Постанова від 11.05.2026 по справі 640/4956/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/4956/21 Суддя (судді) першої інстанції: Рябчук О.С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддя Грибан І.О.

судді: Беспалов О.О.

Кравченко Є.Д.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АҐРОСЕРВІС» до Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ТОВ «АҐРОСЕРВІС» звернулось з позовом до Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві, у якому просило суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо не подання до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «АҐРОСЕРВІС» надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 714917 (сімсот чотирнадцять тисяч дев'ятсот сімнадцять) гривень;

- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві підготувати та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «АҐРОСЕРВІС» надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 714917 (сімсот чотирнадцять тисяч дев'ятсот сімнадцять) гривень на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «АҐРОСЕРВІС» НОМЕР_1 в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що зареєстроване, як платник податку на додану вартість відповідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №200033035 та перебуває на обліку в Головному управління ДПС у м. Києві. Відповідно вимог Постанови КМУ № 569 від 16.10.2014р. Головним управлінням Державної казначейської служби України в місті Києві Товариству було відкрито електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ № 3751400091295. Внаслідок помилково відрахованих платежів до державного бюджету загальний розмір надміру сплачених Товариством податкових зобов'язань з ПДВ за червень, липень та серпень 2018р. становить 714917 гривень. З метою повернення надміру сплачених платежів позивачем 02.10.2020р. направлено до ДПС листи № 1001 та № 1002. У відповідь було повідомлено про залишення заяв позивача без розгляду. Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, та вважаючи, що Товариство має наявну підтверджену переплату зі сплати ПДВ, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що враховуючи приписи ст. 2001 та Порядку № 569, суми ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету за підсумками звітного ( податкового) періоду та задекларовані у податкових деклараціях з ПДВ, сплачуються до бюджету безпосередньо з електронного рахунку платника податку. Позивач посилається на подвійну сплату ПДВ і в автоматичному режимі, і платником податку самостійно було сплачено зобов'язання. Разом з тим, відповідно до приписів ст. 2001 та Порядку № 569, Казначейством здійснено перерахування коштів з електронного рахунку на бюджетний рахунок в погашення нарахованої суми ПДВ по деклараціям з ПДВ за період червень серпень 2018, а саме: 23.07.2018 у сумі 118520грн за червень 2018 року; 27.08.2018 у сумі 304153грн., 06.09.2018 у сумі 1000грн. і у сумі 41244грн. за липень 2018року; 27.09.2018 у сумі 344955грн. і 11.10.2018 у сумі 42244грн. за вересень 2018 року.

Заяви платника податків про повернення надміру сплачених коштів відповідачем було залишено без розгляду та повідомлено платника податків листом від 25.11.2020 №151597/10/26-15-04-01-18, що вказані в заявах дати сплати коштів до бюджету ( 23.07.2018, 27.08.2018, 06.09.2018, 27.09.2018) є датами перерахування коштів з електронного рахунку на бюджетний рахунок в погашення нарахованої суми ПДВ по декларація з податку на додану вартість за період червень серпень 2018 та є списаними до бюджету.

Відповідач зазначає, що відповідно до інформаційних ресурсів ДПС станом на 25.03.2021, в інтегрованій картці ТОВ «Агросервіс» обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 1036389,15грн. При цьому, частина цієї переплати виникла за рахунок сплачених коштів на бюджетний рахунок ТОВ «Агрсервіс» платіжними дорученнями від 20.07.2018 № 272 на суму 118520грн., від 17.08.2018 № 305 на суму 346397грн. та від 04.09.2018 № 327 на суму 250000грн.

Таким чином в поданих заявах про повернення надміру сплачених коштів було невірно зазначено один із обов'язкових реквізитів, що як наслідок призвело до їх залишення без розгляду.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін та зазначає про безпідставність доводів, викладених в апеляційній скарзі.

Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно свідоцтва №200033035 «Про реєстрацію платника податку на додану вартість» Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросервіс»( ІПН 333436426568) 30 квітня 2008 року зареєстроване платником податку на додану вартість.

24 грудня 2014р. на виконання вимог Постанови КМУ № 569 від 16 жовтня 2014р. «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» Головним управлінням Державної казначейської служби України в м. Києві Товариству з обмеженою відповідальністю « Агросервіс» було відкрито електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ №37514000091295, номер якого в подальшому був змінений на НОМЕР_1.

На виконання вимог Податкового кодексу України Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротсервіс» заповнило та подало до ДПІ у Подільському районі ТУ ДФС у м. Києві, зокрема:

1)податкову декларацію з ПДВ за червень 2018 р. із сумою позитивного значення (код рядка 18), яке сплачується до державного бюджету 118 520 гривень;

2)податкову декларацію з ПДВ за липень 2018 р. із сумою позитивного значення (код рядка 18), яке сплачується до державного бюджету 346 397 гривень;

3)податкову декларацію з ПДВ за серпень 2018 р. із сумою позитивного значення (код рядка 18), яке сплачується до державного бюджету 387 199 гривень.

20 липня 2018 р. Товариство з обмеженою відповідальність «Агросервіс» платіжним дорученням № 272 перерахувало до державного бюджету ПДВ за червень 2018 року в сумі 118 520 (сто вісімнадцять тисяч п'ятсот двадцять) гривень.

