Ухвала від 12.05.2026 по справі 320/20023/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

12 травня 2026 року м. Київ 320/20023/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Жука Р.В. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження заяву представника позивача про відмову від позову в адміністративній справі

за позовом Акціонерного товариства "Київгаз"

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та

комунальних послуг

про визнання протиправним та скасування постанови в частині і розпорядження в

частині, зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 № 678 «Про застосування санкцій до АТ «КИЇВГАЗ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», в частині вимоги департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, при наступному перегляді тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «КИЇВГАЗ» підготувати та винести на засідання НКРЕКП проєкт рішення, щодо коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення на відповідну суму у разі ненадання до НКРЕКП у строк до 01 травня 2024 року копій підтверджувальних документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування інвестиційної програми газорозподільного підприємства АТ «КИЇВГАЗ» за 2023 рік - Плану розвитку на 2023 - 2032 роки (далі - Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис. грн (без ПДВ);

- визнати протиправним та скасувати пункт 1 Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 №109-р «Про усунення порушень АТ «КИЇВГАЗ» в частині вимоги до 01 травня 2024 року надати НКРЕКП копії підтверджуючих документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ «Київгаз» на 2023-2032 роки) (далі - Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без

ПДВ);

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у вигляді неприйняття рішення за зверненням Акціонерного товариства «КИЇВГАЗ» від 17 квітня 2024 року №1964/12 «Щодо виконання постанови НКРЕКП від 10.04.2024 №678» в частині продовження до 31.12.2024 терміну надання підтверджуючих документів щодо фактичного виконання будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ «Київгаз» на 2023-2032 роки) (далі - Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

- зобов'язати Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розглянути звернення АТ «КИЇВГАЗ» від 17 квітня 2024 року №1964/12 «Щодо виконання постанови НКРЕКП від 10.04.2024 №678» та відтермінувати до 31.12.2024 надання підтверджуючих документів щодо фактичного виконання будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ «Київгаз» на 2023-2032 роки) (далі - Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

- закрити доступ до інформації про місцезнаходження об'єктів критичної інфраструктури - головних газорегуляторних пунктів (ГГРП), як до інформації з обмеженим доступом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.05.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

06.05.2026 та 07.05.2026 до суду від представника позивача надійшла заява про відмову від позову, в якій просить суд закрити провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України та повернути сплачений судовий збір. В обґрунтування вказаної заяви зазначено, пункт 3 постанови НКРЕКП від 10.04.2024 № 678 та пункт 1 Розпорядження НКРЕКП від 10.04.2024 року №109-р в частині вимоги до 01 травня 2024 року надати НКРЕКП копії підтверджуючих документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд та коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення на суму 33 474,5 тис.грн у випадку не надання актів виконаних робіт до 01.05.2024, є протиправними, оскільки строки дії договорів підряду по будівництву захисних споруд до 31 грудня 2024 року, тобто строки виконання зобов'язання не настали. НКРЕКП за результатами планової перевірки АТ «КИЇВГАЗ» за 2023 рік було складено акт від 12 березня 2024 року № 126 у якому зафіксовано наступне:

«Перевіркою встановлено, що Товариством за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування Інвестиційної програми, а саме за амортизаційні відрахування, станом на 01 березня 2024 року, здійснено фінансування 7 заходів на загальну суму 33 555,8 тис. грн (без ПДВ), а саме:

- 1 захід з розробки типового проекту з влаштування тимчасового укриття головних газорегуляторних пунктів (далі - ГГРП) на суму 81,3 тис. грн (без ПДВ), профінансовано та виконано - на суму 81,3 тис. грн (без ПДВ).

- 6 заходів з будівництва захисних споруд на шести ГГРП (ГГРП 2, ГГРП 3, ГГРП 6, ГГРП 7, ГГРП 8, ГГРП 10) - профінансовано на загальну суму 33 474,5 тис. грн (без ПДВ).

Профінансовано, але не підтверджено актами на момент перевірки на суму: 33 474,5 тис. грн (без ПДВ).»

Разом з тим, НКРЕКП за результатами планової перевірки АТ «КИЇВГАЗ» за 2024 рік було складено акт від 11 вересня 2025 року № 211 у якому зафіксовано наступне:

«Товариством за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування Інвестиційної програми на 2023 рік, а саме за амортизаційні відрахування, здійснено фінансування 7 заходів на загальну суму 27 136,1 тис. грн (без ПДВ), а саме:

- 1 захід з розробки типового проекту з влаштування тимчасового укриття головних газорегуляторних пунктів (далі - ГГРП) на суму 81,3 тис. грн (без ПДВ), профінансовано та виконано - на суму 81,3 тис. грн (без ПДВ).

- 6 заходів з будівництва захисних споруд на шести ГГРП (ГГРП 2, ГГРП 3, ГГРП 6, ГГРП 7, ГГРП 8, ГГРП 10) - профінансовано на загальну суму 27 054,8 тис. грн (без ПДВ).

