Справа № 650/2702/26
провадження № 3/650/538/26
12 травня 2026 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі головуючого Сікора О.О., із секретарем Завістовською Л.А., розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, працюючого бухгалтером групи бухгалтерського обліку та звітності фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У період з “ 31 » жовтня 20 24 р, по “З1 » грудень 2024 р. о -- год. - хв. Встановлено, що на підставі наказу командира військової частини (далі - в/ч) НОМЕР_1 від 24.10.2024 № 2574-АД, у військовій частині проводилася щорічна інвентаризація озброєння, військової техніки, боєприпасів та матеріально-технічних засобів по службам забезпечення.
Згідно наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 10.10.2025 № 4329-АД (із змінами) у військовій частині проведено щорічну інвентаризацію по службам забезпечення.
Результати проведеної щорічної (у 2025 році) інвентаризації задокументовано та складено відповідні акти інвентаризації матеріальних засобів по службам забезпечення, а також інвентаризаційні описи необоротних активів, запасів та матеріальних цінностей, прийнятих на відповідальне зберігання. Разом з тим, під час проведення інвентаризації виявлено відсутність військового майна служби засобів ближнього бою та розвідки озброєння логістики в/ч НОМЕР_1 , а саме: чотирьох одиниць 7,62 мм пістолетів ТТ (серії ШИ № 1625, серії ЛФ № 219, серії ВК № 4132, серії НБ № 904).
17.03.2026 керівником Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) внесені відомості про кримінальне правопорушення № 42026232270000012 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 cт.413 КК України “Втрата військового майна ». У подальшому досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні передано до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі.
Постановою про закриття кримінального провадження від 23.04.2026 (вх. 1654 від 23.04.2026), винесеною другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Мелітополі по кримінальному правопорушенню, внесеного до ЄРДР за № 42026232270000012, в діях військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 : майора ОСОБА_2 , капітана ОСОБА_3 , капітана ОСОБА_4 , старшого сержанта ОСОБА_5 та старшого матроса ОСОБА_1 - відсутній склад кримінального правопорушення. Копії з матеріалів кримінального провадження направлено до Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону та ІНФОРМАЦІЯ_3 для притягнення осіб до адміністративної відповідальності.
Так, 7,62 мм пістолет ТТ серії ШИ № 1625 виданий майору ОСОБА_6 (накладна від 15.12.2023 №403), колишньому заступнику командира батальйону з морально-психологічного забезпечення НОМЕР_2 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 , який 03.09.2024 в умовах воєнного стану, самовільно залишив місце служби неподалік АДРЕСА_2 та відсутній на службі без поважних причин.
7,62 мм пістолет ТТ серії ЛФ № 219 виданий солдату ОСОБА_7 , (накладна від 27.05.2024 №529), колишньому головному сержанту НОМЕР_2 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 , який з 28.09.2024 вважається зниклим безвісти під час безпосередньої участі у бойових діях в районі АДРЕСА_3 .
7,62 мм пістолет ТТ серії ВК №4132, виданий старшому лейтенанту ОСОБА_8 (накладна від 04.01.2024 №11), колишньому офіцеру штабу НОМЕР_3 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 , який 22.06.2024 в умовах воєнного стану не прибув на службу після виписки з лікувального закладу та відсутній на службі без поважних причин.
7,62 мм пістолет ТТ серії НБ № 904, виданий старшому лейтенанту ОСОБА_9 (накладна від 23.05.2024 №462), колишньому командиру взводу протитанкових ракетних комплексів НОМЕР_3 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 , який 30.08.2024 в умовах воєнного стану самовільно залишив місце служби, розташоване неподалік АДРЕСА_4 та відсутній на службі без поважних причин.
Також, під час перевірки досліджено акт інвентаризації матеріальних засобів служби засобів ближнього бою та розвідки озброєння логістики в/ч НОМЕР_1 від 20.12.2024 № 12839кп, згідно результатів якого проведеною річною інвентаризацією за 2024 рік, визначеною комісією не було виявлено нестач та надлишків майна по службі засобів ближнього бою та розвідки озброєння логістики в/ч НОМЕР_1 . Крім того, під час перевірки висунуто припущення, що ймовірно зброя була втрачена (викрадена) у 2024 році, у зв'язку з чим на час проведення інвентаризації у 2024 році була відсутня.