23 липня 2018 р. Казначейство, у відповідності до Постанови 569, з Електронного Рахунку Товариства на підставі платіжного доручення № 24396572 здійснило перерахування до державного бюджету суми ПДВ за червень 2018 р. в аналогічному розмірі 118 520 (сто вісімнадцять тисяч п'ятсот двадцять) гривень.

17 серпня 2018 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросервіс» платіжним дорученням № 305 перерахувало до державного бюджету ПДВ за липень 2018 року в сумі 346 397 (триста сорок шість тисяч триста дев'яносто сім) гривень.

Казначейство, у відповідності до Постанови 569, з Електронного Рахунку Товариства здійснило перерахування до державного бюджету суми ПДВ за липень 2018 р. в аналогічному розмірі 346 397 (триста сорок шість тисяч триста дев'яносто сім) гривень в наступному порядку:

1) 27 серпня 2018 р. платіжне доручення № 37108903 платіж в розмірі 304 153 (триста чотири тисячі сто п'ятдесят три) гривні;

2) 06 вересня 2018 р. платіжне доручення № 41237674 платіж в розмірі 1 000 (одна тисяча) гривень; та

06 вересня 2018 р. платіжне доручення № 41329048 платіж в розмірі 41 244 (сорок одна тисяча двісті сорок чотири) гривні.

04 вересня 2018 р. Товариство платіжним дорученням № 327 перерахувало до державного бюджету ПДВ за серпень 2018 р. в сумі 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень.

30 вересня 2018 р. Казначейство, у відповідності до Постанови 569, з Електронного Рахунку Товариства на підставі платіжного доручення № 49208334 здійснило перерахування до державного бюджету суми ПДВ за серпень 2018 р. в розмірі 387 199 (триста вісімдесят сім тисяч сто дев'яносто дев'ять) гривень. Зазначений розмір містив в собі суму 250 000 гривень, сплачену Товариством 04 вересня 2018 р.

Таким чином, загальний розмір надміру сплачених Товариством податкових зобов'язань з ПДВ за червень, липень та серпень 2018 р. становить 714 917 (сімсот чотирнадцять тисяч дев'ятсот сімнадцять) гривень.

02.10.2020 року позивач звернувся до Державної податкової служби України з листами № 1001 та № 1002 про повернення надміру сплачених коштів.

Листом від 29 жовтня 2020 року № 31302/6/99-00-04-01-01-06 Державна податкова служба України повідомила про наявну переплату у ТОВ «Агросервіс» в інтегрованій картці платника податку переплати у розмірі 1036389,15грн. станом на 28.10.2020р., джерелом формування якої є надходження коштів з електронного рахунка, який відповідно до вимог п. 43.41 ст. 43 Кодексу підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ.

На виконання положень пункту 43.3 статті 43 Податкового Кодексу позивачем складено та подано наступні заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені на загальну суму 714917 гривень:

-реєстраційний номер 45853505 від 23 листопада 2020р. стосовно помилково сплаченої суми ПДВ за червень 2018р. в розмірі 118520грн.;

-реєстраційний номер 45853574 від 23 листопада 2020р. стосовно помилково сплаченої суми з ПДВ за липень 2018р. в розмірі 304153грн.;

-реєстраційний номер 45853572 від 23 листопада 2020р. стосовно помилково сплаченої суми з ПДВ за липень 2018р. в розмірі 1000 грн.;

-реєстраційний номер 45853676 від 23 листопада 2020р. стосовно помилково сплаченої суми з ПДВ за липень 2018р. в розмірі 41244грн.;

-реєстраційний номер 45853622 від 23 листопада 2020р. стосовно помилково сплаченої суми з ПДВ за серпень 2018р. в розмірі 250000грн.

Листом від 25 листопада 2020р. №151597/10/26-15-04-01-18 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило позивача про залишення заяв без розгляду, оскільки вказані в заявах дати сплати коштів до бюджету ( 23.07.2018, 27.08.2018, 06.09.2018, 27.09.2018) є датами перерахування коштів з електронного рахунку на бюджетний рахунок в погашення нарахованої суми ПДВ по декларація з податку на додану вартість за період червень серпень 2018 та є списаними до бюджету.

Також повідомлено, що відповідно до інформаційних ресурсів ДПС станом на 25.03.2021, в інтегрованій картці ТОВ «Агросервіс» обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 1036389,15грн. При цьому, частина цієї переплати виникла за рахунок сплачених коштів на бюджетний рахунок ТОВ «Агрсервіс» платіжними дорученнями від 20.07.2018 № 272 на суму 118520грн., від 17.08.2018 № 305 на суму 346397 грн. та від 04.09.2018 № 327 на суму 250000грн.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві щодо неподання висновку про повернення надміру сплаченого зобов'язання з податку на додану вартість, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросервіс» звернулось з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України), у відповідній редакції, що діяла на момент спірних правовідносин.

