11 травня 2026 року № 826/16336/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СВП ПЛЮС» про заміну боржника у виконавчих листах в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СВП ПЛЮС» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
У жовтні 2018 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «СВП ПЛЮС» з позовом до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), в якому просить суд:
- скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №749310/37244754 від 31.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 940 від 20.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №940 від 20.04.2018 року, поданою Товариством з обмеженою відповідальністю «СВП ПЛЮС» за датою її подання.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2019 в адміністративній справі №826/16336/18 адміністративний позов задоволено повністю.
06.04.2026 до Київського окружного адміністративного суду надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07 травня 2026 року призначено судове засідання з розгляду заяви на 11 травня 2026 року на 10:00.
Сторони повідомлені належним чином про дату, час та місце проведення розгляду заяви, у судове засідання не прибули, явку представників не забезпечили.
На підставі частини 3 статті 194 КАС України подальший розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для заміни боржника суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18.12.2018 №1200 визначено, що Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 затверджено положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання Державної податкової служби» від 21.08.2019 №682-р визначено можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» від 06.03.2019 №227 функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства і питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
28.08.2019 Державною податковою службою України прийнято наказ №36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», згідно з яким розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Таким чином, Державна податкова служба України є правонаступником Державної фіскальної служби України.
Порядок виконання рішень суду встановлено нормами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з частиною 1 статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження, за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частиною 4 статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Також, відповідно до ч. 1, 2, 5 статті 15 № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження», встановлено, сторонами виконавчого провадження є стягував і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі звернення виконавця та/або заінтересованої особи до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 15 цього Закону.
Таким чином, суд вважає необхідним замінити Державну фіскальну службу України на правонаступника - Державну податкову службу України.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 379 КАС України, суд
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СВП ПЛЮС» задовольнити.
Замінити сторону у виконавчому листі № 826/16336/18 виданого Окружним адміністративним судом м. Києва, а саме боржника у даній справі - Державну фіскальну службу України, її правонаступником - Державною податковою службою України (код ЄДРПОУ 43005393; місцезнаходження: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Панченко Н.Д.