Так, відповідно до вимог cт.11 Статуту внутрішньої служби ЗС України, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок: бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів ЗС України.
Статтею 16 Статуту внутрішньої служби ЗС України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами ЗС України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до вимог ч.2, 3 cт.37 Статуту внутрішньої служби ЗС України, військовослужбовець зобов'язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін. Про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному ^обсязі, він про це зобов'язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.
Пунктом 9 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 № 748 (далі - Постанова № 748) визначено, що голова і члени інвентаризаційної комісії несуть відповідальність за свідоме внесення до інвентаризаційних описів перекручених даних про наявність і якісний стан (категорійність) військового майна, що підлягає інвентаризації, його кількість, комплектність тощо, а також за несвоєчасність проведення інвентаризації, неправильність оформлення її результатів.
Відповідно до п.14 Постанови № 748, інвентаризація військового майна проводиться у присутності і за обов'язковою участю матеріально відповідальних осіб. Заборонено проводити інвентаризацію неповним складом комісії та заносити до інвентаризаційного опису дані із слів матеріально » відповідальних осіб або за даними облікових документів без перевірки фактичної наявності військового майна.
Пунктом 10.2.3 Положення про військове (корабельне) господарство ЗС України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16,07.1997 ~ №300, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.12.1997 за N 615/2419 (далі - Положення про господарство № 300) визначено, що черговий контроль здійснюється з метою перевірки законності і доцільності здійснених господарських операцій та господарської діяльності військової частини (з'єднання), виконання природоохоронного законодавства у відповідності з завданнями, викладеними у пункті 10.1.2 цього Положення. Однією з форм чергового контролю є - інвентаризація матеріальних засобів.
Відповідно до п.10.2.4 Положення про господарство №300, інвентаризація матеріальних засобів у військовій частині (з'єднанні) проводиться як самостійно, так і при перевірці господарської діяльності і документальній ревізії.
Абзацом б Положення про господарство № 300 визначено, то інвентаризація матеріальних засобів проводиться у присутності і за обов'язкової участі матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п.10.3.23 Положення про господарство № 300, голова та члени комісії (перевіряючі) за приховування виявлених порушень, недоліків і зловживань у діяльності посадових осіб військової частини (з 'єднання), недоброякісне проведення інвентаризації, перевірки і ревізії, а також за неправильне висвітлення в акті фактичних справ несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Крім того, у відповідності до вимог абзацу 2 п.4 розділу І Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у ЗС України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 29.06.2005 №359 (у редакції наказу МО України від 20.10.2015 №569), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.08.2005 за № 933/11213 (далі - Інструкція обліку зброї № 359), командири військових частин завжди повинні мати точні дані про і наявність і стан стрілецької зброї та боєприпасів. Вони зобов 'язані забезпечити належний порядок їх охорони, обліку, зберігання, який унеможливлював би втрати та крадіжки.
Пунктом 6 розділу І Інструкції обліку зброї № 359 визначено, що на кожну одиницю викраденої (втраченої) стрілецької зброї складається сім примірників картки обліку викраденої (втраченої) зброї; а на кожну номенклатуру (партію) викрадених (втрачених) боєприпасів складаються сім примірників картки обліку викрадених (втрачених) боєприпасів. Бланки зазначених вище карток виготовляються і заповнюються у військових частинах.
Заповнені картки обліку не пізніше двох діб з моменту доповіді про крадіжку стрілецької зброї та боєприпасів надсилаються:
два примірники на викрадену (втрачену) зброю, викрадені (втрачені) боєприпаси - до територіального органу Національної поліції України;
один примірник на викрадену (втрачену) зброю, викрадені (втрачені) боєприпаси - до органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується військова частина;
один примірник на викрадену (втрачену) зброю, викрадені (втрачені) боєприпаси - до ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
один примірник на викрадену (втрачену) зброю, викрадені (втрачені) боєприпаси - до служби (відділу) ракетно-артилерійського озброєння (далі - РАО) вищих органів військового управління за підпорядкованістю;
один примірник на викрадену (втрачену) зброю, викрадені (втрачені) боєприпаси із супроводжувальним листом, у якому вказуються номер військової частини, підпорядкування, детальний опис обставин крадіжки (втрати), - до в/ч НОМЕР_4 .