Так, підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно з п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

У силу положень пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Статтею 43 ПК України передбачено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Так, за правилами пунктів 43.1 - 43.3 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Згідно п. 43.4 ст. 43 ПК України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений п.п.41.1.2 п.41.1 ст.41 цього Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 цього Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцяти денного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. (п.п.43.5 - 43.6 ст.43 ПК України).

Таким чином, з правового аналізу наведених норм можна дійти висновку, що умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення.

На виконання положень ст.43 ПК України наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів( далі - Порядок № 787).

Пунктом 3 Розділу І «Загальні положення» Порядку № 787 визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Наразі, пунктом 4-1 Розділу І «Загальні положення» Порядку № 787 встановлено, що у разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200 - 1 .5 статті 200-1 Податкового кодексу України, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Пунктом 5 розд. І цього Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі (п. 5 Розділу І «Загальні положення» Порядку № 787).

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за №370/33341.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60 (далі - Порядок №60) затверджено Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.

Так, пунктом 1 названого Порядку передбачено, що він визначає механізм інформаційного обміну: між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок; між територіальними органами ДПС та місцевими фінансовими органами в процесі погодження електронних висновків та/або електронних повідомлень про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.

Пунктом 1 розд. ІІ Порядку №60 платник податків має право на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені з єдиного рахунка, відкритого на ім'я ДПС у Казначействі.

Заява подається платником податків до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника виключно в електронній формі через сервіс «Електронний кабінет», що функціонує відповідно до ст.42-1 розд. II ПК України, з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

У разі повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені платник податків у заяві зазначає суму, дату сплати і реквізити з платіжної інструкції, за якими кошти перераховано на єдиний рахунок, та поточний рахунок платника податку в установі банку, на який необхідно повернути такі кошти.

Пунктами 1, 2 розд. ІІІ порядку №60 визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються: на поточний рахунок платника податку в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету; у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу , такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (п.3 Розділу ІІІ Порядку № 60).

Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Згідно з вимогами п. 200-1.4 ст. 200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;

ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до статті 95 цього Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов'язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 встановлено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.

Таким чином, зі змісту наведених норм, слідує, що у разі ініціювання питання щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платник (юридична особа) подає відповідну заяву у довільній формі в якій зазначається напрям перерахування коштів, найменування платника, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження юридичної особи, номер контактного телефону, причина повернення коштів з бюджету, найменування та місцезнаходження банку, в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка.

Пунктом 200-1.5 ПК України визначено, що з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

З матеріалів справи вбачається, що 02.10.2020 року позивач звернувся до Державної податкової служби України з листами № 1001 та № 1002 про повернення надміру сплачених коштів.

Листом від 29 жовтня 2020 року № 31302/6/99-00-04-01-01-06 Державна податкова служба України повідомила про наявну у ТОВ «Агросервіс» в інтегрованій картці платника податку переплати у розмірі 1036389,15грн. станом на 28.10.2020р., джерелом формування якої є надходження коштів з електронного рахунка, який відповідно до вимог п.43.41 ст. 43 Кодексу підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ.

Листом від 25 листопада 2020р. №151597/10/26-15-04-01-18 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило позивача про залишення заяв без розгляду, оскільки вказані в заявах дати сплати коштів до бюджету ( 23.07.2018, 27.08.2018, 06.09.2018, 27.09.2018) є датами перерахування коштів з електронного рахунку на бюджетний рахунок в погашення нарахованої суми ПДВ по декларація з податку на додану вартість за період червень серпень 2018 та є списаними до бюджету.

Наразі, вказаний лист відповідача не містить належних та об'єктивних пояснень, чому позивачу було відмовлено у поверненні надмірно сплачених грошових зобов'язань і які недоліки заяви йому слід усунути для вирішення питання повернення надміру сплачених коштів.

Судом першої інстанції встановлено, що законодавчих вимог позивачем було дотримано, а саме вказано поточний рахунок платника податків у банку, на який слід перерахувати кошти.

Всі інші вимоги та заперечення апелянта колегія суддів вважає проявом зайвого формалізму.

У той же час, колегія суддів зазначає, що як вбачається з п.1 розд. І Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №60 від 11.02.2019р., цей Порядок визначає лише механізм інформаційного обміну:

між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок;

між територіальними органами ДПС та місцевими фінансовими органами в процесі погодження електронних висновків та/або електронних повідомлень про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, а питання форми, змісту та додатків Заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання та пені врегульовані вищенаведеними положеннями статті 43 ПК України та Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.

Отже, з огляду на зазначене, відмова у задоволені заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання та пені лише з підстав недотримання платником порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України та Державної казначейської служби, свідчить про порушення відповідачем принципу прийняття рішення владним суб'єктом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак порушене право позивача на отримання надміру сплаченого податку є зобов'язання відповідача формування висновку про повернення ТОВ «Агросервіс» надміру сплачених коштів.

Інша частина доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

Апелянтом не надано належних та об'єктивних пояснень, чому позивачу було відмовлено у поверненні надмірно сплачених грошових зобов'язань.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.

Колегією суддів враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби України у м. Києві залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий суддя І.О. Грибан

Судді: О.О. Беспалов

Є.Д. Кравченко

(повний текст постанови складено 11.05.2026р.)