Будівельні роботи з будівництва захисних споруд на шести ГГРП завершені у 2024 році. Акти приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми КБ-3) складені 16 липня 2024 року.

Відповідно первинних документів загальна вартість виконаних будівельних робіт та витрат по шести об'єктам склала 42 615,4 тис. грн без ПДВ, в тому числі 27 054,8 тис. грн (без ПДВ) за рахунок коштів визначених як плановані джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік та 15 560,6 тис. грн (без ПДВ) за рахунок коштів визначених як плановані джерела фінансування інвестиційної програми на 2024 рік.

Крім того, вартість розробки типового проекту з влаштування тимчасового укриття головних газорегуляторних пунктів на суму 81,3 тис. грн (без ПДВ) за рахунок коштів визначених як плановані джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік.

Таким чином, перевіркою встановлено фактичне виконання Товариством заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік на загальну суму 27 136,1 тис. грн (без ПДВ).» 33 474,5 тис. грн - 27 136,1 тис. грн = 6 338,4 тис. грн.

Відповідно до пункту 4 постанови НКРЕКП від 09.10.2025 № 1608 постановлено Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, при наступних переглядах тарифів на послуги розподілу природного газу для АТ «КИЇВГАЗ» підготувати та винести на засідання НКРЕКП проєкти рішень, якими врахувати:

коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення на загальну суму 6 338,4 тис. грн (без ПДВ) (недовиконання заходів у встановлений строк, передбачений абзацом восьмим пункту 1 розпорядження № 109-р).

Таким чином, НКРЕКП були виправлені попередні рішення та враховано АТ «Київгаз» кошти в сумі фактичного виконання АТ «Київгаз» заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік на загальну суму 27 136,1 тис. грн (без ПДВ) згідно актів приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) від 16.07.2024 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми КБ-3) від 16.07.2024.

Розглянувши заяву позивача та матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення

Так, для закриття провадження відповідно до вказаної норми необхідним є настання сукупності наступних обставин: самостійне виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень після звернення позивача до суду з відповідним позовом, а також можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень, без визнання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №800/369/17, зазначено, що у розумінні пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.

Тобто, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.

Велика Палата Верховного Суду в поставові від 27.03.2025 року по справі №990/364/24 висловила правову позицію щодо можливості закриття провадження у справі на підставі п.8. ч.1 ст.238 КАС України:

« 24. Аналіз наведеної правової норми дає підстави для висновку, що в разі встановлення під час розгляду справи, що відповідач - суб'єкт владних повноважень виправив порушення, які оскаржує позивач, суд має вирішити питання щодо можливості закриття провадження у справі.

Визначальною умовою для цього є повне відновлення законних прав (інтересів) позивача внаслідок такого виправлення.

25. Іншими словами, закриття провадження у справі із зазначеної підстави можливе за сукупності певних фактів, а саме: по-перше, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень і, по-друге, повинні бути підстави стверджувати, що внаслідок самостійного виправлення суб'єктом владних повноважень допущених порушень відбулося повне відновлення законних прав та інтересів позивача.»

Позивач звернувся з позовом, у якому просив зобов'язати НКРЕКП визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови НКРЕКП від 10.04.2024 № 678 та пункт 1 Розпорядження НКРКП від 10.04.2024 №109-р в частині вимоги при наступному перегляді тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «КИЇВГАЗ» підготувати та винести на засідання НКРЕКП проєкт рішення, щодо коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення на загальну суму 33 474,5 тис. грн (без ПДВ) у разі ненадання до НКРЕКП у строк до 01 травня 2024 року копій підтверджувальних документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд.

НКРЕКП виправив порушення, які оскаржує позивач, та врахував документи щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) від 16 липня 2024 року на загальну суму 27 136,1 тис. грн, та виніс постанову НКРЕКП від 09.10.2025 № 1608 щодо коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення лише на залишок не використаних АТ «Київгаз» коштів в сумі 6 338,4 тис. грн (33 474,5 тис. грн - 27 136,1 тис. грн = 6 338,4 тис. грн.).

Таким чином, прийнятою НКРЕКП постановою від 09.10.2025 № 1608, повністю врегулювано спірну ситуацію, та відновлено законні права (інтереси) Позивача, за захистом яких він звернувся до суду із даним позовом, і додаткового визнання оскаржуваних дій відповідача протиправними не потребує.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що у даному випадку може бути застосовані норми пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки порушення прав позивача виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень та відновлено законні права та інтереси позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень.

Керуючись статтями 238, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Акціонерного товариства "Київгаз" про закриття провадження, - задовольнити.

2. Закрити провадження в адміністративній справі №320/20023/24.

3. Копію даної ухвали видати (надіслати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала у справі набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Жук Р.В.