Разом з тим, старший матрос ОСОБА_1 , який на підставі наказу командира в/ НОМЕР_5 від 10.10.2025 № 4329-АД (із змінами) був задіяний до проведення щорічної інвентаризації по службам забезпечення, зокрема служби засобів ближнього бою та розвідки озброєння логістики в/ч НОМЕР_1 у якості члена комісії з проведення інвентаризації, вимоги Статуту внутрішньої служби ЗС України у частині виконання покладених на військовослужбовців обов'язків щодо сумлінного і чесного виконання військового обов'язку; дисциплінованості, беззастережного виконання наказів командирів (начальників), знання та виконання своїх обов'язків та додержання вимог статутів ЗС України - не виконав. Службові обов'язки, які визначені статутами ЗС України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями - не виконав також. Відданий наказ у зазначений термін - виконав неповно. Про виконання наказу не у повному обсязі - не доповів. До інвентаризаційних описів про наявність і якісний стан військового майна, яке підлягало інвентаризації, а також про його кількість - свідомо вніс перекручені данні, у зв'язку з чим неправильно оформлено результати інвентаризації. Участі в інвентаризації військового майна, яка проводилася без присутності матеріально відповідальних осіб - не приймав, у зв'язку з чим під час проведення інвентаризації, комісія працювала не у повному складі. Мав відношення до інвентаризаційних описів, у які заносилися дані без перевірки фактичної наявності військового майна. Недоброякісно виконав наказ щодо проведення інвентаризації та в акті неправильно висвітленні фактичні данні. Внаслідок неякісно проведеної інвентаризацією матеріальних засобів, втрату чотирьох одиниць 7,62 мм пістолетів ТТ (серії ШИ № 1625, серії ЛФ № 219, серії ВК № 4132, серії НБ № 904) - своєчасно не виявлено.
Крім того, у наслідок такої діяльності старшого матроса ОСОБА_1 , як члена інвентарної комісії, порушено вимоги абзацу 2 п. 4 розділу І Інструкції обліку зброї № 359, відповідно до яких командир в/ч НОМЕР_1 не мав точних даних про наявність і стан стрілецької зброї, У зв'язку з чим порушено вимоги п.6 розділу І Інструкції обліку зброї № 359, а саме на кожну одиницю викраденої (втраченої) стрілецької зброї картки обліку викраденої (втраченої) зброї - не складено. Примірники на викрадену (втрачену) зброю до: територіального органу Національної поліції України: органу управління Військової служби правопорядку (у зоні діяльності якого дислокується військова частина): до ІНФОРМАЦІЯ_4 ; до служби (відділу) РАО вищих органів військового управління та до в/ч НОМЕР_4 - не направлено (не надсилано).
У Примітках до cт.172-13 КУпАП, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків. Таким чином, старший матрос ОСОБА_1 , як член інвентаризаційної комісії - є військовою службовою особою.
Відповідно до вимог Закону України "Про оборону України » та Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію " в Україні діє особливий період. На момент вчинення правопорушення, на території України діяв особливий період.
Таким чином, своїми діями в одному випадку та бездіяльністю в інших старший матрос ОСОБА_1 , який наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 24.10.2024 № 2574-АД, був призначений до складу внутрішньо-перевірочної (інвентаризаційної) комісії для проведення інвентаризації служби засобів ближнього бою та розвідки озброєння логістики в/ч НОМЕР_1 , а тому, як військова службова особа, діючи всупереч інтересам служби, порушив вимоги Статуту ВС ЗС України, зокрема: абзацу 2 cт.11 у частині сумлінного і чесного виконання військового обов'язку; абзацу 3 cт.11 у частині дисциплінованості; абзацу 4 cт.11 у частині беззастережного виконання наказів командирів (начальників); абзацу 5 cт.11 у частині виконання військовослужбовцями своїх обов'язків та додержання вимог статутів ЗС України; cт.16 у частині обов'язку кожного військовослужбовця виконувати службові обов 'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою і які визначаються статутами ЗС України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями; ч.2 cт.37 у частині обов'язку неухильного виконання наказу; ч.3 cт.37 у частині зазначення причин несвоєчасного (неповного) виконання наказу; Постанови № 748 зокрема: п.9 у частині свідомого внесення до інвентаризаційних описів перекручених даних про наявність і якісний стан військового майна, що підлягало інвентаризації, його кількість, а також неправильність оформлення її результатів; п. 14 у частині проведення інвентаризації військового майна у присутності і за обов'язковою участю матеріально відповідальних осіб, порушення заборони про проведення інвентаризації неповним складом комісії, а також занесення до інвентаризаційного опису даних без перевірки фактичної наявності військового майна; Положення про господарство № 300, зокрема: абзацу 6 п.10.2.4 у частині проведення інвентаризації матеріальних засобів у присутності і за обов'язкової участі матеріально відповідальних осіб; п. 10.2.4 у частині недоброякісного проведення інвентаризації членами комісії і неправильного висвітлення в акті фактичних справ - в наслідок чого, як військова службова особа недбало поставився до військової служби, в умовах особливого періоду.
