жовтня того ж року.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 4) доповнено статтею 114.
Приписами пункту 8 частини 2 статті 114 Закону 4 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу: для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній
роботі не менше 10 років.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацами другим - третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту і абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, страхового стажу, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 2 частини другої цієї статті.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.
Таким чином законодавець повторно закріпив збільшення віку і загального стажу виходу на пенсію для водіїв (жінок) трамвая.
23 січня 2020 року Конституційний Суд України прийняв рішення №1-р/2020 у справі №1-5/2018(746/15).
Рішення Конституційного суду України.
«Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII.
Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, а саме: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.»
Отже, за правовим висновком Конституційного Суду України ОСОБА_1 набуде право на пенсію за віком на пільгових умовах по досягненню 50 років за наявності 20 років стажу, в тому числі на зазначеній роботі (водій трамвая) не менше 10 років, оскільки працювала до 01 квітня 2015 року (розпочала працювати водієм трамвая з 15 грудня 1998 року згідно розрахунку страхового стажу, який зробив відповідач) (а.с.14).
До спірних правовідносин не може бути застосований припис пункту 8 частини 2 статті 114 Закону 4, оскільки його зміст відтворює норму права, яка визнана неконституційною відносно осіб, котрі працювали водіями трамвая до 01 квітня 2015 року.
За віком і розрахунками страхового та пільгового стажу, які зробило Управління, позивачка набула право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки досягла віку 50 років, страховий стаж більший 20 років, а пільговий - 10 років.
Тому рішення про відмову у призначенні пенсії протиправне і його належить скасувати.
Відповідач неправильно обчислив страховий стаж.
Так, згідно трудової книжки ОСОБА_1 працювала водієм трамвая з 15 грудня 1998 року по 03 червня 2015 року (а.с.16-17).
У рішенні Управління не зазначає, що не зарахувало до страхового стажу працю водієм трамвая.
Однак його розрахунок страхового стажу доводить, що не зарахувало періоди праці водієм трамвая з 01 вересня 2009 року по 31 грудня 2010 року і з 01 вересня 2013 року по 03 червня 2015 року.
Отже, безпідставно не зарахувало до страхового стажу два періоди праці водієм трамвая.
Трудова книжка містить запис про виплату центром зайнятості допомоги по безробіттю за період з 17 серпня по 18 листопада 1992 року (а.с.16-17).
Якщо відповідач поставив під сумнів достовірність такого запису, то мав звернутися до відповідного центру зайнятості чи архівної установи, а не перекладати такий обов'язок на заявника.
Отже, Управління безпідставно не зарахувало період виплати допомоги по безробіттю до страхового стажу.
Згідно свідоцтва від 06 листопада 1998 року ОСОБА_1 упродовж з 24 червня по 29 жовтня 1998 року навчалася за програмою «водій трамвая» і отримала позитивну оцінку (а.с.19).
Позитивна оцінка доводить, що отримала певну кваліфікацію і допуск до роботи.
Допуск до посади - водій трамвая доводиться записом у трудовій книжці від 15 грудня 1998 року.
Отже, Управління безпідставно не зарахувало період навчання водієм трамвая до страхового стажу.
Постає запитання: кого суд може зобов'язати повторно розглянути заяву?
Приписами пункту 4.2 Порядку подання і оформлення документів для визначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Порядком не визначено, що після скасування судом рішення про відмову в призначенні пенсії і зобов'язанні повторно розглянути заяву мають знову застосовувати приписи пункту 4.2 цього ж нормативно-правового акту.
Таке і неможливо, бо суд має визначити у рішенні кого зобов'язувати вчиняти дії.
Тому повторно розглянути заяву має той орган, який встановлено на підставі приписів пункту 4.2 Порядку.
Ним є Управління.
Таким чином позов належить задовільнити.
Судові витрати становлять сплату судового збору у сумі 1331,20 грн (а.с.23).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 11 березня 2026 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі заяви від 04 березня 2026 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 04 березня 2026 року, керуючись приписами пункту «з» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і правовим висновком суду, зарахувавши до страхового стажу такі періоди: з 24 червня по 29 жовтня 1998 року; з 17 серпня по 18 листопада 1992 року; з 01 вересня 2009 року по 31 грудня 2010 року; з 01 вересня 2013 року по 03 червня 2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код 22933548; вул.Саєнка,10 м.Фастів Київська область) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судові витрати у сумі 1331,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