Враховуючи викладене, неналежна організація службової діяльності старшого матроса ОСОБА_1 , як члена комісії, призвела до того, що інвентаризацію військового майна проведено неповним складом комісії, у зв'язку з чим результати оформлено неправильно, а до інвентаризаційних описів були внесені перекручені данні про наявність і якісний стан військового майна, який підлягав інвентаризації, його кількість, як наслідок не виявлено відсутність: чотирьох одиниць 7,62 мм пістолетів ТТ. Крім того, бездіяльність старшого матроса ОСОБА_1 , як службової особи призвела до порушень вимог керівних (нормативних) документів, у наслідок чого у в/ч НОМЕР_1 на кожну одиницю викраденої (втраченої) стрілецької зброї картки обліку викраденої (втраченої) зброї - не складено. Інші примірники до відповідних органів правопорядку та служби РАО вищих органів військового управління не направлено.
Своїми діями в одному випадку та бездіяльністю в інших старший матрос ОСОБА_1 , як військова службова особа (член інвентаризаційної комісії) недбало поставився до військової служби, неналежно виконав обов'язки, визначені законами, військовими статутами, функціональними обов'язками, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 на судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності із змісту якої також вбачається визнання вини у вчиненому правопорушенні.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків.
Вина правопорушника у вчиненому, підтверджується:
Копією Протоколу про вчинення адміністративного правопорушення ОДХ № 65 від 23.04.2026;
Копією Постанови ДБР про закриття кримінального провадження від 23.04.2026;
Копією наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 24.10.2024 №2574-АД;
Копією Додатку 1 до наказу від 24.10.2024 №2574-АД;
Копією Акту інвентаризації матеріальних засобів служби засобів ближнього бою та розвідки в/ч НОМЕР_1 станом на 01.11.2024;
Копією Інвентаризаційний опис необоротних активів станом на 01.11.2024;
Копією Акту інвентаризації матеріальних засобів служби засобів ближнього бою та розвідки в/ч НОМЕР_1 станом на 27.12.2025;
Копією наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 02.01.2026 №5-АГД;
Копією накладної №403 від 15.12.2023;
Копією накладної №11 від 04.11.2024;
Копією накладної №462 від 23.05.2024;
Копією накладної №529 від 27.05.2024;
Копією Акту службового розслідування вх.№2468 від 20.02.2026;
Копією наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 20.02.2026 №465;
Поясненнями старш. матроса ОСОБА_1 від 16.04.2026;
Поясненнями майора ОСОБА_2 від 16.04.2026;
Копією витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 28.02.2026 №61;
Заявою ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі.
При обранні виду та міри адміністративного стягнення суд враховує, що вина особи у вчиненому доведена, а вчинене адміністративне правопорушення є військовим правопорушенням. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність не встановлено. Відомостей щодо майнового стану особи суду не надано.
Згідно з п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору, передбаченого ст.40-1 КУпАП, оскільки він являється військовослужбовцем і дана справа пов'язана з виконанням його службових обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись вищезазначеними положення чинного законодавства, Великоолександрівський районний суд Херсонської області
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.
Строк пред'явлення до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги - 26 травня 2026 року.
Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено до Херсонського апеляційного суду через місцевий суд протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя : О.О. Сікора